Co to jest przepuklina pachwinowa i przyczyny jej pojawienia się

Przepuklina przepuklinowa jest rzadką, ale bardzo niebezpieczną chorobą, która powoduje duży dyskomfort u pacjenta, zakłócając codzienne życie. W celu zapobiegania chorobom i dalszy rozwój foraminal przepukliny jest ważne, aby wiedzieć o przyczynach jej występowania, objawów i metod leczenia.

Przyczyny

Foraminal przepukliny - rodzaj międzykręgowego przepuklin, w którym zawartość międzykręgowych wybrzuszenia w kierunku kanału kręgowego, odchylone są w lewo lub w prawo, powodując korzeni nerwowych zaczynają być ściśnięte. Patologia mogą rozwijać się w dowolnej części kolumny, a zatem zarejestrowanych przypadków uszkodzeń w obszarze szyi, kręgosłupa piersiowego i innych poziomów. Największym obciążeniem mogą być poziomy kręgów l4-l5 i l5-s1.

Przyczyną pojawienia się choroby jest ciężki wysiłek fizyczny, z którym niektóre części kręgosłupa po prostu nie mogą sobie poradzić. Napotykają wad w przestrzeni międzykręgowej, jak to możliwe w przypadku urazu lub zaburzenia metabolizmu w przypadku procesów zwyrodnieniowych, gdy znajduje się w swobodnej mięśni ramy ciała staje się nie do przyjęcia i pojawiają kręgów nadwichnięcie.

Wideo
Ten film opisuje bardziej szczegółowo przyczyny powstawania przepukliny międzykręgowej i opisuje wszystkie niuanse struktury międzykręgowej.

Dodatkowe informacje!
Według statystyk przepuklina pachwinowa spada z 4 do 10% wszystkich rodzajów przepuklin.

Objawy

Najbardziej wyraźnym objawem przepukliny przedsionkowej jest ból. Zespół bólu w tej patologii jest bardzo intensywny i często pojawia się szybko i nieoczekiwanie, zmuszając pacjenta do zamrożenia w określonej pozycji, zmieniając stan pacjenta tylko się pogarsza. Wszystko komplikuje fakt, że konwencjonalne środki przeciwbólowe nie mogą tłumić bólu korzeniowego i dlatego konieczne jest stosowanie środków odurzających.

Charakterystycznym objawem przepukliny przedsionkowej jest osłabienie mięśni. Przyczyną jest naruszenie unerwienia spowodowane uciskiem korzenia nerwu, co jest spowodowane niewystarczającym poziomem impulsów nerwowych na mięśniach i powoduje osłabienie.

U pacjentów z przepuklinami odruchy zmniejszają się, a także zmniejsza się czułość. Obniżenie czułości ułatwia zaburzenie przewodności włókien wrażliwych, ściśnięte przepukliny. Z tego samego powodu pogarsza się odruch.Ze względu na formalną przepuklinę w okolicy szyi może rozwinąć się silny ból głowy. W niektórych przypadkach mogą wystąpić zaburzenia ruchowe, w których pacjent nie może normalnie używać stopy, gdy pacjent próbuje stanąć na piętach lub skarpetkach.

Przepuklina dysku L4 L5

Ten typ przepukliny pachwinowej charakteryzuje się ściskaniem korzeni nerwowych w rejonie czwartego i piątego kręgu talii. Niemal połowa przypadków przepukliny międzykręgowej występuje dokładnie w tym odcinku odcinka lędźwiowo-krzyżowego. W ciele uciskany jest korzeń kręgosłupa, a główną przyczyną tego jest brak mobilności i siedzący tryb życia. Ogólnie rzecz biorąc, taka przepuklina jest diagnozowana u mężczyzn, na przykład, u kierowców minibusów. Również przyczyna może służyć jako mikrouraz, utworzona przy stałym zginaniu kręgosłupa.

Pacjent z przepukliną dysku zmienia postawę, aw niektórych przypadkach może osiągnąć kifozę (skrzywienie górnego grzbietu). Wynika to z faktu, że organizm próbuje zmniejszyć intensywny ból. Ponadto, przepuklina dysku może być zidentyfikowana przez objaw Lacegi, gdy pacjent nie jest w stanie unieść nogi w pozycji leżącej.

Ważne!
Istnieją trzy główne kliniczne objawy przepukliny czwartej i piątej dyski: ból w kończynach dolnych i dolnej części pleców, drętwienie nogi i osłabienie czuciowe w mięśniach.

Herniated Disc L5 S1

Ten rodzaj przepukliny pachwinowej jest ustalony pomiędzy podziałem lędźwiowym i krzyżowym, a mianowicie pomiędzy piątym kręgiem lędźwiowym a pierwszym kręgiem krzyżowym. Podobnie jak w przypadku L4 L5, przypadki z L5 S1 są bardzo powszechne i przyczyniają się do tego maksymalne obciążenie krążków międzykręgowych w tym obszarze kręgosłupa. Nawet przy spoczynku i wygodnej pozycji, te dyski kręgosłupa nieustannie doświadczają naprężeń. Konsekwencją silnego obciążenia osiowego może być nie tylko wzrost ciśnienia wewnątrz tarcz, ale także uszkodzenie pierścieni włóknistych.

Ponadto kręgosłup lędźwiowy ma przednie więzadło podłużne, które zostało zaprojektowane w celu wzmocnienia włóknistego pierścienia i zapobiegania ścinaniu. W przeciwieństwie do niego, tylny podłużny więzadła wzmocniona gorzej, a ponadto tendencję do cienkiej pierwszej krzyżowego, co prowadzi do wystąpienia przepukliny.

Przyczyną przepukliny dyskowej L5 S1 może stać się osteochondroza - rdzeń dysku międzykręgowego zaczyna tracić wodę, a następnie traci swoje właściwości tłumiące.Również zaczyna rozkładać włóknisty pierścień, ponieważ substancje odżywcze przestają płynąć w wymaganych ilościach.

Obciążenie kręgosłupa wzrasta, rdzeń traci amortyzację iw konsekwencji pojawia się występ.

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz
Zwróć uwagę!
Jeśli zwrócisz należytą uwagę na problemy z ciałem we wczesnych stadiach, możesz uniknąć uszkodzenia włóknistego pierścienia. Dlatego nigdy nie należy opóźniać wystąpienia choroby, niezależnie od miejsca jej pojawienia się.

Warto również zauważyć, że przepuklina w regionie L5 S1 może wystąpić, gdy zaburzony jest proces metaboliczny, przy którym rozpoczyna się "głodzenie" dysku z powodu braku dyfuzji jako takiej. Aby pogorszyć stan można i stosowanie papierosów, które zakłócają krwi w dotlenienie, pozbawiając kręgosłup ważnych składników.

Przepuklina pachwinowa paramedyczna

Przepukliny paramedyczne charakteryzują się przemieszczaniem krążków międzykręgowych wewnątrz kanału kręgowego przez niewielki otwór. Występ jest skierowany w stronę korzenia kręgosłupa.Taka przepuklina może rozwijać się zarówno w obszarze L5 S1, jak i L5 L4. Większość przypadków przypada na stronę L5 S1, ponieważ jest to najbardziej narażone miejsce kręgosłupa. W oddziale L5 L4 często występuje również przepuklina pachwinowa paramedyczna. Prowadzi to do niewłaściwej postawy pacjenta, a zwłaszcza do niewłaściwej pozycji siedzącej.

Prawostronna i lewostronna przepuklina pachwinowa

Tego typu przepukliny pachowe są najbardziej niebezpieczne, ponieważ mogą wpływać na struktury nerwowe pacjenta. Oprócz kierunku w jednym lub drugim kierunku istnieje jeszcze jedna niewielka różnica - przepuklina po stronie lewej jest znacznie częściej prawostronna. Jeśli taka przepuklina wystąpi w okolicy szyjki macicy, pacjent będzie musiał stawić czoła ostrym bólom głowy i zaburzeniom czynnościowym narządów odpowiedzialnych za słuch i wzrok.

Diagnoza i leczenie

Diagnozowanie tego rodzaju przepukliny jest trudne, więc neurolodzy muszą uciec się do różnych testów i przeprowadzić obrazowanie metodą komputerową i rezonansu magnetycznego. Na podstawie danych uzyskanych za pomocą tych metod można zidentyfikować miejsce lokalizacji i rodzaj choroby, a w konsekwencji wybrać najbardziej optymalną opcję leczenia.

Leczenie związane z chorobami międzykręgowymi rozpoczyna się metodami zachowawczymi. Konserwatyzm polega na ostrożnym i zintegrowanym podejściu, które wymaga użycia środków przeciwbólowych, wychowania fizycznego, a także metod manualnych i fizjoterapii. Metoda ta ma sens w przypadkach, w których nacisk na rdzeń kręgowy i kręgosłup jest stosunkowo niewielki, w trudniejszych sytuacjach konieczne są operacje. Przepuklina przedsionkowa to bardzo trudne i powolne odosobnienie, a objawy można zaobserwować nawet po zakończeniu leczenia.

Bardziej radykalną metodą zwalczania przepuklin przepuklinowych jest operacja. W zależności od rodzaju przepukliny pachwinowej wybiera się rodzaj dalszych operacji chirurgicznych. Następujące czynniki mogą prowadzić do interwencji chirurgicznej:

  • nadmierny występ;
  • nieskuteczność metod konserwatywnych;
  • wymawiane i nie tłumione przez różne zespoły bólu.

Większość przepuklin może być usunięta przez endoskopię lub przez otwarty dostęp do przepukliny.

Przepuklina środkowa może być obsługiwana za pomocą technologii światłowodowej.Odbywa się to w następujący sposób: igłę wprowadza się przez nakłucie do dotkniętych części kręgosłupa, po czym stosuje się mikrotechnologię chirurgiczną, dzięki której możliwe jest usunięcie wysunięcia i wyeliminowanie niepożądanego działania na korzeń nerwu.

W przypadku, gdy przepuklina jest boczna, będzie wymagać usunięcia stawu, aby go leczyć, co nie pomoże całkowicie pozbyć się bólu i prowadzić do skrzywienia kręgosłupa.

Odzyskanie

Po zakończeniu powyższych zabiegów rozpoczyna się rehabilitacja zmierzająca do stopniowego przywracania stylu życia nawykowego dla pacjenta i minimalizowania ryzyka nawrotu przepukliny pachowej. Pierwsze dni regeneracji zaleca się wykonywać w bandażu, a na późniejszych etapach okresu regeneracji konieczne będzie utrzymanie gorsetu mięśniowego w tonacji, dla której pływanie i joga są doskonałe.

Ważne jest, aby pamiętać, że zdrowie pacjenta zależy od niego samego. Terminowe leczenie osteochondrozy i innych chorób pomoże uniknąć przepukliny przepuklinowej. W przypadku, gdyby przepuklina zaczęła się rozwijać, w żadnym przypadku nie można się opóźnić,faktycznie rozpoczęte na czas stosowanie konserwatywnych metod walki z przepukliną przedsionkową da szansę na uniknięcie operacji chirurgicznej.

Obejrzyj wideo: Przepuklina brzuszna: przyczyny, objawy, leczenie (Grudzień 2019).

Loading...