Czym jest siniak kręgosłupa?

Kręgosłup odgrywa ważną rolę w konstrukcji szkieletowej, nie jest daremny w łacińska nazwa brzmi jak Columna vertebralis -. «Filar podtrzymujący” Jednak ma dość słabą ochronę, ponieważ Otacza go raczej cienka warstwa miękkiej tkanki. Uraz pleców (który z reguły oznacza uraz kręgosłupa) jest poważnym urazem wymagającym szybkiej i wykwalifikowanej pomocy ze strony specjalisty.

Ta trauma jest zdolna, jeśli niewłaściwe lub przedwczesne leczenie, może powodować poważne komplikacje. Poniższy artykuł zawiera informacje dotyczące klasyfikacji, symptomatologii, diagnostyki i leczenia stłuczeń kręgosłupa.

Klasyfikacja

Leczenie

Co zrobić z urazem kręgosłupa? Najważniejsze, aby rozpocząć właściwe leczenie tej traumy tak szybko, jak to możliwe. Pierwszą pomocą dla poszkodowanego powinien być następujący kompleks środków:

  • Przede wszystkim natychmiastowe zapewnienie ofierze z pełnym bezruchu
  • Jeśli szyja jest uszkodzona, zamocuj ją samoprzylepną oponą lub kołnierzem ortopedycznym.
  • Jeśli oddychanie nie jest dostępne lub jest utrudnione - należy wykonać procedury sztucznego oddychania płuc, nie naruszając pozycji unieruchomionej rannych
  • Zastosuj zimny obiekt do miejsca zapalenia
  • Podczas transportu wymagane jest utrzymanie bezwładności uszkodzonego miejsca kręgosłupa. Rannych należy położyć na brzuchu (przy użyciu miękkiego noszy) lub na plecach (przy użyciu solidnej tarczy)

Cierpiący, niezależnie od charakteru jego urazu kręgosłupa, przepisuje środki znieczulające i przeciwzapalne, które nie zawierają steroidów. Zestaw innych leków i zestaw procedur medycznych jest przepisywany po ustaleniu przez lekarza objawów i charakteru uszkodzenia.

Z lekkim siniakiem, gdy struktura rdzenia kręgowego i narządów wewnętrznych nie jest uszkodzona, radykalne leczenie nie jest zalecane, ogranicza się do leżenia w łóżku i przejściowego zakazu wysiłku fizycznego. Możesz posmarować posiniaczone miejsce takimi maściami jak troxevasin i lyoton. Jeżeli stan poszkodowanego nie poprawi się w ciągu tygodnia, należy przeprowadzić ponowne badanie w celu wyszukania wcześniej nierozwiązanych komplikacji.

W przypadku ciężkich siniaków w szpitalu wykonuje się kompleksowe leczenie uzależnień, w którym stosuje się kombinację różnych leków, takich jak leki przeciwzakrzepowe, angioprotektory i leki anaboliczne.W niektórych przypadkach lekarz przepisze dysk noszenie gorsetu ortopedycznego lub kołnierz (w razie uszkodzenia kręgosłupa szyjnego). Poważne urazy, takie jak złamanie lub przemieszczenie kręgów i dysków, mogą wymagać interwencji chirurgicznej.

Pacjent otrzymał poważnej kontuzji kręgosłupa, wymaga długotrwałego leżenia w łóżku, co z kolei może prowadzić do występowania odleżyn. Aby je wyeliminować, stosuje się leki: chlorheksydynę, lewomekol, solcoseryl

Największe niebezpieczeństwo, które może być posiniaczone kręgosłupa - odmiana uszkodzenia jednego z najważniejszych organów naszego ciała - rdzeń kręgowy są objawy zaburzeń układu nerwowego, zaburzenia narządów miednicy, odcina kończyn, częściowego lub całkowitego paraliżu.

Rehabilitacja

Po 10-12 dni po tym jak doznał posiniaczone plecy, zaczyna się (jeśli nie wystąpiły komplikacje) w okresie rehabilitacji, która obejmuje następujące działania:

  • Terapeutyczny trening fizyczny. Kompleks ćwiczeń indywidualnie dobranych przez lekarza prowadzącego powinien pomóc w przywróceniu funkcji motorycznych kręgosłupa.
  • Masaż medyczny.Obecnie stosuje się zarówno klasyczne odmiany (efekt ręczny), jak i sprzęt (narażenie na wibracje, wodę, prądy powietrza).
  • Miostymulacja ciała. Ta procedura, przeprowadzona za pomocą nowoczesnego sprzętu, pomoże w całkowitym przywróceniu aktywności pewnych grup mięśni, które cierpiały na porażenie lub niedowład.

Zapobieganie

Większość urazów związanych z urazem kręgosłupa wynika z różnych wypadków, dlatego ich zapobieganie polega na przestrzeganiu podstaw bezpieczeństwa w gospodarstwie domowym i przemysłowym, sumiennym przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Aby uniknąć obrażeń podczas uprawiania sportu, konieczne jest prawidłowe obliczenie obciążenia fizycznego. Pomoże ci to doświadczony trener, nadzorujący proces twojego treningu.

Obejrzyj wideo: Niezwykle przyjemne nagranie z usunięcia kaszaka