Niestabilność kręgosłupa szyjnego u dzieci

Siedem kręgów szyjki macicy ma stabilność, a jednocześnie dużą mobilność. Zapewniają one płynne ruchy głowy. Często rodzice słyszą diagnozę niestabilności odcinka szyjnego kręgosłupa u dzieci. Mówi o obecności problemów w aparacie więzadła lub obecności urazu urodzenia dziecka w kręgosłupie.

Rodzaje niestabilności

Niestabilność SKLEP (kręgosłup szyjny) powoduje bóle głowy, spadek wyników w nauce, noworodek często płacze, źle śpi. W przypadku takich problemów rodzice zwracają się do neurologa, pediatry. Dla właściwego leczenia ważne jest określenie rodzaju zaburzenia. W sumie istnieją cztery główne rodzaje niestabilności:

  • Zwyrodnieniowe (konsekwencja procesów patologicznych);
  • Dysplastyczny (anomalia tkanek i stawów);
  • Niestabilność po urazie;
  • Niestabilność po operacji.

Diagnostyka

Ten problem jest rozwiązywany przez neurologa. Prowadzi diagnostykę w dwóch etapach. Przede wszystkim zbiera się anamnezy i bada małego pacjenta. Następnie następuje diagnostyka instrumentalna (prześwietlenie, ultrasonografia).

Wstępna inspekcja

Już kontrola wizualna daje podstawy do wstępnej diagnozy.Pacjent ma zmiany w widzeniu: szczelina oczu zwęża się, gałka oczna może trochę spaść, źrenica zwęża się. Całość tych objawów mówi o naruszeniu nerwów unerwiających oko.

Następną rzeczą, na którą zwraca uwagę lekarz, jest położenie głowy względem obręczy barkowej. Jeśli głowa jest przechylona do ramienia, można mówić o neurogennym korbie. Palpacja pokazuje, czy istnieje nierównomierne napięcie, zacisk mięśni trapezowych. W tym przypadku często jedna ze stron doświadcza więcej stresu, a druga jest praktycznie atrofią.

Lekarz nie naciska na górne procesy kręgosłupa szyjnego, gdy SCOP jest niestabilny, dotyk jest bolesny. Charakterystyczne jest ograniczenie nachylenia głowy na jedną stronę.

Diagnostyka instrumentalna

Aby uzyskać dokładną diagnozę, wymagane jest prześwietlenie regionu szyjnego w kilku projekcjach. Szczególnie orientacyjny jest rzut boczny z testem funkcjonalnym. Aby uzyskać zdjęcie, najpierw pochyl głowę do przodu, a następnie odchyl się do tyłu. Aby zdiagnozować podwichnięcie kręgów szyjnych, zdjęcie wykonuje się przez otwarte usta.MRI dla diagnozy nie jest orientacyjne.

Badanie ultrasonograficzne pokazuje stan tętnic kręgowych, pełnię przepływu krwi przez mózg i obecność zaburzeń w odpływie krwi żylnej. To badanie jest jednym z obowiązkowych dla diagnozy.

Metody leczenia

Skuteczność leczenia osiąga się za pomocą zestawu środków. Przebieg leczenia składa się z wielu procedur. Leczenie farmakologiczne polega na przyjmowaniu leków rozszerzających naczynia krwionośne, środków łagodzących. Z bólami głowy przepisanymi środkami przeciwbólowymi. Jeśli istnieje podwichnięcie kręgu, należy go wprowadzić. Można to zrobić za pomocą osteopatii.

Głęboki masaż eliminuje zaburzenia SHOP, pobudza krążenie mózgowe. Po sesji powinieneś prowadzić oszczędny tryb życia, wskazane jest noszenie ochronnego kołnierza Shantza.

Relaks nadmiernie naprężonych mięśni okolicy szyjnej uzyskuje się za pomocą masażu klasycznego. Jednocześnie atroficzne mięśnie zostają wzmocnione i przywrócone. Jednocześnie lekarze zalecają sesje fizjoterapeutyczne. Elektroforeza poprawia stan naczyń krwionośnych, stymuluje krążenie mózgowe.

LFK ustala wyniki poprzednich procedur. Ćwiczenia powinny być wykonywane stale. Dziecko codziennie robi gimnastykę ze swoją matką. Mięśnie szyi zostaną wzmocnione i nie powrócą już do stanu chorobowego. Dobre zapobieganie naruszeniom SCOP odwiedza pulę. Jeśli leczenie rozpocznie się w czasie, niestabilność jest całkowicie wyeliminowana.

Obejrzyj wideo: Uszkodzenie kręgów szyjnych / Uraz kręgosłupa szyjnego - Objawy i leczenie?