Leczenie lędźwiowo-krzyżowego zapalenia korzeni nerwowo-rzęskowego w domu

Problemy z kręgosłupem pojawiają się u prawie każdej osoby dorosłej, począwszy od 30 roku życia. Najczęściej cierpi region lędźwiowy, ponieważ ma on główny ciężar. Dlatego wielu zastanawia się, jak leczyć lędźwiową rwę kulszową w domu, aby nie rozpocząć choroby. Ale przed przystąpieniem do leczenia konieczne jest zrozumienie objawów choroby. Następnie poproś o pomoc specjalistę.

Objawy zapalenia promieniowego lędźwiowego

Problemy z kręgosłupem często wynikają z nieprawidłowej postawy lub ciężkiego wysiłku fizycznego. Pogłębić stan, któremu towarzyszą patologie, a także nieaktywny sposób życia. Spowodowane zapalenie korzonków nerwowych jest zdolne do rozwoju osteochondrozy, hipotermii lub powstawania przepuklin międzykręgowych. Choroba nie może pozostać niezauważona. Dlatego warto uważnie monitorować sygnały ciała.

Główne objawy rwy kręgosłupa lędźwiowego:

 1. Pojawienie się dyskomfortu w postaci ostrego bólu strzelania w momencie zboczy, zwojów pnia, przy podnoszeniu ciężarów.
 2. Trudności w zginaniu kończyn dolnych w stawach kolanowych, a także niemożność normalnego poruszania palcami.
 3. Pojawienie się i wzrost bólu w okolicy lędźwiowej w czasie kichania, kaszlu, z napięciem mięśni brzucha.
 4. Niemożliwość normalnego skręcenia na boki i przechylenia do przodu, do tyłu. Ruch jest utrudniony przez ostry ból.

W przypadku zapalenia korzeniowego tarcze znajdujące się między kręgami wystają w przeciwnych kierunkach, prowokując w ten sposób zacinanie zakończeń nerwowych. Ten stan obszaru lędźwiowego prowadzi do tego, że zespół bólu jest zauważalny nie tylko na dnie kręgosłupa. Dyskomfort występuje w pośladkach, biodrach, nogach, a także w okolicy łydki. Ból ma nieprzyjemny, ciągnący charakter. Z tego powodu nie jest możliwe natychmiastowe określenie rzeczywistego miejsca uszkodzenia kręgosłupa.

Ważne! Ostra rwa kulszowa dolnej części pleców jest widoczna od kilku tygodni. W tym czasie potrzebujesz odpoczynku w łóżku. Pozwoli to na maksymalną ochronę kręgosłupa przed dowolnym ładunkiem.

Lecznicze leczenie zapalenia promieniowego lędźwiowego

Aby wiedzieć, jak leczyć korzenie nerwów w dolnej części kręgosłupa, musisz dokładnie określić, na co ten stan jest spowodowany. Aby to zrobić, zaleca się skonsultować się z lekarzem, a nie samoleczenia.Specjalista diagnozować, a jeśli obawy rwa kulszowa lędźwiowego potwierdzona, wyznaczyć odpowiednią terapię.

Główne kierunki w leczeniu ostrego zapalenia korzeni nerwowo-rzęskowych:

 1. Znieczulenie. W takim przypadku przepisywany jest diklofenak, ortofen, ibuprofen. Zaleca się przyjmowanie takich leków tylko przy silnych zespołach bólowych. Natomiast poprawy stanu ograniczyć maści (Diklofenak Gel Finalgon, indometacyna).
 2. Używanie blokad - ulga w bólu. To nie jest leczenie, ale znieczulenie miejscowe, które stosuje się w ostrym zapaleniu korzeni. Do wstrzykiwań stosować Trimecaine, Novocaine, Lidocaine.
 3. Fizjoterapia. Najpierw stosuje się ultradźwięki w trybie pulsacyjnym. W miarę ustępowania objawów stosuje się leczenie ciągłe.

Zwróć uwagę! W ostrym zapaleniu korzeni nerwowych leki przeciwzapalne nie zawsze są odpowiednie. Pierwotnie skopiowane ból, a potem okazuje się, że przyczyną pogorszenia, a dopiero potem jest określony, niż leczyć.

Zastosowanie w leczeniu lędźwiowego radiculitis masażu i ćwiczeń gimnastycznych

Istnieje wiele przyczyn problemów z plecami. Ogólne wskazania do złożonej terapii to masaż i umiarkowane ćwiczenia.Wzmacniają mięśnie pleców, umożliwiają przywrócenie normalnego więzadeł, przywracają ruchomość stawów.

Ogólne zalecenia dotyczące masażu w oddziale lędźwiowo-krzyżowym

Kolejność ćwiczeń wzmacniających mięśnie pleców i jamy brzusznej:

 1. Musisz leżeć na podłodze, nogi lekko zgięte w kolanach. Lepiej jest położyć ręce na brzuchu, delikatnie podnieść się, bez wysiłku i bez szarpnięć. Takie działania wymagają co najmniej 10, jeśli nie ma bólu.
 2. Stopy stóp spoczywają na podłodze, kolana ugięte, pozycja - leży na podłodze. Należy odcedzić prasę i przytrzymać przez 2-3 sekundy. Wykonaj te ćwiczenia 10-12.
 3. Leżąc na podłodze wyprostuj nogi, ręce w szwach. Dolne kończyny na zmianę podnoszą się i zginają w kolanach, a następnie powoli obniżają je. Takie ćwiczenia należy wykonywać z każdą nogą 12-15 razy, a następnie obiema nogami jednocześnie.
 4. Tył jest przyciśnięty do podłogi, ręce wzdłuż ciała. Musisz podnieść nogi i wykonać ćwiczenie "rower" (pedały urojonych wyobrażeń).
 5. Leżąc na podłodze wyprostuj nogi i rób zamiata, wyciągając nożyczki w powietrzu. Rozpocznij od kilkukrotnie, zwiększając liczbę ćwiczeń każdego dnia.

Powyższe działania terapeutycznej kultury fizycznej (LFK) mają na celu wzmocnienie mięśni prasy. Aby stworzyć mocny gorset wspomagający dla słabego kręgosłupa, musisz huśtać się bardziej i mięśnie grzbietu.

LFK z zapaleniem korzeni

Ćwiczenia gimnastyki w celu wzmocnienia pleców:

 1. Połóż się na brzuchu, trzymając dłonie pod brodę. Alternatywnie podnieś nogi do góry i przytrzymaj w tej pozycji przez kilka sekund. Nie zginaj dolnych kończyn. Powtórz maksymalnie 15 razy.
 2. Pozycja - leżeć na podłodze twarzą do dołu. Wykonuj huśtawka ręcznie, imitując pływanie stylem klasycznym. Takie działania są wykonywane 12-16 razy.
 3. Połóż się na brzuchu. Ręce rozciągają się do przodu, nogi równomiernie. Naprzemiennie podnieś lewą rękę prawą stopą, prawą ręką lewą stopą. Ćwiczenie powtórz 10 razy.
 4. Leżąc na brzuchu, złóż dłonie na plecach do zamku. W tej pozycji podnieś głowę, biorąc łopatki i podnosząc ramiona. Wykonaj 15 powtórzeń.

Zwróć uwagę! Wszystkie ćwiczenia fizyczne w celu wzmocnienia pleców i prasy powinny być wykonywane płynnie, unikając szarpnięć. Ponadto, jeśli wystąpi ból lub inny dyskomfort, lepiej zmniejszyć obciążenie lub czasowo anulować ćwiczenie.

Po powyższych ćwiczeniach musisz zrelaksować kręgosłup, wykonując specjalną gimnastykę:

 1. Połóż się na podłodze, zegnij nogę w kolanie, przyciągnij ją do klatki piersiowej dłońmi.Zrób to samo z drugą nogą. Ruchy są płynne i zrelaksowane.
 2. Dział masażu lędźwiowego - w pozycji leżącej, klamra kolana i kołysanie się w prawo, potem w lewo.
 3. Masowanie całego kręgosłupa - przytulanie kolan rękami, wciąganie ich do klatki piersiowej, kołysanie w przód iw tył.

Ta gimnastyka dobrze relaksuje kręgosłup, rozciąga go. Ułatwia to uwalnianie zakleszczonych korzeni nerwowych.

Leczenie środkami folk

Najczęściej rwa kulszowa dolnej części pleców zaostrza się w najbardziej nieodpowiednim momencie. Jeśli zdarzyło się to w domu, musisz użyć środków ludowych, aby zapewnić pacjentowi pierwszą pomoc.

Spłukać czerwonym pieprzem i rozgrzanym alkoholem

Zmiel 2 małe strąki ostrego pieprzu. Wlać 270 ml alkoholu. Wszystko co dobre, aby się zatrzymać, i zetrzeć taki roztwór z powrotem, a następnie owinąć go celofanem, mocując wełniany szal. Takie narzędzie szybko rozładuje ból, rozgrzeje i rozluźni mięśnie.

Znieczulający kompres łopianu

Kilka liści łopianu zwilżonych wodą, wytrzeć i przywiązać do talii. Na wierzch z folią polietylenową, zabezpieczoną ciepłym szalikiem.Jest to dobry sposób na znieczulanie ataków liszka korzeniowego podczas leczenia domowego. Ten kompres zaleca się stosować przez 30-40 minut.

Oprócz znieczulenia istnieje wiele przepisów, które pomagają w domu, aby szybko pozbyć się rwy kulszowej. Jeśli rozumiesz, jak właściwie leczyć taką chorobę, możesz osiągnąć szybką poprawę stanu.

Infuzja do kąpieli leczniczych

W 1 litrze wrzącej wody gotować 1,2 kg młodych pędów sosny przez około 20 minut, następnie pozostawić do zaparzenia przez co najmniej 5 godzin. Przesączoną ciecz należy dodać do dobrze rozgrzanej kąpieli (około 37 stopni). Zabieg nie powinien trwać dłużej niż 15 minut pół godziny przed snem.

Zwróć uwagę! Aby wzmocnić efekt terapeutyczny takich kąpieli, zaleca się, aby po kąpieli przetrzeć plecy jodłą.

Leczenie domu na sposób ludzi będzie działało szybciej, jeśli zostanie użyte jako pomocnicze narzędzie do zapalenia korzeni w złożonych lekach. Ponadto nie powinieneś samoleczenia. Przed użyciem przepisu zaleca się konsultację ze specjalistą.

Zapobieganie lędźwiowej rwy kulszowej

Bóle w okolicy lędźwiowej są bardzo nieprzyjemne, wiążą ruchy i przynoszą duży dyskomfort. Czując je raz, osoba stara się unikać powtórzeń. Dlatego należy przestrzegać następujących zasad zapobiegania:

 1. Umiarkowana aktywność fizyczna w postaci chodzenia, ćwiczeń fizycznych, pływania.
 2. Przestrzeganie zasad pracy i odpoczynku. Staraj się nie przeciążać kręgosłupa.
 3. Unikaj długiego stania w stanie zgięcia. Ważne jest, aby nie robić ostrych zakrętów i pochyłości.
 4. Prawidłowa dystrybucja wag. Torby zaleca się nosić w obu dłoniach, aby ładunek działał równomiernie na kręgosłup.
 5. Regularne korzystanie z zabiegów termalnych (sauna, sauna). To usunie z organizmu nadmiar płynu, soli, unikaj obrzęków.
 6. Spać na wygodnym łóżku. Śpioch powinien być pozbawiony wgnieceń i nierówności, niezbyt miękki ani twardy.

Wiedz! Trzymając się środków zapobiegawczych, można uniknąć nowych ataków zapalenia korzeni, jak również jego dalszego rozwoju.

Lędźwiowego zapalenia korzeni można leczyć w domu. Jeśli zastosujesz się do instrukcji, jak leczyć patologię za pomocą środków ludowych, możesz osiągnąć dobre wyniki.Najważniejsze jest, aby skonsultować się z lekarzem, jak pozbyć się rwy kulszowej, a następnie rozpocząć leczenie domu.

Loading...