Terapia manualna z przepukliną lędźwiową: wskazania, technika

Terapia ręczne (ramiona terapii) - metoda leczenia i profilaktyki chorób układu mięśniowo-szkieletowego, a system wewnętrznego działających na ręce ekspertów poszczególnych części ciała. Jest to długotrwała metoda leczenia, która stała się popularna i znana ze względu na jej skuteczność. Wielu pacjentów, którzy są przeciwwskazani w leczeniu leków i operacji, zwraca się do terapeutów ręcznych z nadzieją na wyzdrowienie, i to przychodzi.

Więcej o kompleksie ćwiczeń z przepukliną kręgosłupa lędźwiowego.
Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do masażu (sposoby te są często łączone) służy do manipulowania są leczenia kręgosłupa za pomocą specjalnych technik, które pozwalają na zwiększenie odstępu między stawów. Terapeuci manipulując ręce i przykładania siły, wrócić mobilności kręgosłupa, przywracając pozycję kręgosłupa, a tym samym poprawić krążenie. Wszystko to jest konieczne w przypadku pacjentów z przepukliną międzykręgową lędźwiową.

Na leczenie, należy najpierw zbadać, jak istnieją przeciwwskazania bezwzględne, a sama w sobie nie jest to najbezpieczniejsza metoda, dlatego ważne jest, aby wyeliminować ryzyko.Leczenie manualne przepukliną kręgosłupa odbywa się w połączeniu z masażem, fizjoterapią, leczeniem farmakologicznym i terapią ruchową.

Terapia manualna

Ta metoda leczenia zgromadziła wiedzę z zakresu ortopedii, neurofizjologii, traumatologii i neurologii. Lekarz podczas sesji oddziałuje na wszystkie części ciała, stawy, więzadła, mięśnie i wszystko to w celu pełnego przywrócenia pleców pacjenta. Szczególnie skuteczna jest terapia manualna wady w odcinku lędźwiowym lub piersiowym, ponieważ usuwa ona objawy neurologiczne, normalizuje postawę i pomaga wzmocnić mięśnie pleców.

Aby przeprowadzić takie leczenie wcześniej, mogliby tylko neurolodzy i ortopedzi, którzy przeszli specjalne kursy. Dzisiaj każdy lekarz miał taką możliwość, po przejściu wstępnego szkolenia z terapii manualnej.

Ważne! Osteopatia - opcja leczenie Zachodniej, to nie jest ujęte w wykazie specjalności lekarskich, a nie jest licencjonowany w Rosji, ponieważ dostęp do osteopaci zostali przeszkoleni w Rosji, może być niebezpieczna decyzja, w takim przypadku osoba bierze pełną odpowiedzialność.

Dlaczego terapia manualna jest tak skuteczna w przypadku przepukliny dysku?

 1. Terapia ma na celu przywrócenie funkcjonowania kręgosłupa, a przepuklina okolicy lędźwiowej zawsze wiąże się z naruszeniem jej funkcji, ponieważ takie leczenie wpływa na samą przyczynę i dlatego jest uważane za skuteczne;
 2. Przepuklinom kręgosłupa towarzyszy ucisk korzeni nerwowych i zmniejszenie przestrzeni międzykręgowej. Lekarz podczas sesji stosuje techniki, które zmniejszają nacisk na kręgosłup i korzenie nerwowe, więc pacjenci zauważają zmniejszenie bólu i przedłużoną remisję;
 3. Choroba, której towarzyszy zniszczenie krążka, rozpoczyna się od naruszenia mikrokrążenia i krążenia krwi w zajętym segmencie. Podczas terapii funkcje te są przywracane po zakończeniu leczenia dysku, a cały kręgosłup jest podawany normalnie;
 4. Leki i fizjoterapia nie mogą bezpośrednio wpływać na zaatakowane obszary, uwalniając naczynia i korzenie nerwów od naruszenia, ale można to częściowo osiągnąć za pomocą technik manualnych.

Leczenie manualnego terapeuty jest długie - 10-20 procedur, ale jeśli dla jednego pacjenta przerwy między sesjami są tylko dwa dni, to dla innych kilka miesięcy i więcej.

Po zakończeniu leczenia lekarz udziela zaleceń dotyczących odżywiania, gimnastyki terapeutycznej w celu utrwalenia wyniku.

Wskazania do przepukliny międzykręgowej

Leczenie przepukliny w oddziale lędźwiowym przez techników ręcznych jest skuteczne w takich przypadkach:

 1. Zespół bólowy w początkowej fazie procesu patologicznego, gdy występuje nieznaczne wybrzuszenie krążka i dochodzi do zaburzenia czynności motorycznej kręgosłupa;
 2. Wyrażony ból w zaawansowanym stadium osteochondrozy, a następnie przepuklina kręgosłupa;
 3. Przemieszczenie krążków międzykręgowych, pojawianie się objawów neurologicznych, skurcze mięśni;
 4. Proces zwyrodnieniowy i dystroficzny odcinka lędźwiowego kręgosłupa;
 5. Ostry zespół bólowy, który nie ustępuje przez miesiąc.

Przeciwwskazania

Zabrania się manipulowania przepuklinami okolicy lędźwiowej ręcznie, gdy w ciele występują nowotwory złośliwe, ostra infekcja we wczesnym okresie pooperacyjnym.

Względne przeciwwskazania:

 1. Ostra manifestacja osteochondrozy lub przepukliny lędźwiowej;
 2. Ciężkie wrodzone lub nabyte anomalie kręgosłupa;
 3. Rozpoczęte formy artrozy;
 4. Okres ciąży (z wyjątkiem pierwszych tygodni, które są indywidualne);
 5. Niestabilność kręgów ostatniego stopnia.

Aby dokładnie określić, czy tryb leczenia Instrukcje muszą poddać wielu procedur diagnostycznych oraz X-ray, MRI, ultradźwięków, EKG, densytometrii, skanowanie CT, badanie krwi.

Techniki i techniki

W terapii manualnej istnieje kilka technik, które mają określone cele:

  1. Mobilizacja ma na celu wprowadzenie kończyn, stawów, mięśni w określonej pozycji, aby poprawić ruchomość kręgosłupa;
  2. Pełna relaksacja kręgosłupa, którą osiąga się po krótkotrwałym silnym napięciu mięśni;
  3. Pressura jest rodzajem masażu punktowego w terapii manualnej, służy do eliminowania bolesnych skurczów mięśni;
  4. Rozciąganie skróconych więzadeł, mięśni, blizn.

Praktycznie wszystkie techniki terapii są miękkie, z wyjątkiem mobilizacji joggingowej, która daje charakterystyczny dźwięk (skrzypienie lub kliknięcie). Wielu pacjentów to dźwięk przeraża, ale doświadczony terapeuta manualny sprawia, że ​​ta technika jest absolutnie bezbolesna.

Leczenie manualne przepukliną może zaszkodzić tylko w przypadkuniewłaściwa ocena wskazań i przeciwwskazań lub w przypadku odniesienia się do terapeuty bez wykształcenia lekarskiego i zaświadczenia.

Obejrzyj wideo: Terapia manualna MULTI MED - część 1 (Listopad 2019).

Loading...