Objawy i powikłania przepukliny pępkowej u mężczyzn

Przepuklina pępkowa występuje u małych chłopców i dorosłych mężczyzn, ale dla każdego wieku istnieją powody i charakterystyki przebiegu choroby. Odchylenie przejawia się w wypadaniu narządu (epiploon, pętla jelita) poprzez pierścień pępowinowy, co powoduje, że pępek się wybrzusza i stopniowo zwiększa. Powody, dla których pierścień pępowinowy wzrasta, są kilka. U mężczyzn głównym czynnikiem jest duże obciążenie ciała i słabe mięśnie brzucha. Ale nawet jeśli wykluczyć obciążenie i uprawiać sport, może istnieć przepuklina pępkowa, która wiąże się z predyspozycją i przeniesieniem dolegliwości w dzieciństwie.

Na początkowym etapie powstawania patologii u mężczyzn można przywrócić niewielką przepuklinę, naciskając ją na pępek. Jeśli od momentu wystąpienia choroby, aby nie spędzić leczenia, wada znacznie wzrasta i zaczyna powodować dyskomfort. Najpierw w worku przepuklinowym jest sieć, a następnie część jelita do niej dołącza.

W ciężkich przypadkach jest utrata żołądka, to jest gigantyczna przepuklina.

Jakie są skargi dotyczące przepuklin u mężczyzn?

Objawy kliniczne przepukliny pępkowej u mężczyzn w dużej mierze zależą od przyczyny.Prowadzić patologii może wrodzona anomalia tkanki mięśniowej, brak aktywności lub nierówny ładunek, uraz, otyłość lub ostra utrata masy ciała, pooperacyjne szwy.

Objawy wskazujące na przepuklinę pępkową dla mężczyzn i kobiet są takie same. Głównym objawem diagnostycznym jest niewielki obrzęk w pępku lub już uformowany duży defekt. Objawy rosną stopniowo, po pierwsze, mężczyźni nie mają żadnych dolegliwości, ponieważ nie chodzą do lekarza, co jest przyczyną poważnych powikłań.

Ważne! Niezależnie od wielkości przepukliny i oznak, konieczne jest udanie się do lekarza na badanie. Na początkowym etapie potrzebne jest właściwe leczenie.

Kiedy przepuklina zaczyna tworzyć kolec, objawy zaczynają być wyraźne. U mężczyzn występują mdłości, ataki pojedynczych wymiotów, złe samopoczucie, gorączka.

Komplikacje

Niebezpieczeństwo dla człowieka to nagłe naruszenie ciała. Takie powikłania wymagają natychmiastowej operacji, a jeśli pacjent nie był wcześniej badany, nie będzie możliwe przeprowadzenie pełnej diagnozy.

Powikłania występu przed i po operacji:

  1. Necration tkanek na tle naruszenia;
  2. Zapalenie otrzewnej jest stanem zapalnym z wypływem ropy;
  3. Pęknięcie jelita, kaprostaz.

Objawy przepukliny przepuklinowej nie mogą być usunięte za pomocą środków znieczulających, zanim lekarz przyjdzie, zająć pozycję na wznak i przyłożyć lód do żołądka.

Takie powikłania bez operacji prowadzą do śmierci, co stanowi główne zagrożenie przepukliną pępkową u mężczyzn.

Leczenie niechirurgiczne

Operacja z pępowinowym wysunięciem jest zawsze wyznaczona, ale przygotowanie organizmu w przypadku tymczasowych przeciwwskazań wymaga czasu. W tym okresie człowiek musi przyjmować przepisane leki, przejść kompleksowy egzamin. Dozwolone i leczenie w domu, ale tylko jako dodatek do głównego kursu terapeutycznego.

Niewielka wada nie powoduje bolesności, ale występuje zgaga, nudności, a czasami zaburzenie trawienia. W tym przypadku wskazane jest, aby brać leki do leczenia objawowego, ale skupić się na leki nie warto, ponieważ nie wpływa na przewód pokarmowy, który już cierpi na przepuklinę pępkową. Przepuklina pępka nie jest eliminowana u dorosłego mężczyzny za pomocą masażu, technik manualnych, ćwiczeń fizycznych. Są to dodatkowe środki zapobiegawcze, które należy uwzględnić w leczeniu po operacji.

Usuwanie laparoskopowe

Laparoskopowe leczenie jest odpowiednie do usunięcia przepuklinę pępkową u mężczyzn. Po tym nie ma żadnych blizn, okres powrotu do zdrowia mija szybko, a przestrzeganie profilaktyki wyklucza nawroty i powikłania.

Operacja wykonywana jest monitorowany narządy wewnętrzne oświetlenie a chirurgiem przez manipulowanie trzy-trokar dokonuje wyboru przepuklinowego narządów wady powrócić do miejsca zszycia defektu jednostki siatki.

Po usunięciu wady nakłada się szwy, które rozpuszczają się.

Po operacji wszystkie objawy choroby mijają, normalne trawienie i ogólny stan zdrowia. Okres rehabilitacji trwa od tygodnia do dwóch miesięcy, w tym czasie zapewniane jest leczenie wspomagające.

Rehabilitacja po operacji

Co jest zalecane dla mężczyzn po operacji przepukliny pępkowej?

  1. Pierwszy tydzień może zostać zakłócony przez objawy bólu w miejscu szwów i swędzenia. W takim przypadku należy leczyć ranę środkiem antyseptycznym i przyjmować leki przeciwbólowe;
  2. Dwa miesiące po leczeniu należy wykluczyć aktywność fizyczną;
  3. Do całkowitego wyzdrowienia śpij tylko na plecach;
  4. Nosić opatrunek podtrzymujący lub specjalny szeroki pasek;
  5. Zalicz ultradźwięk jamy brzusznej;
  6. Począwszy od drugiego miesiąca, zacznij stopniowo wykonywać ćwiczenia.

Leczenie skomplikowanej przepukliny pępkowej wymaga dodatkowego leczenia: lekarz może przepisać antybiotyki, przeciwzapalne i kompleksy witaminowe.

Możliwe jest ponowne pojawienie się przepukliny po operacji. Objawy mogą się powtarzać z powodu rozbieżności w szwie lub utrwalania siatki. W takim przypadku wskazane jest powtórne leczenie chirurgiczne.

Obejrzyj wideo: Odpowiedzi na pytania dotyczące operacji przepukliny pępkowej (Styczeń 2020).

Loading...