Rodzaje i operacja przepukliny pępkowej u dzieci

Operacja przepukliny pępkowej u dzieci jest jedyną metodą leczenia patologii przy minimalnym ryzyku nawrotu. Interwencja chirurgiczna jest wykonywana, jeśli nie można naprawić worka przepuklinowego, jeśli nie ma pozytywnej dynamiki z leczenia zachowawczego i w nagłych wypadkach.

Operacja przepukliny pępkowej u dzieci jest jedyną metodą leczenia patologii przy minimalnym ryzyku nawrotu.

Przyczyny

Przyczyną przepukliny pępkowej jest wrodzona anomalia budowy i rozwoju narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej. Worek przepuklinowy powstaje z powodu osłabienia gorsetu mięśniowego. Wystąpienie anomalii może spowodować:

 • silny, przewlekły kaszel;
 • częsty płacz dziecka.

Wskazania

Chirurgiczne leczenie przepuklin pępkowych wykonuje się w następujących przypadkach:

 1. Obecność przesadnego worka przepuklinowego u dziecka w wieku 6 lat. Jeśli dziecko nie dostanie przepukliny w tym wieku, prawdopodobieństwo, że narządy brzucha zmieszczą się w miejscu, jest prawie minimalne. Leczenie zachowawcze nie da pożądanego rezultatu.
 2. Duży rozmiar przepukliny. Bez względu na wiek, usunięcie przepukliny pępkowej wykonuje się w przypadkach, gdy objętość worka przepuklinowego jest większa niż 1,5 cm.
 3. Trądzik przepuklinowy - wskazanie do usunięcia chirurgicznego.Proboscularna przepuklina pępkowa jest wysunięciem worka przepuklinowego, który przypomina kształt ogona, ten rodzaj patologii nie przechodzi samoczynnie, dlatego operacja wykonywana jest w ciągu 1-3 lat.
 4. Skomplikowany przebieg procesu patologicznego. Naruszenie przepukliny jest powikłaniem, które jest wskazaniem do operacji ratunkowej. Bez interwencji chirurgicznej naruszenie może doprowadzić do zapalenia otrzewnej i spowodować śmierć.

Przepukliny u dzieci

Środki z przepukliną pępkową: bandaż (gorset), tynk, plaster gipsowy

Operacja usunięcia przepukliny pępkowej: laparoskopia, przepuklina z implantem siatkowym

Przeciwwskazania do usunięcia przepuklinę pępkową

Planowana interwencja chirurgiczna w obecności worka przepuklinowego w okolicy pępkowej u dzieci nie jest wykonywana w następujących przypadkach:

 • w obecności chorób zakaźnych, które występują w ostrej fazie i mają wyraźny obraz objawowy;
 • jeśli występują ciężkie wady serca i inne wrodzone anomalie, w obecności których organizm nie może wytrzymać operacji i znieczulenia;
 • z cukrzycą.

Warunkowe przeciwwskazanie to wiek dziecka.Nie zaleca się wykonywania operacji usunięcia przepukliny pępkowej, jeśli dziecko nie ma jeszcze 5 lat, ponieważ z małymi dziećmi trudno jest przeprowadzić niezbędne działania przygotowawcze i przestrzegać zasad w okresie rehabilitacji i rehabilitacji.

Jeśli dziecko ma przeciwwskazania do interwencji chirurgicznej, ważne jest, aby zaangażować się w leczenie zachowawczej przepukliny i zastosować środki zapobiegawcze, aby zapobiec dalszemu wzrostowi. Obowiązkowe jest noszenie specjalnego bandaża.

 • Cukrzyca jest przeciwwskazaniem do operacji usunięcia przepuklinę pępkową.
 • Planowana interwencja chirurgiczna w obecności worka przepuklinowego w okolicy pępkowej u dzieci nie jest wykonywana w obecności chorób zakaźnych, które występują w ostrej fazie i mają wyraźny obraz objawowy.
 • Operacja usunięcia przepukliny nie jest wykonywana, jeśli występują poważne wady serca i inne wrodzone anomalie, w obecności których organizm nie może wytrzymać operacji i znieczulenia.
 • Nie zaleca się wykonywania operacji usunięcia przepukliny pępkowej, jeśli dziecko nie ma jeszcze 5 lat, ponieważz małymi dziećmi trudno jest przeprowadzić niezbędne działania przygotowawcze i przestrzegać zasad w okresie rehabilitacji i rehabilitacji.
 • Jeśli dziecko ma przeciwwskazania do interwencji chirurgicznej, obowiązkowe jest noszenie specjalnego bandaża.

Rodzaje operacji

Aby przywrócić mięśnie otrzewnej, doprowadzić je do właściwego stanu i wprowadzić narządy narządu jamy brzusznej, wykonuje się przepuklinę. Rodzaj operacji - otwarty i laparoskopowy. Każda z technik ma swoje zalety i wady. Wybór metody zależy od ciężkości przypadku klinicznego.

Metoda otwarta

Ten sposób przeprowadzania interwencji chirurgicznej wykonywany jest z dużą przepukliną oraz w przypadku naruszenia worka przepuklinowego. Czas trwania zabiegu chirurgicznego wynosi do 40 minut. Podczas operacji lekarz rozcina skórę pod pępkiem, przywraca narządy wewnętrzne.

Worek przepuklinowy wycina się z tkanek miękkich, po czym przyszyta jest brama przepuklinowa. Integralność skóry zostaje przywrócona przez nałożenie podskórnego szwu. Aby zapobiec tworzeniu się krwiaka, gazę i watę, złożoną w kulkę, umieszcza się w pępowinie.Miejsce operacji zamykane jest sterylnym bandażem.

Aby zapobiec ponownemu wystąpieniu przepukliny, uruchamiany na miejscu jest zamontowany implantu siatkowego, który następnie będzie pełnić funkcję uchwytu do brzucha, narządów wewnętrznych, nie pozwalając upadek z powrotem do worka przepuklinowego.

Laparoskopia

Usuwanie laparoskopowe ma kilka zalet:

 • po operacji okres rekonwalescencji trwa znacznie krócej;
 • mniejsze ryzyko powikłań.

Ale jest wada - ta technika nie jest stosowana do przepuklin pępowinowych o dużych rozmiarach.

Przebieg operacji jest identyczny z otwartym rodzajem interwencji chirurgicznej. Różnica polega na tym, że zamiast zagłębionej części lekarz robi kilka nakłuć na skórze, przez które wprowadzane są narzędzia chirurgiczne.

Usunięcie laparoskopowe wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Przygotowanie

Do operacji usunięcia przepuklinę pępkową u dzieci przeszła bez komplikacji, jest to niezbędne do przeprowadzenia czynności przygotowawczych:

 1. W dniu operacji zabrania się jedzenia czegokolwiek i picia jakiegokolwiek płynu.Wieczorem w przeddzień operacji należy odmówić obiadu, obiad powinien składać się z lekkich posiłków.
 2. Interwencja chirurgiczna była łatwiejsza, przed zabiegiem konieczne jest oczyszczenie jelit. Wieczorem zaleca się podanie dziecku środka przeczyszczającego. Rano, kilka godzin przed operacją, należy wprowadzić lewatywę oczyszczającą.

Rano, kilka godzin przed operacją, należy wprowadzić lewatywę oczyszczającą.

Przygotowanie do operacji usunięcia przepukliny pępkowej obejmuje przeprowadzenie pełnego badania diagnostycznego:

 1. Podano ogólne i szczegółowe badanie krwi, badanie moczu.
 2. Wykonuje się badanie ultrasonograficzne narządów wewnętrznych jamy brzusznej.
 3. Wykonano elektrokardiogram.

Okres pooperacyjny

Chirurgiczne usunięcie przepuklin pępowinowych jest dobrze tolerowane przez małe dzieci. Znieczulenie stosuje się lokalnie lub ogólnie, w zależności od wieku dziecka i stopnia zaawansowania klinicznego.

Dla dzieci w wieku 5-6 lat stosuje się znieczulenie miejscowe.

Po 2-4 godzinach po chirurgicznym usunięciu przepukliny dziecko może siedzieć, wstawać, jeść. Wypadek szpitalny odbywa się w drugim dniu. Jeśli istnieje podejrzenie jakichkolwiek komplikacji, rodzice zostaną poproszeni o pozostanie z dzieckiem na kolejny dzień pod nadzorem lekarzy.

Często po zabiegu usunięcia przepukliny pępowinowej wzdęcia obserwuje się dziecka, więc dostosować dieta i delikatny masaż brzucha pomoże stymulować proces przechodzenia gazów jelitowych.

Pierwsze tygodnie są ważne, aby przestrzegać diety terapeutycznej. Często po zabiegu usunięcia przepukliny pępowinowej wzdęcia obserwuje się dziecka, więc dostosować dieta i delikatny masaż brzucha pomoże stymulować proces przechodzenia gazów jelitowych.

W menu nie uwzględnia się ciężkich posiłków i pokarmów, które mogą powodować zaparcia i wzdęcia.

Przez kolejne 2 tygodnie nie można uprawiać sportu. Po 2-3 tygodniach, jeśli operacja zakończyła się pomyślnie, można przystąpić do terapii ruchowej. Obciążenie fizyczne powinno wzrastać stopniowo. Sterylny bandaż usuwa się po tygodniu.

Bandaż i gipsu

W ciągu 1-3 tygodni po zabiegu dziecko trzeba nosić bandaż który zapobiega co może się zdarzyć powtórzony występ worka przepuklinowego. Bandaż jest noszony tylko w ciągu dnia, należy go usunąć w nocy. Zostawić podczas snu w nocy bandaż jest możliwe tylko z kaszlem. Bezpośrednio po operacji nakłada się łatę na pępek.Powinien być noszony przez 1-2 tygodnie.

Komplikacje

Operacja usunięcia przepukliny pępkowej jest bezpieczną manipulacją medyczną. Wszelkie powikłania są spowodowane głównie niewłaściwym przygotowaniem do interwencji chirurgicznej. Najczęściej dziecko ma naruszenie procesu trawienia - dysbakterioza, wzdęcia, zaparcia.

Możliwe jest zakażenie w przypadku, gdy rana nie była prawidłowo leczona po operacji, lub sterylny opatrunek zmieniony przedwcześnie.

Gdy rana jest zainfekowana, przepisuje się antybiotyki. Innym możliwym powikłaniem - powstawaniem kamienia moczowego - jest rozległy obrzęk, który pojawia się po zainstalowaniu implantu.

Seroma nie stanowi zagrożenia i przechodzi samodzielnie. Pomimo bezpieczeństwa tego powikłania, dziecka, które wykazało rozległy obrzęk, konieczne jest pokazanie lekarza i przeprowadzenie USG, ponieważ znak taki jak obrzęk może mówić o ponownym utworzeniu worka przepuklinowego.

Dziecko, które wykazało rozległy obrzęk, konieczne jest pokazanie lekarza i przeprowadzenie USG, ponieważ znak taki jak obrzęk może mówić o ponownym utworzeniu worka przepuklinowego.

Recenzje

Elena, 25 lat, Noworosyjsk: „Moja córka znalazła przepuklina pępka, gdy miała 2 lata lekarz natychmiast powinni mieć operację, ale mam bardzo boi, i miał nadzieję, że przepuklina trzymała córka ma teraz 6 lat, przepuklina nie odejdzie .. postanowił działać. Wszystko było proste, nic nie boi. operacja trwała około 20 minut, cena była niedrogie. rehabilitacja była szybka, tylko po operacji moja córka pewnego czasu skarżył się na bóle brzucha. daremne jak wyciągnął z tej operacji. "

Oksana, 36 lat, Kazan. „Syn wrodzonej przepukliny pępowinowej w ciągu 3 lat nie było pytanie o tym, jak wykonać operację, ponieważ może to za naruszenie czynności bój się, zwłaszcza jak przygotować dziecko, jak wyjaśnił, że jest to niemożliwe. wody pitnej, a to zaszkodzi. Dzięki lekarzy, którzy wiedzą, jak dotrzeć do wszystkich dzieci. Po zabiegu odzyskuje szybko, choć w pierwszych dniach i były pewne trudności spowodowane koniecznością ograniczenia ruchu. "

Marina, 30 lat, Tiumeń ... „Wleczony nas do pracy wskutek jej syna 5 lat stało ból szczypanie był dzieckiem silne, krzyczał Bałem się otworzyć operację, ale nie laparoskopia Razem 3 małe nakłucie w skórze, dziecko nawet a ja ich nie zauważy.Najważniejsze nie jest opóźnienie zabiegu przepukliny uwięzienia - to straszne, bolesne i wiele zagrożeń, a operacja jest szybka, a prawdopodobieństwo, że nie będzie komplikacji, minimal ".

Obejrzyj wideo: Przepuklina pępkowa jak wygląda przed operacją? My umbilical hernia before operation how looked like