Nadwichnięcie kręgu szyjnego u dziecka

Wśród najczęstszych patologii układu mięśniowo-szkieletowego jest podwichnięcie kręgu szyjnego. Ten stan patologiczny dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Nadwichnięcie kręgu objawia się niepełnym odchyleniem sąsiednich kręgów regionu szyjnego w stosunku do siebie nawzajem.

W przeciwieństwie do zwichnięcia, gdy więzadła stawowe są rozdarte, charakterystyczne dla podwichnięcia jest zachowanie minimalnego kontaktu stawowego. Jednak interakcja między kręgami jest nadal zerwana, w trakcie której szyjka przestaje funkcjonować w pełni. Zazwyczaj podwichnięcie jest najbardziej dotknięte przez pierwszy kręgu szyjnego - atlant.

Stawowe więzadła między kręgami regionu szyjnego zapewniają ruchliwość karku i zdolność wykonywania tych ruchów w różnych płaszczyznach. Chociaż główna i najpoważniejsza funkcja odcinka szyjnego kręgosłupa jest nadal podtrzymująca. Kanał mózgowo-rdzeniowy okolicy szyjnej jest po prostu spuchnięty naczyniami odpowiedzialnymi za dopływ krwi do mózgu. Ponadto istnieje miejsce rdzenia kręgowego, którego "złamanie" może doprowadzić do porażenia kończyn i śmierci.

Rodzaje

Spośród wszystkich podwichnięć kręgów szyjnych wyróżniono trzy typy tej patologii, które najczęściej rozpoznaje się u dzieci:

 • Najczęstsze podwichnięcie atlasu, które często występuje przed narodzinami dziecka, podczas jego przejścia przez kanał rodny. Wynika to z faktu, że kręgi C1 i C2 są niezwykle wrażliwe i są nieco inaczej ułożone od innych stawów. Nadwichnięcie atlasu pozbawia szyję ruchliwość, zwykle wywołuje silny i regularny ból.
 • Rotacyjne podwichnięcie szyjki może wystąpić w wyniku nadmiernie ostrych ruchów głowy, w których zajmuje nienaturalne położenie w stosunku do centralnej osi. U noworodków patologia ta rozwija się, gdy rodzice nieprawidłowo podtrzymują głowę niemowlęcia. Jeśli zignorujesz tę traumę i odłożysz wizytę do lekarza, u dziecka może rozwinąć się kręcz szyi.
 • Aktywny nadwichnięcie powstałe w wyniku niekompletnych rozwoju układu mięśniowo-szkieletowego, które w połączeniu ze zwiększonym napięciem mięśni prowadzi do przestrzeni stawowej jest oziębienie. Przedstawione jest aktywne podwichnięcie nietypowych rozbieżności w kręgu dziecka.

Przyczyny

Nadwichnięcie w okolicy szyjnej występuje w wyniku zarówno aktywnych, jak i pośrednich efektów na głowie. Innym czynnikiem prowokującym jest spontaniczne skurcze mięśni szyi. U dzieci dzieje się tak zazwyczaj, gdy odwracają głowy i zajmuje nienaturalną pozycję. A biorąc pod uwagę nadpobudliwą aktywność ruchową dzieci, może się to zdarzyć dość często.

Podwichnięcie kręgów szyjnych u noworodków jest nie tylko nabyte, ale także wrodzone. Oznacza to, że patologia ta jest często konsekwencją traumy urodzeniowej. Podczas porodu głowa dziecka przesuwa się w stosunku do głównej osi, w wyniku czego zmienia się siła nacisku mięśni w kanale rodnym i więzadła stawów.

Inną częstą przyczyną rozwoju patologii jest niewłaściwe wykonywanie ćwiczeń. Podwichnięcie może nastąpić podczas upadku na głowę, podczas stania na głowie, podczas nurkowania w niezbadanym i płytkim akwenie wody, z nieprawidłowo wykonanymi salto- mi i innymi ćwiczeniami sportowymi.

Objawy

Ten często występujący uraz kręgów w okolicy szyjnej występuje z powodu zwężenia przestrzeni międzykręgowej. Do podwichnięcia w kręgu szyjnym dziecka towarzyszy szereg charakterystycznych cech, które obejmują:

 • Nadmierny i nienaturalny ton mięśni twarzy;
 • Rysowanie bólu szyi i ramion, rozciągające się do całego pleców;
 • Cefalgia, której często towarzyszą skurcze;
 • Widoczny obrzęk tkanek na szyi;
 • Naruszenie mobilności szyjnej;
 • Niespokojny sen;
 • Drętwienie kończyn górnych;
 • Unmotivated zaburzenia widzenia;
 • Upośledzenie słuchu;

Oczywiste jest, że podwichnięcie kręgu szyjnego u noworodków rzadko jest zauważalne w pierwszych sześciu miesiącach życia. Jedyne wyraźne oznaki to skrzywienie szyjne i nietypowe położenie głowy. Uraz staje się zauważalny, gdy niemowlę znacząco zwiększa aktywność motoryczną, uczy się chodzić sam, zwiększając w ten sposób obciążenie pionowe kręgosłupa.

Ponieważ dziecko nie może jeszcze skarżyć się rodzicom na bóle, które go dotyczą, należy zwrócić uwagę na następujące objawy:

 • Niemowlę jest kapryśne, przesadnie żałobne i drażliwe;
 • Zauważalna jest pewna nienaturalność w jego ruchach i chodzie;
 • Dziecko nie może się skoncentrować, jest bardzo rozproszone;
 • Szybko się męczy i dużo śpi;
 • Wyraźna skrzywienie kręgosłupa (skolioza);
 • Szybko przybrać na wadze, która nie pasuje do wieku dziecka;
 • Dziecko często pluje po jedzeniu;

Jeśli znajdziesz kombinację przynajmniej niektórych wymienionych objawów, natychmiast skontaktuj się z wykwalifikowanym specjalistą. Uważna obserwacja dziecka i terminowa diagnoza patologii - gwarancja jego dalszego zdrowego rozwoju.

Diagnostyka

Trudno jest zdiagnozować "podwichnięcie kręgu szyjnego", ponieważ jego objawy są często podobne do innych patologii. Zwykle do dokładnego rozpoznania podwichnięcia wystarczy wykonać prześwietlenie szyi w prostym, bocznym rzucie bocznym. Jednak, biorąc pod uwagę ostrość stanu danego pacjenta, lekarz może wykonać zdjęcie rentgenowskie w ukośnej projekcji. Jeśli istnieje podejrzenie przesunięcia w atlasie, to prześwietlenie przenoszone jest przez jamę ustną.

Jako dodatkowy sposób diagnozowania podwichnięcia kręgu szyjnego stosuje się rezonans magnetyczny i tomografię komputerową. Aby wykluczyć choroby neurologiczne, może być konieczne skonsultowanie się z neurologiem. Do diagnozy przewlekłego podwichnięcia stosuje się reentsefalografię.

Leczenie

Leczenie tej patologii układu mięśniowo-szkieletowego składa się z takich działań, jak kierunek przemieszczonego kręgu i dalsze procedury odbudowy.Prawidłowo umieścić kręgu w miejscu może tylko wykwalifikowany terapeuta ręczny lub traumatolog - ortopeda.

Lekarz naprawi i wyleczy podwichnięcie u dziecka tylko wtedy, gdy nie wystąpią oczywiste powikłania, takie jak pęknięcia, zerwanie więzadeł itp. Natychmiastowa hospitalizacja ofiary ułatwi pracę specjalisty i dalsze leczenie.

Zabrania się wywrzeć nacisk na szyjce działu dzieckiem swojego własnego, ponieważ będzie to z pewnością doprowadzi do zerwania więzadeł i stawów Kompletny zwichnięcia.

Leczenie tej patologii u dzieci polega na zastosowaniu metod zachowawczych. Po zmianie pozycji przemieszczonego kręgu dziecko powinno być należycie traktowane przez dorosłych. PLekarz przepisze środki rehabilitacyjne w zależności od wieku pacjenta. Wśród działań przyczyniających się do rehabilitacji ciała dziecka po podwichnięcia kręgów szyjnych są masaże, terapia manualna, fizykoterapia i terapia ruchowa.

Podwichnięcie kręgu szyjnego u dziecka jest bardzo poważną traumą, której postawa nie powinna być lekceważąca.Operacyjna hospitalizacja, szybka pierwsza pomoc i rehabilitacja pomogą dziecku w łatwym przeniesieniu leczenia i bezboleśnie rozwijać się zgodnie z ich wiekiem.

Obejrzyj wideo: Uszkodzenie kręgów szyjnych / Uraz kręgosłupa szyjnego - Objawy i leczenie? (Grudzień 2019).

Loading...