Gimnastyka lecznicza z przepukliną odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Choroby kręgosłupa, w tym przepuklina okolicy lędźwiowej, wymagają systematycznego ćwiczenia, ponieważ większość patologii występuje na tle słabości mięśni i niedostatecznego krążenia krwi. Przepuklinę fizyczną przedstawiono wszystkim pacjentom w pierwszym i drugim stadium choroby, ale w ostatnim stadium wysunięcia terapia ruchowa jest przepisywana z dokładnością i wieloma przeciwwskazaniami. Lędźwiowa przepuklina występuje częściej u mężczyzn, sportowców, osób z wrodzonymi i nabytymi chorobami kręgosłupa. Gimnastyka lecznicza z przepukliną odcinka lędźwiowego została zaprojektowana specjalnie dla pacjentów z nieprzyjemnymi objawami bólu, sztywnością ruchów i ciężkością w dolnej części pleców. Ćwiczenia pozwalają rozciągnąć mięśnie, rozluźnić je i wzmocnić, aby zapobiec progresywnemu występowi krążka międzykręgowego.

Ćwiczenia terapeutyczne z patologią międzykręgową pomagają poprawić krążenie krwi, usunąć stagnację, stale utrzymują kręgosłup w tonie, który nie jest wystarczający dla osób cierpiących na chorobę kręgosłupa. LFK działa jednocześnie jako metoda zapobiegawcza i terapeutyczna, w połączeniu z leczeniem farmakologicznym stosuje się w okresie pooperacyjnym.

LFK: zasady ogólne

Fizjoterapia jest jedną z niewielu metod leczenia przepukliny lędźwiowej bez skutków ubocznych i powikłań, o ile przestrzegane są zasady bezpieczeństwa. Kompleks gimnastyczny dla pacjentów ze schorzeniami kręgosłupa zakłada proste ruchy, prostowanie, skręcanie, mające na celu rozciąganie kręgosłupa, polepszanie odżywiania tkanek i wzmacnianie gorsetu mięśniowego.

Większość ćwiczeń jest uniwersalna i może być wykonywana przez każdego pacjenta, ale najpierw musisz skonsultować się z lekarzem, aby wybrać indywidualny kompleks, który będzie chronił przed przypadkowym uszkodzeniem kręgów. Przepuklina międzykręgowa nie toleruje nagłych ruchów, nachyleń, wstrząsów i dużego obciążenia, ponieważ wychowanie fizyczne odbywa się na miękkiej macie z wstępną rozgrzewką.

LFK wymaga prawidłowego przygotowania kręgosłupa i całego ciała:

 1. Normalizacja oddychania: musisz się położyć i całkowicie zrelaksować, co pomoże technikom medytacyjnym. Każde ćwiczenie powinno odbywać się przy odpowiednim oddechu: przy wydechu - napięcie, przy wdychaniu - relaksacja.
 2. Self-masaż do rozgrzewki: zalecana część kręgosłupa jest łatwa do zaczesania, zarówno przed rozpoczęciem gimnastyki, jak i po zakończeniu terapii ruchowej.
 3. Pierwsze ćwiczenie nie powinno powodować bólu i dyskomfortu: zgodnie z tą zasadą wybierany jest cały zestaw czynności.

Trening fizyczny z przepukliną lędźwiową powinien zająć pół godziny dziennie, zaleca się rozprowadzanie kilku ćwiczeń w ciągu dnia.

Ćwiczenia z przepukliną lędźwiową

LFK powinno stać się integralną częścią leczenia przepukliny międzykręgowej. Ćwiczenia wykonuje się godzinę po posiłku i dwie godziny przed snem. Pacjenci w okresie pooperacyjnym powinni stosować bandaż podtrzymujący, aby zmiękczyć przypadkowymi uderzeniami, ostrymi zakrętami.

Skuteczne ćwiczenia z przepukliną międzykręgową:

 1. I.P. (indywidualne stanowisko): leżąc na plecach. Pierwsze ćwiczenie polega na maksymalnym rozciągnięciu ramion i nóg równolegle do podłogi. To pozwala ci przygotować kręgosłup, rozciągnąć go i zrelaksować.
 2. IP: leżąc na plecach, jego ręce są równoległe do ciała, jego nogi są proste. Płynnie podnosisz głowę i ramiona, podnosząc ramiona, nogi pozostają równe. Wykonaj 10 razy.
 3. IP: leżąc na plecach, nogi zgięte w kolanach. Naprzemiennie unieść nogę i przeciwną rękę, dotykając ich. Powtórz 5 razy.
 4. IP: leżąc na brzuchu, ręce skierowane ponad głową.Pod brzuchem połóż poduszkę i na przemian podnieś nogi, trzymając je w powietrzu przez 10-15 sekund.
 5. IP: leżąc na boku, opierając się na łokciu. Koniecznie podnieś nogę gładko, opierając się na łokciu i drugiej nodze.
 6. IP: leżąc na plecach, ręce za głową. Alternatywnie, przynieś jedną nogę, zgiętą w kolanach do klatki piersiowej, jednocześnie podnosząc głowę i łokieć, aby dotknąć kolan.

Istnieją ćwiczenia LFK, które nie wymagają żadnego wysiłku, ale należą do najskuteczniejszych ćwiczeń z przepukliną międzykręgową w pierwszym etapie:

 1. Leżąc na podłodze, połóż miękką poduszkę pod biustem, aby plecy opadły. W tej pozycji leżeć przed dyskomfortem.
 2. Stanie na czworakach, aby maksymalnie zgiąć plecy, jest w tej pozycji aż do pojawienia się nieprzyjemnych wrażeń.

Niektóre ćwiczenia należy wykonywać na krześle lub nawet leżeć na sofie, które promują przedłużenie kręgosłupa i stymulację krążenia krwi w obszarze patologicznym.

 1. IP: siedząc na krześle. Opierając dłonie o krawędź krzesła, unieś nogi ugięte pod kolana, trzymaj plecy wyprostowane, patrz prosto.
 2. I.P. siedząc na krześle, ręce na piersi, nogi na szerokość barków.Musisz wykonać płynne obroty tułowia, pozostając w pozycji obróconej przez 10 sekund.
 3. I.P. leżąc na brzuchu, używając miękkiej maty lub sofy. Maksymalnie pociągnij skarpetki, jednocześnie podnosząc ręce do góry, podnosząc głowę i ramiona.

Każdy kompleks gimnastyczny z przepukliną międzykręgową wykonuje się łatwo i bez wysiłku, jeśli ćwiczenia są wykonywane z trudem, trzeba przejść drugą diagnozę, wykluczyć zaostrzenie i powikłania przepukliny.

Przeciwwskazania

Zabiegowi związanemu z wykonywaniem ćwiczeń fizycznych przez pacjenta z przepukliną lędźwiową bezwzględnie zabrania się, ponieważ powikłanie to wymaga natychmiastowej operacji chirurgicznej i prowadzi do uszkodzenia rdzenia kręgowego. Nie zaleca się rozpoczęcia ćwiczeń z ciężkim objawem bólu, po chorobie wirusowej i zakaźnej, z otwartą raną kręgosłupa.

Prawidłowo wybrane ćwiczenia, spacery na świeżym powietrzu i zrównoważone odżywianie to najprostsze, ale skuteczne sposoby monitorowania kręgosłupa i zapobiegania zaostrzeniu się przewlekłych chorób prowadzących do przepukliny.

Obejrzyj wideo: Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy (Styczeń 2020).

Loading...