Jakie są objawy lędźwiowej przepukliny kręgowej i jak ją leczyć?

Trudno spotkać mężczyznę w średnim wieku, który nie odczuje bólu pleców. Być może przyczyna tych nieprzyjemnych wrażeń jest bardzo poważna - przepuklina odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Co to jest i jak się pojawia

Przepuklina kregowa odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest najczęstszą patologią układu mięśniowo-szkieletowego, którą dotyka 30-40% osób. Przepuklina jest gęstą galaretowatą formacją, która w stanie normalnym tworzy rdzeń krążka międzykręgowego, ale z powodu przecinania włókien obwodowej części dysku, jądro wykracza poza normalne granice dysku.

Wideo
Wideo określa przepuklinę kręgową i dostarcza ogólnych informacji o strukturze kręgosłupa, które pomogą zrozumieć, jak funkcjonuje i które działy są najbardziej narażone.

Najczęściej przepuklina jest wyciągana z boku, dzięki czemu wzrasta nacisk na kręgosłup w okolicy lędźwiowej.

Przekształcenie jądra dysku w przepuklinę jest dość długim procesem, odbywającym się w kilku etapach:

 • Włókna obwodowej części dysku stają się cieńsze, a rdzeń staje się ruchomy.
 • Obwodowa część dysku zostaje zniszczona na niewielkim obszarze, a jądro przemieszcza się w tym kierunku.
 • Jądro rozciąga się poza dysk (od tej chwili nazywa się przepuklina) i ściska kręgi.
 • Przepuklina rośnie w kierunku kanału kręgowego i rdzenia kręgowego zakłóca kanał ze zagięta przepływu krwi.

Przyczyny pojawienia się

 • Naruszenie odżywiania komórek i przerzedzenie tkanek obwodowej części krążka międzykręgowego, sprowokowany przez rozwijanie osteochondroza.
 • Zniekształcenia lub deformacja kręgosłupa w odcinku piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa, co wywołuje znaczny wzrost obciążenia na poszczególnych kręgów.
 • Powstają nadmiernie duże obciążenia.
 • Urazy kręgosłupa z upadkami na plecach i uderzeniami.
 • Nieprawidłowe obciążenie kręgosłupa podczas wykonywania ćwiczeń siłowych.
 • Dysplazja stawów biodrowych (może być z jednej strony lub z obu) wywołała nieprawidłowy rozkład obciążenia na grzbiecie.
 • Zaburzenia metaboliczne i szybki wzrost masy ciała.

Objawy

Objawy przepukliny kręgosłupa lędźwiowego stopniowo wyłania się i szybko się rozwija, w zależności od etapu nominacji przepukliny, jego rozmiar i położenie w stosunku do rdzenia kręgowego:

1 Ból kręgosłupa lędźwiowego, który jest podawany pośladkowi lub wewnętrznej stronie uda. Ból wzrasta podczas ćwiczeń, ćwiczeń, nagłych wypadów, długich ruchów siedzących, z kaszlem i po tych działaniach. Na tym etapie przepuklina jest niewielka i nie dotyka rdzenia kręgowego, ale dotyka korzeni nerwowych i powoduje ból.

2 Ograniczenie ruchów podczas skrętów i pochyleń, z podnoszeniem kończyn dolnych i ich zginaniem, co występuje z powodu pogorszenia połączenia nerwów rdzenia kręgowego z mięśniami.

3 Osłabienie wrażliwości nóg z okresowym uczuciem "obrzęk" i mrowienie. Pacjent z trudem może zgiąć kolana, skoczyć. Na tym etapie lekarz diagnozuje brak odruchów w kończynach.

4 Skóra na nogach staje się bardziej blada i zimna. Na chorej nodze można łatwo wyczuć puls.

5 Naruszenie normalnej pracy narządów miednicy - trudności w oddawaniu moczu i zaparcia, problemy z funkcjonowaniem układu rozrodczego.

Krewni i krewni natychmiast zauważają zmiany w wyglądzie mężczyzny, którego kręgosłup jest dotknięty przepukliną - zaczyna się garbić, nagle zmienia swoją postawę, ruchy stają się niepewne i ograniczone.Jeśli spojrzymy na plecach w okolicy lędźwiowej, widzimy zmiany w skórze i odsłoniętą napięcie mięśni od lokalizacji przepukliny. Naciśnięcie na kręgosłup powoduje ból.

Diagnostyka

Mimo dyskomfortu, że pacjent doświadcza, a obecnością objawów opisanych powyżej, leczenie przepukliny kręgosłupa może wyznaczyć tylko wykwalifikowany, posiadający niezbędne procedury diagnostyczne.

Po pierwsze, neurolog testem palpacyjnie podnieść prostą nogę, stopień badań wrażliwości kończyn dolnych, pośladków i krocza powinien upewnić się, że pewien obszar kręgosłupa, być może (!), Uszkodzony przepukliny i skierował do TK. Rzadziej lekarz wysyła prześwietlenie lub MRI.

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz
Ważne!
Tomografia komputerowa ma przewagę nad innymi metodami diagnostyki, ponieważ daje trójwymiarowy obraz obszaru, w którym powinna pojawić się przepuklina kręgosłupa.

Po wszystkich zabiegach lekarz może ustalić dokładną diagnozę i stopień uszkodzenia nerwów rdzenia kręgowego.

Leczenie

Po dokonaniu prawidłowej diagnozy pacjent będzie poddawany długotrwałej i kompleksowej terapii trwającej od 4-5 miesięcy do roku. Po 4-5 tygodniu intensywnego leczenia, okres powrotu do zdrowia powinien rozpocząć się od wyraźnego ulgi dla pacjenta.

Lecz tę chorobę za pomocą dwóch metod - zachowawczej i operacyjnej. Metoda zachowawcza to stopniowe przypisywanie leków, zastrzyków i efektów fizycznych - masaż i ćwiczenia.

1 Przed rozpoczęciem procedur medycznych lekarz przepisuje leki, które mogą złagodzić ból i poprawić ogólną kondycję fizyczną pacjenta. Najczęściej leki przeciwzapalne i znieczulające są przepisywane na lokalne blokady.

2 W trakcie leczenia przepuklinowego wymagany jest gorset, który wspiera strukturę mięśniową i wyklucza ewentualne obciążenie kręgosłupa.

3 Leki przepisane zapobiegają rozprzestrzenianiu się obrzęku, wzmacniając tkanki kręgosłupa i rdzenia kręgowego, redukując skurcze w dotkniętych obszarach.

4 Procedury fizjoterapii są przewidziane, takie jak: elektroforeza. terapia ruchowa. akupunktura. różne rodzaje masażu. frekwencja w basenie.
Ważne! Każda gimnastyka powinna być zalecana i uzgodniona z lekarzem.

5 Dietetyczne żywienie jest przepisywane. Wyklucza to części wody pitnej (ponad 2,5 litra), sól, konserwy, ostre tłustych, przyprawy. Dodaje się go do codziennej diety pokarmów bogatych w białka - mięso, różne rodzaje fasoli, jajek, galaretki i galaretki.

Metoda chirurgiczna jest odpowiednia w mniej niż 5% przypadków, gdy rozwijają się komplikacje.

Dodatkowe informacje!
W celu złagodzenia bólu w odcinku lędźwiowym potrzebnej codziennie do gimnastyki, która trwa tylko 15 minut dziennie i zapewni Ci z ufnością w przyszłość zdrowia kręgosłupa.

Wideo
Wideo wykazano prosty i łatwy, ale skuteczne ćwiczenia zapobiegawczy przepuklina rdzenia w odcinku lędźwiowym pomóc uporać się z bólem.

Przepuklina kręgosłupa - poważna i niebezpieczna choroba, która może doprowadzić do całkowitego paraliżu kończyn dolnych. Podejście do leczenia jest konieczne ze względu na indywidualne cechy struktury pleców i kręgosłupa. Jeśli czas, aby zwracać uwagę na znaki i rozpoczęcie natychmiastowego i właściwego leczenia, gwarantuje pozytywny wynik choroby.

Obejrzyj wideo: Zlikdiwuj ból pleców za pomocą jednego ruchu