Przepuklina pępkowa w ciąży: objawy i leczenie

Przepuklina pępkowa i ciąża są całkowicie zgodne i nie powodują aborcji ani cięcia cesarskiego. Ponadto ta patologia występuje dość często. Przepukliny pępkowej ciężarnych rozwija się ze względu na fakt, że w czasie ciąży i macicy wzrostu mięśni rozciągniętej ściany brzusznej i pierścienia pępowinowej, która wystaje z worka przepuklinowego.

Najczęściej, to patologia występuje w drugim trymestrze ciąży, gdy macica zaczyna gwałtownie wzrastać w rozmiarze. ściany brzusznej może również osłabić powodu ciąż mnogich dużej płodu lub dużej ilości płynu owodniowego. Ale nie można tego zignorować, jeśli zdiagnozowano u ciebie przepuklinę pępkową.

Objawy przepukliny pępkowej

Przepuklina pępkowa u kobiet w ciąży jest bardzo wyraźna. Niezależnie od jej przyczyn, ona wygląda wydłużonego podskórnej występ pępka. Przepuklina jest łatwo podawana w kierunku. W tym celu kobieta musi leżeć na plecach i delikatnie nacisnąć występ. Jeśli mówimy o ostatnich tygodniach ciąży, worek przepukliny z powrotem na miejsce staje się problematyczne.

Przepuklinowe wypukłości zwiększają się wraz ze wzrostem brzucha (płodu). Co do zasady w spoczynku przepuklina nie powoduje dyskomfortu ciężarnej kobiety. Doznania bólowe mogą wystąpić, gdy:

  • poruszyć dziecko;
  • kaszel;
  • kichanie;
  • napięcie;
  • podnoszenie przedmiotów (nawet przy niewielkiej wadze).

Zespół bólu i inne objawy przepukliny zależą również od tego, co wystaje do worka przepuklinowego. Jeśli dojdzie do tego część jelita, wówczas podczas całego okresu ciąży towarzyszyć mu będzie dudnienie w jamie brzusznej i skłonność do zaparć. Ból, najczęściej rysunek. Wybrzuszenie epilepsji nie powoduje wczesnych niedogodności, z wyjątkiem estetyki, ale ból zbliża się do porodu.

Gdy płód rośnie, narządy wewnętrzne kobiety zaczynają się przesuwać i wznosić. Może to prowadzić do tego, że zawartość przepukliny wychodzi z torebki i pozostaje pusta. Taka zmiana pozwala uniknąć naruszenia przepukliny podczas porodu.

Powrót do spisu treści

Metody leczenia

Rozpoznanie tej patologii u osoby dorosłej jest najczęściej przedmiotem chirurgicznej metody leczenia. Ale przepuklina pępkowa w ciąży nie jest wskaźnikiem interwencji chirurgicznej.Dotyczy to przede wszystkim fakt, że operacja jest wykonywana z zastosowaniem leków z których większość jest przeciwwskazane w ciąży, ponieważ negatywny wpływ na rozwój i stan płodu. Ponadto taka przepuklina może przejść niezależnie po porodzie.

Główną metodą leczenia jest noszenie specjalnego bandaża lub bielizny.

Dzięki nim ściany jamy brzusznej są mniej zestresowane. Należy zauważyć, że wybór zespołu wykonywane przez lekarza w zależności od anatomii kobiety w ciąży. Lekarz pokazuje, jak prawidłowo go założyć i dopasować zatrzaski. Niewłaściwe użycie może prowadzić do katastrofalnych konsekwencji - nieprawidłowego umieszczenia płodu w macicy.

Powrót do spisu treści

Niż przepuklina dla kobiet w ciąży jest niebezpieczna

Przepuklina pępowinowa czasie ciąży jest niebezpieczna dla kobiety, co może się zdarzyć w wyniku naruszenia jej skurcz wrót przepukliny. Ponadto, w naczyniach krezkowych pod jej wpływem czasami powoduje zakrzepicy, chociaż występuje rzadko. Z tych powodów, w trakcie całego okresu ciąży przyszła mama powinna regularnie odwiedzać lekarza, aby monitorować ogólną kondycję i nosić bieliznę wyznaczona lub bandaża.

Jeśli przepuklina nie minęła po porodzie, leczenie wykonuje się za pomocą interwencji chirurgicznej. Dzisiaj medycyna oferuje kilka sposobów prowadzenia operacji. Najbardziej oszczędna i prawie bezładna jest metoda laparoskopii. Podczas operacji wykonuje się kilka dziur w okolicy pępka, przez które usuwa się przepuklinę.

Obejrzyj wideo: Przepuklina brzuszna: przyczyny, objawy, leczenie (Wrzesień 2019).