Leczenie przepukliny pępkowej u dorosłych bez operacji

Czy można wyczyścić lub usunąć przepuklinę pępkową bez operacji u osoby dorosłej - to pytanie jest zadawane przez mężczyzn i kobiety, w obliczu nieprzyjemnego problemu. Z jednej strony, przepuklina pępkowa jest naruszana rzadziej niż inne, co oznacza, że ​​powikłania są rzadkie. Z drugiej strony nawet niewielki defekt kosmetyczny jest zauważalny i duży - nawet przez ubranie. Podczas wykonywania umiarkowanej aktywności fizycznej, uprawiania sportu, osoba obserwuje dyskomfort w pępku.

Jednak w żaden sposób nie rozwiązuje się każdej osoby do interwencji chirurgicznej. Wymaga to hospitalizacji, naruszenia zwykłego trybu życia, późniejszej (czasami przedłużonej rehabilitacji). Leczenie przepuklin pępkowych u dorosłych bez operacji jest możliwe, ale jego skuteczność zależy od stanu pacjenta i przyczyn choroby.

Leczenie przepuklin pępowinowych bez operacji jest najskuteczniejsze u małych dzieci, czyli w pierwszym roku życia.

W procesie wzrostu i rozwoju dziecka wykonywane są specjalne ćwiczenia i inne procedury, które pomagają zmniejszyć rozmiar pępowiny. Wraz ze wzrostem wieku osoby, elastyczność więzadeł i mięśni zmniejsza się, więc łatwo jest wykryć przepuklinę pępkową, trudno ją wyeliminować zachowawczo.

Przyczyny powstawania przepuklin pępkowych

Przepuklina pępkowa u mężczyzn i kobiet może wynikać z wpływu różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych.

Wśród nich najważniejsze są:

ZewnętrznyWewnętrzny
Głupia kontuzja żołądka;

Ciężka aktywność fizyczna;

· Zawodowe zawody niektórych sportów (sztangi);

· Regularne podnoszenie ciężarów;

· Choroby przewodu pokarmowego wraz z wzdęcia;

· Gromadzenie się wolnego płynu w jamie brzusznej;

· Przewlekłe zaparcia;

· Interwencje chirurgiczne wykonywane z cięciem wzdłuż linii środkowej brzucha.

Przepuklina pępkowa u kobiet może pojawić się podczas ciąży lub po jej zakończeniu. Szczególnie wysokie ryzyko wystąpienia przepukliny jeśli ciąża jest wielu, którym towarzyszy hydramnios, dostawa jest prowadzona poprzez cesarskie urodzenia lub były długie.

Przy ciągłym wpływie czynników prowokujących leczenie przepuklin pępkowych u dorosłych bez operacji jest niemożliwe.

Objawy kliniczne

Przepuklina okołooponowa wygląda dość charakterystycznie, dlatego jej początkowe objawy mogą być ujawnione nawet przez laika.

Ważne jest, aby zrozumieć, że przepuklina jest kilku rodzajów:

 • edukacja z przewodnikiemto znaczy, zawartość worka przepuklinowego (wybrzuszenie zewnętrznego pępka) może być łatwo zepchnięta z powrotem do brzucha;
 • nieodwracalna przepuklina - zawartość worka przepuklinowego dość dużego i niezależnego kierunku jest już niemożliwa;
 • przerwana przepuklina pępkowa - zawartość worka jest naruszona przez sam pępek (portal przepuklinowy), co prowadzi do poważnych naruszeń i wymaga natychmiastowego leczenia chirurga.

Objawy i zmniejszyć przepukliny nevpravlyaemoy jasne - pępek wystaje, a wraz z postępem choroby staje się coraz bardziej, w miarę wzrostu treści przepukliny. Przy niewielkim wykształceniu w pozycji poziomej, przepuklina znika sama, a następnie pojawia się ponownie, gdy tylko osoba się unosi. Inne objawy są możliwe, ale niekonieczne: dyskomfort w jamie brzusznej, umiarkowany ból z ciężkim wysiłkiem fizycznym. Ogólny stan osoby nie ulega zmianie.

Każda osoba z podobną patologią jest ważna, aby znać objawy naruszenia przepukliny:

 • nagły ostry ból w pępku, którego intensywność wzrasta;
 • ból pulsujący;
 • skóra wokół pępka staje się czerwonawa lub niebieskawa;
 • mogą wystąpić mdłości i wymioty;
 • występuje opóźnienie w kale lub, odwrotnie, biegunka z domieszką krwi.

Jeśli występują nawet niektóre z powyższych objawów, należy natychmiast szukać pomocy chirurgicznej. Tylko specjalista będzie w stanie ocenić, jak leczyć przepuklinę pępkową w takiej sytuacji.

Leczenie przepuklinę pępkową

Naprawiono przepuklinę pępkową - najkorzystniejszy wariant choroby i najbardziej podatny na leczenie. Ponieważ jest to początkowa faza choroby, całkiem możliwe jest poradzenie sobie z nią bez operacji. Jednak nawet przy tak małej przepuklinie konieczne jest leczenie tylko przez chirurga.

Co należy zrobić przed rozpoczęciem leczenia

Zanim pozbędziesz się przepukliny pępkowej, musisz pozbyć się czynników prowokujących. W przeciwnym razie każde leczenie, zarówno zachowawcze, jak i operacyjne, nie doprowadzi do pozytywnych i żadnych zauważalnych rezultatów.

Jeśli dana osoba chce usunąć przepuklinę pępkową, potrzebuje:

 • porzucić ciężką pracę fizyczną, ponieważ pomoże to zwiększyć ciśnienie śródbrzuszne i rozbieżność mięśni przedniej ściany brzusznej;
 • uprawianie sportu ciąć lub kończyć, jeśli są związane z podnoszeniem ciężarów;
 • znormalizować proces ewakuacji naturalnego jelita.

Niektórym pacjentom przepisuje się dietę w ramach kompleksowego leczenia przepuklin pępkowych. Jest to konieczne w przypadku chorób przewodu pokarmowego, którym towarzyszy zwiększone tworzenie gazów lub przewlekłe zaparcia. W takich przypadkach wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej i dodatkowy nacisk na pierścień pępowinowy.

Przy zwiększonym wytwarzaniu gazu należy go usunąć:

 • wyroby cukiernicze, mianowicie wszystkie opcje pieczenia i pieczenia;
 • tłuste rodzaje ryb, mięsa, wszelkiego rodzaju palenie i solenie;
 • grzyby i wszelkie potrawy z nich;
 • mleko pełne;
 • zboża (jęczmień, perła, proso) i potrawy z nich;
 • jakiekolwiek napoje gazowane;
 • wszystkie rodzaje roślin strączkowych niezależnie od rodzaju gotowania (buraki, rzodkiew, groch);
 • suszone owoce;
 • orzechy.

Konieczne jest nie tylko przeglądanie składników diety, ale także częstotliwość posiłków. Nie powinno być dużych przerw w jedzeniu, a także obfite przejadanie się.

Jak można normalizować proces trawienia z przewlekłym zaparciem, lepiej zapytać gastroenterologa. Prawdopodobnie podobne zalecenia zostaną podane, jak wyżej wspomniano w meteorizmie.

W leczeniu zaparć zaleca się włączenie do diety:

 • suszone owoce i kompoty z nich;
 • sfermentowane produkty mleczne (mleko fermentowane, jogurt, twaróg);
 • warzywa i owoce o wysokiej zawartości błonnika;
 • chleb z mąki żytniej gruboziarnistej;
 • zupy warzywne;
 • kaszki na wodzie są nie-śluzowate (gryka, płatki owsiane).

Zaleca się także zwracanie uwagi na reżim picia i stosowanie odpowiedniej ilości płynu zgodnie z aktywnością ruchową i warunkami środowiskowymi.

Noszenie bandaża

Nowoczesne supermarkety apteczne oferują różne opcje bandaży, które z powodzeniem stosuje się w leczeniu zachowawczym przepuklin pępkowych. Bandaż ledwie wyczuwalny pod ubraniem, wystarczy go podnosić prawidłowo i regularnie go nosić.

Działanie zespołu:

 • dodatkowe umocowanie mięśni ściany brzucha, który zapobiega wyjściu z narządów jamy brzusznej przez przepuklinę;
 • umiarkowany trening mięśni przedniej ściany jamy brzusznejPonieważ są zawsze w stanie zaciśniętym;
 • Szczególnie przydatne jest noszenie bandaży na otyłość typu brzusznego, ponieważ same mięśnie nie mogą zachować "tłustego fartucha";
 • bandaż pozwala prowadzić znany sposób życia i wykonywać umiarkowany wysiłek fizyczny, bez obawy przed groźbą naruszenia przepukliny.

Im wcześniej wykryta zostanie przepuklina pępkowa, tym wcześniej trzeba założyć bandaż. Aby usunąć wybrzuszenia małe rozmiary jest znacznie łatwiejsze niż tworzenie stałych rozmiarów.

Tapping

Inna wersja zewnętrznej fiksacji, która uniemożliwia wysunięcie zawartości przepukliny. Najbardziej nowoczesną opcją jest fizjonomia, szeroka taśma, przypominająca klejony tynk.

Taśma jest mocowana na skórze brzucha przez długi czas i tworzy przeszkodę w okolicy pępowiny. Gwintowanie nie krępuje ruchów, nie jest zauważalne pod ubraniem, praktycznie nie ma przeciwwskazań.

Physiotheypes mają wiele zalet:

 • bezpiecznie przymocuj pępowinę;
 • promować poprawę krążenia limfy i krwi w okolicy pępka;
 • poprawić napięcie mięśni;
 • mieć działanie przeciwbólowe.

Aby zainstalować teips i określić czas ich noszenia powinien być tylko specjalistą.

Ćwiczenia terapeutyczne i masaż

Przy pomocy specjalnych ćwiczeń gimnastycznych i masażu, aby pozbyć się przepukliny pępkowej od osoby dorosłej, nie należy się spodziewać, ale konieczne są ulepszenia. Konkretny zestaw ćwiczeń jest tworzony po konsultacji z lekarzem, biorąc pod uwagę fizyczne możliwości pacjenta. Masaż polega na głaskaniu wokół pępowiny.

Należy rozumieć, że przepuklina pępkowa u dorosłych w konserwatywny sposób jest traktowana ciężko i nie zawsze z powodzeniem. Jednak regularne zwracanie uwagi na własne zdrowie zawsze przynosi pozytywne rezultaty.

Loading...