Przepuklina dysku l5 s1 co to jest

L5 s1 przepukliną jądra występuje pomiędzy pierwszym krzyżowego i piątego kręgów lędźwiowych i scharakteryzowano płyty pęknięcia pod wpływem ciśnienia w odcinku lędźwiowym lub w wyniku urazu. Choroba ta jest interpretowana w następujący sposób: - „L” lędźwiowego, czyli lędźwiowego i S - „sacrum” lub sakralnej. Liczby oznaczają numer porządkowy kręgu.

Podział lędźwiowy ma pięć kręgów, które łączą się ze sobą za pomocą dysków kręgowych. Regulują nacisk na kręgi, zapewniając jego równomierny rozkład i odpowiadają za mobilność. Kiedy pojawia się przepuklina, mechanizm zawodzi, dysk wystaje, kończy się nerw i powstaje zespół bólowy.

Międzykręgowa przepuklina lędźwiowa jest często rozpoznawana, ponieważ jest to obszar lędźwiowy, który przenosi największe obciążenie: środek ciężkości osoby, ciężar i maksymalną mobilność krążków. Niebezpieczeństwo przepukliny to poważne konsekwencje, które powstają, gdy nie ma odpowiedniego leczenia. Oprócz silnego bólu i dyskomfortu w plecach przepuklina międzykręgowa może być wynikiem całkowitej lub częściowej niepełnosprawności.

Rodzaje przepuklin

W medycynie rozróżnia się kilka rodzajów przepukliny dyskowej l5 s1, postępując od kierunku, w którym powstaje wyjściowa struktura jądra:

 • Dorsal. Wyjście dysku występuje w obszarze nerwów rdzeniowych.
 • Paramedyczny. Rdzeń wystaje na lewo lub na prawo od rdzenia kręgowego.
 • Circular. Przepuklina powstaje na całym obszarze kanału kręgowego.
 • Medial. Formacja zachodzi na linii środkowej do kanału kręgowego.


Głównymi przyczynami przepukliny dyskowej l5 s1 są:

 • przenoszone w dysplazji dziecięcej stawów biodrowych;
 • osteochondroza, skolioza, zaburzenia postawy i wrodzona skrzywienie kręgosłupa;
 • aktywność fizyczna i urazy sportowe;
 • długi pobyt w pozycji siedzącej (praca "siedząca");
 • Wypadki skutkujące urazami typu "uraz kręgosłupa" (nagły ruch głowy do przodu, a następnie wywrócenie do tyłu);
 • niewłaściwe leczenie dysplazji w dzieciństwie, powodujące skrzywienie miednicy;
 • niezrównoważone odżywianie;
 • złe nawyki (palenie zmniejsza poziom nasycenia tlenem, kawa pogarsza krążenie krwi w tkankach kręgowych);
 • adynamia (brak ćwiczeń);
 • choroby ginekologiczne, które powodują osłabienie więzadeł i mięśni;
 • brak fosforu i wapnia.
Ważne!
Po wypadku i urazie, przepuklina międzykręgowa może poczuć się po półtora do dwóch lat. Przez cały ten okres choroba przebiega bezobjawowo.

Objawy

Bardzo często pojawia się ostry ból w dolnej części pleców podczas pochylania się do przodu i przenoszenia ciężarów przed sobą. Powstały zespół bólowy może utrzymywać się przez długi czas, z okresowym hamowaniem ruchu i zmuszaniem pacjenta do "zamrożenia" w jednej pozie.

Sekwestrowane przepuklina dysku L5-S1 po prawej stronie.

Choroba ma wyraźną symptomatologię, która zakłóca zwykły sposób życia pacjenta. Ostry lub narastający ból pleców jest głównym objawem przepukliny kręgosłupa. Choroba może mieć inne objawy:

 • ból rozciąga się do nogi, rozprzestrzenia się przez uda do kolan i kostek, można odczuwać drętwienie kończyn;
 • z długimi pozycjami w pozycji stojącej lub siedzącej, ciało "zamyka się";
 • zaburzenie wrażliwości w okolicy lędźwiowej, pośladki;
 • uczucie "gęsiej skórki", osłabienie funkcji dużego palca;
 • obecność "uderzenia kaszlu" (przy kichaniu i krzewie, ból może nasilić).
Zwróć uwagę!
Czasami przepuklina międzykręgowa może wystąpić w kilku miejscach, wtedy symptomatologia może pokrywać się i różnić się od ogólnie przyjętej.

Metody leczenia

W leczeniu przepukliny międzykręgowej w okolicy lędźwiowej bardzo ważne jest wcześniejsze przeprowadzenie kompleksowego badania i identyfikacja patologii. Z czasem zdiagnozowana choroba nadaje się do leczenia niechirurgicznego, we wczesnych stadiach choroby można zatrzymać jej progresję i zapobiec rozwojowi powikłań. Na początku leczenia głównym zadaniem jest wyeliminowanie zespołu bólowego, przywrócenie gorsetu mięśniowego, usunięcie nadwichnięć kręgów i wzmocnienie powierzchni stawów. Często pacjentowi przepisuje się leki w połączeniu z gimnastyką leczniczą.

Leczenie lekowe obejmuje akceptację szeregu aktywnych leków:

 • środki zwiotczające mięśnie (w celu wyeliminowania skurczu mięśni);
 • leki przeciwzapalne (wyeliminować ból i stany zapalne);
 • witaminy z grupy B (pozwalają impulsowi nerwowemu przejść do mięśniówki wzdłuż zaciśniętego nerwu);
 • Chondroprotectors (zaangażowane w proces odbudowy chrząstki, która przenosi substancje odżywcze do krążka międzykręgowego);
 • Blokada glutokaina-glukokortykoidowa (w celu złagodzenia bólu).
Ważne!
Leki powinny być przepisywane wyłącznie przez lekarza. W przypadku dzieci i kobiet w ciąży wybiera się indywidualne leczenie, ponieważ przyjmowanie leków może negatywnie wpływać na organizm dziecka lub na rozwój wewnątrzmaciczny płodu.

Aby wzmocnić mięśnie i złagodzić napięcie, pacjentowi zaleca się poddanie się kuracji masującej. Tylko ekspert powinien go prowadzić, ponieważ nieprofesjonalny wpływ na uszkodzoną część kręgosłupa może pogorszyć stan pacjenta i prowadzić do nieodwracalnych konsekwencji. Procedury masażu prowadzą do stonowanych osłabionych mięśni nóg i pleców, uczestnicząc w wzmacnianiu kręgosłupa lędźwiowego.

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz

Jednym z alternatywnych sposobów leczenia przepukliny jest hirudotherapy. Sama metoda nie jest w stanie całkowicie wyleczyć przepukliny, ale w połączeniu z innymi środkami medycznymi znacząco poprawia samopoczucie pacjenta. Hirudoterapia poprawia krążenie krwi w uszkodzonym kręgosłupie i pomaga rozładować napięcie w obszarze problemowym.

Metody fizjoterapii, takie jak elektroforeza, magnetoterapia i prądy diadynamiczne, łagodzą ból ostry i wspomagają rozluźnienie mięśni kręgosłupa. Po zastosowaniu fizjoterapii pacjent poprawia przewodnictwo nerwu na zdeformowanych dyskach.

Kiedy dochodzi do przepukliny okolicy lędźwiowej, lekarze zalecają szkolenie na specjalnych symulatorach. Ich zastosowanie ma na celu rozciągnięcie kręgosłupa i całkowite przywrócenie mięśniowego gorsetu kręgosłupa. Szczególnie skuteczny jest swing Yulin. Symulator ten ma postać pionowej wahadłowej ramy z przeciwwagą umieszczoną w dolnej części. Pacjent może zwolnić obciążenie kręgosłupa i wyciągnąć uszkodzony segment podczas treningu. Takie ćwiczenia są zalecane nie tylko dla pacjentów ze zdiagnozowaną przepukliną, ale także dla zapobiegania tej chorobie.

Ćwiczenia uzdrawiające

Stres fizyczny kręgosłupa i mięśni prasy zmniejsza napięcie i wzmacnia tkankę mięśniową. Ponieważ odcinek lędźwiowy jest główną częścią wszystkich obciążeń, pojawiający się ból może być dość niewygodny.Istnieje kompleks terapii ruchowej dla pacjentów z przepukliną kręgosłupa. Ćwiczenia nie wymagają dodatkowego treningu fizycznego, mogą być wykonywane w domu w dogodnym dla pacjenta czasie.

1 Leżąc na plecach, wyciągnij górne i dolne kończyny wzdłuż ciała. Powoli unieś ciało, nie podnosząc nóg z powierzchni. Zamrożony w tej pozycji przez dziesięć sekund. Następnie powoli wróć do pozycji wyjściowej. Konieczne jest przeprowadzenie 5-10 podejść z przerwą trzydziestu sekund na odpoczynek.

2 Połóż się na plecach, ręce są umieszczone wzdłuż tułowia, a nogi są lekko zgięte w kolanach. Spróbuj odciążyć mięśnie brzucha i przytrzymaj je w tej pozycji przez kilka sekund. W tym samym czasie, bez wstrzymywania oddechu. Powtórz ćwiczenie dziesięć razy.

3 Połóż się na płaskiej powierzchni, nogi ugnij w kolana. Wyciągnij jedną rękę i dotknij jej przeciwległym kolanem. Stwórz mały opór. Po powtórzeniu z drugiej strony. Konieczna liczba metod 10-15.

4 Usiądź z pośladkami na piętach, wyciągnij ręce przed siebie. Dłonie powinny dotykać podłogi. Staraj się maksymalnie rozciągnąć ramiona do przodu, nie rozdzierając pośladków. Powtórz co najmniej pięć razy.

5 Leżąc na twardej powierzchni, ręce znajdują się wzdłuż tułowia. Powoli wdychaj i wyciągaj wyciągnięte ramiona do głowy. Lędźwie nie odrywają powierzchni, nie zginają nóg. Po wydechu ręce powracają do pozycji "na szwy". Zrób to od dziesięciu do piętnastu razy.

Leczenie operacyjne

Kiedy konserwatywne sposoby na wyeliminowanie przepukliny lędźwiowej nie dają widocznych rezultatów, lekarze uciekają się do chirurgicznych sposobów wyeliminowania choroby. Głównymi sygnałami do operacji mogą być ostre bóle, które nie mogą poradzić sobie nawet z lekami przeciwbólowymi, defekacją, zaburzeniami oddawania moczu lub całkowitym lub częściowym paraliżem kończyn dolnych.

Często operacja jest wykonywana za pomocą małego nacięcia. Lekarz usuwa uszkodzony obszar dysku, który wywiera nacisk na rdzeń kręgowy lub zakończenia nerwowe. Jego ekstrakcja odbywa się poprzez "zasysanie" podciśnienia lub odparowanie dysku za pomocą lasera.

Wideo
Procedura operacji usunięcia przepukliny dysku l5 s1.

Bardzo rzadko operacja na pełną skalę jest wykonywana, gdy uszkodzony obszar dysku międzykręgowego jest usuwany za pomocą standardowych narzędzi chirurgicznych przez duże nacięcie. Ta metoda ma wiele wad, między innymi długi okres rehabilitacji.

Pozytywny wynik leczenia przepukliny lędźwiowej zależy od terminowości rozpoczętego leczenia i prawidłowej diagnozy choroby. Choroba łatwo poddaje się leczeniu zachowawczemu bez interwencji chirurgicznej. Wypełnienie wszystkich wizyt lekarskich złagodzi objawy przepukliny i pomoże całkowicie wyeliminować patologię, unikając nawrotów i powikłań.

Obejrzyj wideo: Przepuklina L5 - S1 - jak to naprawić ? (Styczeń 2020).

Loading...