Fizjoterapia z przepukliną międzykręgową okolicy lędźwiowej

Przepuklina w okolicy lędźwiowej występuje u większości pacjentów z chorobami kręgosłupa. Występ krążka międzykręgowego występuje głównie lub wtórnie. Kiedy pierwotna zmiana na kręgosłupie wpływa na wysokie obciążenie, osoba wykonuje gwałtowny ruch lub podnosi ciężki ładunek, z którym nawet zdrowe dyski nie mogą sobie poradzić. Wtórna przepuklina występuje u osób z istniejącymi chorobami kręgosłupa: osteochondroza, skolioza, przewlekły uraz. Skuteczne i atraumatyczna sposobem pozbycia lędźwiowo przepukliny jest fizjoterapia (LFK). Prawidłowo wykonany i regularne ćwiczenia terapii obsługuje wszystkie części kręgosłupa w dobrej kondycji, są równomiernie rozłożone obciążenie, poprawiając odżywianie oraz zapobieganie progresji choroby.


U dorosłych międzykręgowy przepukliny lędźwiowej lub lędźwiowo ogranicza ruch wywołuje ból, stały dyskomfort podczas chodzenia i siedzi, bo najtrudniej poradzić sobie z chorobą dla osób prowadzących siedzący tryb życia chorób pracy, które nie aktywnie pozwalają spędzić czas i utrzymać ciało w dobrej kondycji.Czynniki te nie tylko zakłócają leczenie, ale również często powodują wypukłość odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

LFK pomaga pacjentowi rozładować napięcie, zmniejszyć obciążenie dolnego odcinka kręgosłupa i wspomóc chorobę bez konieczności wykonywania zabiegu chirurgicznego.

Objawy i leczenie przepuklin kręgowych

Leczenie przepukliny dysku ćwiczeń i innych metod zachowawczych jest usunięcie objawowe kompleksu, a do tego trzeba wiedzieć dokładnie, co jest przedłużony walkę.

Przepuklina kręgosłupa objawia się następującymi objawami wymagającymi leczenia:

 1. Ograniczenie ruchu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym: objawia się zniszczeniem dysku i ustaniem jego normalnej funkcji;
 2. Zespół bólu: występuje na tle ściskania korzeni nerwowych pod wysokim ciśnieniem w dysku. Ten objaw trwa chirurgii minimalnie inwazyjnej, ale również codzienne ćwiczenia przez kilka minut rozluźnia mięśnie chorego kręgosłupa i tymczasowo łagodzi ból;
 3. Zaburzenia neurologiczne, drętwienie, zanik mięśni: wymaga to przejaw aktywności fizycznej w zapobieganiu postępującym zanikiem tkanki mięśniowej.

Ćwiczenia na plecach powinny być integralną częścią leczenia kręgosłupa lędźwiowego, nawet w przypadku zabiegu chirurgicznego. Zaletą włączenia do terapii ruchowej jest bezpieczeństwo pacjentów w przypadku przeciwwskazań do zabiegu chirurgicznego lub choroby kręgosłupa na wczesnym etapie powstawania procesu patologicznego.

Ćwiczenia z pleców

Objawy bólu stale towarzyszą pacjentowi z przepukliną międzykręgową. Segment ten ma największe obciążenie, ponieważ przepuklina wiąże pacjenta i uniemożliwia mu wykonywanie zwykłych czynności. Troska o plecy jest potrzebna nie tylko w czasie ćwiczeń, ale przez cały dzień. Pacjent powinien trzymać się płasko z pleców, spać na materacu ortopedycznym i chodzić dalej, robiąc spacery między pracą siedzącą.

Aby pozbyć się bólu z przepukliną, możesz wykonać następujące ćwiczenia na plecy:

 1. I.P. leżąc na plecach. Lewa noga powinna być zgięta, prawa powinna być uniesiona, powinna być owinięta wokół ramienia i pociągnięta w kierunku głowy. W tej pozycji pozostań przez 10 sekund, zrelaksuj się. Powtarzaj w ciągu dnia do 5 razy;
 2. I.P. leżąc na plecach.Zegnij nogi w kolanach, chwyć kolano jedną ręką i przyciśnij stopę do brzucha. Przytrzymaj w tej pozycji przez 15 sekund, zrelaksuj się;
 3. I.P. klęcząc. Stojąc na jednym kolanie, odciągnij nogę do tyłu, dłonie spoczywają na kolanie drugiej nogi;
 4. I.P. stojąc. Po wyciągnięciu ręki do stołu, pochyl się i dotknij ramionami podparcia, a następnie maksymalnie pochyl głowę w dół, rozciągając kręgosłup.

Takie proste ćwiczenia z przepukliną odcinka lędźwiowego pomogą rozluźnić mięśnie i usunąć sztywność, eliminując ból. Powtarzaj ćwiczenia dla sekcji lędźwiowo-krzyżowej kilka razy dziennie, naprzemiennie z lekkimi i bardziej złożonymi ruchami.

Ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa

Prawidłowa postawa jest integralną częścią leczenia patologii odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Chora część kręgosłupa przenosi obciążenie na inne segmenty, co prowadzi do skrzywienia w okolicy klatki piersiowej lub szyjki macicy, dlatego cały kręgosłup musi być pod wpływem gimnastyki.

Ćwiczenia terapeutyczne poprawnej postawy obejmują następujące ćwiczenia:

 1. I.P. leżąc na brzuchu. Opierając się na dłoniach, unieś jego tors, nie podnosząc nóg.Pozostań w tej pozycji aż do dyskomfortu, zrelaksuj się;
 2. I.P. leżąc na brzuchu. Ręce wyciągnięte nad głową, nogi proste. Głowa i nogi odrywają się od ziemi i wznoszą tak bardzo, jak to możliwe. Powtórz do 5 razy, zrelaksuj się;
 3. I.P. na czworakach. Plecy wyginają się w dół i utrzymywane w tej pozycji aż do 10 sekund, a następnie wyprostuj plecy i powtórz ćwiczenie.

terapia ruchowa zawiera ćwiczenia dla wszystkich grup mięśni pleców, ponieważ przepuklina lędźwiowo nie należy zapominać o piersi i odcinka szyjnego.

Funkcje treningu fizycznego

Pacjenci z przepukliną mogą łączyć ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni, relaksację, rozciąganie za pomocą jogi. Joga jest szczególnie przydatna dla pacjentów z ciężkimi objawami bólu, kiedy nawet prosta gimnastyka wykonywana z trudem i ból nasila. Zwiększenie skuteczności leczenia może pływać w basenie, chodzić i praktyka medytacji.

Zasady terapii ruchowej w przypadku patologii kręgosłupa:

 1. Na każdym etapie choroby minimalny uraz może powodować powikłanie przepukliny, ponieważ pierwsza zasada treningu - ćwiczenia wykonywane są na miękkiej macie, z powrotem chroniony odzieżowym;
 2. Wykluczanie nagłych ruchów i zwrotów: jeśli ćwiczenie polega na skręcaniu bez uprzedniego przygotowania, jest to niebezpieczne i musi zostać usunięte;
 3. Wybrany kompleks należy podzielić na kilka podejść, które są wykonywane w odstępie kilku godzin;
 4. Podczas gimnastyki zaleca się prawidłowy oddech, co zwiększa skuteczność treningu.

ЛФК jest użyteczny i działa terapeutycznie, ale podchodzi nie wszystkie, dlatego wstępne należy skonsultować się z lekarzem. Nawet przy prawidłowym działaniu nie ma gwarancji powrotu do zdrowia, dlatego zawsze należy być gotowym na wyznaczenie radykalnego leczenia przepukliny w oddziale lędźwiowo-krzyżowym.

Obejrzyj wideo: Przepuklina L5 - S1 - jak to naprawić ?