Objawy i leczenie przepukliny pępkowej u dorosłych

Przepuklina pępkowa u dorosłych pojawia się częściej z powodu wrodzonej anomalii, która w dzieciństwie nie była całkowicie wyleczona. Jest to typowe dla kobiet w czasie ciąży i mężczyzn zaangażowanych w ciężką pracę. Wraz z przepukliną pępkową, pępowina rozszerza się i jama brzuszna rozciąga się na zewnątrz. Proces ten jest bezbolesny, niepozorny w odczuciach, ale wymaga korekcji chirurgicznej. Jeśli dolegliwość ta u dzieci może zostać skorygowana metodami zachowawczymi, to przedłużone niechirurgiczne leczenie przepukliny pępkowej u dorosłych tylko pogłębia tę chorobę.

Objawy przepukliny u każdego dorosłego wyglądają inaczej. Wada ma różne wymiary, mogą wystąpić wybrzuszenia giant więcej niż 15 cm. Report organów anatomicznych pozycji zachodzi stopniowo atenuowanego tła otrzewną lub nagle w odpowiedzi na uszkodzenie w trakcie lub po operacji brzusznej. Konieczne jest kompleksowe leczenie tej pospolitej choroby, przyjmowanie leków przed zabiegiem i po, gimnastyka, wizyty u masażysty i sali fizjoterapii.

Jeśli chodzi o metody ludowe, nie można ich wyleczyć przez przepuklinę, ale jako dodatkową pielęgnację tego stanu, leczenie domowe jest odpowiednie dla wszystkich pacjentów z pępowinowym występem.

Cechy przebiegu przepukliny u dorosłych

Przepuklina pępkowa jest wrodzona lub nabyta, ale to nie zmienia obrazu klinicznego. Różnica tych przepuklin jest czynnikiem, z którym dorosły powinien walczyć sam. Wrodzona wada, która próbowała w dzieciństwie leczonych bez operacji, pojawia się w dorosłym pod wpływem dużego obciążenia. W tym przypadku, leczenie chirurgiczne będzie, ale po usunięciu usterki konieczne jest wzmocnienie mięśni do całkowitego wyleczenia i całkowite wyleczenie. Nabyta występ może nie być związany z osłabieniem mięśni, i wskutek tego, urazowego uszkodzenia i chorób ogólnoustrojowych.

Jakie objawy przepukliny pępkowej u dorosłych wskazują na postępujący rozwój choroby?

 1. Ból brzucha, obrzęk, rosnący dyskomfort, gorzej po jedzeniu i w przypadku zaparcia;
 2. Znaczne poszerzenie pierścienia pępowinowego i jego wysunięcia o kilka centymetrów;
 3. Nudności, zły stan zdrowia;
 4. Naruszenie oddawanie moczu, odbijanie, wymioty, pojawiają się już w późnych stadiach choroby.

Skomplikowane przepukliny u dorosłych powodować zaburzenia układu pokarmowego, zatrucia i poważnych uszkodzeń narządów, który znajduje się w worka przepuklinowego.

Diagnostyka

Aby potwierdzić diagnozę, bada się chirurga brzusznego. Lekarz zbiera informacje o cechach przejawu przepukliny od momentu wybrzuszenia pępka do wezwania specjalisty. Konkretne objawy potwierdzające przepuklinę pępkową będą zmianą wielkości pępka, bulgoczącym dźwiękiem przy naciskaniu na defekt, badaniem worka przepuklinowego.

W celu dodatkowej diagnostyki dorosłych stosuje się następujące środki:

 1. Radiografia jamy brzusznej, ocena żołądka i dwunastnicy;
 2. Gastroskopia, esophagogastroduodenoscopy;
 3. Gerniografia - radiografia z kontrastem;
 4. Badanie ultrasonograficzne przepukliny.

Diagnostyka różnicowa jest przeprowadzana z łagodnymi i złośliwymi procesami w jamie brzusznej, przerzutami guza żołądka w pępku.

Pierwsza pomoc w ściskaniu przepuklin

Leczenie przepukliny jest koniecznie chirurgiczne (terapia jest dodatkiem) w zaplanowanej kolejności lub w trybie pilnym. Wskazaniem do pilnej operacji jest naruszenie przepukliny. Stan ten objawia się silnym bólem w pępku, twardością brzucha, gorączką, nudnościami i wymiotami, brakiem defekacji lub obecnością krwi w stolcu.

Kiedy wystąpią te objawy, należy wykonać następujące czynności:

 1. Zadzwoń do lekarza;
 2. Umieść ciepło na brzuchu lub weź ciepłą kąpiel (tylko w przypadku braku bólu);
 3. Z silnym bólem, leżeć na plecach i zginać nogi;
 4. Aby usunąć ból, pomoże również kawałek lodu na pępku;
 5. Przed przybyciem lekarza nie należy przyjmować żadnych leków, ponieważ komplikuje to diagnozę.

Pierwsza pomoc nie zawsze przychodzi na czas, jeśli trzeba było długo czekać na lekarza, trzeba włożyć lewatywę w ciepłą wodę.

Usunięcie przepukliny pępkowej

Operacja u osób dorosłych z przepukliną pępkową może być opóźniona w przypadku ostrej choroby, ciąży i ciężkich SSS, ale nie zniesiona.

W przepuklinach pępkowych widoczne są następujące operacje:

 1. Rozciąganie przepuklin: szycie z własnymi tkankami jest przestarzałe, po operacji pojawia się często przepuklina, a rehabilitacja trwa dość długo;
 2. Nie przeciążająca się przepuklina: ten rodzaj zabiegu polega na wzmocnieniu otrzewnej za pomocą siatki, która pozwala leczyć przepuklinę bez ryzyka nawrotu. Implant umieszcza się pod skórą lub bezpośrednio na pępowinie.Jest to złoty standard chirurgii, co widać nawet w przypadku przepukliny olbrzymiej. Nawrót występuje tylko w 1% przypadków;
 3. Chirurgia laparoskopowa: usunięcie przepukliny przez małe nakłucia jest dobrze dostosowane do kobiet i mężczyzn, ale ma swoje wady, w tym niewystarczające badanie narządów jamy brzusznej w przypadku stanu zapalnego, perforacji lub innych nieprawidłowości.

W leczeniu przepukliny u określonej grupy pacjentów (kobiety w ciąży, pacjenci z cukrzycą) wymagają starannego przygotowania, po raz pierwszy zażywania leków. Pacjenci tacy muszą nosić bandaż podtrzymujący, wykonywać masaż i całkowicie eliminować aktywność fizyczną.

Jak zapobiegać przepuklinom?

Zapobieganie przepuklinom jest dość proste, ale osoba powinna podążać za nie tylko żołądkiem, ale całym ciałem. Aby zapobiec wysunięciu się, musisz leczyć choroby przewodu pokarmowego w odpowiednim czasie, prawidłowo je jeść i równomiernie rozprowadzać ładunek.

W przypadku wystąpienia predyspozycji do choroby należy przestrzegać następujących zasad:

 • wzmocnij mięśnie brzucha, odwiedź basen;
 • podczas uprawiania sportu używaj bandaża podtrzymującego;
 • brać witaminy, normalizować odżywianie;
 • podążaj za ciężarem, skonsultuj się z dietetykiem.

Skuteczna profilaktyka nie odbywa się bez wizyty u immunologa, gastroenterologa, terapeuty i masażysty.

Obejrzyj wideo: Odpowiedzi na pytania dotyczące operacji przepukliny pępkowej (Wrzesień 2019).