Jak rozpoznać i leczyć przepuklinę kręgosłupa u dzieci i dorosłych

Przepuklina mózgowo-rdzeniowa (CMG) odnosi się do ciężkiej patologii, dotykającej głównie kategorii wiekowej dzieci i noworodków w szczególności. Co zagraża tej chorobie, jaka jest nadchodząca taktyka leczenia i rokowanie?

SMG to głównie wrodzona wada z dużymi zaburzeniami strukturalnymi. Stan objawia się pojawieniem się rdzenia kręgowego i / lub jego błon na pewnym poziomie przez anomalny (podzielony) kręg.

Klasyfikacja

 Rodzaj przepukliny Zawartość worka przepuklinowego
Meningocele Muszle rdzenia kręgowego
Meningoradiculocele Pociski rdzenia kręgowego i korzenie nerwów rdzeniowych
Meningoradiculomilocele Rdzeń kręgowy, błony i korzenie nerwowe.

W odniesieniu do poziomów podziału, przepukliny są izolowane:

 • szyjny;
 • klatki piersiowej;
 • lędźwiowy;
 • kręgosłup krzyżowy.

Podstawą powstawania przepuklin kręgosłupa jest wada kostna. Dezynsekcja (naruszenie zamknięcia) od strony rdzenia kręgowego jest nazywana tylną częścią bifidu (rozszczepienie kręgów). W zależności od części kręgu, w którym nie występuje infekcja, wyróżnia się przedni (ubytek ciała) i kształt tylny (rozszczepienie wyrostków kolczystych i łuków).Osobną pozycją kryje dekolt, w którym nie ma przepuklinę, ale są zmiany morfologiczne kręg. Ten drugi warunek jest najczęściej odnotowywany na poziomie działu lędźwiowo-krzyżowego.

Przepuklina mózgowo-rdzeniowa u dzieci

Rdzeniowy przepuklina odnosi się do grupy o dużych nieprawidłowości rozwoju i często wiąże się z innymi wadami organy wewnętrzne. Niektórzy pacjenci pod tym względem są niezdolni do życia, co tłumaczy stosunkowo wysoką śmiertelność w pierwszych tygodniach lub miesiącach po urodzeniu. Osoby, które przeżyły, często mają paraplegię, zwiększoną wielkość głowy, kifotyczne zniekształcenie kręgosłupa.

Przepuklina rdzenia może być częścią nieprawidłowości chromosomalnych: trisomie chromosomów, 8 i 11, triploidów. Jednocześnie ciężkość stanu i dalsze rokowanie często zależy od zestawu nieprawidłowości.

Klinicznie, badając noworodka z przepukliną mózgowo-rdzeniową,

 • występ w kręgosłupie na pewnym poziomie (w 30% przypadków - w talii);
 • ścieńczenie skóry, przezroczyste znajduje się poniżej konstrukcji, może być maceracji (podrażnienie i zaczerwienienie);
 • zmiany bliznowacie w obszarze defektu;
 • prawdopodobnie wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF);
 • Formacja palpacyjne dziecko zaczyna płakać, kontrolę wznoszenia Fontanel (oceniając napięcie i występy) daje wyobrażenie o możliwych wodogłowie;
 • fekalia i mocz są stopniowo rozdzielane ("przecieka");
 • rozwarcie odbytu;
 • redukcja odruchów ścięgnistych od kończyn;
 • niedowład i porażenie.
Zwróć uwagę!
Obecność barwnych plam lub nadmierne owłosienie (zwiększony wzrost włosów w twardej nietypowym miejscu) w grzbiet występu z braku widocznych objawów neurologicznych i ortopedycznych patologii może wskazywać na obecność nieprawidłowości w narządach wewnętrznych, w szczególności do rozłupywania kręgami.

Zmiany odpowiadają poziomowi uszkodzenia rdzenia kręgowego zgodnie z zasadą: im wyższa lokalizacja miejscowa, tym cięższa.

Co do zasady ta patologia jest rozpoznawana nawet podczas ciąży z ultrasonograficznym badaniem płodu. W momencie badania podejmowana jest decyzja o ciąży lub konieczności przerwania ciąży. Opracowano metody wewnątrzmacicznej interwencji chirurgicznej w celu wyeliminowania uszkodzenia cewy nerwowej.W Rosji tego typu zabiegi jeszcze się nie rozprzestrzeniły, pacjenci są zmuszeni szukać funduszy na leczenie za granicą.

Wideo
Przykład kilku rodzin, które otrzymały skuteczną opiekę medyczną w Szwajcarii, przedstawiono w raporcie.

Główna masa dzieci jest już operowana w okresie noworodkowym lub w pierwszym roku życia. Po tych wszystkich badań pod nadzorem stanu włókien nerwowych i korzeni (za pomocą badań w obrębie działania aktywności elektrycznej) powodują zmniejszenie rdzenia kręgowego w konstrukcji kanału kręgowego. Następnie, torebkę przepuklinową i nieżywotne tkanki wycina się. Na końcu którego wytwarza się tworzywo sztuczne ze wzmocnieniem miejscowych tkanek ścięgien i mięśni.

Dodatkowe informacje!
Przy ustalaniu przepuklina mózgowo lekarzy w okresie życia płodowego, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia tkanki nerwowej przyjęcia dostawy przez cesarskie cięcie.

Przepuklina mózgowo-rdzeniowa u dorosłych

Nie należy mylić przepukliny kręgosłupa i występu krążka międzykręgowego. Objawy neurologiczne u dorosłych mogą być podobne, ale przyczyny objawów są nieco inne.W przypadku przepukliny międzykręgowej rdzeń kręgowy znajduje się w kanale, a główne zmiany dotyczą chrząstki.

Po raz pierwszy zarejestrowana przepuklina rdzeniowa wśród dorosłej populacji opiera się na obecności morfologicznych przesłanek w postaci nieskomplikowanego kręgu, który nie powiększa się. W przypadku urazu lub bardzo silnych obciążeń, może pojawić się przepuklinowy występ. Objawy przejawiają się w postaci naruszenia wrażliwości, osłabienia tonu i siły w kończynach, zespołu bólowego.

Podczas diagnozowania tego stanu pacjent poddawany jest hospitalizacji w trybie nagłym z leczeniem chirurgicznym.

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz

Diagnoza choroby

Obraz kliniczny przepukliny mózgowo-rdzeniowej w niektórych przypadkach nie jest trudny do zdiagnozowania. Aby jednak dokładnie określić lokalizację patologii, ustalić zawartość worka przepuklinowego, wykluczyć nowotwory, należy przeprowadzić dodatkowe badania:

1 transilumination (transmisja, badanie formacji w świetle przechodzącym);

2 USG;

3 mielografia kontrastowa i radioizotopowa (badanie rentgenowskie ścieżek przewodzących alkohol przez kontrast lub użycie elementów znakowanych);

4 CT, MRI;

5 roentgen kręgosłupa.

Badania rentgenowskie pozwalają określić rozmiar interwencji. Tak więc, w obecności zrostów, zrostów i różnych zwężeń, rdzeń kręgowy może być unieruchomiony w odległych miejscach od miejsca cięcia. Jeśli go nie zmobilizujesz, wtedy, gdy dziecko dorośnie, rozwinie się dalsza neurologiczna symptomatologia.

Pacjent jest koniecznie badany przez neurologa z wydaniem jego kryteriów diagnostycznych (zmiany odruchów i wrażliwości, niedowład, porażenie).

Aby wykluczyć współistniejącą patologię, bada się okulistę i urologa. Wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego jest naznaczony przez stagnację zjawisk z dysku nerwu wzrokowego. Problemy z układem moczowym mogą być osobną chorobą, a nie tylko przejawem zaburzeń neurologicznych.

Ponadto przeprowadza się analizę w celu przygotowania do operacji (badania krwi i moczu, badania serologiczne krwi na obecność wirusa HIV i kiły).

Leczenie

Przepuklina mózgowo-rdzeniowa jest leczona metodami chirurgicznymi.Wykonano przepuklinę przepuklinową, a następnie przepuklinę miejscową.

Istnieje wiele względnych przeciwwskazań do interwencji, które wymuszają przeniesienie operacji do korzystniejszego czasu po ustabilizowaniu istotnych wskaźników.

Oprócz głównego leczenia przepisuje się również zestaw środków mających na celu zmniejszenie ciśnienia wewnątrzczaszkowego leków (diuretyków), preparatów witaminowych i leków neurotropowych.

Stosowane są techniki fizjoterapii (elektroforeza, UHF), masaże i ćwiczenia fizyczne.

Od sposobu, w jaki wykonywane są spotkania, zależy powodzenie rehabilitacji po leczeniu chirurgicznym.

Dodatkowe informacje!
podział kręgu jako wynik prześwietlenia nie wymaga żadnych działań terapeutycznych. Pacjent z rozpoznaną patologią obserwuje się tylko u ortopedy i jest badany przez neurologa.

Możesz być zainteresowany: Jak leczyć przepuklinę kręgosłupa za pomocą poduszki Meiram

Ponieważ w etiologii choroby leżą głównie zaburzenia embrionalne, ważne jest prowadzenie prenatalnej profilaktyki patologii przewodu nerwowego.Konieczne jest wykluczenie szkodliwych skutków nikotyny, alkoholu, środków odurzających, promieniowania jonizującego. Znacznie dotknięte przez spożycie witaminy (kwas foliowy), zwłaszcza w prawidłowym tworzeniu układu nerwowego, dlatego zaleca się, aby rozpocząć biorąc je na początku, na etapie planowania ciąży. Nie mniej ważne genetyka konsultacji i terminowe badanie obecności SMG w poprzednio urodzonego dziecka lub płodu.

Prognoza

Konsekwencje przepukliny kręgosłupa jest w dużej mierze zdeterminowany przez nie tylko jakość, terminowość operacji i rehabilitacji, ale także początkowego stanu pacjenta. Jeżeli przepukliny jest elementem w kompleksie zaburzeń rozwojowych, staje się podstawą poziomie prognostyczny. Izolowane sama wada jak rozszczepienie kręgosłupa z przepukliną rdzenia kręgowego jest z powodzeniem w leczeniu i poprawne w przyszłych dzieci nie różnią się od swoich rówieśników.

Wideo
Wywiad matki małej pacjentki z rozpoznaniem stałego rdzenia kręgowego lub przepukliny mózgowo-rdzeniowej po operacji

Po operacji na przepuklinę kręgosłupa u dorosłych prognozy pozostają względnie korzystne.

Przepuklina mózgowo-rdzeniowa jest poważną chorobą. Mimo to eksperci nauczyli się radzić sobie z tym problemem. Teraz pacjenci z tego profilu mają możliwość normalnego przyswojenia się do środowiska.

Obejrzyj wideo: Przepuklina brzuszna: przyczyny, objawy, leczenie