Przepuklina pępkowa

Kiedy narządy wewnętrzne jamy brzusznej wychodzą przez osłabiony pierścień pępowiny pod skórą, powstaje przepuklina pępkowa. Dzieje się tak w przypadkach, w których mięśnie brzucha są hypotroficzne, a nadciśnienie powstaje wewnątrz otrzewnej. Ta patologia może wystąpić u dzieci i dorosłych, niezależnie od płci. Chociaż przepuklina pępkowa u dorosłych kobiet występuje częściej niż u mężczyzn. Wyjaśnia to fakt, że ciąża i poród przy porodzie przyczyniają się do osłabienia mięśni, rozciągnięcia pępowiny i nacisku na pępek od wewnątrz.

Przepuklina pępkowa, przyczyny

Zanik tkanki mięśniowej zmniejsza stabilność pierścienia pępowinowego do ciśnienia w jamie brzusznej. Czynniki powodujące powstanie przepuklinę pępkową to:

 • wrodzona słabość tkanki mięśniowej i łącznej;
 • osłabienie mięśni brzucha;
 • brak ćwiczeń;
 • Nadwaga, ciężki przyrost masy ciała lub odwrotnie, utrata masy ciała;
 • nadmierne obciążenia;
 • podnoszenie ciężarów;
 • urazy;
 • interwencje chirurgiczne z nacięciami w pępowinie;
 • gromadzenie się płynu w ciele;
 • wzdęcia;
 • kilka ciąż u kobiet z niewielką przerwą między nimi;
 • kiedy mięśnie mięśni brzucha są osłabione, kichanie, kaszel, próby zaparcia i porodu mogą wywoływać patologię.

Przyczyny przepuklina pępkowa u noworodkówwrodzona patologia ściany brzucha. U dorosłych często jest to stan nabyty.

Objawy choroby

Przepuklina pępkowa jest przyczyną nieprzyjemnych wrażeń, nie tylko fizycznych, ale także emocjonalnych. Przede wszystkim trudno jest ukryć występ, więc istnieje problem estetyczny. Jeśli przepuklina pępkowa nadal może być ukryta pod luźnym ubraniem, a następnie w basenie, na plaży lub w saunie, nie jest tak łatwo zrobić. Można go zobaczyć gołym okiem, a jeśli także powiększy się, natychmiast przyciąga wzrok.

Nie zapomnij o bólu, który pojawia się po wysiłku fizycznym lub w wyniku silnego kaszlu. Przepuklina w początkowej fazie rozwoju takich problemów nie powoduje. Ciężki ból może wskazywać, że choroba jest poważniejsza. Jeśli nie zwrócisz uwagi na zespół bólowy, z czasem mogą wystąpić nudności i wymioty, problemy ze stolcem, pobudzenie.Takie objawy najczęściej wskazują na przepuklinę o dużych rozmiarach, ale z wąskimi przepuklinami.

Kiedy zauważysz większość tych objawów, nie wahaj się skontaktować ze specjalistą. Tylko on może ustalić dokładną przyczynę dolegliwości i wybrać odpowiednie leczenie.

Objawy

Niewielki sferyczny występ w pępku może nawet nie przyciągnąć twojej uwagi. A tymczasem - jest to pierwsza oznaka rozwoju przepukliny pępkowej u dorosłych i dzieci. W stanie spoczynku, leżąc na plecach, ten obrzęk znika, a gdy kaszel, napięcie żołądka - wystaje. Na początku ta edukacja jest łatwo dostępna. Ale wtedy zaczyna się proces adhezji, a kierunek przepukliny do jamy brzusznej staje się niemożliwy.

W zależności od tego, jak szybko się rozwija i jaki jest rozmiar przepukliny pępkowej, objawy mogą się znacznie różnić. Niewielki obrzęk, do 5 cm średnicy, w niektórych przypadkach pacjent nie przejmuje się, nadal prowadzi normalne życie i nie przestaje działać. A przepuklina o tym samym rozmiarze, co inni pacjenci, powoduje dyskomfort i ból.To zależy od tego, co narządy były w worka przepuklinowego, jaki jest próg bólu u ludzi, czy guzki przepuklina jest.

Jeśli przepuklina osiągnął imponującą wielkość, i nie było naruszenie przez władze, w tej sytuacji, przepukliny pępowinowej objawy będą się różnić:

 • w rejonie pępka, zlokalizowany ostry ból, który staje się nie do zniesienia u szczepu;
 • skóra w strefie w pobliżu pępowiny staje się czerwona, po czym nabrała cyjanotycznego odcienia;
 • występują nawroty nudności z pragnieniem wymiotów;
 • może stracić apetyt;
 • natychmiast po naruszeniu znajduje się płynny stolec, a następnie przejście masy kałowej przez jelita staje się trudniejsze.

Naruszenie jest niebezpieczną martwicą tkanek wyciśniętych narządów, rozwojem zapalenia otrzewnej, zapaleniem. Dlatego pomoc powinna być pilna.

Diagnoza choroby

Jeśli zauważysz objawy związane z przepukliną pępkową, nie powinieneś opóźniać wizyty u specjalisty. W końcu choroba jest obarczona poważnymi konsekwencjami. Dlatego w żadnym wypadku nie należy się wahać. Ponadto, występ w pępku może wskazywać na przerzuty złośliwego guza żołądka. Jest to rzadko zdiagnozowane, ale lekarz może tylko odrzucić lub potwierdzić diagnozę.

Chirurg przeprowadzi badanie i wyśle ​​pacjenta do niezbędnego badania.Podczas badania pacjent musi zostać rozebrany do pasa, aby lekarz mógł zbadać brzuch, najpierw w pozycji stojącej, a następnie położyć się. W trakcie doświadczania wypukłości pacjent musi kaszleć i trochę się odciążyć. Umożliwi to chirurgowi odczucie pchnięcia, które jest charakterystyczne dla przepukliny pępkowej.

Na wizytę u lekarza będziesz musiał odpowiedzieć na kilka pytań: kiedy pojawi się wybrzuszenie, czy są bolesne odczucia, czy są zaparcia, zgaga lub ociężałość w żołądku.

Jednak nie zawsze jest to wystarczające do dokładnego zdiagnozowania. W większości przypadków wymagane jest dodatkowe badanie.

 • Ultradźwięki.

Badanie ultrasonograficzne dostarcza informacji na temat wielkości przepukliny, zawartości worka przepuklinowego i liczby zrostów, jeśli takie istnieją. USG wykonuje się w następujący sposób: Pacjent leży na plecach, jego skóra w pobliżu pępka stosowanej przez specjalny żel i sondą ultradźwiękową jest przeprowadzane badanie.

 • Tomografia komputerowa.

Tego rodzaju badania są przydatne, gdy objawy są słabo wyrażone, a lekarz wątpi w diagnozę. CT pozwala zobaczyć narządy w trójwymiarowym obrazie i rozważyć wszystkie problemy, które w nich występują.

 • Gerniografia.

Lekarz jest zmuszony uciekać się do herniografii, jeśli wątpi w przypuszczalną diagnozę. Brzuch pacjenta wypełniony jest kontrastowym materiałem rentgenowskim. Po tym, jak znajduje się w worku przepuklinowym, plami się. Dzięki temu można rozważyć problem na zdjęciu rentgenowskim. Ale istnieją pewne zasady postępowania w badaniu: przed rozpoczęciem leczenia pacjent powinien opróżnić pęcherz, to musi on leżeć na kanapie, a potem miejscowy środek znieczulający wstrzykuje się do jamy brzusznej roztworem igła kontrastu. Następnie musisz zrobić zdjęcie rentgenowskie.

 • Fibrogastroduodenoskopia (FGDS).

Jest to jedna z najbardziej informatywnych metod badań przewodu pokarmowego. Zabieg wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia zwanego endoskopem, czyli długiej cienkiej rurki. Pacjent leży na boku, w ustach kładą specjalny ustnik. Rurkę endoskopową wkłada się do przełyku, a następnie do żołądka, przechodząc do dwunastnicy. W tym momencie pacjent może okresowo powodować wymioty. Zminimalizowanie bolesności zabiegu jest całkiem możliwe,jeśli zastosujesz się do zaleceń lekarzy. Pacjent powinien przede wszystkim postarać się zrelaksować i normalizować oddychanie. Ponadto bardzo ważne jest unikanie połykania śliny. To tylko zaostrzy nieprzyjemne doznania.

Możliwe powikłania

 • Naruszenie.

W przypadku naruszenia jakiejkolwiek części jelita od strony pępowiny powstają bóle o innej naturze. Ten stan jest spowodowany faktem, że nerwy i naczynia krwionośne są ściśnięte. Z reguły w takiej sytuacji osoba dręczona jest zaparciami, nudnościami i wymiotami. Z każdą godziną pogarsza się stan pacjenta, gdy tkanki żywego organu umierają, co zostało naruszone. Po upływie 8 godzin ściany narządu stają się martwicze, wobec czego rozwija się zapalenie otrzewnej. Życie pacjenta jest w poważnym niebezpieczeństwie.

 • Niedrożność jelit.

Ten stan występuje w wyniku naruszenia lub ostatecznego ustania ruchu pokarmu przez przewód pokarmowy. Przede wszystkim istnieje nieznośny ból w jamie brzusznej. Osoba w tym momencie może odczuwać silne skurcze jelit. W przypadku niedrożności jelit mogą wystąpić wymioty.Ale główne objawy tego powikłania to zaburzenia gazów i stolca.

 • Zapalenie narządu skoncentrowane w worku przepuklinowym.

Proces zapalny można obliczyć na podstawie zaczerwienienia w obszarze, w którym widoczny jest przepuklinowy występ. Z reguły na dotkniętym obszarze występuje obrzęk tkanek, co wywołuje bolesne odczucia. Często tej chorobie towarzyszy wzrost temperatury ciała, co prowadzi do osłabienia całego ciała.

Działania w przypadku naruszenia

 • Natychmiast skontaktować się z lekarzem.
 • Aby zanurzyć się w wannie z ciepłą wodą, gdzie spróbować naprawić przepuklinę.
 • Jeśli nie można zmienić pozycji, powinieneś położyć się na plecach, zgiąć nogi, ale nic więcej nie robić, dopóki lekarz nie przyjdzie.
 • Silny ból może zostać zgaszony przez kawałek lodu, znajdujący się w pobliżu pępka.
 • Uczucie mdłości pomoże również w schłodzeniu kawałka lodu, który należy połknąć.
 • Zabieranie środków przeciwbólowych i środków przeczyszczających jest surowo zabronione.
 • Jeśli ambulans jest opóźniony, dozwolone jest stosowanie lewatywy zwykłej ciepłej wody.

Przepuklina pępkowa u dorosłych, leczenie

Chirurg powinien zdiagnozować i leczyć tę chorobę.Podczas diagnozowania ważne jest odróżnienie choroby od linie brzucha przepukliny, przerzuty do pępka, endometrioza. Leczenie przepuklinę pępkową bez operacji jest możliwe tylko u dzieci poniżej 5 lat. Wynika to z faktu, że jeszcze nie uformowali w pełni tkanki łącznej. Jeśli przepuklina jest mała, nie ma niebezpieczeństwa jej naruszenia, dziecko ma szansę, że patologiczny występ zostanie wyeliminowany przez dojrzewanie tkanki łącznej w okolicy pierścienia pępowinowego i jego wzmocnienie.

U dorosłych z rozpoznaniem przepukliny pępkowej leczenie może być tylko chirurgiczne. Współczesna chirurgia oferuje kilka metod usuwania przepuklin:

 • otwarta hernioplastyka;
 • laparoskopowa przepuklina.

Obie te metody mogą się różnić także sposobem zamknięcia przepuklinowych bramek:

 • napięcie własnych tkanek ściany brzucha;
 • zastosowanie implantu siatkowego.

Droższe, ale najbezpieczniejszym sposobem jest laparoskopowa, nierozciągliwa przepuklina. Po takiej operacji przepuklina pępkowa u dorosłych na zdjęciu wygląda tak, jakby pacjent nigdy nie miał tej patologii. Zalety są oczywiste:

 • brak blizn i szwów, operacja ta jest kosmetyczna;
 • szybki okres rekonwalescencji po operacji;
 • niski odsetek prawdopodobieństwa nawrotu, nawet przy wcześniejszym wysiłku fizycznym.

Operacja

Rozciąganie przepuklin

Jest to najpopularniejszy sposób na zwalczanie przepuklin. Aby znieczulić miejsce wymagające operacji, można zastosować ogólne lub miejscowe znieczulenie. Wszystko zależy od wielkości występu i związanych z nim chorób. Po wykonaniu przez chirurga nacięcia na skórze następuje rozdzielenie przepuklinowych wrót i worka. Następnie ekspert dokładnie sprawdza zawartość przepukliny pępowinowej. Nie zniekształcony narząd wchodzi do jamy otrzewnej, a następnie nadmiernie rozciągnięte tkanki są wycinane. Następnie utworzona dziura jest zamykana specjalnym mocowaniem mięśni. Jedyną wadą przepukliny jest częsty nawrót.

Beznaprężeniowa przepuklina

Ta metoda polega na użyciu syntetycznych materiałów, które pozwalają wzmocnić ścianę brzucha tam, gdzie została uszkodzona.Zastosowanie implantów siatkowych minimalizuje prawdopodobieństwo nawrotów. Ta metoda leczenia może z powodzeniem radzić sobie nawet z dużym przepukliną.

Laparoskopia

Przy interwencji chirurgicznej w sposób laparoskopowy instrumenty instrumentalne są wkładane przez wstępnie uformowane nakłucia w jamie brzusznej. Operacja odbywa się za pomocą specjalnej kamery wideo, która pozwala monitorować wszystkie akcje. Worek przepuklinowy wycina się od wewnątrz, a następnie bada się narządy. Na końcu na przepuklinowych bramach umieszcza się implant dentystyczny.

Interwencja chirurgiczna wykonywana jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Po pierwsze zapewnia się dostęp do zawartości worka przepuklinowego. Wtedy wszystko, co tam się znajduje, przechodzi dokładną analizę. Jeśli nie ma uszkodzeń, narządy wewnętrzne wchodzą do jamy brzusznej, pozostałości torby można usunąć. Kolejnym etapem jest wszczepienie specjalnej siatki. Nie trzeba go szyte. Ma wysokie powinowactwo z tkankami ludzkiego ciała. Po 1 miesiącu implant ten pokrywa się tkanką łączną. Czas operacji wynosi około 50 minut lub 1 godzinę.

Okres pooperacyjny

Odzyskiwanie odbywa się w większości przypadków bez komplikacji. W dniu 3 pacjent zostaje wypisany, a siódmego dnia wraca, aby usunąć szwy. Miesiąc później pacjent jest w pełni sprawny.

Nie dla wszystkich pacjentów z rozpoznaniem przepuklin pępkowych leczenie chirurgiczne jest optymalne. Istnieją kategorie pacjentów, u których takie leczenie jest przeciwwskazane. Są to kobiety w ciąży, małe dzieci, osoby z chorobą nowotworową, przewlekłe choroby i infekcje w ostrym okresie. W takich przypadkach lekarze zalecają noszenie bandaży, wzmacnianie mięśni brzucha za pomocą specjalnych ćwiczeń, masaż, środki ludowe i fizjoterapię. Tacy pacjenci powinni być stale obserwowani u lekarza i regularnie przeprowadzać zabiegi zapobiegawcze.

Przepuklina pępkowa w ciąży

W związku ze wzrostem macicy w czasie ciąży kobieta zwiększyła ciśnienie śródbrzuszne. Jednak w większości przypadków wszystko jest kompletne bez interwencji chirurgicznej. Unika się tego, ponieważ stres i leki stosowane podczas zabiegu mogą uszkodzić ciało kobiety i jej nienarodzonego dziecka.

Przepukliny może sprowokować wystąpienie rosnącym poziomem ciśnienia i położenie macicy między otrzewną i narządy bramy przepukliny. Aby uniknąć komplikacji i pogorszyć sytuację, kobiety w ciąży zaleca się noszenie specjalnego pasa nośnego, zwany osłonę. Ponadto można użyć kompresyjnej bielizny, która zapobiegnie rozciągnięciu ściany brzucha. To prawda, że ​​takie przydatne adaptacje powinien wybrać specjalista, który ma doświadczenie w zarządzaniu takimi przypadkami.

Jeśli przepuklina pępkowa nie zniknie po porodzie, kobieta zostanie przepisana operacja. Wraz z usunięciem wypukłości można podjąć działania w celu wyeliminowania defektów kosmetycznych związanych z ciążą:

 • zwiotczenie skóry;
 • gromadzenie tkanki tłuszczowej;
 • rozbieżność włókien mięśni brzucha.

Najbardziej optymalny czas operacji to 6-8 miesięcy po urodzeniu dziecka. W tym czasie mięśnie ściany brzucha i ciało są całkowicie odnowione.

Środki ludowe do kontroli przepuklin pępkowych

 1. W przypadku 50 ml mleka, weź pięć kropli terpentynowego oleju. Pij lekarstwo na pusty żołądek dwa razy dziennie.Zaleca się również go używać do smarowania obszaru pępka. Czas leczenia wynosi 10 dni.
 2. Na gęstym kawałku tkaniny umieść 2 łyżki soli i zawiąż je węzłem. Powstały guzek zwilża się wodą i nakłada na przepuklinę. Takie narzędzie pozwala radzić sobie z bolesnymi wrażeniami. Jeśli worek z solą wyschnie, należy go ponownie zwilżyć.
 3. Aby wzmocnić mięśnie wewnętrzne w jamie brzusznej, należy wziąć nalewkę z torby pasterskiej. Aby to zrobić, musisz napełnić szklany pojemnik wstępnie posiekaną trawą, aż butelka wypełni się 2/3 części. Następnie wylewa się wódkę na samą górę i pozostawia w ciemnym i ciepłym miejscu przez 14 dni. Środek w butelce należy okresowo wstrząsać. Podczas gotowania nalewka (10 kropli) jest rozcieńczana, rozcieńczając wywar z ziołowych z mankietu (40 gramów trawy, 1 litr wrzącej wody). Taką herbatę należy wypijać codziennie na trzy lub cztery szklanki dziennie.
 4. Istnieją fakty, kiedy przepuklina pępkowa została wyleczona z płatków owsianych. Kasze umieszcza się w rondlu, zalewa wrzącą wodą i doprowadza do gęstej śluzowej konsystencji. Po przygotowaniu owsianki kilka łyżek należy umieścić w saszetce z gazy. Będzie musiał wyglądać jak tortilla, a potem dołączyć ją do przepukliny w nocy.Czas leczenia wynosi 14 dni.
 5. Dobrym efektem są nasiona babki. Na początku są one zmielone do stanu pudrowania. Następnie mieszaninę stosuje się codziennie na 12 sposobów. W pewnym momencie wystarczy zjadać jedną małą szczyptę proszku z nasion babki. Często taki środek ludowy łączy się z leczeniem zachowawczym. Czas trwania terapii to miesiąc. Jeśli po zakończeniu leczenia nie doszło do pełnego wyleczenia, warto kontynuować leczenie.
 6. Kolejnym nie mniej skutecznym sposobem jest kompres cebulowy. Aby to zrobić, weź dużą cebulę i wyślij ją do piekarnika, aby dobrze upiec. Następnie warzywę przecina się na pół i jedną połówkę kładzie na przepuklinę. Następnie żarówka jest zamocowana na pasku za pomocą szalika. Takie kompresy zaleca się wykonywać każdego dnia przez jeden miesiąc.
 7. Przepuklina pępkowa może być wyleczona przez paprocie. Najpierw weź liście rośliny i dokładnie umyj je pod bieżącą wodą. Następnie powinni otrzymać stromą wrzącą wodę. Następnie liście zgina się i umieszcza na 3 godziny w niespokojnym miejscu.Bardzo ważne jest, aby używać szerokiego ciepłego szalika na pasku. Pożądane jest przeprowadzanie takiej procedury codziennie. Czas trwania leczenia - 1 miesiąc.

Obejrzyj wideo: Odpowiedzi na pytania dotyczące operacji przepukliny pępkowej (Luty 2020).

Loading...