Wszystko o operacji usunięcia przepukliny międzykręgowej odcinka lędźwiowego

Ludzie często cierpią z powodu dolnego odcinka kręgosłupa, ponieważ doświadczają obciążenia głównego. W strefie ryzyka ludzie, którzy spędzają większość dnia siedząc. Do interwencji chirurgicznej kręgosłupa lekarze stosują ekstremalne przypadki. Pozwala to osiągnąć pożądany efekt, a wysokie ryzyko powikłań zniechęca lekarzy. Tylko profesjonalny sprzęt i doświadczony lekarz minimalizują ryzyko związane z operacją. Kluczem do sukcesu jest prawidłowy okres rehabilitacji - terapia ruchowa, masaż, fizjoterapia, leki. Bez nich pacjenci często doświadczają nawrotu choroby lub mają negatywne konsekwencje.

Wskazania do operacji

Aby określić potrzebę operacji, należy zwrócić się do kręgowca, do którego kieruje terapeuta. Często choroba jest mylona z chorobą Bekhtereva i zapaleniem korzeni. W celu wyjaśnienia diagnozy za pomocą narzędzi diagnostycznych - MRI, CT, RTG, ultrasonografii, scyntygrafii, badania neurofizjologicznego.

Operację powołuje się w następujących przypadkach:

 • patologia nie jest traktowana metodami konserwatywnymi;
 • wypadanie z jądra miazgi, co prowadzi do zwężenia zakończeń nerwowych i silnego zespołu bólowego;
 • silny długotrwały ból;
 • utrata wrażliwości nóg, problemy z zgięciem i rozciąganiem nóg z powodu uszkodzenia nerwów;
 • patologia jest duża i ściska zakończenia nerwowe;
 • syndrom „ogon konia” zakłócenie oddawanie moczu, problemy z erekcją i defekacji.

Warunki interwencji chirurgicznej:

 • Przygotowanie obejmuje dostarczenie wszystkich testów, dokładną diagnozę, konsultacje z wieloma specjalistami.
 • Rodzaj operacji określa chirurg.
 • Po interwencji należy podjąć kurs antybiotyków, aby zapobiec zakażeniu.
 • Rehabilitacja: terapia ruchowa, noszenie bandaży, fizjoterapia.

Rodzaje operacji

Istnieje kilka rodzajów operacji usunięcia przepukliny międzykręgowej odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Rodzaj zabiegu jest zalecany przez lekarza prowadzącego po pełnym badaniu. Są konieczne dla ustalenia ilości występu, oraz obecność postaci nieciągłość ściśnięcie naczyń krwionośnych, włókien nerwowych.

Po operacji ponad 90% pacjentów powraca do normalnego życia. Negatywne konsekwencje często pojawiają się, gdy zalecenia lekarza dotyczące okresu pooperacyjnego nie są przestrzegane.

Laminektomia

Ten typ zabiegu można nazwać klasycznym usunięciem, ponieważ pacjenci rzadko spotykają się z nawrotem. Jednak w przypadku laminektomii istnieje wysokie ryzyko globalnego zniszczenia dysku międzykręgowego lub regionu kręgosłupa. Lekarz usuwa rdzeń i część włóknistego pierścienia, jeśli to konieczne, dokonuje wycięcia tkanki kostnej.

Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym przez 1-3 godziny. Aby uniknąć niebezpiecznych konsekwencji, pacjentowi można podać implant lub artodę - wszczepienie przeszczepu kostnego pobranego od pacjenta. Ale nie wykluczają również naruszenia struktury kręgosłupa, która z czasem może prowadzić do skoliozy.

W niektórych przypadkach konieczne jest unieruchomienie sąsiednich kręgów za pomocą specjalnych struktur metalowych - spondylodezy.

Po operacji osoba powinna przejść kurację przeciwbólową i przeciwzapalną. Za kilka tygodni możesz zacząć pracę, ale wprowadzono ograniczenie aktywności fizycznej.

Mikrodiscektomia

Mikrodiscektomia jest odpowiednia dla każdej przepukliny, ponieważ efekt występuje wewnątrz krążka międzykręgowego, nie kręgosłupa. Poprzez małe nacięcie neurochirurg wprowadza subtelne instrumenty do dalszej manipulacji. Używanie mikroskopów znacznie zwiększa dokładność manipulacji.Minimalizują ryzyko uszkodzenia tkanki nerwowej i kostnej. Szwy są usuwane w dniu 7 i odprowadzane do domu. Po zabiegu nie ma blizn, a okres rehabilitacji jest krótki.

Endoskopia

Chirurg wykonuje nacięcie 5 mm na obszarze patologii i wprowadza endoskop, który usuwa małe formacje. Wszystkie manipulacje są widoczne na ekranie. Endoskopia umożliwia wykonywanie różnych czynności poza obszarem kanału kręgowego. Zwiększenie strefy interwencji chirurgicznej pozwala precyzyjnie przeprowadzić wszystkie manipulacje, nie zakłócając struktury kręgosłupa. Po 1,5-2 miesiącach możesz wrócić do normalnego życia.

Istnieją dwa rodzaje endoskopii:

Chemonukleoliza
Jądra jądra przejmuje płynną postać ze względu na specjalnie wprowadzony lek. W uszkodzonych segmentach wprowadza się rozwiązanie, które następnie wypompowuje się wraz z uszkodzonymi częściami. Występ znacznie maleje, nacisk na korzenie nerwów zmniejsza się i zespół bólowy mija. Kilka dni później pacjent zostaje odesłany do domu.
Plastyka nukleoplazmowa na zimno

Czas trwania - 20-30 minut. Ochłodzoną substancję w plazmie wprowadza się przez igłę do uszkodzonego obszaru.Istnieje destrukcja zdeformowanych elementów. Niska temperatura prowadzi do natychmiastowego bólu i zmniejszenia wypukłości.

Waporyzacja laserowa

Jeśli nie ma pęknięcia włóknistego pierścienia, można zastosować usuwanie laserem. Takie manipulacje można wykonywać na kilku odcinkach kręgosłupa bez ograniczeń. Promień światła podnosi temperaturę powierzchni i odparowuje ciecz z tarczy, zmniejszając rozmiar występu.

Operacja odbywa się w następującej kolejności:

 1. Robią przebicie.
 2. Wprowadź uszkodzoną igłę dysku.
 3. Prowadnik światła laserowego jest włożony do igły.
 4. Narażenie na wiązkę światła.
 5. Odparowanie.

Okres rehabilitacji trwa kilka dni. Po zabiegu nie występują żadne blizny.

Hydroflastyka

Specjalne rozwiązanie wprowadza się do segmentu dysku, który później wypompowuje się wraz z uszkodzonymi częściami. Występ znacznie maleje, nacisk na nerwy maleje i zespół bólowy mija. Kilka dni później pacjent zostaje odesłany do domu.

W przypadku tego typu interwencji istnieją ograniczenia: wielkość przepukliny wynosi do 6 mm, wiek pacjenta wynosi do 50 lat.Choroby zakaźne i onkologia są również przeciwwskazaniami.

Rizotomia twarzy

Drugie imię to zniszczenie nerwu aspektu. Opiera się na przesyłaniu prądów o częstotliwościach radiowych przez uszkodzone tkanki. Zadaniem jest usunięcie zespołu bólowego. Pacjent zostaje znieczulony, gdy lekarz wchodzi do sondy, aby "wyłączyć" punkty bólowe. Czas trwania zabiegu chirurgicznego wynosi 20-30 minut. Dodatni wynik obserwuje się u 70% pacjentów.

Cewnikowanie zewnątrzoponowe Ratsu

W obszarze dotkniętym chorobą lekarz wprowadza cienki cewnik wraz z lekiem. Działania są wyświetlane na ekranie. Wszystkie są wykonywane w znieczuleniu miejscowym, czas trwania wynosi 20-30 minut. Konieczne jest ukończenie cyklu leczenia z 3-4 podobnych procedur.

Ta metoda leczenia uwalnia zakończenia nerwowe, usuwa płyn, zmniejsza stopień zapalenia, przyspiesza gojenie. W tkankach występuje efekt osmotyczny, który prowadzi do zmniejszenia nacisku na rdzeń kręgowy.

Komplikacje

Wszystkie operacje wiążą się z ryzykiem komplikacji ogólnych i szczególnych. Przypadki ich występowania są dość rzadkie, ale warto o nich wiedzieć. Do ogólnych powikłań po znieczuleniu, krwawieniu,szkody infekcyjne w przypadku nieprzestrzegania zasad dezynfekcji.

Konkretne konsekwencje interwencji chirurgicznej:

 • Przedłużające się ciężkie migreny. Powstają, gdy kanał kręgowy ulega uszkodzeniu. W procesie odzyskiwania ciała zmniejsza się ich intensywność.
 • Uszkodzenie integralności rdzenia kręgowego.
 • Paraliż, drętwienie kończyn dolnych ze zmianą nerwów rdzeniowych.
 • Uszkodzenia w pobliżu narządów zlokalizowanych w kręgosłupie.
 • Zapalenie stawów kręgosłupa, dyskitis.
 • Tworzenie się zrostów i blizn, które mogą być przyczyną bólu.
 • Przemieszczenie konstrukcji mocujących.
 • Nawrót patologii.

Jeśli operowany pacjent wielokrotnie pojawia się przepuklina, leczenie rozpoczyna się od zachowawczych środków. Tylko w przypadku braku wyników zalecana jest ponowna operacja.

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz

Rehabilitacja

Każdej interwencji chirurgicznej towarzyszy okres rehabilitacji, a zmiana struktury kręgosłupa wymaga szczególnego podejścia. Naruszenie zaleceń lekarza doprowadzi do nawrotu przepukliny międzykręgowej lub innych poważnych zaburzeń.

Działania rehabilitacyjne obejmują:

 • Terapia ćwiczeń - kompleks indywidualnie dobranych ćwiczeń, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni pleców i przywrócenie naturalnej ruchliwości kręgosłupa.
 • Metody fizjologiczne - Elektroforeza, laseroterapia.
 • Przebieg preparatów farmakologicznych. W ciągu pierwszych kilku tygodni są to środki znieczulające, a później - leki zapobiegające komplikacjom.
 • Leczenie sanatoryjne.
Zwróć uwagę!
Nieuzasadnione zachowanie w każdym okresie rehabilitacji doprowadzi do nawrotu lub niebezpiecznych komplikacji.

Program rehabilitacji wybiera lekarz, biorąc pod uwagę następujące czynniki:

 • Stan fizjologiczny człowieka: czas trwania okresu przedoperacyjnego, obecność innych chorób przewlekłych.
 • Rodzaj operacji: po laminektomii fuzję kręgów kończy się o 6 miesięcy, przy minimalnie inwazyjnych metodach ten okres jest znacznie skrócony.
 • Zadanie rehabilitacji - stopniowo przywracaj utracone funkcje pacjenta i wykluczaj nawrót choroby. Lekarz wykonuje program dla każdego pacjenta, który stopniowo zwiększy obciążenie do wymaganego poziomu.

Okres rehabilitacji dzieli się na:

 • początkowy
 • Późno.

Dokładne limity czasu są określane w zależności od rodzaju operacji, ale zalecają przestrzeganie maksymalnych terminów.

W początkowej fazie istnieją następujące reguły:

1 Unikaj siedzenia.
2 Nie podnoś więcej niż 2 kg.
3 Wyklucz aktywność fizyczną, skręty, nachylenia.
4 Nie prowadź samoleczenia.
5 Kilka godzin dziennie w bandażach.
6 Monitoruj odżywianie, zapewnij normalne spożycie witamin i minerałów.
7 Wyklucz złe nawyki.

W późniejszym czasie odzyskiwania ograniczenia są osłabione:

 • Siedzieć 3-4 godziny dziennie z 30-minutowymi przerwami dla pozycji leżącej.
 • Unikaj obciążeń i upadków wibracji.
 • Nie można podnosić ciężarów powyżej 7 kg.
 • Kontynuuj noszenie gorsetu przez kilka godzin dziennie.

Gimnastyka

Aby wzmocnić muskularny szkielet, musisz regularnie wykonywać serię ćwiczeń. Zajęcia rozpoczynają się miesiąc po operacji. Jednak w ciągu 2-3 dni możesz wykonywać ćwiczenia rozgrzewkowe:

 • Zegnij i rozwiń staw kolanowy, łokciowy.
 • Wykonuj okrężne ruchy w stawach kończyn.
 • Powoli pociągnij kolana w kierunku brzucha.
Ważne!
Kompleks jest wykonywany indywidualnie, biorąc pod uwagę charakterystykę ciała pacjenta.W przypadku jakiegokolwiek dyskomfortu podczas sesji należy poinformować o tym lekarza, który poprawi lekcje.

Najczęstsze ćwiczenia:

1 Połóż się na plecach, ręce rozciągnij wzdłuż ciała, a nogi lekko ugnij w kolanach. Konieczne jest napięcie mięśni brzucha. Powtórz 15 razy.

2 Zaakceptuj pozycję, tak jak w poprzednim ćwiczeniu. Konieczne jest nieznaczne podniesienie ciała i przytrzymanie go w najwyższym punkcie przez 10 sekund. Powtórz 10-15 razy.

4 Połóż się na plecach i połóż prawą rękę na lewym kolanie. Pociągnij kolano do głowy, jednocześnie przykładając opór do ręki. Podejście trwa 10 sekund. Powtórz 10 razy.

Ogólne zalecenia:

 • Wszystkie ruchy powinny być płynne, powolne.
 • Rozpocznij wszystkie nowe ćwiczenia z 1-2 podejściami, stopniowo zwiększając je do 10.
 • Ćwicz rano i wieczorem.
 • Każdy dyskomfort powinien być pretekstem do przerwania zajęć i ponownego rozważenia kompleksu.
 • Powinien wynosić co najmniej 6 miesięcy - w tym czasie powstaje kalus.
Wideo
Szczegółowy zestaw ćwiczeń jest pokazany na wideo.

Masaż

Masaż jest dozwolony dopiero po 2. miesiącu. Wybierz typy oszczędzania i ocieplenia (miejsce, puszka, hydromasaż, odruch), aby poprawić krążenie krwi w okolicy pleców. Wszelkie przyjęcia siły są zabronione, w przeciwnym razie zostanie osiągnięty przeciwny efekt.Wszelkie manipulacje powinien wykonywać wyłącznie wysoko wykwalifikowany specjalista, ponieważ ten okres jest szczególnie ważny w procesie rehabilitacji.

Ważne!
Masaż powinien uzupełniać kompleks rehabilitacyjny i nie zastępować go całkowicie. Bez terapii ruchowej niemożliwe jest przywrócenie sprawności roboczej uszkodzonego obszaru.

Zadania masażu:

 • Usuń napięcie.
 • Dostosuj pracę mięśni, więzadeł.
 • Zwalczanie stresu.
 • Normalizacja funkcjonowania układów ciała.
 • Zwiększenie ogólnego tonu.
 • Zwiększona odporność.

Jakie objawy przepukliny kręgowej w okolicy lędźwiowej i jak ją leczyć, dowiedz się tutaj.

Koszt

Ceny operacji usunięcia przepukliny międzykręgowej w okolicy lędźwiowej są dość wysokie. Wynika to z wysokiego ryzyka i wymagań dotyczących profesjonalizmu lekarzy. Warto jednak pamiętać, że tani sprzęt i niedoświadczeni lekarze mogą powodować negatywne konsekwencje.

Na terytorium Federacji Rosyjskiej operacja będzie kosztować:

 • Laminektomia - 60-120 tysięcy rubli;
 • endoskopia - 80-90 tysięcy rubli;
 • mikrodiscektomia - 70-160 tysięcy rubli;
 • zniszczenie nerwu aspektu - 60-130 tysięcy rubli.

W publicznych zakładach opieki zdrowotnej operacja usunięcia przepukliny odbywa się bezpłatnie za pośrednictwem CHI.Aby to zrobić, przejdź do kliniki o zezwolenie na pobyt lub zamieszkania do lekarza recepty testów i dał kierunek do szpitala.

W Niemczech i Izraelu używany najnowszy sprzęt, aby zminimalizować ryzyko. Koszt operacji za granicą może wynosić do 50 tys. Dolarów.

Zabiegi konserwatywni często produkować tymczasowy efekt, tylko operacja daje nadzieję na całkowite wyleczenie. Jednakże, pomijając środki zapobiegawcze w okresie pooperacyjnym może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Pacjent musi zrozumieć, że od jego relacji do zdrowia w okresie pooperacyjnym zależy od zachowania pozytywnego wyniku.

Obejrzyj wideo: Manipulacja kręgosłupa lędźwiowego