Zastosowanie opatrunku na przepuklinę pępkową

Specjalny bandaż na przepuklinę pępkową stosuje się w leczeniu niechirurgicznym u dorosłych i dzieci. Przepuklina pępkowa jest często diagnozowana u małych dzieci w wieku poniżej 3 lat, co z reguły jest wrodzonym wysunięciem.

Specjalny bandaż jest stosowany w leczeniu niechirurgicznym u dorosłych i dzieci z przepukliną pępkową.

W wieku dorosłym, przepuklina pępkowa powstaje stopniowo, ze względu na starzenie się ciała i osłabienie ściany brzucha.

Kobiety w ciąży również nie są chronione przed tą patologią, tk. podczas ciąży płodu wywierany jest nacisk na narządy wewnętrzne jamy brzusznej, w wyniku czego pierścień jelitowy może się rozszerzać, a część jelita wypada przez więzadło mięśniowe otrzewnej.

Wskazania

Bandaż zapobiegający przycięciu jest stosowany w leczeniu i zapobieganiu przepuklinom pępkowym, a także w przypadku, gdy niemożliwe jest wykonanie operacji dla wielu wskazań.

Noszenie bandaży jest również wskazane w następujących przypadkach:

 • w obecności chorób ogólnoustrojowych. W tej sytuacji operacja będzie ekstremalnym środkiem. Takie choroby obejmują: cukrzycę, choroby autoimmunologiczne, choroby układu sercowo-naczyniowego;
 • z nieskomplikowaną przepukliną pępkową na wczesnym etapie jej rozwoju;
 • występ u dzieci, związany z niepełnym zamknięciem pierścienia pępowinowego;
 • jeśli u noworodków występuje predyspozycja genetyczna do rozwoju przepuklin pępowinowych, pokazano noszenie bandaży.

Ponadto, po zabiegu pokazany jest bandaż przeciw dziąsłowi, co zmniejszy ryzyko nawrotu i wyeliminuje bolesność w jamie brzusznej.

Lekarz może przepisać pas, aby zapobiec przepuklinom pępkowym osób wykonujących ciężkie ćwiczenia fizyczne, gimnastykę leczniczą lub w czasie ciąży.

 • Noszenie bandaży jest wskazane w obecności chorób ogólnoustrojowych. Na przykład cukrzyca.
 • Nosić specjalny bandaż jest niezbędny dla chorób układu sercowo-naczyniowego.
 • Lekarz może zalecić bandaż osobom, które mają nieskomplikowaną przepuklinę pępkową we wczesnej fazie rozwoju.
 • Ponadto, po zabiegu pokazany jest bandaż przeciw dziąsłowi, co zmniejszy ryzyko nawrotu i wyeliminuje bolesność w jamie brzusznej.

Jak działa bandaż?

Najgroźniejsze powikłania przepuklin pępowinowych to naruszenie pętli jelitowych z workiem naczyniowym i częścią sieci. Jeśli pomoc nie jest na czas, to tkanka nie dostaje krwi, a oni umierają, później rozwija się zapalenie otrzewnej. Ponadto naruszenie może nastąpić nagle, na przykład podczas kaszlu lub podnoszenia ciężarów.W tym przypadku zwężenie przepukliny i zwężenie pierścienia pępowinowego. Tylko operacja może uratować pacjenta. Aby nie doprowadzić do takiego stanu, pokazany jest specjalny bandaż.

Po operacji konieczne jest noszenie pasa ortopedycznego, aby utrzymać ścianki otrzewnej i zmniejszyć ból.

W początkowej fazie powstawania przepukliny bandaż zapobiega lub całkowicie zatrzymuje dalszy wzrost występu. Jeśli dana osoba cierpi na otyłość, działanie bandaża wygląda następująco:

 • łatwiej jest poruszać się i wspierać żołądek;
 • obciążenie kręgosłupa zmniejsza się.

A ludzie, którzy ostro schudli, bandaż jest zalecany z powodu silnego osłabienia mięśni.

Ponadto pas podtrzymujący z przepukliną pępkową:

 • rozwiązuje problem trawienia;
 • zwiększa napięcie jelit;
 • poprawia perystaltykę;
 • u sportowców, siloviki są stosowane w celu zapobiegania rozbieżnościom mięśni, bandaż może być męski lub żeński.

Pasek podtrzymujący z przepukliną pępkową pomaga zwiększyć napięcie jelitowe.

Rodzaje bandaży

Istnieje kilka rodzajów bandaży na przepuklinę pępkową.

Profilaktycznie

Opaska profilaktyczna jest najczęściej używany przez dzieci, które mają predyspozycje do pojawienia się przepuklina pępkowa. W rezultacie skorygowana jest ściana brzucha. Ponadto noszenie takiego pasa jest pokazane sportowcom-siłowikom.

Terapeutyczny

Taki zespół jest elastyczny pas, którego szerokość wynosi od 20 cm. W tym są cięgna i zamków. Dzięki temu paskowi można zapobiec powikłaniom przepukliny, w tym. i jego naruszenie.

Brzuszny

Jest stosowany po interwencjach chirurgicznych, w tym. i po usunięciu przepukliny. Jego działanie zapobiega ponownemu tworzeniu się przepukliny różnicę stawów, przyspiesza proces zdrowienia.

Własnymi rękami

Wiele rodzajów bandaży nie pasuje do struktury ciała niektórych osób. Dlatego czasami lekarze sami zalecają szycie takiego paska własnymi rękami. Urządzenie najczęściej jest szyte z ręcznika waflowego.

Wiele rodzajów bandaży nie pasuje do struktury ciała niektórych osób. Dlatego czasami lekarze sami zalecają szycie takiego paska własnymi rękami. Urządzenie najczęściej jest szyte z ręcznika waflowego.

Do pracy będziesz potrzebował:

 • sam ręcznik;
 • Akcesoria do szycia - igły, nici, szpilki i centymetr;
 • artykuły do ​​mocowania;
 • wzór.

Zszywaj wszystkie szwy na maszynie do szycia. Będą więc znacznie silniejsi. Jako zapięcie możesz uszyć specjalne haczyki lub liny.

Taki pas podtrzymujący służyć jako środek terapeutyczny urządzenia pomocniczego po operacji.

Jak wybrać

Jeśli pasa przepukliny pępkowej z wysokiej jakości, jest on wyposażony w siatce wymiarowej. Przy wyborze następujących zaleceń:

 • materiał musi być elastyczny. To nie będzie powodować dyskomfort lub ból, sparaliżować ruch i powodują niedogodności, a nawet pełnego człowieka;
 • Zanim przejdziesz do zakupu, zmierz talię i zapisz wymiary. Jeśli kupujesz produkt nie jest w rozmiarze, to nie da pożądanego efektu, aw wielu przypadkach nawet pogorszyć stan;
 • Bandaż nie powinien powodować podrażnienia skóry w pępku;
 • Szerokość produktu zgodna z normą powinna wynosić 20 cm.

Zanim pójdziesz na zakupy z pasa przepukliny pępowinowej, pomiar talii i zanotuj wymiarów. Jeśli kupujesz produkt nie jest w rozmiarze, to nie da pożądanego efektu, aw wielu przypadkach nawet pogorszyć stan.

Modele

Producenci zalecają wiele swoich modeli. Najpopularniejsze marki:

 • uniwersalny bandaż Orlett. Krajem producenta są Niemcy. Materiał opaski jest gęstą gumką, która jest wyposażona w gęstą wkładkę w brzuchu. Zapięcie na rzep, które pozwala na regulację paska i dwóch bocznych elastycznych sprzączek;
 • Orliman stosuje się do przepuklin pępkowych i okołowierzchołkowych. Wykonany jest z elastycznego materiału wyposażonego w zapięcie na rzep. Ponadto istnieje zdejmowana pelota wykonana z gęstej pianki. Taśma wytwarza niezbędną kompresję dla obszaru okołoporodowego;
 • Trives. Firma ta produkuje różnego rodzaju bandaże, w tym. i dla przepukliny w pępku. Na przykład spodnie z bandażem T-1160. Ten prenatalna bandaż, konieczne jest do następujących celów: obsługuje mięśnie przedniej ściany brzucha, zmniejsza obciążenie dolnej części pleców i kręgosłupa, zmniejsza ciśnienie w mięśniach brzucha i miednicy.

Istnieją również modele T-1441 i T-1442, które są skierowane na leczenie przepuklina pępkowa.

Jak się ubrać

Bandaż odnosi się do produktu ortopedycznego. Noś go na ubraniu lub na otwartym ciele. Aby naprawić pas, musisz zająć pozycję poziomą i całkowicie się zrelaksować.Wystający jest ostrożnie wkładany, a pelot umieszczany jest na pępku. Brzuch masuje się ruchem okrężnym, po czym paski się zaciskają.

Noszenie bandaży jest konieczne dopiero po południu. W nocy produkt jest wyjmowany, chyba że noszenie na noc jest receptą lekarza.

Jeśli pasek jest pokazany jako profilaktyka, należy go nosić tylko przed wysiłkiem fizycznym.

Aby naprawić pas, musisz zająć pozycję poziomą i całkowicie się zrelaksować.

Przeciwwskazania

Jako przeciwwskazania do noszenia urządzenia mogą wystąpić następujące naruszenia:

 • jeśli na skórze w jamie brzusznej są rany, zadrapania, skaleczenia;
 • Główną przeszkodą w noszeniu takiego pasa może być obecność choroby skóry w okolicy brzucha i dolnej części pleców;
 • bandaż pępkowy jest zabroniony w przypadku niewydolności serca;
 • Jeśli przepuklina pępkowa dała powikłania w postaci naruszenia i operacja jest wymagana, noszenie pasa podtrzymującego nie przyniesie pożądanego rezultatu. Ponadto może nawet pogorszyć sytuację.

Ten produkt powinien być noszony tylko po konsultacji z lekarzem. Jeśli naciska i powoduje dyskomfort,następnie musisz go usunąć i zgłosić go specjaliście.

Pas dla kobiet w ciąży

W czasie ciąży noszenie bandaża pozwoli uniknąć pewnych problemów:

 • obciążenie narządów wewnętrznych i dolnej części pleców będzie równomiernie rozłożone;
 • urządzenie wyeliminuje ból w obecności osteochondrozy, żylaków i skrzywienia kręgosłupa;
 • jest to dobre zapobieganie rozstępom na brzuchu;
 • w późniejszym terminie zostanie dostarczona odpowiednia prezentacja płodu;
 • Ponadto bandaż jest potrzebny, aby przepuklina pępkowa się nie pojawiła.

W czasie ciąży noszenie bandaża pozwoli uniknąć wielu problemów. Na przykład w późniejszych okresach zapewniona zostanie prawidłowa prezentacja płodu.

Dziecięcy bandaż na przepuklinę pępkową

W dzieciństwie konieczny jest bandaż z wrodzoną przepukliną pępkową lub z predyspozycją do niego. Pasek dziecięcy to elastyczny pasek, wyposażony w ogranicznik, który można przesuwać w zależności od szerokości talii. Najczęściej produkt zapinany jest na rzepy.

Lepiej dokonać zakupu w specjalistycznym sklepie. W takich miejscach prezentowane są wszelkiego rodzaju bandaże, a najczęściej produkty są wysokiej jakości.

Podczas zakładania produktu natychmiast zauważ, w jaki sposób siedzi na nim dziecko. Urządzenie nie powinno zrywać organów wewnętrznych. W ten sposób tylko pogorszysz sytuację.

Istnieją również przeciwwskazania do stosowania:

 • ciężkie choroby skóry;
 • jeśli nastąpiło naruszenie przepukliny. Ale w dzieciństwie dzieje się to rzadko, ponieważ mięśnie nie są wystarczająco rozwinięte i nadal mają dobrą sprężystość.

Recenzje

Ekaterina, 35, Krasnodar: "U mojego dziecka zdiagnozowano przepuklinę pępkową. Zarejestrował bandaż, ale ciągle się poślizgnął, postanowił przykleić plaster na pępku. Wszystko poszło samo. "

Do dziecka z przepukliną pępkową można polecić zakładanie bandaży i wizytę u masażysty.

Tatyana, 27 lat, Moskwa: „Ja sobie bandaż w czasie ciąży, jak mam predyspozycje do przepukliny pępowinowej. Obawiałem się, że znowu nastąpi zaostrzenie, ale wszystko skończyło się dobrze. Myślę, że ten produkt był wielką pomocą. "

Aliya, 42, Kazań: "Moja córka urodziła się już z wystającym pępkiem. Lekarz przepisał bandaż i masaż leczniczy. Z biegiem czasu wykonali swoją pracę. Już idziemy na pierwszą klasę, nie ma problemów z przepukliną pępkową. "

Tamara, 23 lat, Niżny Nowogród: „Nasza babcia pojawiła przepukliny po podniosła wózek z dzieckiem na trzecim piętrze.Wyznaczył lub wyznaczył operację, ale tylko w półtora miesiąca. Lekarz przepisał taki bandaż babce jak do tej pory. Ona to lubiła, ponieważ ułatwiło życie podczas chodzenia, pracy. Pod ubraniem pasa jest całkowicie niewidoczne, nie przeszkadza. "

Środki z przepukliną pępkową: bandaż (gorset), tynk, plaster gipsowy

przegląd anty-beczek

Przepuklina pępkowa dla dzieci

Obejrzyj wideo: Rany – rodzaje, gojenie się, powikłania, szycie (Grudzień 2019).

Loading...