Ćwiczenia specjalne i ćwiczenia terapeutyczne z wysunięciem

Występ krążków międzykręgowych jest wynikiem osteochondrozy, stanu, który poprzedza przepuklinę dysku. Proces zwyrodnieniowy w tkance chrzęstnej, który jest przyczyną osteochondrozy, nie zawsze może zostać zatrzymany, ale łatwo jest zmniejszyć obciążenie krążków międzykręgowych. Aby to zrobić, musisz utrzymywać dobry ton mięśni pleców i szyi, wtedy nacisk na krążki międzykręgowe będzie mniejszy, a procesy destrukcyjne zostaną zawieszone.

Ćwiczenia na występ przyczynia się do wzmocnienia mięśni, zmniejszenie bólu i sztywności, poprawa dysków ukrwienie, a tym samym korzystny wpływ na stan kręgosłupa.

LFK z wypukłościami

Leczenie za pomocą ćwiczeń nie może być przeprowadzone w ostrym stadium choroby z ciężkim zespołem bólowym. Rozpoczyna się, gdy ból ustępuje.

Przed rozpoczęciem wykonywania należy skonsultować się z lekarzem w szczegółach. Kompleks gimnastyki leczniczej obejmuje różne ćwiczenia. Ich zestaw zależy od umiejscowienia występu, jego stopnia, wieku i cech psychologicznych pacjenta.

Co daje gimnastyka

 • Wzmocnienie mięśni,
 • Zmniejszenie nacisku na dyski i korzenie nerwowe,
 • Zmniejszenie zespołu bólowego,
 • Utrzymywanie i poprawa ruchomości kręgosłupa,
 • Poprawa tła emocjonalnego.

Najważniejszą rzeczą przy gimnastyce nie jest zaszkodzenie kręgosłupa i nie zaostrzenie choroby. Wszystkie ćwiczenia wykonywane są płynnie, w trybie oszczędzania, należy kontrolować oddychanie, wdychanie i wydalanie w czasie za pomocą ruchów.

Ćwiczenia nie powinny powodować bólu. Aby uniknąć błędów w ich realizacji, najlepiej przynajmniej kilka pierwszych klas prowadzić pod okiem specjalisty, który skłania do poprawności ćwiczeń. Pełny kompleks gimnastyki terapeutycznej przeznaczony jest do utrzymania zdrowia z określoną częstotliwością. Minimalny zestaw ćwiczeń powinien być wykonywany codziennie.

Dla regionu lędźwiowego

Najczęściej cierpi region lędźwiowy, a występy najczęściej znajdują się w tym oddziale. Ćwiczenia z wysunięciem krążków międzykręgowych pomagają radzić sobie z bólem krzyża, zmniejszać dawanie bólu w stopie, poprawiać wrażliwość i funkcję narządów wewnętrznych.

Gimnastyka lecznicza obejmuje zajęcia wykonywane z różnych pozycji wyjściowych.

Niektóre ćwiczenia:

 1. Przepony przeponowe: leżeć na plecach, jedna ręka jest położona na brzuchu, druga na klatce piersiowej. Podczas wdechu, aby nadmuchać żołądek, wyciągnij go z wydechem.
 2. Leżąc na plecach, jedna po drugiej, potem jedna noga, potem druga.
 3. Stojąc na czworakach, przysiadnij na piętach i wróć do pozycji wyjściowej, nie odrywając rąk od podłogi.
 4. Staniesz również na czworakach na przemian podnosząc nogi do góry i do góry.
 5. W tej samej sytuacji spróbuj dotknąć lewego łokcia prawego łokcia, a następnie prawego kolana lewego łokcia.
 6. Noś ze spadkiem na bok, stojąc i siedząc na krześle.

Wszystkie ruchy z wypukłościami okolicy lędźwiowej są przeprowadzane w spokojnym tempie. Każdy ruch powtarza się kilka razy: najpierw 3-4, potem wzrasta obciążenie.

Na szyję

Gimnastyka terapeutyczna z wysunięciem odcinka szyjnego wykonywana jest ze szczególną ostrożnością, ponieważ kręgi w tym oddziale są cieńsze i bardziej wrażliwe. Kręgosłup szyjny jest najbardziej mobilny, więc jest najbardziej podatny na zranienia. LFK pomaga złagodzić ból, wzmocnić mięśnie i pomóc przywrócić kręgosłup.

Niektóre ćwiczenia:

 1. Połóż się na plecach, trzymaj ręce wzdłuż tułowia, zegnij kolana na kolanach. Opierając się na ramionach i łopatkach, podnieś i opuść miednicę.
 2. Stojąc na czworakach, podnieś prawą rękę i lewą nogę w tym samym czasie i odwrotnie.Za każdym razem, gdy musisz pozostać na tym stanowisku.
 3. Leżąc na brzuchu, włóż podbródek swoich dłoni. Należy podnieść tylko przednią część ciała, bez odrywania brzucha, miednicy i nóg od podłogi. Zablokuj podniesioną pozycję na kilka sekund.
 4. Od pozycji wyjściowej z tyłu, podnieś głowę, ramiona i wyciągnij ręce do nóg z wyciągniętymi ramionami.

Ćwiczenia dla kręgosłupa szyjnego powtarza się 3-4 razy, na zalecenie lekarza, liczba powtórzeń może zostać zwiększona.

Leczenie według metody Bubnovsky'ego

Siergiej Michajłowicz Bubnovsky - twórca metody leczenia kręgosłupa, nie opiera się na lekach i na wykorzystaniu rezerw organizmu. W szczególności opracował programy, które pomagają przywrócić wszystkie funkcje kręgosłupa. Ćwiczenia Bubnovsky z wysunięciem kręgosłupa - jest to specjalny kompleks, który jest częścią kinezyterapii. Rezultatem przebiegu dr Bubnovsky jest poprawa pracy wszystkich narządów, dzięki poprawie kręgosłupa.

Podstawowe ćwiczenia z wypukłościami:

 1. Zginanie i zginanie grzbietu odbywa się w pozycji stojącej na czworakach.Tył jest wygięty w wydech, przykuwa uwagę. Powtórz 20 razy.
 2. Stanie na czworakach to krok rozciągający. Usiądź na lewej nodze, odciągnij prawą nogę i przesuń lewą rękę. Powtórz ten sam ruch, zmieniając nogę i rękę. Powtórz 20 razy.
 3. Stojąc na czworakach, musisz maksymalnie rozciągnąć ciało do przodu, jednocześnie utrzymując nacisk na kolana i dłonie. Trzymaj plecy prosto, nie klamuj w dolnej części pleców.
 4. Leżąc na plecach, ugnij kolana, ręce za głową. Przyciskając brodę do klatki piersiowej, musisz spróbować unieść przód ciała i dotknąć łokci kolan. Wykonując ćwiczenie, musisz spróbować osiągnąć uczucie pieczenia w mięśniach brzucha.

W sumie w arsenale metod Dr. Bubnovsky'ego znajduje się obszerny zestaw ćwiczeń. W każdym przypadku indywidualny zestaw jest wykonywany dla pacjenta, biorąc pod uwagę jego możliwości i cechy. Podczas leczenia procesy biochemiczne w tkankach kręgosłupa i otaczających mięśniach ulegają normalizacji. Dzięki temu znacznie poprawia się stan krążków międzykręgowych, kręgosłupa i całego ciała.

Obejrzyj wideo: Metoda McKenzie i Ból Kręgosłupa część 1 z 3 (Styczeń 2020).

Loading...