Leczenie złamania kompresyjnego odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Kompresja jest kompresją, innymi słowy, gdy kręgosłup kurczy się, pojawia się złamanie. Trzciny kręgosłupa są zdeformowane, ściśnięte, spłaszczone i pojawiają się pęknięcia. Baza ulega zmianom w okolicy przedniej, uzyskując strukturę w kształcie klina. Przy znacznym odkształceniu tylna część kręgu wnika w kanał kręgosłupa, uszkadzając i ściskając rdzeń kręgowy.

Ludzki kręgosłup jest porównywany do "osi" składającej się z pewnej liczby kręgów, które są mocne, radzą sobie z dużymi obciążeniami, a dyski międzykręgowe, ruchome elementy, są odpowiedzialne za tłumienie dowolnego obciążenia. Siła tkanki kostnej nie jest nieograniczona, a podczas choroby lub udaru kości stają się kruche, co czasami powoduje kompresję złamania kręgosłupa lędźwiowego.

Przyczyny

 • Traumatyczne konsekwencje;
 • Choroby.

Urazy

Silne ostre obciążenie osi pojawia się, gdy osoba ląduje z wysokości na wyprostowanych nogach lub obszarze pośladków, siniaki na powierzchni wody podczas nurkowania, w fabrykach - od upadku ciężkich rzeczy. Złamanie kręgów jest prawdopodobne podczas wydarzeń sportowych.

Choroby

 • Destruktywne procesy dystroficzne wywołane osteochondroza zaburzają strukturę tkanek chrzęstnych i dysków zlokalizowanych między kręgami. Dysk nie otrzymuje mocy, wilgoci, zmniejsza się, co jest przyczyną zmniejszenia właściwości tłumiących kręgosłupa;
 • Kiedy osteoporoza, niedobór wapnia, substancje witaminowe, składniki mineralne, niewydolność hormonalna, stan kości pogarsza się, tracą gęstość. Kości łamią się od drobnego siniaka, upadku, który jest bezpieczny dla osoby, która ma zdrowe ciało. Choroba na starość jest niebezpieczna, ponieważ trudno i nie zawsze udaje się leczyć i naprawiać tkanki. Z powodu choroby człowiek zmniejsza się, osiąga garb. Dzięki temu złamanie kompresyjne kręgosłupa lędźwiowego można leczyć;
 • Onkologia, gruźlica kości - choroby, które stopniowo zmieniają strukturę wewnętrzną, często powodują kompresję złamania kręgu. Przerzuty guzów nowotworowych prowadzą do problemów.

Objawy i konsekwencje

Główne objawy manifestują się w zależności od poziomu deformacji i lokalizacji kręgu, ale nie mniej ważna jest przyczyna. Objawy są tradycyjnie podzielone na trzy grupy:

 • złamanie kompresyjne traumatyczne wykazuje silny ostry ból w dolnej części pleców, wyciągając do stóp i czasami ręce pacjenta;
 • Po uszkodzeniu tkanki nerwowej, znajduje się w obszarze kręgów, osoba doświadcza osłabienie, zaburzenia sensoryczne, drętwienie kończyn i innych objawów związanych z neurologii. Uszkodzone struktury korzeni nerwowych nie zawsze pojawiają się natychmiast. Kanał kręgowy zwęża się stopniowo pod naciskiem uszkodzonego kręgu;
 • Postępująca osteoporoza jest umiarkowana, ale stopniowo nasila ból. Zniszczenie kręgu to długi, bolesny proces, który wymaga natychmiastowej interwencji.

Te konsekwencje nie są najgorsze w przypadku takiego złamania. Najgorszy ze wszystkich, gdy występuje ucisk rdzenia kręgowego. Następnie, oprócz dużego bólu w okolicy lędźwiowej, w okolicy narządów biodrowych występują procesy patologiczne. Występuje paraliż kończyn dolnych, zaburzenia układu silnikowego, stracił wrażliwych obszarów znajdujących się pod miejscem kompresji, stracił kontrolę nad odbytnicy i pęcherza moczowego.Po całkowitej przerwie sytuacja jest nieodwracalna.

Diagnostyka

Objawy opisane powyżej wymagają szybkiej pomocy lekarskiej. Lekarz prowadzący, który określił lokalizację, stopień złamania, przeprowadza procedury, które pozwalają na wykonanie jakościowej diagnostyki i przepisanie przebiegu leczenia.

Rozpocznij od prześwietlenia obszaru talii, tworząc go w dwóch projekcjach. Staje się jasne, gdzie i jakie uszkodzenia tkanki kości kręgosłupa uległy traumie. Drugi etap to procedura rezonansu magnetycznego, która pozwala badać strukturę kręgosłupa w najdrobniejszych szczegółach. Główna różnica między procedurami MRI i radiograficznymi polega na tym, że pierwsza pokazuje nie tylko uszkodzone nerwy rdzenia kręgowego, ale także poziom ich deformacji. Istnieje ogromna szansa na zastosowanie mielografii w przypadku złamania kręgosłupa. Aby wykryć konsekwencje złamania kręgosłupa, lekarz sprawdza nerwy obwodowe i rdzeń kręgowy.

 • Pierwszy stopień złamania - wysokość kręgu zmniejsza się mniej niż dwukrotnie. Ten rodzaj to najmniej niebezpieczne, dobrze traktowane, korzystne prognozy lekarzy;
 • Drugi stopień - wysokość kręgosłupa zmniejsza się o połowę. Uczucia bólu w obszarze urazu;
 • Trzeci stopień złamania to spadek o ponad połowę. Są zaburzenia neurologiczne.

Densytometria jest procedurą dla osób w wieku powyżej 50 lat. Dzięki zabiegowi ujawnia się osteoporoza. Szkielet kostny słabnie ze względu na obniżenie poziomu wapnia w tkankach, złe odżywianie, nieaktywny styl życia.

Złamanie dzieci

Ostrożne badanie palpacyjne ujawnia niewielkie złamanie u dziecka, objawy nie zawsze są wyraźne. Bolesność zniekształconego obszaru z lekkim naciskiem na głowę lub przedramię wskazuje na lokalizację uszkodzonego kręgu.

Poważne obrażenia są spowodowane przez:

 • Ograniczenia zdolności motorycznych kręgosłupa;
 • Trudności w oddychaniu;
 • Napięcie tkanki mięśniowej. Towarzyszy temu wzrost bolesnych wrażeń w okolicy brzucha.

Leczenie

Początkiem leczenia złamania kompresyjnego jest transport ofiary. Prawidłowe dostarczenie do placówki medycznej jest podstawą korzystnego obrazu klinicznego. Sytuacja ulegnie pogorszeniu, jeśli pacjent często będzie przestawiany, niewłaściwie przenoszony, a postawa pacjenta będzie się różnić od pozycji na plecach. Jeżeli obszar rdzenia kręgowego jest uszkodzony, fragmenty kości mogą służyć jako rozwinięcie kolejnego urazu kręgosłupa, co nie było wcześniej.

Transport odbywa się w pozycji leżącej na plecach, ramiona rozciągają się wzdłuż boków wzdłuż ciała, pozy nie siedzą, z boku, na brzuchu. Sztywność noszy jest tak ważna, że ​​plecy pacjenta nie zginają się, lecz leżą na płaskiej powierzchni. W przypadku braku takich drewnianych osłon używa się.

Co najmniej trzy osoby zajmują się zmianą, odpowiedzialnym zajęciem. Ludzie powinni wejść z jednej strony, a następnie powoli podnieść ciało na bok od strony przeciwnej do stojących osób, które udzielają pomocy. Pod ciałem, nogami, ramionami zaczyna się twardy nosze. Ważne jest, aby wzrokowo ocenić stan urazu, a następnie delikatnie położyć pacjenta. Transport na drabinie lub innej nachylonej powierzchni odbywa się za pomocą stóp do przodu.

Leczenie w placówce medycznej odbywa się z zachowaniem miejsca na odpoczynek w łóżku. Urazowe złamania bez przesunięcia kręgów i deformacje kręgosłupa są leczone w ciągu czterech miesięcy, z czego 21 dni koniecznie nosi się gorset. Starzy ludzie, osłabieni przez ludzi, muszą spędzać więcej czasu, ponieważ okres odnowy jest dłuższy. Lekarze przepisują leki przeciwbólowe w celu zmniejszenia poziomu bólu, ale zatrzymanie go nie oznacza powrotu do zdrowia - każdy pacjent powinien o tym wiedzieć, aby nie powrócić do zwykłego życia przed czasem, co pogorszyło stan kruchego organizmu. Niemożliwe jest wykonywanie ostrych ruchów, pochyleń, zakrętów w celu przetestowania obciążeń na niezbyt mocnym szkielecie.

Pozbycie się obciążenia całego kręgosłupa jest pierwszym krokiem. Młodym pacjentom przypisany jest odpoczynek w łóżku, a po chwili poprawny i rozciągliwy, za pomocą gorsetów, rozkładanych foteli. Gorsety są przepisywane na skomplikowane złamanie lub gdy trzy lub więcej kręgów jest uszkodzonych. Po wynikach badań lekarskich lekarz przepisze indywidualne ćwiczenia z fizjoterapii, masażu mięśni pleców, fizjoterapii.

Ciało dziecka jest aktywny, szybko rośnie, więc okres rehabilitacji i przywrócenie funkcji narządów są szybsze, ale do powrotu do pełnej wysokości kręgu, będzie wymagać więcej niż półtora roku.

Operacja

Silne ściśnięcie zakończeń włókien nerwowych lub rdzenia kręgowego, powodujące bolesne odczucia, zaburza zdolność czynnościową narządów wewnętrznych, jest leczone chirurgicznie. Głównym zadaniem jest pozbycie się kompresji.

Główne techniki:

 • Kifoplastyka;
 • Wertebroplastyka.

Kifoplastyka jest interesującą techniką, która pozwala przyspieszyć proces gojenia, poprawiając powrót do poprzedniego poziomu kręgów. Włóż przedmiot do ciała kręgu, przypominając piłkę, nadmuchaj, co prowadzi do podniesienia kręgosłupa do wymaganej wysokości. Następnie, aby ustalić dopuszczalną pozycję, wzmocnij sam kręgi, wstrzyknij kompozycję cementu kostnego.

Verteboplasty - wprowadzenie specjalnego cementu do kości, który zmniejsza ból, zwiększając siłę kręgów. Odzyskiwanie jest korzystne ze względu na skrócenie przedziału czasowego.

Rehabilitacja

Ważne jest, aby przeprowadzać procedury rehabilitacyjne i działania promujące właściwe odzyskiwanie organizmu, biorąc pod uwagę wszystkie cechy traumatyczne. Terapeutyczne ćwiczenia fizyczne można wykonywać w domu, ale lekarze zalecają przeprowadzanie ćwiczeń pod nadzorem pracowników medycznych, skuteczność i okres rekonwalescencji wyraźnie się poprawiają.

Pierwsze zajęcia mają na celu zapobieganie pogorszeniu mięśni, poprawę czynności mięśnia sercowego, żołądka, jelit, narządów oddechowych. Po kilku miesiącach program wprowadza zajęcia, które wzmacniają gorset z mięśni, przygotowują się do wzmocnienia aktywnego reżimu. Występuje kosztem dodatkowych zajęć, zwiększonego przedziału czasu, przeznaczonego na ćwiczenia, liczby podejść.

Przy dobrych wskaźnikach odzysku ciała, obciążenia są wykonywane w pozycji pionowej, zawierającej ćwiczenia z oporem, masą ciała. W końcowej fazie pacjent wykonuje wszystkie czynności, każdy etap jest ustalany na podstawie indywidualnych możliwości i poziomu obrażeń.

Obejrzyj wideo: Leczenie bólu przy kompresyjnym złamaniu kręgu (Centrum Medyczne Św. Łukasza) (Luty 2020).

Loading...