12 Skutki złamania kompresyjnego kręgu piersiowego

12-ty kreg - ten symbol wskazuje niezbędny kraz piersiowy. Jego wymiary osiągają maksimum wraz z pierwszym i drugim kręgiem lędźwiowym. To w tym miejscu ludzkie ciało można podzielić linią poprzeczną "na pół". Dlatego do tego miejsca dociera miejsce największego obciążenia.

Obszar 12-ty jest poddawany codziennie: zginanie, rozciąganie, rozciąganie, ściskanie i inne rodzaje obciążeń. Ale zdarza się, że wsparcie ciała nie wytrzymuje i rozkłada się pod wpływem niektórych czynników środowiska zewnętrznego. Takie problemy obejmują złamanie kompresyjne 12 kręgu piersiowego.

Kompresja i jej przyczyny

Samo słowo "kompresja" - po angielsku oznacza "ściskanie, szczypanie". Oznacza to, że tego rodzaju złamanie nastąpi z powodu nadmiernej kompresji kręgów.

W tym przypadku cała kolumna kręgosłupa jest ogromnie ściśnięta, aw miejscu, w którym ładunek jest największy (najczęściej jest to 12-ta strefa), kręgi kurczyły się do punktu, w którym jeden z nich po prostu pęka. Ta sama sytuacja jest obserwowana w przypadku upadku z wysokości, gdy ofiara ląduje na jego nogach, a ruch ciała przechodzi na ziemię, ściskając kręgosłup.

Główne objawy

Aby odróżnić tę zmianę przed dowolny - czy wiesz, główne objawy i oznaki. Należą do nich:

  • Ból w plecach. To jest ostre i może rozprzestrzenić się na całe plecy jako cierpienie i całego kręgosłupa.
  • Napromienienie. Termin ten odnosi się do powrotu bólu w kończynie. Na tej choroby ból będzie emitować w obu dłoniach i stopach.
  • osłabienie kończyn i drętwienie ze względu na fakt, że rdzeń kręgowy może zostać naruszona w wyniku urazu.
  • Półpasiec w jamie brzusznej. Ten objaw sugeruje, że poniosła mostkowo - lędźwiowej. Zwłaszcza 12. kręgu piersiowego.
  • Trudności z oddychaniem. Z tego powodu urazu może wystąpić hypopnoe z kilku powodów. Po pierwsze, przy ściskaniu membrana może ucierpieć. Ponadto, może się zdarzyć, że nerw przeponowy, który odchodzi od mózgu być zgnieciony przez, przy czym impulsy nerwowe nie będzie płynąć do organu końca.

Jest to, być może, główne objawy złamania kompresyjnego w kręgosłupie.

Konsekwencje

Złamania kręgosłupa jakiejkolwiek natury mają konsekwencje i często mogą być ofiary życia. Dotyczy to nawet wtedy, gdy został "wyleczony".

Omówmy szczegółowo każdą z nich:

  • Zapalenie oskrzeli. Dosłownie, z języka medycznego, jest to zapalenie korzeni nerwów, które odsuwają się od rdzenia kręgowego. Nerw przechodzi między kręgami tworząc w tym miejscu tak zwane korzenie. Dzięki akceleracji będą uwięzione między kręgami i stan zapalny. To nie jest śmiertelna choroba, ale może to być kłopotliwe z chronicznymi bólami lub drętwieniem kończyn.
  • Osteochondroza. Dokładniej osteochondroza pourazowa, jak również zapalenie korzonków. Według tego pojęcia istnieje stan, w którym krążki międzykręgowe wysychają, pękają, zapadają się, towarzyszy im ból o różnym nasileniu. W takim przypadku przesyłany kręg przyciągnie i zmiażdży dysk, jego zniszczenie i ostatecznie - wyschnie. Oczywiście, podobnie jak zapalenie korzonków nerwowych, choroba ta nie doprowadzi do śmierci, ale towarzyszyć jej będą bolące bóle.
  • Zwężenie kanału kręgowego. Zwężenie oznacza zwężenie. W kanale kręgowym, utworzonym przez same kręgi, znajduje się rdzeń kręgowy, który wykonuje szeroki zakres funkcji życiowych i odruchów. Zmieniając średnicę kanału.Odpowiednio, rdzeń kręgowy ucierpi. Konsekwencją tego może być nie tylko bolesne uczucie, ale również drętwienie rąk i nóg, unieruchomienie jako całość, lub śmierć w niewydolności narządowej tła.
  • Przepuklina międzykręgowa może być również konsekwencją złamania kompresyjnego. Ale w tym przypadku nikt nie wie, w którą stronę się wydostanie. Jeśli bok tylnej części tułowia - nie jest śmiertelny, towarzyszyć mu będzie ból i ograniczenie ruchliwości. Jeśli wznoszenia przepuklina na stronach kręgosłupa - może peredavit pobliskie naczynia krwionośne i nerwy, naruszając tym samym odżywianie się - lub ciało. Ale najbardziej niebezpiecznymi przepuklinami są Schmorl. Wspinają się w kierunku kanału kręgowego i mogą przenosić rdzeń kręgowy. Wynik może być taki sam jak w przypadku zwężenia kanału kręgowego.

Diagnoza i leczenie

Dotąd metody najbardziej znaczące są: (MRI magnetyczny - rezonans), ultradźwięki (ultradźwięki), EKG (EKG układu sercowo-naczyniowego), a także badania laboratoryjne płynu mózgowo-rdzeniowego i krwi.

Jako leczenie jest stosowane pełnego unieruchomienia i utrwalenia, a także leczenie zachowawcze oparte na zastosowaniu specjalnych zaczepów i przeciwbólowe w celu łagodzenia bólu.W przypadku tego typu terapii bardzo ważne jest przestrzeganie leżenia w łóżku. Czasami zalecana jest trakcja kręgosłupa (lekkie rozciąganie).

Oprócz leczenia zachowawczego można zastosować leczenie chirurgiczne, zwłaszcza gdy złamanie może być niezgodne z życiem pacjenta. W tym przypadku zadaniem chirurgów może być zarówno zatrzymanie nacisku kręgów lub dysków na otaczających tkankach, jak i całkowite odnowienie struktury kręgu i jego aparatu więzadłowego. Po tym okresie konieczna jest długa rehabilitacja, aby przywrócić funkcje i ruch kręgosłupa jako całości.

Wiele ośrodków fizjoterapii zajmuje się rehabilitacją pacjentów ze złamaniami kompresyjnymi 12 kręgów piersiowych. Bardzo często pacjent całkowicie się regeneruje, ale ściśle odnosi się do wykonywania wszystkich zaleceń lekarskich i zaleceń.

Obejrzyj wideo: Leczenie bólu przy kompresyjnym złamaniu kręgu (Centrum Medyczne Św. Łukasza)