Ryzyko naruszenia przepuklinę pępkową u noworodków

Naruszenie przepuklinę pępkową u noworodków jest niezwykle rzadkie. Ten ostry stan patologiczny, który stanowi zagrożenie dla życia. W tym przypadku część jelita lub sieci przenika do istniejącego kanału przepuklinowego, gdzie jest ściśnięta. Jeśli są oznaki tego naruszenia, dziecko powinno zostać zabrane do szpitala. Zmniejszy to ryzyko poważnych powikłań spowodowanych śmiercią tkanki pętlowej lub sieciowej, które uległy kompresji.

Naruszenie przepuklinę pępkową u noworodków jest niezwykle rzadkie. Ten ostry stan patologiczny, który stanowi zagrożenie dla życia.

Przyczyny i mechanizm naruszenia przepukliny

U niemowląt ze względu na cechy mięśni gorset brzucha, naruszenie jest rzadkie. Sprowokowanie pojawienia się tej wady może nagle zwiększyć ciśnienie w jamie brzusznej. Ten efekt u noworodków jest często obserwowany, gdy:

 • ciężki kaszel;
 • intensywny płacz;
 • zaparcie;
 • Próby defekacji.

Mechanizm rozwoju naruszenia dostępnej przepukliny pępkowej jest już dobrze zbadany. Po pierwsze, ze zwiększonym ciśnieniem wewnątrz jamy brzusznej, przepuklina otwiera się.Następnie pętla jelitowa lub część gruczołu zostaje wyciśnięta. W przyszłości istnieje zwężenie wrót przepukliny, a sama torba, która prowadzi do tego, że wkradł się do jego organów nie może wrócić do swojej lokalizacji anatomicznej i cierpią z powodu objawów uciskowych.

Jeśli występują oznaki naruszenia przepukliny pępkowej, dziecko należy zabrać do szpitala.

Objawy

Natychmiast po naruszeniu zawartości przepukliny może nie występować wyraźna manifestacja objawowa. Często rodzice noworodka zaczynają zauważać oznaki patologii po rozpoczęciu procesu niedokrwiennego w tkankach, które uległy kompresji. Na rozwój tego stanu patologicznego niemowlęta mogą wykazywać następujące objawy:

 • niespokojne zachowanie i płacz dziecka z powodu silnego bólu;
 • stwardnienie obszaru pępka;
 • że powiększona część nie jest samoregulująca;
 • napięcie prasy brzusznej;
 • naruszenia defekacji;
 • wymioty;
 • gorączka.

Często na naruszenie przepuklinę pępkową wskazuje pojawienie się zanieczyszczeń krwi w kale. Jeśli nie zwrócisz uwagi na te objawy w odpowiednim czasie, oznaki odurzenia zaczną się zwiększać. Dziecko staje się ospałe. Skóra staje się niebieskawa.Wraz z rozwojem martwicy mogą pojawić się dodatkowe ostre oznaki patologii, wskazujące na sepsę. Objawy te wskazują na poważny stan dziecka wymagającego natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Na rozwój naruszenia przepuklinę pępkową u dziecka może wskazywać na niespokojne zachowanie i płacz dziecka.
Po naruszeniu przepukliny pępkowej obszar pępka staje się stwardniały.
Noworodek z tą patologią może odczuwać wzrost temperatury ciała.

Co jest niebezpieczne dla zranionej przepukliny u dzieci

Często naruszenie przepukliny pępowinowej rozwija niedrożność jelit. To powikłanie występuje, gdy pierścień jelitowy, skompresowany w worku przepuklinowym, nie może przejść masy kałowej. Ponadto, w tym patologicznym stanie, perystaltyka jelit często jest zakłócona. Niemożliwość rozbieżności kału i gazów prowadzi do obrzęku brzucha. Wraz z rozwojem tego zaburzenia u dziecka następuje wzrost częstości akcji serca i pogorszenie ogólnego stanu.

Kolejną niebezpieczną komplikacją związaną z naruszeniem przepukliny jest phlegmon. W większości przypadków naruszenie to ma miejsce około 2-3 dni po naruszeniu.Skompresowana tkanka nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu i składników odżywczych. To prowadzi do ich szybkiej śmierci. Te procesy stwarzają warunki do przyłączenia się do wtórnej infekcji.

Przepuklina wyrostka pacjenta staje się opuchnięta. Temperatura rośnie. Wraz z rozwojem przepukliny przepuklinowej, skóra staje się czerwona, a nawet szkarłatna. Dalsze treści ropne gromadzą się w jamie worka przepuklinowego. Ten stan jest niezwykle niebezpieczny dla zdrowia i wiąże się z wysokim ryzykiem rozwoju sepsy.

Często naruszenie przepukliny pępowinowej rozwija niedrożność jelit. To powikłanie występuje, gdy pierścień jelitowy, skompresowany w worku przepuklinowym, nie może przejść masy kałowej.

Niebezpieczeństwo nie znika, nawet jeśli pętla jelitowa jest samoregulująca, poddana działaniu kompresji. W takim przypadku obszary dotknięte procesem niedokrwiennym mogą pozostać na jego ścianie. Jeśli są małe, może nastąpić ich wygojenie.

Jeżeli przepływ jest niekorzystny, prawdopodobieństwo pęknięcia ściany jest wysokie z powodu ciśnienia mas stolca na osłabionych obszarach martwicy. Może to spowodować rozwój zapalenia otrzewnej.Ponadto, po samoregulacji pętli, dotkniętej procesem niedokrwiennym, możliwe jest rozwinięcie się choroby spoidłowej.

W przypadku braku ukierunkowanego leczenia, zaburzenia te mogą prowadzić do śmierci.

Wskazania do operacji

U noworodków, przy braku powikłań, często można leczyć przepuklinę pępkową metodami zachowawczymi, ale ten korzystny przebieg w tym wieku nie zawsze jest obserwowany. Wskazania do pilnej interwencji chirurgicznej to:

 • szybko rosnące oznaki zatrucia;
 • niedrożność jelit;
 • nieodtwarzalność narządów, które zostały w worku;
 • oznaki martwicy ściany jelita;
 • przepuklina pieczęciowa.

W przypadku, gdy nie ma oznak ostrego stanu, można zalecić planowaną operację.

W przypadku, gdy nie ma oznak ostrego stanu, można zalecić planowaną operację. Jednak w celu przeprowadzenia interwencji chirurgicznej istnieją przeciwwskazania. Często tego typu zabiegi lekarze próbują odłożyć, jeśli noworodek ma problemy z oddychaniem i pracą układu sercowo-naczyniowego.Utrudnieniem w interwencji może być naruszenie wątroby, niewydolności nerek i infekcji w fazie aktywnej.

Interwencja chirurgiczna

W ramach przygotowań do operacji dziecka cierpiącego na zranioną przepuklinę pępkową pobiera się próbki krwi i moczu do analizy. Ponadto wykonywane są badania ultrasonograficzne jamy brzusznej, fluorografii i inne badania, które pozwalają przewidzieć możliwe problemy podczas interwencji chirurgicznej. Operacje usunięcia przepukliny u noworodków wykonywane są w znieczuleniu ogólnym. Istnieje kilka rodzajów interwencji, które można wykonać, aby usunąć przepuklinę przepuklinową u dziecka.

W ramach przygotowań do operacji dziecka cierpiącego na zranioną przepuklinę pępkową pobiera się próbki krwi i moczu do analizy.

Hernioplastyka

Często z powodu przepukliny udowej noworodek przechodzi operację przepuklinową. Po rozpoczęciu znieczulenia nacięcie skóry wykonuje się bezpośrednio w miejscu wysunięcia worka. Pępek w tym samym czasie próbuje pozostać nietknięty, aby wykluczyć pojawienie się defektu kosmetycznego.Po tym worku przepuklinowym odłącza się od tkanki skórnej. Autopsja wykonywana w okolicy szyi przepukliny.

Wszystkie narządy trafiają do ich anatomicznego miejsca. W takim przypadku narządy poddane ściskaniu są dokładnie sprawdzane w celu identyfikacji, a następnie usunięcia ognisk martwicy. Następnie obkłuć szyję jedwabną nicią i zdjąć torbę. Tkaniny uszyte warstwowo. Wadą tej metody jest długi okres rehabilitacji i zachowania bólu w ciągu 2-3 miesięcy po operacji.

Wadą tej metody jest długi okres rehabilitacji i zachowania bólu w ciągu 2-3 miesięcy po operacji.

Laparoskopia

Jeśli w worku przepuklinowym nie występują oznaki niedokrwienia tkanek, zaleca się minimalnie inwazyjną interwencję laparoskopową. Podczas zabiegu wykonuje się 3 małe nakłucia, aby wprowadzić specjalne rurki - trokar.

Endoskop z komorą i źródłem światła umieszcza się w jednej probówce. Pozostałe rurki są wkładanymi narzędziami, które są przeznaczone do przeprowadzenia niezbędnej manipulacji.Przy ich pomocy pętle jelitowe, które wchodzą do bramek przepukliny, są przemieszczane. W przyszłości zostanie wprowadzone urządzenie do zszywania lub specjalny zszywacz ze zszywkami.

Taka interwencja pozwala skrócić okres rekonwalescencji.

Rehabilitacja

W większości przypadków po operacji niemowlę powinno pozostać w szpitalu przez co najmniej 1-2 tygodnie. Dyskomfort i ból po zabiegu mogą powodować silny płacz i napięcie mięśni brzucha. Zwiększa to ryzyko podziału szwów. Aby temu zapobiec, dzieci w okresie pooperacyjnym mogą przyjmować leki przeciwbólowe i uspokajające. Po wygojeniu stawów zaleca się fizjoterapię, masaż i terapię ruchową. Zmniejsza to ryzyko powikłań i zrostów.

Przepuklina pępkowa u noworodków - Co ważne
Przepuklina pępkowa u dziecka || AFP
Przepuklina pępkowa u dzieci: przyczyny, leczenie, konsekwencje. Działanie i konsekwencje

Zapobieganie

U noworodków przepuklina pępkowa w większości przypadków jest całkowicie zainfekowana bez skutków zdrowotnych. Aby zmniejszyć ryzyko naruszenia przepukliny u dziecka, jego rodzice muszą przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza dotyczących leczenia istniejącej przepukliny pępkowej.Prawidłowe karmienie powinno być zrobione, aby zapobiec gromadzeniu się gazów w żołądku dziecka i powstawaniu zaparć.

Ponadto, aby szybko wyeliminować przepuklinę, należy wykonać masaż i poddać się fizjoterapii. Konieczne jest użycie specjalnego patcha, który uniemożliwia występ w przepuklinowego jamy brzusznej i zmniejszyć ryzyko naruszenia.

Loading...