Czy akupunktura pomaga w przepuklinach kręgosłupa?

Obecnie istnieje wiele tradycyjnych sposobów leczenia przepukliny kręgosłupa, z których najbardziej ekstremalnym jest interwencja operacyjna. Pomimo faktu, że operacja może całkowicie wyeliminować źródło problemu, ma wiele pułapek i możliwych skutków ubocznych. Wielu pacjentów zwraca się ku nietradycyjnym metodom leczenia, szczególnie do akupunktury, ponieważ udowodniła swoją skuteczność na przestrzeni wieków.

Istota techniki akupunktury

Akupunktura przyszła do nas ze starożytnych Chin, w której zajmowała ważną i znaczącą część tradycyjnej medycyny wschodniej. Przez wieki procedura została udoskonalona i zmodyfikowana, aby zapewnić chorym jak najwięcej korzyści.

Wielu współczesnych lekarzy nadal jest sceptycznie nastawionych do akupunktury. Należy zauważyć, że nauka nie mogła znaleźć oficjalnego potwierdzenia lub odrzucenia skuteczności tej techniki. Wiadomo, akupunkturę praktykuje się bardzo często, a pacjenci zauważają znaczną poprawę stanu zdrowia.
Cała idea wschodniej praktyki akupunktury opiera się na ruchu biologicznej pozytywnej energii Qi. W starożytnych Chinach wierzył, że to ona wspiera ludzkie zdrowie.Kiedy ruch energii w pewnym obszarze spowalnia lub zatrzymuje się, pojawiają się choroby i złe samopoczucie.

Akupunktura ma na celu stymulowanie aktywnych punktów ludzkiego ciała, aby przywrócić prawidłowy ruch Qi. Ciekawe jest wiedzieć, że na naszym ciele znajduje się ponad tysiąc biologicznie aktywnych punktów, których stymulacja wpływa na wszystkie układy ciała.

Ważne!
Decydując się na tę procedurę, należy dokładnie wybrać specjalistę z dużym doświadczeniem. Procedura akupunktury wymaga absolutnej dokładności. Wpływ na niewłaściwe punkty może zaostrzyć sytuację i bardzo negatywnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia danej osoby.

Procedura jest przeprowadzana na wygodnym stole. Lekarz wstrzykuje pod skórę specjalne sterylne jednorazowe igły. Są tak cienkie, że praktycznie nie powodują bólu, to nie jest jak zwykłe zastrzyki dla nas. Po włożeniu wszystkich igieł pacjent musi leżeć nieruchomo przez 15 minut do półtorej godziny, wszystko zależy od ciężkości stanu. Przebieg leczenia to zazwyczaj 5 do 10 zabiegów, ale pierwsze usprawnienia są odczuwalne niemal natychmiast.

Przed rozpoczęciem leczenia lekarz ma obowiązek sprawdzić wyniki swoich badań, MRI lub obrazu rentgenowskiego. To pomoże mu wybrać najlepszy indywidualny zabieg do szybkiego powrotu do zdrowia. Oprócz klasycznej akupunktury lekarz może zaproponować uzupełnienie zabiegu nowoczesną techniką ekspozycji na impulsy elektryczne. Poprawia to dodatkowo efektywność procedury, a częstotliwość takiej ekspozycji dobierana jest w ściśle indywidualnej kolejności.

Subtelność procedury dla różnych typów przepukliny kręgosłupa

Podczas zabiegu lekarz realizuje kilka celów naraz. Najpierw trzeba usunąć ból, rozluźnia mięśnie, eliminuje skurcze i szczypanie nerwu korzenie i zmniejszyć stan zapalny. Następnie możesz rozpocząć leczenie główne. Dzięki tym zadaniom akupunktura doskonale sobie radzi.

Wspominaliśmy już, że leczenie dobiera się indywidualnie i zależy od zaniedbania sprawy i ogólnego stanu pacjenta. Jednak najważniejszym kryterium wyboru terapii jest rodzaj przepukliny. To z tego na pierwszym miejscu powinno być oparte o specjalistę.

Akupunktura jest przewidziana dla następujących rodzajów chorób:

 • przepuklina odcinka lędźwiowego kręgosłupa;
 • przepuklina międzykręgowa;
 • przepuklina szyjki macicy kręgosłupa;
 • Zaskoczona przepuklina.

Akupunktura z przepukliną międzykręgową

Głównymi przyczynami przepuklin międzykręgowych są:

 • konsekwencje osteochondrozy;
 • uraz kręgosłupa;
 • regularne podnoszenie ciężarów;
 • osłabienie mięśni grzbietu;
 • niska aktywność fizyczna, siedzący tryb życia i słaba postawa.

Aby dokładnie zrozumieć, jak działa akupunktura, konieczne jest zrozumienie, czym jest przepuklina międzykręgowa. Kiedy pojawia się choroba, zewnętrzny stały pierścień, który chroni kręgi, jest rozdarty, a miękki wewnętrzny rdzeń znajdujący się wewnątrz kręgu częściowo wychodzi.

Wideo
Ten film wideo jest bardzo przystępny i szczegółowo objaśniony, a najważniejszą kwestią jest proces powstawania przepukliny międzykręgowej o różnych typach i nasileniu choroby.

Przepuklinę międzykręgową towarzyszy zespół przewlekłego bólu. Jest to spowodowane zagłuszeniem korzeni nerwowych i naczyń krwionośnych, w wyniku czego dochodzi do zaburzeń krążenia krwi.Ból może być ostry, tępy, obolały, może się zwiększać podczas drobnych ruchów, gdy kręgi poruszają się, a nerwy stają się jeszcze silniejsze.

Akupunktura wykonywana jest w miejscu lokalizacji przepukliny. Lekarz wstrzykuje igły w aktywne miejsca wokół niego, wpływając na ciało. W rezultacie ból ustaje, mięśnie się rozluźniają, a ogólne samopoczucie poprawia się czasem.

Najczęściej akupunkturę stosuje się równolegle z leczeniem farmakologicznym lub leczeniem. Wszystko zależy od ciężkości choroby i zaleceń lekarza prowadzącego. W tym przypadku różne techniki uzupełniają się nawzajem, przyspieszając powrót do zdrowia. Wiadomo, że akupunktura zwiększa skuteczność wszystkich innych technik, usuwając skurcz mięśni i normalizując przepływ krwi.

W przypadku przepuklin międzykręgowych często zaleca się specjalistom od akupunktury stosowanie bardziej nowoczesnej metody. Pod skórą wprowadzane są również cienkie igły połączone ze specjalnym urządzeniem przenośnym, które wysyła elektryczne impulsy do igieł. Bolesność tej procedury nie jest wyższa niż jej klasyczna wersja, ale jest uważana za bardziej skuteczną, szczególnie gdy jest wystawiona na kręgosłup.

Zwróć uwagę!
Siła i częstotliwość impulsów elektrycznych musi być obliczana indywidualnie, nie może być taka sama dla wszystkich. Lekarz musi ocenić ciężkość choroby, ogólny stan zdrowia i tolerancję pacjenta na tę procedurę.

Akupunktura z przepukliną odcinka lędźwiowego i szyjnego kręgosłupa

Te typy przepuklin międzykręgowych charakteryzują się przeciwnymi lokalizacjami lokalizacji, ale mają podobne objawy bólu i zasady akupunktury. Oczywiście, z przepukliną okolicy szyjnej, lekarz ustawia igły w tym obszarze kręgosłupa, a także w przepuklinę okolicy lędźwiowej, odpowiednio w talii.

Jednak sama procedura jest bardzo podobna w obu przypadkach:

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz
 • zwykle 10 do 12 sesji jest przepisanych dla dobrego efektu terapeutycznego;
 • procedura jest przeprowadzana codziennie;
 • Lekarz używa co najmniej 20 igieł na raz, ale z reguły więcej;
 • najczęściej akupunkturę łączy się z lekami, masażami lub fizjoterapią.

Po pierwszych sesjach pacjenci zauważają znaczną redukcję bólu.Jest to spowodowane rozluźnieniem mięśni, normalizacją miejscowego krążenia krwi, eliminacją ucisku w nerwach i równomiernym rozkładem obciążenia kręgosłupa. Kolejne sesje pomagają skonsolidować wynik przez długi czas i osiągnąć poprawę.

Akupunktura z sekwestrowaną przepukliną

Przeszukiwana przepuklina jest powikłaniem zwykłej przepukliny międzykręgowej dowolnego typu, to znaczy nie została zdiagnozowana lub leczona, a ból pleców został po prostu zignorowany. W takim przypadku rdzeń wewnętrzny jest całkowicie oddzielony od dysku kręgowego i zaczyna istnieć niezależnie.

Zwróć uwagę!
Sekwestracja przepukliny międzykręgowej jest bardzo poważna i niebezpieczna dla zdrowia. Wymaga pilnego leczenia od wykwalifikowanych specjalistów. W przeciwnym razie możliwe jest porażenie kończyn i niepełnosprawność.

Najczęściej w kręgosłupie lędźwiowym pojawia się sekwestracyjna przepuklina, ponieważ obciążenie na tym obszarze jest największe. Jej możliwe objawy to:

 • ostry ból w dolnej części pleców, który okresowo daje się do obszaru miednicy lub nóg;
 • choroby małej miednicy, które są wywoływane przez upośledzone krążenie krwi;
 • okresowe lub trwałe drętwienie nóg i stóp;
 • osłabienie mięśni nóg (również z powodu naruszenia przepływu krwi);
 • znaczny wzrost bólu podczas ćwiczeń, podnoszenie ciężarów lub przechłodzenia;
 • obrzęk w okolicy lędźwiowej (z powodu silnego procesu zapalnego).

Choroba jest niebezpieczna, ponieważ pewna część jądra rdzenia jest na zewnątrz i dowolnie "żyje" w tkankach blisko kręgowych. Zakończenia nerwowe są mocno zablokowane, pojawia się proces zapalny, któremu towarzyszy obfity obrzęk. Poza tym obce ciało spowalnia lub całkowicie przecina krążenie krwi w tej części pleców, co szkodzi całemu ciału.

Aby zdiagnozować sekwestracyjną przepuklinę, należy poddać się badaniu MRI lub RTG. Zgodnie z ich wynikami lekarz ocenia stan pacjenta i określa sposób leczenia, który należy dokładnie przestrzegać. Bardzo często operacja jest pokazana jako ostatnia i jedyna droga wyjścia z sytuacji. Należy się zgodzić, ponieważ choroba jest bardzo poważna, a jej konsekwencje są godne pożałowania.

Zdarzają się przypadki, gdy lekarz nie spieszy się z interwencją chirurgiczną i przepisuje inne terapie, między innymi leczenie farmakologiczne, ćwiczenia ruchowe, fizykoterapia lub akupunktura.Należy zauważyć, że ten rodzaj przepukliny zasadniczo pokazuje kilka rodzajów terapii.

Podczas sekwestracji przepukliny międzykręgowej, akupunktura działa bardzo pozytywnie. Łagodzi silny ból, który pozwala przyjmować mniej leków przeciwbólowych, lub całkowicie je oddawać. Przepływ krwi jest znormalizowany i przyspieszony, co usuwa stan zapalny i przywraca pracę wszystkich układów ciała. Ponadto akupunktura przyspiesza metabolizm i łagodzi skurcze mięśni.

Bardzo ważne jest, aby przestrzegać absolutnie wszystkich zaleceń lekarza i przejść pełny kurs akupunktury. Nie przestawaj, jeśli uważasz, że stan się poprawił. Konieczne jest wzięcie pod uwagę możliwe ryzyko i zaufanie do opinii profesjonalistów.

Przeciwwskazania i możliwe działania niepożądane

Fani wschodniej metody akupunktury są przekonani, że ta procedura jest całkowicie bezpieczna i nie ma skutków ubocznych. Pod warunkiem, że akupunktura jest wykonywana przez wykwalifikowanego lekarza, przekonanie to można uznać za całkiem zgodne z prawdą.

Należy jeszcze raz przypomnieć o znaczeniu wyboru specjalisty. W przypadku braku doświadczenia lub niskiej kwalifikacji lekarza, a także w przypadku nieuczciwego przestrzegania niezbędnych zasad i przepisów, możliwe są reakcje uboczne:

1 Powstanie siniaków w miejscach nakłucia, a także ich bolesność. Występuje, gdy naczynia krwionośne zostały zranione podczas zabiegu. Ta reakcja jest uważana za mało poważną.

2 Pojawienie się nowotworów złośliwych w miejscach łagodnych. Dzieje się tak, gdy igła jest nakłuta znamionami, znamionami lub bliznami. Prawdziwy ekspert wie, że nie można ich przebić! Dotyczy to również innych urazów skóry.

3 AIDS lub zapalenie wątroby. Zakażenie może wystąpić, gdy używane były igły wielokrotnego użytku lub miejsce pracy nie było sterylne. Konieczne jest staranne dobieranie nie tylko specjalisty, ale także samej kliniki lub gabinetu.

4 Obniżenie ciśnienia krwi. Silny spadek ciśnienia może wystąpić natychmiast po zabiegu.

5 Niedoświadczony lekarz może uszkodzić zakończenia nerwowe lub ścięgna, nieprawidłowo wkładając igłę.

Jak każda inna terapia medyczna, akupunktura ma wiele przeciwwskazań:

 • ciąża;
 • dzieci poniżej 1 roku;
 • obecność chorób onkologicznych;
 • różnorodne choroby krwi;
 • choroby układu oddechowego;
 • choroby zakaźne lub bakteryjne, a także podwyższona temperatura ciała;
 • zaburzenia psychiczne;
 • zatrucie alkoholowe lub narkotyczne.

Akupunktura jest skuteczną alternatywą dla leczenia zachowawczego. Nie możesz całkowicie kwestionować jej pozytywnego wpływu na zdrowie ciała, a zwłaszcza na kręgosłup. Duża liczba pacjentów cierpiących na rodzaj przepukliny międzykręgowej, odnotowano pozytywne wyniki po przebiegu akupunktury. Fakt, że oficjalna medycyna nie uznaje tej techniki, nie może zaprzeczyć jej skuteczności. Wszak nauka nie studiowała jeszcze absolutnie wszystkich aspektów i sekretów pracy ludzkiego ciała.

Weź odpowiedzialność za swoje zdrowie - przejdź przez badanie, skonsultuj się z lekarzem, wybierz dobrego akupunkturzystę, a następnie procedura zrobi ci dobrze.

Obejrzyj wideo: Leczenie rwy kulszowej za pomocą akupunktury