Jaka jest istota blokady kręgosłupa?

W leczeniu przepuklin międzykręgowych istnieje kilka rodzajów wpływu na proces patologiczny. Z utrzymującym się silnym zespołem bólowym, który nie nadaje się do bańki z użyciem leków przeciwbólowych, często przepisywane są blokady. Jakie są te manipulacje i jakie są skutki takiego leczenia?

Istota metodologii

Blokady w obszarze kręgosłupa opierają się na eliminacji istotnego związku patogenezy w naruszeniu włókien nerwowych z kręgów (w szczególności w obecności przepukliny dyskowej). Faktem jest, że obecność objawów bólowych powoduje błędne koło w postaci skurczu wielu umiejscowionych mięśni, pogorszenia zaopatrzenia w krew i wzrostu obrzęku tkanek. Naruszenia te dodatkowo pogłębiają ból i prowokują pogorszenie sytuacji. Poprzez wstrzykiwanie leków znieczulających miejscowo i przeciwzapalnych w postaci blokad lekarze łamią ten ciągły łańcuch procesów patologicznych, co przyczynia się do stopniowej poprawy stanu.

Istotą blokady jest wstrzyknięcie leku znieczulającego samodzielnie lub w połączeniu z innymi środkami w pobliżu wiązek nerwowych, korzeni lub samego rdzenia kręgowego.

W zależności od liczby leków stosowanych przez blokadę dzielą się na następujące podtypy:

 • jednoskładnikowy (głównie w postaci anestetyków);
 • dwuskładnikowy (lek znieczulający + przeciwzapalny);
 • zawierających większe ilości leku (dodane do podstawowych rozwiązań rozszerzających naczynia elementów, uwalniając skurcz i witaminy z grupy B).

Wśród zamknięć stosowanych w leczeniu przepukliny dysków, główny szeroko stosowane:

 • przykręgowy, w których przygotowania są wprowadzane do stawów międzykręgowych, sekcje wyjściowych nerwów rdzeniowych lub okołonerwowe przestrzeni;
 • znieczulenia zewnątrzoponowe;
 • podawanie zewnątrzoponowe produktów leczniczych.
 • Blokada w przepuklinach odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Symptomatologia

Symptomatologia przepuklinowego występy w pobliżu okolicy lędźwiowo-krzyżowej można miseczkowate podawanie leków intralaminar (między wyrostkami kolczystymi kręgów) lub transforamenalno (poprzez otwory wyrostki poprzeczne). W razie potrzeby wytworzenia bardziej skomplikowanych procedur z formowaniem igły do ​​zewnątrzoponowego lub zewnątrzoponowym przestrzeni otaczającej opony twardej.

Dodatkowe informacje!
zewnątrzoponowe Znieczulenie zewnątrzoponowe i przestrzeń są kontynuacją siebie i faktycznie mogą kontrast Nomenklatura niż anatomiczne. Oba znajdują się pomiędzy stałą skorupą m.spinalis a wewnętrzną powierzchnią kanału kręgowego. Na zewnątrzoponowego lokalizacji znaczy w stosunku do krzyżowego kręgosłupa, na innych poziomach nazywa przestrzeni zewnątrzoponowej.

Pacjent leży na plecach, wykonując blokadę przykręgową. W przypadku jednostronnej igły bólu podawaną połowy pasa w których najwyraźniejsze bolesne objawy. Instalacja odbywa się na poziomie stawu lędźwiowo-krzyżowego i między kręgami lędźwiowymi. Jeśli zaangażowanie obu gałęzi nerwowych segmentu rdzenia kręgowego (prawy i lewy) blokada przeprowadzane albo po obu stronach lub na linii środkowej, w zależności od wyników wstępnych badań promieniowania.

Blokowanie odbywa się przez wprowadzenie substancji w tkance tłuszczowej wokół rdzenia kręgowego pacjenta odbywa się w wygiętym położeniu. Podczas znieczulenia zewnątrzoponowego do otworu kości krzyżowej wprowadzana jest specjalna igła.Pamiętaj, aby kontrolować, gdzie jest jego punkt. Po ostatecznej instalacji najpierw sprawdź brak krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego. W przeciwnym razie (gdy nastąpi uderzenie w przestrzeń podpowierzchni), igła jest usuwana, a manipulacja jest odkładana na inny dzień.

Jeśli wszystko spełnia oczekiwania, a lekarz jest w celulozie - wstrzyknij lek. Pacjent w tym samym czasie na początku może poczuć ogólną słabość i opisać uczucie "bawełnianych stóp". Ta okoliczność jest potwierdzeniem działania leków i poprawności procedury. Po chwili warunek mija i pozostaje tylko efekt terapeutyczny.

Blokada peryferyjna jest przeprowadzana tak, jak przy przyjęciu płynu mózgowo-rdzeniowego, z bardziej powierzchownym wstrzyknięciem igły (należy wykluczyć głębsze wchodzenie). Przebicie skóry odbywa się między 3 a 4 lub 4 i 5 kręgami lędźwiowymi. Pod innymi względami taktyka przypomina blokadę nadtwardówkową.

Ważne!
W przypadku blokad peri i zewnątrzoponowych lek wstrzykiwany jest bardzo powoli, aby uniknąć nagłych zmian ciśnienia na substancji mózgowej i rozwoju działań niepożądanych, aż do zapaści.

Blokada w rejonie kręgosłupa szyjnego

Manipulacje są rozróżniane przez rozszerzony wybór dostępu do podawania leku. Procedury mogą być przeprowadzane zarówno z przodu, jak i z tyłu.

Blokowanie przez dostęp przedni ma tę zaletę, że ma boczny przepuklinowy występ, który wywołuje ucisk tętnicy kręgowej. Pogorszenie ukrwienia przyczynia się do zaburzeń niedokrwiennych ze strony struktur nerwowych okolicy szyjnej, wywołuje ból w karku, zawroty głowy i zmiany ciśnienia krwi. Pacjent leży na plecach. Pod łopatkami umieszczony jest wałek do rozciągnięcia w szyi pacjenta. Głowa jest zwrócona w stronę przeciwną do lokalizacji procesu patologicznego.

Lekarz określa miejsce podania leku, traktuje skórę antyseptykami (jodem i alkoholem), a następnie warstwa po warstwie znieczula tkanki w miarę poruszania igłą. Czując, że spoczywa na pożądanym punkcie orientacyjnym, lekarz wprowadza wybrany lek do obszaru pomiędzy procesami poprzecznymi kręgów.

Technika blokowania za pomocą tylnego dostępu różni się jedynie pozycją pacjenta na brzuchu lub siedzeniu z pochyleniem głowy do przodu i wyborem punktu nakłucia skóry.Igła jest kierowana do obszaru zewnętrznej trzeciej linii między procesem wyrostka sutkowatego a 6 kręgu szyjnego.

Wideo
Na filmie lekarz robi blokadę na szyi pacjenta.

Procedura

W większości przypadków procedura wygląda dość prosto:

W niektórych przypadkach leki są wstrzykiwane do rdzenia uszkodzonego dysku. Ta manipulacja nazywa się discrecepcją (eliminacja wrażliwości, postrzeganie receptora). Ustanowienie obu igieł jest kontrolowane przez urządzenia rentgenowskie (optymalnie - konwerter elektronowo-optyczny).

Po wkłuciu igły w jądro błony śluzowej krążka wprowadza się 0,2-0,3 ml roztworu wodorowęglanu sodu. Technika ta pozwala potwierdzić poprawność lokalizacji zmian na dysku w obecności zwiększonej zachorowalności. Dodatkowa alkalizacja tkanki chrzęstnej przyczynia się do lepszej dystrybucji kolejnych leków i ich długotrwałego działania.

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz
Zwróć uwagę!
Przy wprowadzaniu leków bezpośrednio do substancji dotkniętej chrząstki charakterystyka dwufazowa jest charakterystyczna.Po pierwsze, ból jest znacznie wzmocniony przez stymulację receptorów, a następnie wyczuwa się wrażliwość tkanki objętej procesem zapalnym.

Derecepcja jądra dysku jest zakończona przez wprowadzenie nokakoiny obok więzadeł kręgosłupa i zastosowanie kołnierza Shantz przez 2-3 dni.

Przeciwwskazania do manipulacji:

 • choroby zakaźne (w tym gruźlica), krostkowe zapalenie skóry;
 • porażka skóry z podejrzeniem procesu onkologicznego;
 • dekompensacja chorób somatycznych i endokrynologicznych (patologia serca, cukrzyca);
 • ciąża i laktacja;
 • zespół krwotoczny;
 • myasthenia gravis;
 • ciężkie niedociśnienie;
 • niewydolność nerek i wątroby;
 • wiek dzieci;
 • reakcje alergiczne na stosowane leki.

Procedury blokowania nerwów szyjnych trwają od 30 do 60 minut. Po zakończeniu manipulacji pacjent powinien znajdować się pod nadzorem personelu medycznego przez około 2 godziny. W tym okresie aktywność ruchowa ogranicza się do leżenia w łóżku. Jest możliwe, że w celu uzyskania stabilnego wyniku wymagane będą kilka sesji blokad w odstępach 2-5 dni.

Możliwe powikłania

Jeśli zasady wykonywania zabiegów nie są przestrzegane, mogą rozwinąć się powikłania infekcyjne, aż do zapalenia rdzenia kręgowego i struktur nerwowych. Nieprawidłowa instalacja igły może uszkodzić tkanki z późniejszym rozwojem zaburzeń neurologicznych (niedowład, zapalenie pleksi). Technika inwazyjna zawsze wiąże się z ryzykiem wystąpienia krwawienia podczas nakłucia naczynia.

Na tej podstawie można stwierdzić, że konieczne jest poszukiwanie pomocy u wykwalifikowanego lekarza, który ma doświadczenie w blokadach.

Przygotowania do blokad

DGrupa Lmedycyna Ckoszt 10 ampułek
znieczulenia Novocaine 0,25% i 0,5%
(1 i 2% z blokadami szyi) lidokaina
od 20 do 90 rubli.
od 25 do 90 rubli.
przeciwzapalne / glukokortykoidy hydrokortyzon
betametazon (diprospan)
około 150 rubli.
800-900 rub. na 5 ampułek
przeciwskurczowe platifillin 0,2% 75-80 rubli
witaminy cyjanokobalamina (B12)
tiamina (B1) 5%
25-35 rubli.
30 rubli.

Istnieją recepty, które zostały sprawdzone w praktyce i okazały się skuteczne. Na przykład mieszanina Afonin BA, w tym: pachycarpin - 0,3 g, platifillin - 0,03 g, 200 ml novocaine - 0,25%. 20 ml otrzymanego roztworu zaprojektowano na jedną blokadę.

W pracy niektórzy specjaliści używają połączonego leku Ambene (deksametazon, lidokaina, fenylobutazon, salicylan, wit.B12).

Recenzje

Maria Kutepova

Przepuklina rozpoznana około 5 lat temu. Na początku udało mi się z ćwiczeniami fizycznymi, masażami i anestezjologią. Potem stało się znacznie gorzej. Lekarz zasugerował blokady. Jedna sesja się nie udała. Wprowadzenie do remisji trwało kilka tygodni. Początkowo procedury były bolesne, ale za każdym razem było łatwiej. Rentgen wykazał również poprawę. Teraz przez kilka lat ból nie daje o sobie znać.

Daria Suvorova

Kiedy wszedłem do procedury po raz pierwszy, lekarze pomyśleli - potwory. Teraz rozumiem, że bolesność blokad jest zrozumiała. Ale w tym czasie tak się nie wydawało. Gdy tylko zaczęli podawać lek - ból był jeszcze silniej przeszyty, a kiedy zaczęło się pojawiać, nie było już jasne, czy leczenie działa, czy też wydaje się. Prawda pozbyła się bólów i po kilku dniach wróciłem do blokady. Tak jak podczas remisji.

Valentina Ivanova

Musiałem uciekać się do takiego leczenia dosłownie miesiąc temu. Do tego momentu ból był torturowany. Teraz jest łatwiej, ale jest za wcześnie, aby mówić o dobrym efekcie. Zabieg na pewno nie jest przyjemny, ale można go tolerować.Lepiej nie doprowadzać do potrzeby, ale jeśli lekarz zalecił, to musisz.

Czy mogę przeprowadzać blokady w domu?

Niektórzy eksperci zagraniczni wskazują w swoich pracach na możliwość wykonywania powtarzających się blokad nerwów obwodowych kończyn w domu. W tym celu instaluje się cewnik. Jednak wykonanie blokady kręgosłupa nie wydaje się racjonalne i, odpowiednio, wykonalne.

Zwróć uwagę!
Wszystkie procedury wymagają pewnych umiejętności. Niektóre manipulacje są przeprowadzane w warunkach z konieczną zdolnością do zapewnienia nagłej pomocy wykwalifikowanym. Ważne jest również przestrzeganie wszystkich zasad aseptycznych i antyseptycznych, ponieważ technika ta jest klasyfikowana jako inwazyjna i wpływa na ważne struktury. Rozwój powikłań infekcyjnych będących następstwem zaburzeń bezpłodności może stać się bardziej niż opłakany. Dlatego blokady są przeprowadzane tylko w szpitalu.

Niedrożności kręgosłupa pierwotnie opracowano w celu natychmiastowego złagodzenia bólu, ale stał się jednym ze skutecznych środków do osiągnięcia dość długiej remisji.Przy prawidłowym podejściu do realizacji tych procedur pacjent ma minimalne ryzyko pogorszenia stanu wobec wielokrotnej poprawy jakości życia.

Obejrzyj wideo: rozmowa z Bogiem,jak rozmawiać z Bogiem ,Źrodłem ,jak połączyć się z Bogiem ,Źrodłem (Styczeń 2020).

Loading...