Objawy i metody leczenia wysunięcia dysku l5-s1

Występ krążka kręgosłupa jest wysunięciem tkanek części wewnętrznej poza włóknistym pierścieniem. Najczęściej lędźwiowo-kręgowy odcinek kręgosłupa cierpi z powodu tego procesu, ponieważ doświadcza największego obciążenia. Najbardziej dotkniętym miejscem w tym dziale kręgosłupa jest dysk pomiędzy piątym odcinkiem lędźwiowym (L5) a pierwszym kręgiem krzyżowym (S1). W konkluzji lekarza w takich przypadkach jest napisane, że jest to występ dysku L5-S1.

Według statystyk tej patologii można znaleźć w prawie połowie przypadków. W każdym przypadku, w dziesiątym połączony występ dysku międzykręgowego dysku L5-S1-L4 i L5. Niemal 40% osób ma rozpoznane współistniejące schorzenia kręgosłupa. Zazwyczaj rozwój choroby jest spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi w tkance kręgosłupa na tle osteochondroza.

Objawy i przejawy

Występ płyta L5-S1 często prowadzi do naruszenia lędźwiowego i krzyżowego korzeni nerwowych i wiązki włókien nerwowych kanału kręgowego (końskiego ogona). To właśnie determinuje główne manifestacje. Naruszenie włókien nerwowych najpierw prowadzi do pojawienia się bolesności, która może stopniowo wzrastać. Przy silnym nacisku możliwe jest zaburzenie narządów wewnętrznych i wrażliwość kończyn dolnych.

Początek choroby występuje najczęściej w młodym wieku, około 18 lat. Po dużych obciążeniach pojawia się ból w dolnej części pleców. Później może pojawić się częściej po działaniu czynników prowokujących:

 • aktywność fizyczna,
 • przechłodzenie,
 • silny stres,
 • będąc w niewygodnej pozycji.

Te najbardziej prowokujące czynniki to trening na siłowni, praca w domku, ciągnięcie ciężkich ładunków i inne sytuacje, które człowiek codziennie napotyka. Nieprzyjemne odczucia lub ból w obszarze dotkniętego dysku mogą powodować kaszel, kichanie, śmiech. Ruchliwość kręgosłupa zmniejsza się, a wraz ze wzrostem nacisku na korzenie nerwowe, zespół bólowy wzrasta. Ból pojawia się podczas chodzenia, zginania lub skrętu tułowia, a po zaostrzeniu odczuwany jest stale.

Objawy:

 • Ból pleców,
 • Ból promieniujący na pośladek i nogę,
 • Ból podczas kaszlu i kichania,
 • Pogorszenie sprawności ruchowej,
 • Naruszenie wrażliwości kończyn dolnych,
 • Naruszenie odruchów ścięgnistych,
 • Pogorszenie się pęcherza i jelit.

Ostatnim objawem jest silna kompresja zakończeń nerwowych kręgosłupa.Występowanie to zdarza się rzadko, więc ta manifestacja jest rzadka.

Co to jest

Dopuszcza się podział patologii w zależności od miejsca, w którym zawartość dysku się rozszerza. Objawy zależą od niego w największym stopniu.

Rodzaje występów:

 • Okrągłe,
 • Mediana,
 • Tylny (grzbietowy).

Najczęściej pojawia się okrągły występ. Jest to jednolity występ krążka międzykręgowego w okręgu. Prowadzi to do naruszenia korzeni, w wyniku rozwoju objawów neurologicznych. Choroba postępuje, a wraz z nią pogarsza się samopoczucie. W zależności od kierunku, w którym wypukłość krążka międzykręgowego jest większa, nastąpi ucisk włókien nerwowych.

Mediana wysunięcia dysku L5-S1 jest wysunięciem w kierunku środka kanału kręgowego. Przede wszystkim cierpi pierwiastek nerwowy pierwszego kręgu krzyżowego. Ponadto w tym miejscu występuje zwężenie kanału kręgowego. Pierwsze objawy występują po przeciążeniu. Stopniowo, wraz z rozwojem patologii, bóle rosną i powstają, gdy dana osoba siedzi lub stoi.Wraz z dalszym wzrostem występują bóle w pośladku i na tylnej powierzchni uda. W najcięższych przypadkach pacjent staje się trudny do chodzenia, ponieważ niedowład jest związany z niedowładem brzuchatego łydki.

Występ grzbietowy L5-S1 jest występem w kierunku tylnym, tj. Bezpośrednio w obszarze umiejscowienia włókien nerwowych. Jest to najbardziej niebezpieczne, ponieważ powoduje naruszenie obu korzeni nerwowych i może prowadzić do naruszenia wiązki włókien nerwowych ogona konia.

Być może rozwój wypukłości jak na przekątnej: nieco w kierunku tyłu i w kierunku środka. Następnie zostaje rozpoznany grzbietowy przyśrodkowy występ. W przypadku tego rodzaju dolegliwości ból najpierw pojawia się w dolnej części pleców, następnie stopniowo przechodzi do stopy i może rozprzestrzeniać się aż do stóp stopy. Ból odczuwany jest z tyłu uda i na powierzchni bocznej.

Tylny środkowy występ dysku L5-S1 przejawia się w różnym stopniu, od bardzo łagodnych objawów do silnego bólu, któremu towarzyszy pogorszenie funkcji motorycznej nogi od strony zmiany korzeniowej. Wszystko zależy od wielkości występu i od obecności kompresji.Pod wielkością rozumie się zarówno obszar podstawy patologii, jak i stopień jej wypukłości. Na przykład, mały występ grzbietowego, który wystaje przez 1 cm może wywierać ciśnienie na tkanki nerwowej i nie wywołuje objawów. Jeśli wysunięcie ma 3-5 cm, ryzyko wystąpienia objawów neurologicznych jest dość duże.

Ból podczas zginania w niewygodnej pozycji lub po ćwiczeniach może być pierwszym wskazaniem, że tworzy występ tylnej płyty. Jeśli zwrócisz uwagę na swoje ciało na czas, unikniesz wielu problemów.

Leczenie

Leczenie należy rozpoczynać od pierwszych objawów lub bezpośrednio po badaniu. Do wstępnej diagnozy, wystarczające objawy i badanie lekarza. Następnie musisz przejść badania kręgosłupa. Najbardziej optymalnym i pouczającym obrazem jest rezonans magnetyczny.

Jeśli można wykonać tę procedurę, nie trzeba nic więcej, ponieważ stan krążków międzykręgowych jest wyraźnie widoczne. Lekarz może określić obszar patologii, stopień jego wysunięcia. Będzie również jasne, na których korzeniach nerwowych znajdują się naciski.

Leczenie wypustów z reguły odbywa się metodami konserwatywnymi. Powinien on być prowadzony w sposób złożony, nie tylko po to, aby wyeliminować objawy, ale by poradzić sobie z przyczynami rozwoju. Pierwszą rzeczą, która jest niezbędna do skutecznego leczenia, jest przestrzeganie diety. Żywność powinna dostarczyć osobie wszystkie niezbędne substancje. Wzmocnienie chrząstki krążków w diecie koniecznie musi zawierać wystarczającą ilość białka, przydatne jest stosowanie różnych dań na bazie żelatyny i galaretki. Wymagany schemat picia. W zależności od wagi potrzebne jest 2-3 litry płynu dziennie.

Metody leczenia

 • Masaż,
 • Fizjoterapia,
 • Leki,
 • Terapia ćwiczeń.

Wszystkie środki medyczne powinny być wyznaczone przez specjalistę. W tym przypadku jest to neurolog lub kręgarz. Leki są wskazane w okresach zaostrzeń, gdy konieczne jest wyeliminowanie silnego bólu. Leki przepisane leki zwiotczające mięśnie, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe, chondroprotektory. Niektóre leki są używane podczas sesji elektroforezy.

Gimnastyka lecznicza jest główną metodą leczenia wypustek.Przy pomocy ćwiczeń utrzymuje się tonus mięśni kręgosłupa i zapewnia lepsze krążenie krwi. W związku z tym kręgów i krążków międzykręgowych otrzymują więcej żywienia i wsparcia, co ułatwia ich obciążenie pracą.

Obejrzyj wideo: Dyskopatia kręgosłupa - przyczyny i leczenie - Marek Purczyński