Jak określa się przepuklinę białej linii brzucha u dziecka

Istnieją choroby, które są szeroko rozpowszechnione wśród dorosłych, ale mogą być również nieodłączne od niemowląt. Chodzi o przepuklinę białej linii brzucha u dziecka. Ta patologia w dzieciństwie jest bardzo rzadka, ale każdy rodzic powinien o tym wiedzieć.

Czym jest przepuklina?

Biała linia odnosi się do pionowego obszaru, który przechodzi przez środek brzucha od kości mostka do macicy. Cały obszar składa się z mięśni i stawów ścięgnistych. Środek tej płyty przechodzi przez pępek, gdzie jego szerokość wynosi od 10 do 25 mm, w zależności od wieku osoby.

Jeśli wystąpienie patologii w tym obszarze u dorosłych przyczynia się do dużego wysiłku fizycznego, otyłości lub interwencji chirurgicznej, przepuklina białej linii brzusznej u dzieci zwykle wynika z rozbieżności wiązek płyt ścięgnistych. Przyczyną patologii w tym przypadku jest anatomiczna słabość włókien, które mogą mieć zarówno charakter genetyczny, jak i nabytek.

Na poziomie pępka dziecka włókna mogą się dzielić o ponad 10 cm, a gruczoł i pętle jelita wystają do tego światła. Przy dużym rozmiarze otworu przepuklinowego ich naruszenie jest mało prawdopodobne, ale zwykle dziura ma rozmiar około 5 cm, w tym przypadku ryzyko naruszenia przepukliny jest wystarczająco wysokie.

Jeśli rozwój patologii wynika z anatomicznej słabości włókien, następuje ich przerzedzenie. Z tego powodu tkanki rozszerzają się i tworzą dziury w postaci pęknięć. Stymulacja przewodu pokarmowego w tych światłach przyczynia się do przedłużonego płaczu, zaparcia, napiętego kaszlu z kokluszem lub innymi chorobami.

Powrót do spisu treści

Stopnie rozwoju choroby

Patologie białej linii brzucha często wiążą się z linią splotową przepukliny (półksiężycowej), ponieważ mają tę samą patogenezę, przyczyny początku i stadium rozwoju. Tak więc, przepuklina przechodzi przez 3 fazy rozwoju:

  • pierwszym jest tworzenie wypukłości tkanki przedotrzewnowej przez pęknięcia włókien cięgna i tworzenie się wapna;
  • początkowy - charakteryzujący się transformacją powstałego tłuszczaka w worku przepuklinowym wypełnionym tkankami gruczołów i pętlami jelit;
  • ostatnia jest widoczna gołym okiem i można ją łatwo wykryć palpacyjnie.

Jeśli mówimy o powstawaniu przepukliny u dziecka, to często kończy się ona na etapie rozwoju wapna przedotrzewnowego. Jeśli nadal będzie się rozwijał, możemy oczekiwać, że nie pojawi się jedna, ale kilka przepuklin, położonych jedna nad drugą. W takim przypadku mogą one znajdować się w pobliżu pępka, powyżej lub poniżej niego.

Powrót do spisu treści

Objawy choroby u dzieci

Zazwyczaj rodzice natychmiast zauważają oznaki przepukliny. Jego symptomatologia jest taka, że ​​nie może ukrywać patologii przez długi czas. Chorobę można zobaczyć gołym okiem nie tylko na samym początku, ale także na początkowym etapie. Z reguły przepuklina charakteryzuje bolesne wybrzuszenie brzucha wzdłuż białej linii.

W ten sposób dziecko może skarżyć się na bóle pojawiające się po posiłku, podczas aktywnych ruchów i uprawiania sportu, po wypróżnieniu. W przypadku, gdy ból nie ustępuje i pozostaje w spoczynku, może to być tymczasowe naruszenie przepukliny.

W tym przypadku odwołanie się do lekarza powinno być nie tylko obowiązkowe, ale również terminowe.

Ponadto bolesność może być spowodowana nadmiernym napięciem komórek gruczołów połączonych z workiem przepuklinowym lub zwiększeniem nacisku na zakończenia nerwowe zlokalizowane w otrzewnej otrzewnej w pobliżu miejsca patologii. Bólowe odczucia można zaobserwować w łopatce, w podżebrzuszu i okolicy lędźwiowej. Przy silnym naruszeniu worka przepuklinowego stan dziecka ulega znacznemu pogorszeniu: może odczuwać silny ból i mdłości.Cal i gazy w przewodzie pokarmowym są opóźnione, co może również wpływać na pogorszenie samopoczucia.

Powrót do spisu treści

Metody wykrywania i leczenia patologii

W każdym razie pierwszym objawem, który może wskazywać na rozwój przepukliny, jest pojawienie się okresowego bólu w jamie brzusznej. Tutaj należy natychmiast skontaktować się z chirurgiem, który sprawdzi dziecko i przydzieli szereg dodatkowych badań.

Zwykle do diagnozy specjaliści używają nie tylko palpacji, ale również metod instrumentalnych, takich jak ultrasonografia i tomografia narządów jamy brzusznej. W razie potrzeby do określenia stopnia rozwoju przepukliny stosuje się radiografię, herniografię i gastroskopię.

Leczenie patologii jest niezwłoczne, więc jeśli diagnoza zostanie potwierdzona, rodzice powinni przekonać dziecko o potrzebie interwencji chirurgicznej. W przeciwnym razie nie można wyleczyć choroby białej linii brzucha.

Przygotowanie do operacji ma pewne szczególne cechy, polegające na wykluczeniu niektórych potraw z diety. Przede wszystkim powinny to być pikantne i tłuste potrawy, a także przyprawy.Nie podawaj dziecku masła, krakersów ani frytek, wygodnych potraw, czekolady, cytryn i pomidorów. Zabrania się używania warzyw i roślin strączkowych powodujących wzdęcia: kapustę, fasolę itp. Mama powinna zadbać o to, aby dziecko spożywało jedynie jedzenie, które wyklucza zaparcia i kolkę, podczas gdy dziecko musi być karmione często, ale w małych porcjach.

Najlepszym rozwiązaniem, gdy przygotowuje się do przepukliny jest stosowanie w diecie pokarmów z nieprzetworzonych zbóż, ryżu, ogórek, marchew, niskotłuszczowy ser, cielęcina i ryby, kalafior i białka jaj kurzych. Bez ograniczeń można podawać owoce.

Po operacji dziecko powinno przejść okres rehabilitacji, podczas którego należy zwrócić szczególną uwagę na dietę i odmowę wysiłku fizycznego. Zabrania się również jedzenia smażonych, pikantnych i tłustych potraw. Konieczne jest położenie nacisku na żywność, która może ułatwić proces trawienia: kefir, jogurt, owsianka, przecier warzywny. Przykłady obejmują produkty, takie jak lekkie buliony z kurczaka lub warzyw, płynne płatki owsiane, jogurt o niskiej zawartości tłuszczu, owoce i warzywa lub soki owocowe.

Właściwe zapobieganie chorobie może stać się gwarancją wykluczenia przepukliny z dziecka. Najważniejsze z nich to brak nadwagi i regularne wypróżnianie. Nie należy pozwalać dziecku płakać przez długi czas. W starszym wieku (od 5 do 10 lat) można zapobiegać przepuklinie za pomocą sportu. Podczas wzmacniania mięśni otrzewnej wzmacnia się rozcięgno, z wyłączeniem rozbieżności włókien warstwy ścięgna.

Nawet jeśli pojawiła się choroba, nie panikuj. Operacja usunięcia przepukliny jest dość zwyczajna i bezpieczna.

Obejrzyj wideo: Przepuklina brzuszna: przyczyny, objawy, leczenie (Luty 2020).

Loading...