Hiperlordoza kręgosłupa lędźwiowego

Hyperlordosis lędźwiowej kręgosłupa jest wadą kręgosłupa, która rozwija się pod wpływem różnych czynników zewnętrznych i dziedziczenia. Zaburzenia postawy są równie powszechne wśród młodych i starszych populacji. Wynika to ze specyfiki sposobu życia. Leczenie choroby jest obowiązkowe, ponieważ wiąże się z poważnymi powikłaniami.

Przyczyny i odmiany patologii

Hiperlordoza jest nadmiernym kręgosłupem kręgosłupa, gdy jest zakrzywiona. Patologia ta charakteryzuje się tym, że kąt lordozy przekracza 45 stopni, chociaż normalnie powinien wynosić 20-40 stopni. Hiperlordozę można nabyć i wrodzoną.

  • Uważnie przeczytaj informacje: Panie, co to jest?

Гиперлордоз в пояснице визуально отчетливо заметен: таз выводится сильно назад и образуется заметная ложбинка между грудным и поясничным отделом. Поскольку такое состояние позвоночного столба приводит к неравномерному распределению нагрузки, нередко появляется горб на спине. При такой патологии отмечаются следующие симптомы:

  • Болезненные ощущения в пояснице и спине;
  • Сложности в ходьбе;
  • Парастезия мышц ягодиц;
  • Сильное размахивание руками при ходьбе;
  • Нарушение работы органов малого таза у женщин;
  • Х-образная форма ног.

Боли в пояснице возникают в искривленном позвоночнике в результате чрезмерной нагрузки.

Ponadto, z powodu skrzywienia kręgosłupa, korzenie zakończeń nerwowych są ściskane, jest to główne źródło bólu. Aby ułatwić proces chodzenia i zmniejszyć bolesne uczucia, osoba zaczyna używać kija lub kul. W przypadku hiperlordozy występuje ciągły ból pleców, który wzmacnia się, próbując zmienić pozycję ciała, przy wszelkich ruchach i aktywności fizycznej przy podnoszeniu grawitacji.

Diagnoza i leczenie

Rozpoznanie patologii wykonuje się różnymi metodami, w tym badaniem wstępnym, tomografią komputerową lub rezonansem magnetycznym i radiografią. Nie zawsze wstępny etap hiperlordozy lędźwiowej można wykryć za pomocą oględzin. Podczas tego badania wykonuje się badanie dotykowe, a jeśli lekarz wykryje objawy choroby, pacjent może zostać wysłany na tomografię w celu ostatecznej diagnozy.

Podczas tej procedury obrazy okolicy lędźwiowej są pobierane pod różnymi kątami. W obecności patologii będzie to wyraźnie widoczne. Ponadto diagnozę przeprowadza się za pomocą promieni rentgenowskich, które muszą być wykonane w dwóch projekcjach, bocznych i bezpośrednich.

Aby leczyć hiperlordozę, należy skonsultować się z ortopedą, kręgowcem lub chirurgiem. To oni specjalizują się w tej patologii.

Leczenie będzie zależeć od przyczyn, które spowodowały chorobę. Jeśli został nabyty, przede wszystkim należy zająć się przyczynami, które doprowadziły do ​​takich konsekwencji. W przypadku leczenia konieczna będzie zmiana łóżka i fotela roboczego lub zakup specjalnych poduszek ortopedycznych na krześle.Ponadto będziesz musiał nosić gorset ortopedyczny.

Leczenie nie obejdzie się bez specjalnego treningu fizycznego. Ćwiczenia wybrane przez specjalistę będą musiały być wykonywane codziennie przez długi czas. W postacią wrodzoną hyperlordosis postawy jest korygowane przez gorset ortopedyczny, wykonywania złożonych ćwiczeń terapeutycznych i terapii fizycznej.

Jeśli nie zauważysz rozwoju hiperlordozy lędźwiowej lub nie wykonasz leczenia, wówczas krzywizna może przejść do innych części kręgosłupa. Pojawiają się zauważalne garby, osoba znacznie zmniejsza wzrost, a ponadto skrzywienie może wpływać na pracę narządów wewnętrznych. Ponadto hiperlordoza groźnymi powikłaniami, takie jak występ krążka, ściśnięcie nerwu kulszowego, przepuklina dysków międzykręgowych.

Aby zapobiec rozwojowi tej patologii jest wystarczająca do wykonania szereg zaleceń, w szczególności konieczne jest, aby prawidłowo trzymać postawę, aby uniknąć urazów kręgosłupa, mają regularne ćwiczenia ostatni powierzchni złoża powinien być sztywny.

Obejrzyj wideo: Pogłębiona lordoza lędźwiowa, ból pleców - JAK SKORYGOWAĆ cz.1 Anatomia (Wrzesień 2019).