Ból pod plecami

Jeśli dolna część pleców rani, fakt ten może sygnalizować obecność różnych dolegliwości. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że takie objawy nie zawsze są wynikiem naruszenia normalnego funkcjonowania lub urazów kręgosłupa. Aby nie wyrządzić szkody ciału, źle interpretować objawów i wybrać niewłaściwe leczenie, konieczne jest określenie dokładnej przyczyny zespołu bólowego.

Dlaczego moje plecy bolą?

Większość przypadków zespołu bólowego, zlokalizowanych bezpośrednio w dolnej części kręgosłupa, jest naprawdę kojarzona z kondycją kręgosłupa. Według statystyk medycznych, najczęściej występowanie bólu wywołuje takie dolegliwości jak spondyloartoza i osteochondroza. Ponadto, czynniki "pierwotne" obejmują różne zmiany dystroficzne i zwyrodnieniowe występujące w rdzeniu kręgowym. Ponadto następujące przyczyny często prowadzą do dyskomfortu i bólu w dolnej części pleców:

 • konsekwencje choroby nerek, narządów płciowych i chorób zakaźnych;
 • nietypowe zapalenie wyrostka robaczkowego w ostrej postaci, a także różne choroby żołądkowo-jelitowe, w tym wrzody i niedrożność jelit;
 • awarie w pracy z dopływem krwi do kręgosłupa, które często są konsekwencjami udaru;
 • zwężenie kanału kręgowego;
 • długi pobyt w jednej pozycji i chroniczna hipotermia;
 • jeśli mężczyzna upadł na plecy;
 • złamania i urazy kręgosłupa.

Zespół bólu, zlokalizowany w dolnej części pleców, w czasie ciąży zwykle nie jest związany z mechanicznym uszkodzeniem kręgosłupa. Ze względu na zwiększone obciążenia poszczególnych segmentów kręgosłupa (co jest szczególnie ważne w przypadku późnych razy), muszą „wyrwać” i spowodować poważne dolegliwości pacjentów.

Choroby układu moczowo-płciowego, zmiany w poziomie hormonów, przewlekły stres, stały nacisk na mięśnie w ciągu dnia, jak również międzykręgowych przepuklina może być podobnie powoduje ból w dolnej części pleców.

Jak ustalić dokładną przyczynę bólu na dole pleców

Ból w dolnej części pleców po prawej, który jest bolesny w naturze, najczęściej kojarzy się z trwałym upośledzeniem postawy i przedłużonym pobytem w niewygodnej pozycji.W niektórych przypadkach zespół bólu zlokalizowany w tym obszarze może mówić o przemieszczeniu krążków międzykręgowych. Ponadto, takie objawy są często związane z nadwagą, otyłością i zaburzeniem funkcjonowania przewodu żołądkowo-jelitowego.

Jeśli dolna część pleców rani, często sygnalizuje poważne procesy patologiczne zachodzące w ciele pacjenta. Fakt ten może dotyczyć obecności gruźlicy, osteochondrozy w postaci przewlekłej lub krzywizny kręgosłupa. Taki zespół bólowy wiąże się również z następującymi dolegliwościami:

 • dławica piersiowa;
 • pleuropneumonia;
 • atak serca;
 • kamienie nerkowe.

U kobiet objawy zespołu bólowego w dolnej części pleców dzielą się zwykle na dwie kategorie:

 1. Bóle rysunkowe, którym towarzyszą bolesne odczucia i mogą powodować dyskomfort przez dłuższy czas, najczęściej mówią o obecności procesów zapalnych narządów wewnętrznych, ścięgien i tkanek.
 2. W przypadku ostrego zaostrzenia z silnym zespołem bólowym, konieczna jest pilna pomoc medyczna. Takie kłopoty są często związane z ujawnionym krwawieniem wewnętrznym, pęknięciem narządów lub zapaleniem otrzewnej.

Jeśli kobieta rani jednocześnie plecy i podbrzusze, fakt ten często wskazuje na ciążę pozamaciczną. Wyrażony bolesny zespół, któremu towarzyszą zawroty głowy i nudności, może mówić o apopleksji (zerwaniu) jajnika. Lumbalia zwykle objawia się w postaci przewlekłych bolących bólów, które zwiększają się po długim pobycie w niewygodnej pozycji lub wysokim wysiłku fizycznym. Jeśli ból daje w nodze, pilna diagnoza jest potrzebna, ponieważ może to być oznaką przepukliny międzykręgowej.

Zmiany hormonalne, obrzęki i procesy zapalne występujące bezpośrednio w układzie moczowo-płciowym mogą być przyczyną bólu w dolnej części pleców po menstruacji. Macica w tym przypadku często odchyla się, co powoduje ściskanie zakończeń nerwowych i powoduje silny dyskomfort.

Czy dolny brzuch może zranić plecy

Ta symptomatologia jest typowa dla ostrego zapalenia pęcherza i wielu innych dolegliwości związanych z układem moczowym. Problem ten zazwyczaj dotyczy żeńskiej części populacji, a jego przyczyna może również być ukryta w problemach z jelitem, przydatkiem lub torbieli jajnika.Podobny zespół bólowy często objawia się w okresie menopauzy, ponieważ organizm przestaje wytwarzać określone hormony w wymaganej ilości.

Ważne! Przyjmowanie preparatów farmaceutycznych serii przeciwbólowej jest w stanie jedynie powstrzymać przejawy zespołu bólowego. Jednak taki krok nie pomoże w pozbyciu się przyczyn dyskomfortu.

Inne powody

Wiele osób doświadcza bólu zlokalizowanego w dolnej części pleców, po treningu lub intensywnej aktywności fizycznej. W głównej grupie ryzyka są ludzie zaangażowani w sporty kontaktowe i różne sztuki walki. Obfitość rzutów, gwałtownych ruchów i nieudanych upadków często prowadzi do rozerwania kręgosłupa, ściskania i innych obrażeń. Jeśli ból znacząco wzrośnie natychmiast po treningu, warto zrobić sobie przerwę i umówić się na wizytę u kompetentnego lekarza.

Jeśli dolny grzbiet zaczyna boleć po martwym ciągu, przyczyną mogą być takie czynniki:

 1. W złym położeniu dolnej części pleców. Niektórzy początkujący sportowcy, którzy próbują natychmiast przybrać dużą wagę,często zbyt łukowate plecy, co prowokuje przemieszczenie kręgów i szereg innych negatywnych konsekwencji.
 2. Nieprawidłowy uchwyt. Dlatego sportowcy, którzy nie mają odpowiedniego doświadczenia, zaleca się stosowanie wyłącznie klasycznego uchwytu lub specjalnych pasów bezpieczeństwa.
 3. Ostre szarpnięcia. Wszelkie ruchy podczas pracy ze sztangą i innym sprzętem sportowym powinny być wykonywane tak sprawnie, jak to tylko możliwe.

Ważne! Zanim zaczniesz wykonywać martwy ciąg, najlepiej najpierw wzmocnić muskulaturę dolnej części pleców przez przeprost i inne ćwiczenia z własnym ciężarem.

U mężczyzn zespół bólu, zlokalizowany w dolnej części pleców, często wiąże się z siedzącym trybem pracy, takim jak kierowca lub operator komputera. Jednak na początek dyskomfort i ból wpływa nie tylko siedzący tryb życia, ale także zwiększony wysiłek fizyczny bez odpowiedniego odpoczynku. Dlatego konieczne jest przestrzeganie optymalnej równowagi, naprzemienne działanie z pełnym rozluźnieniem.

Co zrobić z bólami w dolnej części pleców

Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest ustalenie dokładnej przyczyny wystąpienia zespołu bólowego.Aby ustalić najbardziej dokładną diagnozę, warto odwiedzić następujących lekarzy:

 • terapeuta;
 • ginekolog;
 • proktolog;
 • urolog;
 • pulmonolog;
 • kardiolog;
 • Traumatolog;
 • infekcjonista;
 • gastroenterolog.

Jeśli kobieta ma mniejszy ból brzucha i ustępuje, może to być spowodowane zarówno menopauzą, jak i następstwami stresu i zaburzeń nerwowych. W takich przypadkach zespołowi bólowemu zwykle towarzyszy drażliwość i zmiana nastroju. Jeśli dolny brzuch i grzbiet bolą w tym samym czasie u mężczyzny, najprawdopodobniej sygnalizuje on obecność procesu zapalnego w obrębie układu moczowo-płciowego w fazie przewlekłej.

W przypadku zespołu bólowego w chodzeniu, zlokalizowanego w dolnej części pleców, warto przedłożyć ogólne analizy biochemiczne, a także przepuścić rezonans magnetyczny i diagnostykę komputerową. Na podstawie wyników przeprowadzonych badań, a także na podstawie skarg i oględzin pacjenta, lekarz prowadzący powinien przepisać najodpowiedniejszą terapię za pomocą farmaceutyków i metod terapii manualnej.

Ważne! Ból w tej części pleców, który pojawia się po masażu może być całkowicie normalną konsekwencją przepływu krwi do okolicy lędźwiowej.Jednak w przypadku, gdy zespół dyskomfortu i bólu nie ustępuje po krótkim czasie, zdecydowanie warto skontaktować się z wykwalifikowanym lekarzem.

Niż do smarowania miejsca problemu w przypadku zaostrzenia bolesnego zespołu? Zazwyczaj w takich sytuacjach przepisuje się maści i kremy w połączeniu i przeciwzapalnie. Jeśli pacjent nie cierpi na reakcje alergiczne na produkty pszczelarskie, może mu zostać przydzielony fundusz zawierający jad pszczeli.

Jak pozbyć się takich nieprzyjemnych przejawów? Przede wszystkim musisz monitorować swoją postawę przez cały dzień roboczy. Powinniśmy także zwracać szczególną uwagę na regularne wykonywanie kompleksów ćwiczeń i stosować się do diety, która obejmuje:

 • surowe warzywa i owoce;
 • naturalne oleje roślinne;
 • stosowanie bananów, czosnku, suszonych owoców, szpinaku i wielu innych produktów;

Diecie powinna towarzyszyć odmowa kawy, alkoholu, mocnej herbaty, a także tłustych, smażonych i wędzonych potraw. Doskonałe środki zapobiegawcze obejmują wizytę w basenie i codzienne spacery na świeżym powietrzu.

Obejrzyj wideo: Ergonomiczna podpórka pod plecy WEBBER - test doAuta.pl