Ćwiczenia terapii ruchowej w osteochondrozie kręgosłupa lędźwiowego

LFK z osteochondrozą odcinka lędźwiowego kręgosłupa stanowi integralną część leczenia urazów kręgosłupa. Takie ćwiczenia mogą znacznie poprawić kondycję mięśni, wzmocnić je, zwiększyć napięcie. Niezbędna jest gimnastyka medyczna z osteochondrozą lędźwiową, ponieważ dzięki niej można znacznie poprawić efekt standardowego leczenia i wzmocnić zdrowie pacjenta.

Ćwiczenia z pozycji leżącej

Gimnastyka kręgosłupa lędźwiowego obejmuje ćwiczenia wykonywane z pozycji leżącej, siedzącej i stojącej. Takie elementy są odpowiednie dla pacjentów, u których choroba jest w stanie przewlekłym, przy zaostrzeniu choroby niepożądane jest angażowanie się w terapię ruchową.

Połóż się na podłodze, lekko ugnij kolana i rozciągnij ręce wzdłuż tułowia. Twoim zadaniem jest nadwerężać mięśnie brzucha całą swoją siłą. Nie wstrzymuj oddechu. Aby kontrolować stan mięśni, możesz położyć dłoń na brzuchu. Wykonaj element 12 razy. Przy prawidłowym wykonaniu tego ćwiczenia z osteochondrozą lędźwiową grzbiet powinien lekko się wygiąć. Jeśli doświadczasz bolesnych uczuć podczas wykonywania elementu, wtedy możesz ułatwić zadanie.Trzymaj nogi nie prosto, ale przechyl je na bok.

Po zakończeniu ćwiczenia wróć do pozycji wyjściowej, dopiero teraz całkowicie zgnij kończyny. Unieś górną część ciała o 15 cm od podłogi i pozostań w tej pozycji przez 8 sekund. Następnie płynnie opadają na podłogę. Ukończyć zadanie 12 razy. Takie ładowanie osteochondroza znacznie wzmocni mięśnie talii i brzucha. Położenie rąk, które sam określasz. Jeśli trudno je utrzymać za głową, wyciągnij je przed siebie.

Leczenie osteochondrozy jest niemożliwe bez takiego ćwiczenia. Wróć do pozycji wyjściowej. Teraz pociągnij do przodu prawą rękę i zegnij lewą nogę w kolanie. Połóż dłoń na kolanie. Następnie spróbuj postawić stopę w swojej głowie, a wręcz przeciwnie, odsuń kolano od siebie. Kontynuuj przez 8 sekund. Potem zmień ramię i nogę. Musisz wykonać ćwiczenie 7 razy. U niektórych pacjentów ten terapeutyczne ćwiczenie kręgosłupa osteochondroza może powodować ból w mięśniach następny dzień, ale jest to całkiem normalne, a ból minie w ciągu 2-3 dni.

Połóż się w pozycji wyjściowej i zrelaksuj się.Teraz powoli obiema stopami w prawo tak wysoko, jak tylko potrafisz. Jednocześnie spróbuj zgiąć w prawo całą górną częścią pnia. Kręgosłup powinien kręcić się bardzo mocno. Takie leczenie dobrze ugnie nie tylko dolną część pleców, ale całe plecy. Przytrzymaj zakrzywioną pozę przez 5 sekund, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. Następnie pochyl się na drugą stronę. Wykonaj element 6 razy.

Powrót do spisu treści

Ćwiczenia z pozycji stojącej

Gimnastyka terapeutyczna do osteochondrozy oznacza zespół elementów wykonanych w pozycji stojącej. Zejdź na kolana przed wsparciem (możesz wziąć krzesło), połóż na nim ręce i głowę. Teraz zwiń plecy i zmaksymalizuj mięśnie. Przytrzymaj w tej pozycji przez 6 sekund i powoli ugnij plecy na drugą stronę. Konieczne jest zrobienie elementu 8 razy, ale musi to być wykonane płynnie, bez nagłych ruchów i bez pozwalania na nieprzyjemne doznania. Następnie wykonaj następny element na tej samej zasadzie, tylko teraz łuk szkieletu na prawo i lewo.

W osteochondrozie lędźwiowym przydatny jest następujący element. Do jego realizacji możesz użyć dowolnej pomocy, ale najlepiej otwartych drzwi. Przytrzymaj obie ręce wystarczająco wysoko i usiądź.Staraj się trzymać ręce jak najwyżej. Powoli rozciągnij kręgosłup. To ćwiczenie pomoże zmniejszyć nacisk na dyski, nerwy i stawy. Czas trwania ćwiczenia wynosi 1-2 minuty. Następnie odpocznij i powtórz element 3 więcej razy.

Aby zapobiec osteochondrozy lędźwiowej, należy regularnie wykonywać następujący element. Będziesz potrzebował ustalonej wysokiej poprzeczki. Złap ją za ręce, zrelaksuj się tak bardzo, jak to możliwe. Staraj się utrzymać górną część pnia na miejscu, a następnie powoli skręć najpierw w prawo, a potem w lewą stronę. Spróbuj zrobić wszystkie elementy:

  1. Tak zrelaksowany, jak to tylko możliwe.
  2. Napinanie tylko pewnej grupy mięśni, która bierze udział w ćwiczeniu.
  3. Wykonuj elementy powoli, bez gwałtownych ruchów.

Gimnastyka dla osteochondrozy okolicy lędźwiowej powinna być przeprowadzana codziennie. Wskazane jest przeprowadzenie pełnego przebiegu wszystkich ćwiczeń. Jeśli niektóre elementy są wam dane z trudem lub powodują dyskomfort, lepiej nie gorliwie i czasowo odłożyć ich realizacji. Po zakończeniu każdego bloku elementów, zróbmy sobie przerwę na co najmniej pół godziny.

Powrót do spisu treści

Dodatkowy blok ćwiczeń

Fizjoterapia na osteochondroza kręgosłupa polega na ćwiczeniu pacjenta z siedzenia. Te elementy mogą znacznie wzmocnić mięśnie i zwiększyć ich elastyczność. Usiądź na podłodze. Wyprostuj jedną nogę, a drugą ugnij w kolanie i przesuń w prawo. Teraz powoli pochylaj się do przodu i staraj się dotrzeć do stóp własnymi rękami. Ćwiczenia można wykonywać bardziej energicznie niż poprzednie. Najważniejsze, że pacjent nie robi ostrych szarpnięć (więc możesz uszkodzić plecy). Wykonaj element 8-12 razy.

Kolejne skuteczne ćwiczenie LFK z osteochondrozą lędźwiową - leżą na brzuchu, prostują kończyny i lekko rozchylają nogi. Podnieś prawą stopę nad podłogą o 10 cm i przytrzymaj w tej pozycji przez 7 sekund. Następnie opuść go na podłogę. Teraz powtórz element lewą stopą. Ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy.

Regularnie przeprowadzając ten element, możesz znacznie wzmocnić mięśnie pośladkowe i mięśnie pleców. Pomoże to poprawić postawę i zapobiegnie pojawieniu się krzywizny kręgosłupa. Wykonaj zadanie z najbardziej prostymi nogami.Ale jeśli pierwsze kilka ćwiczeń okaże się trudne, wtedy nogi mogą być lekko zgięte w kolanach.

Pożądane jest zakończenie każdego treningu masażem. To pomoże rozciąć mięśnie, staną się bardziej elastyczne.

Pacjenci znacznie poprawiają swoje samopoczucie po krótkim masażu, który kończy szkolenie.

Wykonuj manipulacje może być profesjonalnym masażystą i członkiem rodziny pacjenta.