Pełny opis przepukliny pępkowej u niemowląt: objawy, leczenie, co zrobić z rodzicami

Wśród wszystkich przepuklinowych u dzieci w pierwszym roku życia najczęściej występuje przepuklina pępkowa - według statystyk znajduje się u co piątego dziecka. Przepuklina pępkowa u niemowląt jest wysunięciem narządów jamy brzusznej w pępku (zwykle małe pętle jelitowe lub sieć) przez pierścień pępowinowy. Zewnętrznie przepuklina wygląda jak zaokrąglona formacja wystająca ponad pępek.

Większość wybrzuszenie niemowląt nie powoduje żadnych niedogodności, jego obecności nie towarzyszą żadne objawy.

W ciągu 2-5 lat życia pierścień pępowinowy zostaje wzmocniony, a przepuklina samoistnie znika w ponad 90% przypadków. Znacznie zwiększają szanse na wyleczenie nawet dużej przepukliny bez zabiegu chirurgicznego, poprzez masaż, stosowanie specjalnych bandaży - bandaże, monitorowanie odżywiania dziecka i jego stolca.

Ale nawet w bezobjawowej przepukliny pępowinowej dziecka powinny regularnie pokazują dzieci chirurga, który oceni stan pierścienia pępowinowej oraz powoływania (dostosowania) leczenie zachowawcze, jeśli to konieczne.

W przypadku powikłań lub przepukliny nie przechodzą do 5 lat - dziecko będzie wymagało operacji.

Następnie omówimy przyczyny, objawy, metody leczenia choroby, a także jej możliwe powikłania.

Przyczyny przepukliny

Głównym powodem powstania przepukliny pępka jest niepełne zamknięcie pępowiny. Normalnie pierścień pępowiny zamyka się po wycofaniu pępowiny i zarastaniu pępowiny. Jeśli pierścień się nie zamknie, to przez niego pod skórą żołądka mogą wydostać się narządy wewnętrzne - tak powstaje przepuklina.

U niemowląt przepuklina pępkowa może być wrodzona lub nabyta.

  • Wrodzona przepuklina jest wykrywana natychmiast po urodzeniu lub w pierwszym miesiącu życia.
  • Nabyta przepuklina powstaje podczas zamykania pępowiny lub bezpośrednio po zamknięciu, podczas gdy ściany pierścienia są nadal słabe. Powstaje w wyniku działania czynników prowokujących w pierwszym roku życia dziecka, zwykle w wieku 3-6 miesięcy.

(jeśli stół nie jest całkowicie widoczny - obróć go w prawo)

Rodzaj przepuklinyPrzyczyny
Wrodzony
  1. Dziedziczność. Ryzyko urodzenia dziecka z pępkiem w pępku jest znacznie większe, jeśli jego krewni mieli przepuklinę pępkową w dzieciństwie.

  2. Wrodzone osłabienie ścian pierścienia pępowinowego jest spowodowane niedorozwojem tkanek pierścienia pępkowego: albo nie są wystarczająco gęste i elastyczne, albo pierścień jest zdeformowany (zbyt szeroki,nieregularny kształt).

Do niedorozwoju tkanek pierścienia prowadzą różne niekorzystne czynniki, które są aktywne w czasie ciąży (zatrucie, zakażenie matki itp.).

Nabyte
  1. Zmniejszone napięcie mięśniowe (u dziecka z niską lub z nadwagą, krzywicą i niektórymi innymi powszechnymi chorobami).

  2. Wzrost ciśnienia śródbrzusznego (z częstym płaczem, zaparciem, kolką u niemowlęcia, atakami kaszlu).

Objawy

Głównym objawem przepukliny pępkowej u dziecka jest występ w pępku. W pierwszym miesiącu życia, kiedy pojawia się pępek u wszystkich dzieci, można podejrzewać przepuklinę o nadmiernie dużym pępku: podnosi się 0,5 cm lub więcej ponad skórą. W wieku ponad miesiąca pępek nie powinien już mówić, a jeśli jest nad nim wzniesienie, najprawdopodobniej jest to przepuklina.

Wymiary występów mogą być różne: od małego grochu do dużej formacji wielkości śliwki, a nawet więcej. Skóra nad występem wygląda na przerzedzoną, czasami ma różowy lub cyjanotyczny odcień.

Czasami występ nie jest ustalany w sposób ciągły, ale występuje tylko przy wysiłku (przy napięciu brzucha podczas płaczu, kaszlu, defekacji, usiłowaniu usiąść).

Z lekkim naciskiem na występ pod palcami, dudnienie jest odczuwalne (gdy zawartość przepukliny jest pętlami jelit) lub szczególne wrażenie pęcherzyków powietrza pod palcami (jak gdybyś nacisnął balon).

Zazwyczaj wypukłość łatwo odzyskuje, ale potem pojawia się ponownie.

W przypadku dużych rozmiarów edukacji ból brzucha może wystąpić, a następnie dzieci są bardzo zmartwieni i płaczą.

Wygląda więc na przepuklinę pępkową u dziecka

Dwie możliwe komplikacje

Istnieją dwa rodzaje powikłań: naruszenie wykształcenia i uszkodzenie skóry w stosunku do niego.

(jeśli stół nie jest całkowicie widoczny - obróć go w prawo)

Naruszenie ma miejsce, gdy narządy wewnętrzne, które pojawiły się jako część występu, zostają ściśnięte przez pierścień pępowinowy i nie mogą wrócić do jamy brzusznej - upośledzone zostaje dopływ krwi i odżywianie skrępowanych tkanek. W przypadku braku opieki medycznej może rozwinąć się zapalenie otrzewnej (zapalenie otrzewnej).

Uszkodzenie (pęknięcie) skóry nad występem jest raczej rzadkim stanem, który występuje w bardzo dużych formacjach. Kiedy skóra pęka, narządy wewnętrzne stają się puste i mogą ulec zakażeniu.

W obu przypadkach wymagana jest pilna operacja.

Leczenie zachowawcze i chirurgiczne

W większości przypadków przepuklina pępkowa u niemowląt jest leczona czterema zachowawczymi metodami mającymi na celu wzmocnienie mięśnia pępowinowego i mięśni brzucha:

  1. gimnastyka

  2. masaż,

  3. nakładanie bandaża na pępek,

  4. kontrola nad krzesłem i żywienie dziecka.

Gimnastyka i masaż

Gimnastyka i masaż można wykonać natychmiast po wyleczeniu rany pępowinowej. W domu rodzice wykonują najprostsze metody: ułożenie dziecka na brzuchu przed jedzeniem, gimnastyka na piłce, ogólny łatwy masaż.

Również pediatryczny chirurg lub pediatra może zalecić kurs masażu i gimnastyki w poliklinice dziecięcej.

Codzienna gimnastyka z dzieckiem pomaga poradzić sobie z przepukliną pępkową

Bandaż bandaż

Bandaż-bandaż - pasek plastra klejącego, który ściąga krawędzie pępka. Bandaż jest nakładany przez chirurga. Dzięki niemu średnica pępowiny jest zmniejszona i wzmocniona.

Tynk utrwala się na skórze przez co najmniej tydzień ciągłego noszenia, czasem wymaga 2-3 kolejnych cykli noszenia bandaży.

Kontrola fotela i odżywianie dziecka

Aby uniknąć gwałtownego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, należy obserwować fotel dziecka: nie powinien on mieć zaparcia.

W celu zapobiegania zaparciom, karmienia piersią, codziennych spacerów, kąpieli, gimnastyki zaleca się wprowadzanie warzyw jako pierwszej uzupełniającej żywności.

W przypadku zaparć konieczne jest stosowanie środków przeczyszczających dla dzieci (po konsultacji z pediatrą): świece z gliceryną, mikroprzecieki (microlux). W przypadku przewlekłego zaparcia pediatra może przepisać laktulozę (dyufalak).

Operacja

Jeśli wykształcenie nie zniknie przed ukończeniem 5 roku życia, a leczenie zachowawcze jest nieskuteczne, dziecku zostaje przydzielona planowana operacja.

Przy dużych rozmiarach występu, z ryzykiem komplikacji, z bardzo słabym i szerokim pępowinowym, chirurg może zalecić operację w młodszym wieku.

Wnioski

Z przepukliną pępkową u niemowlęcia rodzice nie muszą dramatyzować sytuacji i popadać w rozpacz - w przeważającej większości przypadków przepuklina sama się przejdzie.

Ale także ignorowanie występu jest niemożliwe: należy go obserwować, regularnie pokazywać dziecku chirurgowi dziecięcemu, który będzie w stanie ocenić dynamikę i zdecydować o potrzebie operacji.

Loading...