Jak wygląda przepuklina pępkowa u dorosłych

Przepuklina to wyprowadzenie narządów poza jamę brzuszną przez słabe punkty w ścianie mięśniowej. Te miejsca to właściwie: pępowina, linia środkowa brzucha, obszar pachwiny. Choroba występuje u 3-4% populacji dorosłych.

Dlaczego istnieje przepuklina pępkowa

Słabe miejsca w mięśniach brzucha są absolutnie we wszystkich mężczyznach i kobietach - to nasze anatomiczne urządzenie. Dlaczego ktoś jest zdrowy, a ktoś ma przepuklinę? Wszystko tłumaczy się genetyką. Ze względu na połączenie cech zdrowia rodziców, każda osoba nabywa pewne skłonności. Ludzie ze słabą tkanką łączną mają "wypukłości" narządów. Ta tkanka jest obecna w całym ciele, a jej niewypłacalność może objawiać się w różnych formach. Poszukaj w swojej genealogii nie tylko przepukliny, ale także płaskich stóp, choroby żylaków, hemoroidów, nadmiernej ruchomości stawów. Cienki lud jest również podatny na pojawianie się niezdrowych wypustek. Szczególnie często patologię stwierdza się u osób starszych, ponieważ z wiekiem ściana brzucha staje się cieńsza i nie wytrzymuje poprzednich obciążeń.

Z drugiej strony, aby przenieść narządy z ich właściwego miejsca, potrzebna jest większa siła - wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Dlatego chirurdzy przydzielają tak zwane czynniki produkcji:

 • u kobiet - częste ciąże z przerwą krótszą niż trzy lata, szczególnie płodne (bliźniaki lub trojaczki) lub przepływające z wielowodzie,
 • trudna przewlekła praca,
 • przewlekłe choroby połączone z kaszlem (ten powód jest bardziej prawdopodobny w przypadku mężczyzn palących),
 • trwałe zaparcie, zwiększone tworzenie się gazów,
 • trudności w oddawaniu moczu (u mężczyzn cierpiących na stulejkę, gruczolaka prostaty, zwężenia cewki moczowej),
 • Ciężka praca fizyczna, szczególnie związana z podnoszeniem ciężarów, hobby do podnoszenia ciężarów.

Według statystyk, przepukliny pępkowe są częstsze u kobiet, właśnie w związku z ciążą i porodem.

Czasami wystarczy jeden zbyt silny stres, aby tkanka łączna nie mogła się znieść i powstała luka w słabym miejscu.

Jak podejrzewać chorobę

Przepuklina pępkowa w objawach u dorosłych jest osobliwa. Po pierwsze, nie widać żadnych rysów w pępku. Mogą pojawić się tylko nieprzyjemne odczucia podczas kaszlu, kichania, natuzhivanii. Następnie pojawi się zaokrąglona lub owalna formacja - pojawi się z wysiłkiem, a następnie zniknie. Po pewnym czasie obrzęk towarzyszy osobie zawsze, gdy stoi lub siedzi, i znika tylko podczas leżenia.

W okresie powstawania przepukliny, gdy tylko "przebija" przez rozszerzający się pierścień pępowiny, mężczyźni i kobiety zauważają ból w sytuacjach towarzyszących zwiększonemu ciśnieniu wewnątrz jamy brzusznej. A potem bóle znikają, a niewielki występ przez długi czas nie powoduje żadnego dyskomfortu, z wyjątkiem defektu kosmetycznego. Jednak im więcej przepukliny, tym bardziej jest to niewygodne dla danej osoby - częściej dotyka się jej przypadkowo, a bóle pojawiają się ponownie.

Jeśli podejrzewasz opisaną chorobę, poproś o pomoc chirurga! Wyjaśni diagnozę i wyda niezbędne zalecenia. Nie angażuj się w samoleczenie - w podobny sposób mogą wyglądać inne patologie, w tym nowotwory złośliwe.

Jak leczyć przepuklinę pępkową

W przeciwieństwie do przepuklin pępowinowych noworodków, samoleczenie dorosłych nie występuje. Nie czekaj na cud - tylko operacja w końcu pozbędzie się nieprzyjemnej choroby!

Często nie wszyscy pacjenci są gotowi na operację, a osoby starsze często mają przeciwwskazania do niezbędnego uśmierzenia bólu. Dlatego chirurdzy sugerują leczenie zachowawcze przepuklin pępkowych u dorosłych:

 1. noszenie specjalnego bandaża,
 2. leczenie przewlekłych zaparć i wzdęć,
 3. leczenie przewlekłego kaszlu,
 4. rozwiązanie problemów urologicznych,
 5. korekta reżimu pracy.

Bandaż anty-przycinany - takie proste i naturalne, pozornie, rozwiązanie - ma również przeciwwskazania. Po pierwsze, nie można go ubrać dla osób z nieodwracalną przepukliną. Po drugie, jest to taktycznie niepoprawny ruch:

 • przedłużone noszenie bandaży rozluźnia mięśnie brzucha, pogarszając stan tkanki łącznej,
 • ciągły kontakt przepukliny z wystarczająco gęstym pasmem powoduje niewielkie nieciągłości wewnątrz worka przepuklinowego, blizny tworzą się na ich miejscu, a narządy stają się mniej ruchliwe - w rezultacie przepuklina przepuklinowa staje się nieodwracalna.

Bandaż jest wymuszoną miarą, która nie zastępuje operacji, ale tylko zmniejsza ryzyko powikłań w przewidywaniu interwencji chirurgicznej.

Jaka jest operacja z przepukliną pępkową?

Przepuklina została podjęta próbą działania niemal od momentu rozpoczęcia znieczulenia. Początkowo rozbieżne tkaniny zostały po prostu zszyte. Ale blizna nie tworzyła się w miejscu szwu, a nici chirurgiczne nie mogły wytrzymać nacisku narządów wewnętrznych, a występ ponownie się pojawił. Bez względu na to, w jaki sposób lekarze wybrali szwy, materiał i sposób pokrycia wady, wynik był podobny.

Dzięki postępowi w nauce i chirurgii pojawiły się nowe technologie.Teraz plama ubytku jest naszywana na "łatkę" specjalnego materiału - absolutnie bezpieczna hipoalergiczna siateczka zamyka dziurę. Nić, która jest przyszyta do mięśni podczas operacji, rozwiązać, ale wtedy siatka już zabezpieczone własnych tkanek. Usunięcie przepukliny pępkowej u dorosłych w ten sposób nie zagraża nawrotowi (powrotowi) choroby.

Kobiety często martwią się o bliznę na miejscu cięcia. Omówić z lekarzem możliwością chirurgii laparoskopowej - o tym sposobie leczenia jednego dużego nacięcia zastąpić 1-2 małe blizny kłute na miejscu, które są prawie niewidoczne.

Możliwe zagrożenia

Ludzie, którzy nie odczuwają obolałego uczucia, zadają pytanie - czy nie możesz tego zostawić? Jednoznaczna odpowiedź brzmi: nie, nie możesz! Przepuklina pępkowa u dorosłych, w przeciwieństwie do dzieci, ma skłonność do powikłań prowadzących do operacji ratunkowej.

Straszną komplikacją jest naruszenie. Przy następnych próbach (często u pacjentów w podeszłym wieku z wypróżnienia) w występ staje się większy niż ciała zwykle i nie mogą przejść z powrotem do jamy brzusznej. Zaciśnięte zwykle są pętle jelit i naczynia, które dostarczają im krew.Bez jedzenia, tkanki umierają w ciągu kilku godzin i zaczynają rozkładać się bezpośrednio w jamie brzusznej - jest zapalenie otrzewnej.

Naruszenie jest bardzo bolesne, czasami tak, że rozwija się szok. Przepukliny nie można przywrócić na miejsce, nawet jeśli wcześniej można to zrobić łatwo i bezboleśnie. Skóra nad formacją zostaje rozciągnięta, jak na bębnie. Z tymi objawami musisz jak najszybciej dostać się do szpitala i poprosić o pomoc chirurga.

Według statystyk u mężczyzn przepuklina jest częściej naruszana niż u kobiet. Przedstawiciele silniejszego seksu mają tendencję do zaprzeczania sobie choroby, nie szukają pomocy przez długi czas i ignorują wizyty u lekarza, podczas gdy panie są bardziej uważne na swoje zdrowie. Pamiętaj o żartach: "Mężczyzna idzie do lekarza, kiedy włócznia wystająca z tyłu, zapobiega snu?" Niestety takie zaniedbanie może kosztować życie dżentelmenów.

Przepuklina pępkowa u osób dorosłych - choroba wymagająca leczenia chirurgicznego, nawet jeśli nie dostarcza bolesnych wrażeń. Bądź opiekunem swojego zdrowia!

Obejrzyj wideo: Przepuklina pępkowa jak wygląda przed operacją? My umbilical hernia before operation how looked like