Ból w dole pleców: przyczyny i leczenie

Ból w plecach i talii jest znany wielu mężczyznom. Przynoszą dyskomfort i cierpienie, kolidują z normalną pracą i życiem. Czasami nawet krótki pobyt w niewygodnej pozycji może doprowadzić do cierpienia, gdy sytuacja się zmieni. Ból w okolicy lędźwiowej silniejszej płci ludzkości często sygnalizuje poważne problemy zdrowotne i jest powodem pójścia do lekarza.

Etiologia zespołu bólowego

Przynajmniej raz w życiu 75% populacji doświadczyło silnego bólu kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Ryzyko rozwoju patologii wzrasta wraz z wiekiem. Dzisiaj już w 40-45 lat mężczyźni cierpią na rwę kulszową i inne problemy z kręgosłupem. Każdego roku ten znak jest coraz mniejszy. Nawet dzieci i młodzież okresowo skarżą się na ból w okolicy lędźwiowej i na plecach jako całości.

Choroby kręgosłupa w postaci degeneracyjnej dyskopatii, rwa kulszowa, lumbago często powodują ból w okolicy lędźwiowej i niepełnosprawności. Ból może być przewlekły lub ostry. Czasami nieprzyjemne uczucia powstają w wyniku zaburzenia psychicznego, nadwagi lub z powodu przedłużającego się stresu.

Ważne! Ból u mężczyzn jest wynikiem wspólnych zmian, patologii kości, tkanek okołostawowych patologii, nerwów, mięśni. Siedzący tryb życia, długiej pozycji statycznej, podnoszenie ciężarów wywołać ból z powodu niższej stabilności lędźwiowego.

Dlaczego pojawia się ból?

zespół bólowy, który pojawia się w okolicy lędźwiowej, uważany za najbardziej powszechne wśród ludzi, którzy podnosić ciężary z powodu działań związanych z pracą, lub którzy wolą pracę sit-down. Przyczyny uporczywego lub ostrego bólu zostały przedstawione w poniższej listy:

 • pozostać w pozycji siedzącej - przy komputerze lub za kierownicą;
 • prace związane z ciężkimi ładunkami;
 • siła ładunków otrzymanych na siłowni;
 • nadwaga;
 • uraz mechaniczny kręgosłupa, ostre ruchy;
 • praca osiadła lub stojąca;
 • długi pobyt w projekcie.

Dodatkowo, są chorobami, które powodują ból w dolnej części pleców, które obejmują:

 1. Skręcenia, złamania, skrzywienie kręgosłupa.
 2. Osteochondroza, wysunięcie, spondyloza.
 3. Rak przerzuty nowotworu wywołując powstawanie kręgosłupa lub otrzewnej, które jest również rozmieszczone w regionie rdzenia.
 4. Spondyloartroza jest przewlekłą chorobą zwyrodnieniową stawów międzykręgowych.
 5. Udar jest naruszeniem krążenia mózgowo-rdzeniowego, powodując ból w dolnej części pleców.
 6. Choroby zakaźne, na przykład gruźlica.
 7. Choroby narządów jamy brzusznej, z których ból są przekazywane do dolnej części pleców.

Ważne! Zespół bólu w okolicy lędźwiowej jest naturalną reakcją organizmu na rozwój procesów patologicznych.

Diagnostyka

Przed udzieleniem odpowiedzi na pytanie, jak leczyć chorobę, konieczne jest poddanie się kompleksowemu badaniu. Jeśli ból w dolnej części pleców stał się stały, ostry, przerywany i nie wynosił 3-4 dni, wówczas mężczyzna powinien udać się do polikliniki - najpierw do terapeuty rejonowego. Na podstawie skarg pacjenta i ogólnego badania lekarz może zalecić konsultacje z neurologiem, reumatologiem, ortopedą, urologiem i innymi lekarzami.

Badanie przeprowadza się za pomocą radiografii, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, mielografii, badań krwi i moczu. Z natury bólu można określić chorobę:

 1. Ostry ból, który występuje ostro, wskazuje na kolkę nerkową, występowanie krążków kręgowych, ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek, ropień nadtwardówkowy, rozciąganie mięśni.
 2. Bolący ból mówi o rozwoju zapalenia szpiku i osteochondrozy.
 3. Długie i bolące bóle pojawiają się przy rozciąganiu, odmiedniczkowym zapaleniu nerek i zapaleniu kości i szpiku.

Lokalizacja zespołu bólowego jest również oceniana na podstawie choroby. Jeśli występuje choroba nerek, dyskomfort promieniuje do stawów kręgosłupa z żebrami. Kiedy choroba narządów płciowych daje ból w kości krzyżowej, a wraz z guzem jelita i owrzodzenia boli dolny kręgosłup.

Na podstawie takiej ankiety i zidentyfikować objawy choroby, diagnoza jest wykonywana i leczenie pacjenta jest przepisywane.

Leczenie farmakologiczne

O tym, do jakiego lekarza się zwrócić, powiedziano już wcześniej. Teraz powinniśmy przeanalizować możliwe sposoby leczenia danej choroby.

Jeśli ból w dolnej części pleców nie jest związany z chorobami kręgosłupa, leczenie przeprowadzają wyspecjalizowani lekarze, w zależności od charakteru kręgosłupa. Jeśli chodzi o choroby, nieskomplikowane formy, terapeuta lub neurolog może przepisać leczenie. Tutaj przede wszystkim przepisane są leki - niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Uśmierzaj cierpienie lokalnych leków: środki przeciwbólowe, takie jak spasmalgon, nurofen, ketany. Ocieplenie i żele przeciwzapalne, maści, krem.Należą do nich Diclofen, Capsicum, Dolobene.

Zaleca się między innymi zmniejszenie obciążenia kręgosłupa, gdzie konieczne jest wykluczenie ciężkiej pracy fizycznej, skrócenie czasu spędzonego w pozycji siedzącej lub stojącej, pozbycie się nadwagi. Zadaniem specjalisty jest również dostosowanie pacjenta do wychowania fizycznego, z wyjątkiem biegania, skakania i uprawiania sportu.

Neurolodzy stosują konserwatywne leczenie bólu lędźwiowego, dlatego następujące grupy leków są koniecznie uwzględnione:

 1. Mioreaksanty - działają relaksująco i łagodzą skurcze mięśni zaciśniętych, dają im odpocząć. Takie leki obejmują midocale, sirdalud.
 2. Witaminy z grupy B - odżywiają włókna nerwowe i stymulują ich regenerację.

Takie leczenie jest przewidziane dla ostrego bólu. W przypadku przewlekłych objawów nie są one skuteczne, chociaż nie powodują szkód.

Chirurdzy w takich przypadkach zalecają stosowanie bandaża lędźwiowego. Wspiera dolną część pleców, łagodząc nieprzyjemne doznania podczas ciężkiej pracy, długą drogę. Ale takie użycie tylko ułatwia stan pacjenta, nie ma efektu leczniczego - usunięcie bandaża, ból powraca.Leczenie zachowawcze są również wykorzystywane jako odbioru i transmisji leki przeciwbólowe procedur usuwania skurcz mięśni masa „blokada” (lidokaina), fizykoterapia i inne manipulacje. Procedury te powinny być połączone z terapeutycznego pływanie i ćwiczenia.

Kiedy występuje znaczne uszkodzenie rdzenia kręgowego struktur, obrzęk, złamanie kompresyjne, najbardziej międzykręgowych przepuklina, uciekania się do operacji. Takie operacje są w różnym stopniu złożoności, od małych, który jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, zanim poważna operacja przeprowadzona w kilku etapach ze zmianą zespół chirurgów.

Tradycyjna medycyna

Po pełne badanie patologii i determinacja mogą uciekać się do gotowania receptur kompresy, napary i wywary. Metody unieszkodliwiania ludowych należy ustalić z lekarzem, tak aby nie zaszkodzić organizmowi. Najbardziej skuteczne przepisy obejmują:

Kompres wykonany z plew

Zebrać plewy w torebce wykonanej z naturalnych materiałów. Gotować przez pół godziny, aby zebrać bezpośrednio w worku.Następnie wyjmij go, pozwól mu trochę ostygnąć i połóż go na odcinku lędźwiowym na godzinę.

Leczenie pokrzywy

Przewlekłe zapalenie korzonków podczas zaostrzenia jest całkowicie wyleczone pokrzywą. W okresie jego aktywnego wzrostu trzeba podnosić trawę i biczować dolną część pleców.

Zastosowanie tynków musztardowych

Dobra pomoc w usuwaniu gorączki bólu. Możesz użyć pasty musztardowej. Nakładaj na lędźwie przez 5 minut lub aż poczujesz pieczenie. Musztardy muszą być rozgrzane, nie spalone.

Podczas rozciągania i osteochondrozy, wraz z zaleceniem lekarza, można stosować ziołowe napary i wywary przygotowane na podstawie następujących przepisów:

Nalewka z lila

Wlać szklankę świeżych kwiatów bzu z 500 ml wódki, pozostawić na wlew przez tydzień. Opłucz dotknięty obszar 2 razy dziennie aż do zakończenia infuzji.

Leczenie wrotyczem

Suche liście i kwiaty wrotyczu w ilości 20 g włożyć do termosu i wlać 0,5 litra wrzącej wody. Pozwól mu parzyć przez godzinę i dodaj do infuzji pół łyżeczki soli. Codziennie przed pójściem spać, zaatakuj chore miejsce i natychmiast owinąć się ciepłym kocem.

Kompres z rzodkiewki lub chrzanu

Przewiń maszynę do mielenia mięsa lub rzodkiewki. Wymieszaj warzywa ze śmietaną w równych ilościach i przytwierdź do talii.Przywiąż ją wełnianym szalikiem i chodź, aż pojawi się pieczenie.

Łopian

Pozostaw łopatek wstępnie osuszonych, a następnie spala wrzącą wodą. Przymocuj liście do talii, zawiąż je wełnianym szalikiem na jedną godzinę.

Do rozdrabniania i kompresowania nadają się nalewki alkoholowe z wykorzystaniem liści eukaliptusa, korzenia Adama, łopianu, które są przygotowywane niezależnie lub z powodzeniem kupowane w aptece. Możesz nakładać świeże liście chrzanu, wiązać je chusteczką i zmieniać codziennie. Pomóż wnieść mięśnie w ton mielenia miodu, który należy wykonywać intensywnie, jak przy masażu.

Ważne! Nie używaj ziołowych kuracji. Nie wszystkie choroby kręgosłupa można leczyć danym ogrzewaniem.

Zapobieganie

Choroby kręgosłupa są łatwiejsze do uniknięcia niż w przyszłości cierpią na silny ból i uciekają się do długotrwałego leczenia. W celach profilaktycznych mężczyźni powinni robić przerwy na spacery, popijanie i przechylanie się, jeśli ich praca wymaga długotrwałego siedzenia w jednym miejscu.

Wolnego czasu nie należy spędzać na komputerze ani telewizorze - wolą spacerować po parku.Usiąść trzeba bezpośrednio, a także obserwować postawę, aby zapobiec rozwojowi skoliozy i osteochondrozy. Regularne ćwiczenia fizyczne i pływanie powinny być wykonywane regularnie - to wzmacnia mięśnie pleców i poprawia elastyczność kręgosłupa, co pomoże wykluczyć ściskanie naczyń i zaciśnięte nerwy.

Każdy człowiek, który chce być zdrowy, powinien zwracać szczególną uwagę na siebie. Obserwuj swoją dietę i wagę - dodatkowe funty nie dodają zdrowia. Utrzymując kręgosłup zdrowy, możesz uniknąć wielu problemów związanych z pracą, życiem rodzinnym i osobistym.

Obejrzyj wideo: Zlikdiwuj ból pleców za pomocą jednego ruchu