Przyczyny i sposoby leczenia przepuklin pępkowych u kobiet w ciąży

Przepuklina pępkowa w ciąży występuje z powodu osłabienia mięśni w okolicy pierścienia pępowinowego i charakteryzuje się występowaniem narządów otrzewnowych. Każda kobieta ma ryzyko rozwoju takiej patologii, zwłaszcza jeśli jest to ciąża mnoga, duży owoc lub wielowodzie. Trzydzieści lat to również czynnik predysponujący do rozwoju tego schorzenia.

Przepuklina pępowinowa występuje również w wielu post-ciąży, ale martwić się, że nie powinno być, bo pod stałym nadzorem podobnej kondycji nie jest niebezpieczny lub po porodzie lub w trakcie ciąży. Przepuklina pępkowa w czasie ciąży może powodować pewne charakterystyczne powikłania, a zatem wymaga nadzoru lekarskiego.

Przepuklina pępkowa w ciąży

Przepuklina pępkowa występuje pod wpływem następujących czynników prowokujących:

 • Osłabienie przedniej ściany brzusznej;
 • Nadmiar masy ciała;
 • Łożysko drugiego dziecka;
 • Dziedziczna predyspozycja;
 • Wiele płodności;
 • Duży owoc;
 • Wielowodzie.

Istnieje przepuklina u kobiet drugiej kategorii, głównie ze względu na skomplikowaną pierwszą ciążę lub poród.Przejście zwykle po urodzeniu dziecka, ale monitorowanie jego stanu podczas ciąży płodowej powinno być bardzo ostrożne, aby zapobiec naruszeniu zawartości worka przepuklinowego.

Objawy przepukliny pępkowej u kobiet są bardzo charakterystyczne i reprezentują pojawienie się zaokrąglonej formacji w okolicy pępka, która łatwo opiera się. W późnej ciąży nie można dostosować zawartości worka przepuklinowego. Występ zwiększa się i zaczyna pulsować w momencie próby, na przykład z silnym kaszlem.

Objawy zależą od zawartości przepuklinowej wypukłości oraz wielkości samej torby i mogą objawiać się na różne sposoby:

 1. Kiedy nie ma sieci - nie ma zespołu bólowego i obecności charakterystycznego występu;
 2. Z utratą pętli jelitowych - zaparcie, nudności, dudnienie, ciągnięcie bólu w pępku, charakterystyczny dyskomfort.

Rosnąca macica stopniowo wypiera wszystkie narządy wewnętrzne z okolicy brzucha, dlatego nic nie pozostaje w worku przepuklinowym, to znaczy jest praktycznie puste w ostatnich miesiącach ciąży. Dlatego kiedy naciskasz wybrzuszenie, jest pustka i słychać lekką bawełnę.Z powodu tej fizjologii kobieta jest chroniona przed uszczypnięciem zawartości worka przepuklinowego podczas porodu.

Obecność przepukliny u kobiety w ciąży nie jest powodem wyznaczenia cesarskiego cięcia, ponieważ poród zwykle występuje naturalnie bez żadnych komplikacji dla matki i dziecka.

Występ poporodowy

Po porodzie powstaje przepuklina pępkowa, gdy nadciśnienie jest wywierane na wnętrze otrzewnej, co następuje pod koniec okresu ciąży i podczas procesu pracy. Na kształt występu po urodzeniu dziecka mogą mieć również wpływ następujące czynniki:

 • Obecność płynu w otrzewnej (wodobrzusze);
 • Przeprowadzanie operacji brzucha;
 • Nadmiar masy ciała;
 • Kilka ciąż z rzędu.

Objawy przepukliny poporodowej zależą od jej wielkości i zawartości (żołądka lub jelit). Na początkowym etapie rozwoju staje się zauważalny tylko podczas kaszlu. W pępku rozwija się wybrzuszenie lub obrzęk, który znika, gdy osoba znajduje się w pozycji leżącej na plecach lub w spokojnym stanie.

Przepuklina poporodowa może manifestować się następująco:

 • Pojawienie się dyskomfortu lub bólu żołądka i jelit;
 • Wymioty, ostry ból i zwiększone wybrzuszenie, wskazujące na możliwe naruszenie treści przepuklinowej.

Oświadczenie o diagnozie

Pomiary diagnostyczne utworzonego przepuklinowego grzbietu są podobne zarówno podczas ciąży, jak i po porodzie. Podczas przeprowadzania badania lekarskiego lekarz z łatwością określi przepuklinę, jeśli jest obecna.

Główne metody badania to badanie palpacyjne, USG lub RTG, dzięki któremu można zidentyfikować istniejące komplikacje i predyspozycje do nich. W ostatnich miesiącach ciąży, przy braku przepukliny pępkowej, po badaniu lekarz może określić predyspozycje do formowania się występu poporodowego w zależności od wielkości brzucha. Oznacza to, że im większa objętość brzucha, tym większe ryzyko pojawienia się patologicznego zapalenia poporodowego w pępku.

Leczenie przepuklinę pępkową

Przepuklina pępkowa u kobiet nie wymaga leczenia w przypadku ciąży, ale jest wskazaniem do stałego monitorowania przez lekarza. Istnieje małe prawdopodobieństwo naruszenia, które występuje w czasie ciąży płodu.Jest podobna patologia podczas podnoszenia ciężarów lub silnych natuzhtivany, które są nieuniknione z zaparciami. Uderzeniowy może powodować martwicę tkanek narządów znajdujących się w worka przepuklinowego, a zatem wymaga pilnej operacyjny, który jest bardzo bezpieczne dla dzieci.

Charakterystycznym powikłaniem przepukliny pępkowej dla kobiet oczekujących na dziecko jest zapalenie otrzewnej, które wymaga stałego monitorowania przez specjalistę, aw niektórych przypadkach leczenia. Aby uzyskać rekomendacje, należy skonsultować się z chirurgiem, który prowadzi rozmowę i udziela porad dotyczących trybu życia i diety pacjenta.

Poporodowa przepuklina pępkowa nie wymaga leczenia, jeśli jest łatwo poddana recyklingowi z powrotem do okolicy otrzewnej. Gdy nevpravimom występ rzadko można uniknąć problemów, zwłaszcza w coprostasia reprezentującego gromadzenia odchodów w okrężnicy i końcowej części jelita cienkiego. We wczesnych stadiach patologia ta nie wymaga interwencji chirurgicznej i jest eliminowana dzięki zastosowaniu kompetentnej terapii zachowawczej.

W ciężkich fazach upośledzenia lub koprostozy zalecana jest interwencja chirurgiczna przeprowadzana w następujący sposób:

 1. Gernioplastyka - zaszycie pępowiny w celu wzmocnienia utworzonych bramek przepuklinowych;
 2. Montaż implantów - zaszycie worka przepuklinowego i zamknięcie utworzonej bramy specjalną siatką lub ścianą brzucha.

Okres rehabilitacji po zabiegu chirurgicznym zajmuje trochę czasu i przebiega bez pojawienia się nawrotów patologii. Jako środki zapobiegawcze, aby zapobiec pojawieniu się uchyłka lub jej nawrotu, zaleca się nosić bieliznę specjalną ortopedyczne i trenować mięśnie brzucha. Pamiętaj, aby monitorować swoją dietę, która w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka jest tak ważna. Aktywną aktywność fizyczną należy wykluczyć na czas powrotu do zdrowia po porodzie.

Obejrzyj wideo: Przepuklina pępkowa u kobiet w ciąży (Wrzesień 2019).