Jakie ćwiczenia nie mogą być wykonywane przy skoliozie?

Fizjoterapia to główne leczenie skoliozy. Jakie ćwiczenia zostaną włączone do kompleksu zależy od stopnia choroby i indywidualnych cech jej przebiegu. Ale podstawowe ćwiczenia fizyczne, kategorycznie przeciwwskazane dla tej patologii, są zdefiniowane. Dozwolone są tylko te, które rozładowują kręgosłup i wzmacniają mięśnie pleców.

Ograniczenia w sporcie

Nigdy nie uciekaj się do niezależnego leczenia choroby poprzez ćwiczenia fizyczne. Nieprawidłowo wybrany sport może zaostrzyć dolegliwości i pogorszyć objawy. Najważniejsze jest, aby unikać takich zajęć sportowych:

 • Każdy bieg jest zabroniony dla pacjentów ze skoliozą 3 i 4 stopnie. Reszta takiego ładunku jest dozwolona, ​​ale tylko po konsultacji z lekarzem.
 • Zabronione ruchy koliste lub obrotowych, zwłaszcza w pozycji pionowej, mają silne obciążenia osiowe.
 • Wszyscy lekarze sportach zespołowych zakazać, ponieważ piłka nożna jest związana z szybkim jogging, siatkówka - z ostrymi ruchami; Podobnie scharakteryzowano inne gry mobilne.
 • Gimnastyka powoduje obciążenie kręgosłupa, więc nie jest dozwolone, tak jak taniec.Jednocześnie nie cały sport jest zabroniony, ale tylko rozgrzewka i rozciąganie kręgosłupa.
 • Ćwiczenia wymagające równowagi lub wykonywane na jednej nodze nie są dozwolone, ponieważ są asymetryczne i mogą pogorszyć skoliozę.
 • Tumbling jest bardzo niebezpieczny w przypadku takiej choroby, więc jest przeciwwskazany.
 • Niektóre pozy z jogi, w tym lotos, są zabronione, chociaż w leczeniu stosuje się wiele pozycji.
 • Wszelkie obciążenia osiowe. Są w stanie szybko i nieodwracalnie uszkodzić kręgosłup i zwiększyć kąt skrzywienia.

 • Pamiętaj, aby przeczytać: dlaczego po biegu na plecach boli

Ponadto istnieją przeciwwskazania do wykonywania wielu innych ćwiczeń. Niezależnie od stopnia skoliozy, nie wolno skakać z poprzeczki. Tak więc w tym przypadku plecy są w stanie relaksacji, a skoki tworzą nierównomierne, duże obciążenie osiowe. W rezultacie można uzyskać kształt litery S ze zwykłej skoliozy.

Ponadto podczas pracy z dużymi ciężarami (dla BB, sportowców i zawodników) należy zachować ostrożność, aby zapewnić równomierność ładunku. W związku z tym trakcja i prasa są zabronione jedną ręką. Zamiast tego wskazane jest zastąpienie ich naciskiem górnego klocka, a także prasy z ławki (gdy oparcie jest całkowicie rozluźnione).Wiele ćwiczeń można wykonać tylko za pomocą sztywnego gorsetu mocującego.

Nawet przy imponującym gorsecie mięśnia, przeciążenie w siłowniach może pogorszyć krzywiznę kręgosłupa. Biorąc pod uwagę charakterystykę obciążenia, efektem ubocznym może być nie tylko "kosmetyczny" skos, ale także przepuklina międzykręgowa.

Czego nie można zrobić?

Każdego dnia osoba składa się z ruchu, wszelkich działań, dlatego tutaj skolioza powinna przestrzegać pewnych zasad:

 • Nie pozostawiaj więcej niż 20 minut w ustalonej pozycji - siedzącej, stojącej lub leżącej. Gdy tylko ciało poczuje się niekomfortowo, musisz natychmiast zmienić pozycję.
 • Nie możesz nosić ładunku po jednej stronie - jeśli chodzi o torby, musisz rozprowadzić ten sam ciężar w dwóch rękach, ale nie powinno to być zbyt ciężkie. Idealny - do noszenia plecaka, zakładania na ramiona.
 • Nie nosić ciasnych, ściskających ubrań.
 • Nie biegnij szybko.

Stosując się do tego, leczenie będzie łatwiejsze i szybsze, a ból nie będzie tak często przeszkadzał. Przy skoliozie 3. i 4. stopnia wszelkie obciążenia pionowe są zabronione przed wykonaniem operacji w celu ustalenia skutków skrzywienia. Nawet proste chodzenie może powodować poważne problemy zdrowotne i szczypać nerw międzykręgowy.

 • Warto przeczytać: Czy można uprawiać sport ze skoliozą?

Co to jest niebezpieczne przeciążenie?

Dlaczego w skoliozie nie można zaangażować się w sporot i nawet umiarkowaną aktywność fizyczną. Podczas uprawiania sportu nie zawsze możesz śledzić swój bilans. W rezultacie strona robocza otrzymuje duże obciążenie. W rezultacie wzmocniona jest skolioza. Zwiększone skrzywienie może spowodować poważne uszkodzenie tkanki rdzenia kręgowego lub uszczypnąć nerw.

Ponadto skolioza 3. i 4. stopnia traktowana jest wyłącznie chirurgicznie. Po tym możesz zapomnieć o jakichkolwiek ćwiczeniach. A co najważniejsze, jeśli kręgi nie są prawidłowo ustawione, wszelkie ćwiczenia praktyczne z obciążeniem pionowym są wykonywane bez dodatkowej amortyzacji. Prowadzi to do szlifowania stawów międzykręgowych, a następnie dysków.

Wydaje się więc, że nieszkodliwe ćwiczenie, takie jak bieganie, może po prostu doprowadzić do całkowitej niepełnosprawności z uwagi na paraliż. Pamiętaj, że wszelkie obciążenia osiowe, w których nie można kontrolować kąta i równomierny rozkład masy, powodują wzrost krzywizny.

Skolioza stanowi poważny problem zarówno dla zwykłych ludzi, jak i dla sportowców.Wbrew powszechnemu przekonaniu, często się zdarza, jest to spowodowane poważnymi sportami. Jednocześnie, ze względu na rozwiniętych mięśni sportowców gorset odsłonić skrzywienie kręgosłupa bez pomocy medycznej jest praktycznie niemożliwe.

Aż nie zależy od sukcesów w treningu sportowego, powinien powstrzymać się od jakiegokolwiek silnego stresu podczas leczenia skoliozy. W przeciwnym razie przeciążenie kręgosłupa spowoduje inwalidztwo. Jednocześnie wyrzucanie sportu na dobre nie wchodzi w grę. Konieczne jest jedynie poddanie się okresowi rehabilitacji, w tym złożonemu leczeniu:

 • Lfk;
 • Profesjonalne pływanie;
 • Opracowanie gorsetu grzbietowego bez użycia obciążeń osiowych;
 • Terapia masażu;
 • Zastosowanie gorsetu osiowego.

Po przejściu kuracji, tworzeniu potężnego pleców i zmniejszeniu kąta skrzywienia, z pewną ostrożnością, możesz powrócić do swoich ulubionych ćwiczeń, zarówno biegania, jak i martwego ciągu. Zaleca się stosowanie gorsetu utrwalającego i regularnie przechodzić badania profilaktyczne i masaż korekcyjny. W takim przypadku lista zakazanych ćwiczeń i sportów będzie stopniowo wygasać!

Obejrzyj wideo: WAŁEK FITNESS POWER BB 712 Body Sculpture