Ból w mostku na środku, oddawanie w plecy: przyczyny

Występowanie dziwnych wrażeń między łopatkami, niezwykłe w zwykłych warunkach, zwykle wskazuje na obecność chorób w ciele. Jeśli ból w mostku znajduje się pośrodku z tyłu, mowa może stanowić naruszenie kręgosłupa i patologię narządów wewnętrznych. W takiej sytuacji ważne jest, aby nie tolerować dyskomfortu, ale aby poznać jego przyczynę. W tym wydaniu pomoga wizyta u lekarza.

Ból pod mostkiem w środku - dlaczego tak jest

Powstawanie dyskomfortu w górnej części grzbietu jest zawsze nieprzyjemnym zjawiskiem. Ten stan przynosi wiele niedogodności w życiu codziennym. I nie zawsze prowokujące czynniki to choroby pobliskich narządów.

Główne przyczyny bólu w środku mostka:

 1. Choroby układu sercowo-naczyniowego (patologia niedokrwienna, zawał, dławica piersiowa). W tym przypadku ból można podać nie tylko pod mostkiem pośrodku, ale także w celu pokrycia lewej strony górnej części (ramię, łopatka).
 2. Procesy zapalne w oskrzelach, tchawicy.
 3. Patologie płuc (zapalenie opłucnej, zapalenie płuc).
 4. Problemy z żołądkiem lub owrzodzeniem dwunastnicy.
 5. Zniszczenie trzonów kręgów i korzeni nerwowych szczypanie (bóle krzyża, rwa kulszowa), ból mięśni, przepuklina i występ w odcinku piersiowym kręgosłupa.

Warto zauważyć, że ostry ból w części, w której żebra są połączone do jednego gorset może wywołać zapalenie pęcherzyka żółciowego. W tym przypadku, nie do zniesienia jest odczuwalny dyskomfort pod mostkiem. Oprócz takich objawów, zapalenie pęcherzyka żółciowego może powodować nudności, dreszcze, wymioty.

Ważne! Wiele chorób może powodować ból w splocie słonecznym. Niezależnie niemożliwe do określenia źródła dyskomfortu, ale będzie prowadzony o naturze nieprzyjemnych doznań.

Rodzaje bólu w klatce piersiowej

Cechy wystąpieniem objawów jak mrowienie, pieczenie, nieprzyjemne doznania ciągnących są szansę, aby zrozumieć o przyczyny takiego stanu. Ból pod mostkiem w środku może być nudny, i wystąpić podczas wdechu.

W chorobach dróg oddechowych

Dzieje się tak, gdy stan zapalny w płucach lub w zewnętrznej powłoce im. Zapalenie opłucnej, zapalenie płuc może wywołać tępy ból w klatce piersiowej i kaszel. Również w tym czasie, nie jest gorączka, dyskomfort w gardle (ból).Ból w klatce piersiowej i kaszel pojawiają się nawet w przypadku zapalenia oskrzeli, a czasami z zapaleniem tchawicy. Charakter takiego dyskomfortu jest traumatyczny i długotrwały. Ponadto kaszel nasila ból pod mostkiem, prowokując jego pojawienie się nawet przy natchnieniu.

Jeśli przyczyną są czynniki zewnętrzne

Atak o intensywnej naturze na środku mostka z inspiracją często wywołuje nerwobóle. Wniosek ten można wyciągnąć, jeśli dyskomfort pojawił się natychmiast po stresie lub silnym przepięciu. Dotyczy to także hipotermii.

Ból w chorobie serca

Mrowienie, pieczenie w mostku jego środkowej części może wskazywać na stan przed zawałem. W tym czasie nawet drobnym ruchom i obciążeniom towarzyszy poważna duszność.

Zwróć uwagę! Jeśli ból w klatce piersiowej jest spowodowany atakiem serca lub patologią niedokrwienną, znaczące uczucie mrowienia i pieczenia odczuwalne jest nie tylko w połowie mostka, ale również w lewej łopatki, ramieniu, ramieniu. W tym stanie ważne jest, aby natychmiast szukać pomocy.

Jeśli występują choroby przewodu pokarmowego

Ostre mrowienie, uczucie ciągnięcia bólu w splotu słonecznym, okresowe pieczenie pod mostkiem są charakterystycznymi objawami chorób przewodu pokarmowego.To jego choroby mogą powodować drgawki w części skrzyżowania żeber. Ponadto do komory w mostku, kurcze może pojawić się w lewym podżebrza, w tej chwili nie ma nudności, zgaga.

Warto zauważyć, że gdy ból w klatce piersiowej występuje odbijanie powietrza, jest to znaczące naruszenie układu pokarmowego - osłabienie zwieracza; powrót jedzenia z powrotem do przełyku. Takie patologie mają wspólną nazwę - refluks żołądkowo-przełykowy. Rodzaj bólu w tej patologii ma następujący charakter:

 • szwy lub odczucia tnące pod mostkiem;
 • uczucie pieczenia, podając lewą rękę;
 • puste odbijanie (powietrze) lub o kwaśnym smaku.

Występowanie bólu w środku klatki piersiowej z powodu choroby przełyku jest często mylone z zaburzeniami serca. To dlatego, że dyskomfort powstaje nie tylko pod względem żeber łączących, ale także daje lewe ramię. Tak jest w przypadku zawału mięśnia sercowego.

Wiedz! Aby wykluczyć chorobę serca, konieczne jest przyjęcie leku zobojętniającego kwas (obniżającego kwasowość). Poprawa stanu po jego zastosowaniu wskazuje na chorobę przełyku.

Ból po naciśnięciu

Innym rodzajem bólu w mostku jest jego wygląd po naciśnięciu. W większości przypadków odbywa się to ze względu na żebrach szkody (stłuczeń, pęknięć), albo ze względu na zapalenie mięśni. Obu wariantom towarzyszy ostry ból po naciśnięciu. Charakterystyczne dla urazów klatki piersiowej są sztywność ruchów podczas skrętów tułowia i zmiana postawy.

Zwróć uwagę! Ból może pojawić się w mostek z powodu zapalenia chrząstki (choroba Tietze'S). Ten dyskomfort występuje wtedy, gdy środek żeber jest wciśnięty.

Do którego lekarza się zgłosić

Należy zachęcać do pojawiania się nieprzyjemnych wrażeń w obszarze splotu słonecznego, aby skonsultować się z lekarzem. Ból w zespole mostka mogą być wywołane przez wiele chorób narządów wewnętrznych, jak i patologii kręgosłupa. Tylko dokładne badanie pomoże zrozumieć źródło dyskomfortu w środku klatki piersiowej.

Diagnostyka

Przede wszystkim musisz odwiedzić terapeuta. Lekarz będzie słuchać skarg, bada historię, aby sprawdzić miejsce bólu i przepisać szereg badań:

 • badanie materiału biologicznego (mocz, krew z żyły, palec);
 • prześwietlenie klatki piersiowej grzbietu;
 • badanie ultrasonograficzne narządów wewnętrznych i kardiogram serca.

Jeśli konieczne jest wyjaśnienie diagnozy, można zalecić tomografię (rezonans magnetyczny i tomografię komputerową).

Ważne! Tylko w oparciu o wyniki diagnozy, terapeuta wysyła pacjenta do specjalisty, który zaleca odpowiednie leczenie.

Który lekarz leczy

Kiedy pojawia się ból pod mostkiem, natychmiast zacznij przyjmować założenia o możliwych chorobach. Tam i wtedy ludzie mają pytanie, do którego lekarza się zgłosić?

Jeśli chodzi o patologie układu sercowo-naczyniowego, należy skonsultować się z kardiologiem. Choroby układu oddechowego diagnozują i leczą terapeuta, fizjoterapeuta, specjalista płuc, phthisiatrist.

Dzięki patologiom kręgosłupa traumatolog i osteopata pomagają w walce. W razie potrzeby interwencja chirurgiczna jest wysyłana do chirurga. Zapalenie tkanki mięśniowej i chrząstki może być leczone przez chorobę zakaźną, jeśli patologie są wywoływane przez infekcję.

Urolog, gastroenterolog, nefrolog - lekarze leczący patologie, nerki, drogi żółciowe i zaburzenia w przewodzie żołądkowo-jelitowym.Są to choroby, które mogą powodować ból pod mostkiem.

Leczenie przyczyn bólu w klatce piersiowej

Badanie pomaga znaleźć źródło niewygodnych odczuć na styku żeber. Leczenie zależy od wykrytej choroby. Tylko lekarz może przepisać terapię, więc należy natychmiast wykluczyć samoleczenie.

Lecznicze leczenie chorób powodujących ból w centralnej części klatki piersiowej obejmuje:

 • leki przeciwzapalne i przeciwbólowe;
 • środki wykrztuśne, jak również rozcieńczanie leków (mukolityki);
 • środki przeciwbólowe i przeciwskurczowe.

Jeśli przyczyną bólu w splotu słonecznym jest patologia kręgosłupa, przepisywane są leki, które tłumią stany zapalne i zmniejszają ból (Diclofenac, Kenalog, Movalis, Milgamma). W kompleksowej terapii można stosować terapeutyczne masaże, ćwiczenia i gimnastykę.

Kiedy zapalenie opłucnej lub płuc są przepisywane leki o działaniu antybakteryjnym - Amoxiclav, Sumamed, Fromilid. Kurs i dawkę określa specjalista. Takie leki są również stosowane w chorobach oskrzeli, tchawicy.Można również zalecić fizjoterapię, inhalację.

Ból spowodowany dolegliwościami nerek i przewodu żołądkowo-jelitowego można wyeliminować za pomocą No-shpa, Meverin. Urolesan, Kanefron zmniejszają zapalenie w połączonych narządach układu moczowego.

Jeśli diagnoza wykazała, że ​​ból w mostku jest spowodowany patologiami serca, pacjent jest pilnie hospitalizowany i zapewnia całkowity spokój. Leczenie obejmuje stosowanie specjalnych leków przeznaczonych do rozcieńczania krwi, a także zmniejszanie ciśnienia w naczyniach. W silnym bólu można stosować środki odurzające.

Ważne! Wszystkie leki stosowane w leczeniu są wyznaczane wyłącznie przez wyspecjalizowanego specjalistę. Samodzielne stosowanie leków bez konsultacji z lekarzem może pogorszyć stan i prowadzić do powikłań rozwijających się chorób.

Występowanie bólu w mostku w środku, który daje z tyłu, jest dowodem negatywnych zaburzeń w organizmie. Tego stanu nie można zignorować. Nawet jeśli dyskomfort jest nieznaczny i rzadko się zdarza, nadal zaleca się zasięgnięcie porady terapeuty. Ustalone na czas dolegliwości lepiej nadają się do leczenia i nie grożą zaostrzeniem.

Obejrzyj wideo: Wspaniałe Stulecie odc 137 NAPISY PL (Listopad 2019).

Loading...