Zapalenie korzonków wyrostka szyjno-piersiowego

Komórkowe zapalenie korze nerwu klatki piersiowej ma charakter podstępny, ponieważ jego objawy są często mylone z występowaniem problemów z sercem. Wiele osób od miesięcy, a nawet lat bierze kilka tabletek i kropli serca, błędnie stawiając sobie błędną diagnozę. Ta dolegliwość rozwija się z powodu procesów zwyrodnieniowych zachodzących w nerwach kręgosłupa piersiowego. Manifestacje takiego zapalenia korzeni można łatwo pomylić z objawami zapalenia płuc, wirusowych chorób zakaźnych, zapalenia opłucnej i niedokrwienia. Im wcześniej pacjent zostanie zdiagnozowany z chorobą i zacznie go leczyć, tym większe szanse na pomyślny wynik.

Objawy zapalenia korzeni szyjki macicy

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów tego rodzaju zapalenia korzeni jest nachylenie tułowia pacjenta w kierunku obszaru dotkniętego chorobą. Aby przeciwstawić się wzrostowi bólu, musisz trzymać ciało w nierównej pozycji i unikać gwałtownych ruchów i głębokich oddechów. Pierwsze objawy tej choroby wyglądają jak dyskomfort i ostre bóle w okolicy pęcherzyka żółciowego, przewodu pokarmowego lub serca. Wśród najczęstszych objawów zapalenia korzeni szyjno-piersiowych można zidentyfikować w następujący sposób:

 • zaburzenia widzenia i słuchu;
 • migreny i długotrwałe bóle głowy;
 • pieczenie w kończynach, któremu towarzyszą zaburzenia czuciowe;
 • brak funkcjonalności mięśnia ramiennego lub przepony;
 • silny ból, rozdawanie palcami lub łopatką;
 • zaostrzenie bólu podczas ruchu rękami, a także podczas próby pochylenia głowy.

Ważne! Jeśli nie poświęcisz czasu na leczenie zapalenia korzonków nerwowych, choroba może powodować neuralgię międzyżebrową i inne choroby przewlekłe.

Przyczyny zapalenia korzeni nerwowych

Najczęstszą przyczyną zapalenia korzeni szyjki macicy jest osteochondroza w połączeniu z różnymi komplikacjami. W celu promowania rozwoju dolegliwości mogą występować urazy kręgosłupa i zaburzenia w przestrzeni międzykręgowej. Choroba Bechterewa, reumatoidalne zapalenie stawów i procesy autoimmunologiczne, które występują w stawach w rejonie klatki piersiowej, mogą również wywoływać zapalenie korzonków. Czynnik prowokujący jest w stanie:

 • przenoszone choroby zakaźne i wirusowe;
 • procesy zwyrodnieniowe narządów wewnętrznych i tkanek;
 • spondyloza;
 • niewystarczająca aktywność fizyczna.

Przepuklina międzykręgowa lub występ krążków podrażniają korzenie, zakłócając ich normalną aktywność.Zapalenie korzeni szyjno-piersiowych może być konsekwencją niestabilności kręgosłupa lub dysfunkcji jego poszczególnych segmentów.

Grupa ryzyka

Takie zawody są najbardziej podatne na takie zapalenie korzeni nerwowych:

 • pacjenci z immunosupresją i diabetykami;
 • ludzie w podeszłym wieku;
 • ludzie, którzy doświadczają ciężkiej aktywności fizycznej;
 • Pracownicy przedsiębiorstw o ​​stale niskiej temperaturze;
 • ludzie zmuszeni przez długi czas być w przeciągu lub mrozie.

Ważne! Ludzie z siedzącym trybem życia są najbardziej zagrożeni. Z powodu słabo rozwiniętej struktury mięśniowej występują różne zaburzenia w funkcjonowaniu kręgosłupa.

Etapy choroby

Pierwszy (dyskwalifikujący) etap rozpoczyna się natychmiast po efekcie kompresji neuronalnych wiązek i korzeni kręgosłupa. Charakterystyczne objawy, które pojawiają się na tym etapie, to nagłe "lumbago" z silnym bólem i napięciem mięśni. Takie zapalenie korzeni nerwowych często towarzyszy wzrost odruchów ścięgnistych i bolesna wrażliwość obszarów przylegających do kręgosłupa.

Drugi etap nazywa się neurotyczny.Objawy bólowe stają się mniej wyraźne i intensywne, jednak wrażliwość jest również tracona w obszarze problemowym. Ponieważ składniki odżywcze w drugim etapie choroby występują w niewystarczających ilościach, zachodzą procesy zanikowe różnych tkanek.

Ważne! Zidentyfikuj stadium choroby, określ czy kręgowy lub dysogeniczny charakter choroby i wyznaczyć kompetentne leczenie może być tylko wykwalifikowanym lekarzem. Samo zarządzanie często prowadzi do negatywnych konsekwencji.

Diagnostyka

Zanim zaczniesz leczyć zapalenie korzonków szyjno-piersiowych, musisz postawić dokładną diagnozę. Doświadczony lekarz wydaje werdykt oparty na badaniu wizualnym i skargach pacjentów w połączeniu z badaniem palpacyjnym i wnikliwym badaniem historii medycznej. W wielu przypadkach istnieje potrzeba dodatkowej diagnostyki za pomocą Dopplera, RTG lub USG. Niektórzy specjaliści przepisują swojemu pacjentowi badanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa w celu uzyskania maksymalnej ilości informacji o wszystkich patologicznych i degeneracyjnych procesach zachodzących w nim.

Do jakiego lekarza zwrócić się w celu diagnostyki i dalszego leczenia zapalenia korzeni nerwowych? Jeśli na początku terapeuta może pomóc, a następnie rozwiązać bardziej złożone kwestie, warto zarejestrować się na spotkanie z neurologiem.

Leczenie zapalenia korzeni szyjno-piersiowych

Zachowawcze leczenie tej postaci zapalenia korzeni nerwowo-rzęskowego zakłada stosowanie zewnętrznych i wewnętrznych farmaceutyków. Leki przeciwzapalne z grupy niesteroidowej, takie jak Nimesulide, Diklofenak i Voltaren, zmniejszają zespół bólu i intensywność procesu zapalnego. W przypadku, gdy tylko środek przeciwbólowy nie wystarcza do zatrzymania ostrego ataku, pacjent otrzymuje blokadę kręgosłupa z różnymi środkami znieczulającymi (nowokaina i jej pochodne).

W ciężkich przypadkach pacjentowi przepisuje się leki hormonalne, które należy przyjmować pod nadzorem lekarza i nie więcej niż kilka dni z rzędu. Następnie pacjent przenosi się na bardziej oszczędne tabletki. Obecnie wielu lekarzy aktywnie używa chondroprotektorów i środków zwiotczających mięśnie jako skutecznej metody walki z chorobą. Aby ustabilizować stan psychoemotoryczny, często przepisuje się leki przeciwdepresyjne i uspokajające.

Zmniejszenie procesu zapalnego i przywrócenie procesów metabolicznych w dotkniętych obszarach kręgosłupa ułatwiają różne zabiegi. Należą do nich:

 1. Terapia UHF. Dzięki falom o wysokiej częstotliwości możliwe jest nie tylko zmniejszenie obrzęku i zespołu bólowego, ale także poprawienie naturalnego przepływu krwi w obszarach problematycznych.
 2. Magnetoterapia i elektroforeza. Ta ostatnia pozwala na znaczne zwiększenie efektu i głębokości penetracji środków przeciwzapalnych.
 3. Elektroterapia opiera się na stymulacji komórek i tkanek oraz promuje ich regenerację.
 4. Masaż leczniczy. Wykonaj to musi być wykwalifikowany masażysta, który ma specjalistyczne wykształcenie.
 5. LFK (ćwiczenie terapeutyczne). Kompleks ćwiczeń fizycznych powinien być opracowany indywidualnie dla każdego pacjenta, biorąc pod uwagę osobliwości jego problemów z układem mięśniowo-szkieletowym.

Tradycyjna medycyna ma w swoim arsenale szereg bardzo skutecznych narzędzi, które mogą znacznie ułatwić przebieg i negatywne konsekwencje dolegliwości. Kompres z tartej czarnej rzodkwi usuwa stany zapalne i działa znieczulająco.Świeże łopianowe liście, przyczepione do obszaru problemowego, mają także działanie zmiękczające i regenerujące dotkniętą tkankę. Wielu ekspertów zaleca, aby ich pacjenci przyjmowali kąpiele musztardowe i pili wywar z szyszek chmielu, berberysu, liści brzozy i melisy.

Ważne! Co zrobić w przypadku zaawansowanego zapalenia korzeni szyjki macicy w odcinku szyjno-piersiowym? Jednoznacznie, na to pytanie nie może odpowiedzieć nawet najlepszy lekarz. Powodzenie leczenia w przeważającej części zależy od postawy pacjenta i przestrzegania złożonych działań.

Środki zapobiegawcze

Profilaktyka zapalenia korzeni nerwowych obejmuje regularną aktywność fizyczną i fizjoterapię. Ćwiczenia gimnastyczne, pływanie, taniec i wiele innych rodzajów aktywności fizycznej przyczyniają się do wzmocnienia mięśni i zwiększonego przepływu krwi w obszarach problemowych. Na sen trzeba wybrać dobry materac ortopedyczny i niską poduszkę. W sezonie zimowym regularna wizyta w saunie fińskiej może być doskonałą prewencją zaostrzeń. Należy również zachować ostrożność podczas podnoszenia ciężarów i podwyższonych obciążeń, bez gwałtownych ruchów i niechlujstwa.

Obejrzyj wideo: Ból kręgosłupa - leczenie cz 1