Dlaczego wykonuje się fizjoterapię z przepukliną odcinka lędźwiowego kręgosłupa?

Fizjoterapia z przepukliną odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest metodą leczenia tej patologii. Jeśli stosujesz tylko leki, wynik będzie gorszy niż w przypadku złożonego leczenia. Zewnętrzny wpływ na zmiany w wysunięciu jądra miazgi poza włóknisty pierścień pozwala rozwiązać dwa problemy: wzmocnienie gorsetu mięśniowego, normalizację wszystkich procesów na poziomie komórkowym.

Gdy pojawia się fizjoterapia, punkty aktywne są stymulowane. W wyniku tego uzyskuje się ogólnie pozytywny efekt: poprawia się stan pacjenta, objawy są wygładzane lub eliminowane.

Gdy pojawia się fizjoterapia, punkty aktywne są stymulowane.

Wpływ na ciało

Dzięki fizjoterapii moment operacji jest opóźniony. Procedury pomagają powstrzymać rozwój przepukliny, a czasami następuje remisja, po której następuje odbudowa tkanek w dotkniętym obszarze. Wynik leczenia zależy od stadium rozwoju patologii talii lub kręgosłupa krzyżowego, ucisku korzeni kręgosłupa. Zalety fizjoterapii:

 1. Normalizacja procesów metabolicznych, która przyczynia się do poprawy odżywiania tkanek.W rezultacie rozwój patologii ustaje, przywraca się struktura krążków międzykręgowych.
 2. Zwiększenie zdolności regeneracyjnej tkanek. Zmniejsza to okres rehabilitacji.
 3. Relaksacja mięśni wraz z eliminacją kruchości ścian naczyń krwionośnych i naczyń włosowatych pozwala na normalizację krążenia krwi w okolicy otaczającej krążek międzykręgowy.
 4. Dostarczanie tlenu do tkanek zostaje przywrócone.
 5. Działanie na punkty biologicznie aktywne może zmniejszyć intensywność bólu.
 6. Opuchlizna jest wyeliminowana. Wynika to z normalizacji odpływu limfy na dotkniętych obszarach.
 7. Spazm ustaje.

Podczas stosowania fizjoterapii, zatrzymuje się spazm.

Wskazania

Masaż, ultradźwięki, elektroforeza i inne metody oddziaływania zewnętrznego stosuje się w dwóch przypadkach:

 • okres regeneracji po zaostrzeniu choroby;
 • okres pooperacyjny.

Niektóre techniki są stosowane i zaostrzenie przepukliny. Cel jest wyznaczony przez stopień wystawania jądra miazgi. Wskazaniem do stosowania fizjoterapii jest zespół bólowy, obrzęki, skurcze, ograniczony ruch, utrata czułości, procesy zanikowe.

Rodzaje fizjoterapii

Istnieje wiele metod leczenia przepukliny w oparciu o efekty zewnętrzne.

Niektóre z nich są stosowane jako środek pomocniczy (elektroforeza, fonoforeza). Laserowa magnetoterapia odbywa się na różnych etapach leczenia. Techniki te mogą być stosowane jako główny lub drugorzędny kierunek terapii.

Ćwiczenia fizyczne, pływanie, ćwiczenia na symulatorze - środki pomocnicze, które pomagają wzmocnić mięśniowy gorset. Metody te stosuje się w okresie pooperacyjnym i w celu zapobiegania przepuklinom. Istnieją inne sposoby wpływu zewnętrznego:

 • terapia diadynamiczna;
 • Terapia detenzor;
 • ultradźwięki;
 • amplipulse;
 • terapia manualna;
 • akupunktura;
 • terapia wibracyjna;
 • balneoterapia.
Akupunktura jest stosowana w okresie pooperacyjnym i do zapobiegania przepuklinom.
Amplipulse jest dobry w zapobieganiu.
Balneoterapia stosowana jest w okresie pooperacyjnym.

Są mianowani rzadziej niż uprzednio rozważane techniki. Wybór metody fizjoterapii odbywa się z uwzględnieniem stadium rozwoju przepukliny, jego lokalizacji względem kanału kręgowego, obecności współistniejących chorób.

Elektroforeza

Podczas zabiegu lek jest wprowadzany do struktury skóry lub błon śluzowych. Dzieje się to pod wpływem impulsów elektrycznych na zewnętrznej pokrywie. Ta kombinacja technik pozwala wzmocnić efekt procedury i przyspieszyć powrót do zdrowia.

Elektroforeza pomaga wyeliminować skurcze, znieczula, wzmacnia gorset mięśniowy, pomaga przywrócić postawę.

Leki stosowane podczas zabiegu:

 • Caripazim;
 • Caripain.

Narzędzia te celu zatrzymanie rozwoju procesu zapalnego, chrząstka zmiękcza, zwiększenie intensywności selekcji kolagen, powracając elastyczność tkanek. W leczeniu przepukliny lędźwiowej może powodować nieprzyjemne odczucia. Na jeden kurs wykonuje się 20-30 procedur. Często zaleca się wzięcie kilku kursów z krótką przerwą (1-2 miesiące). Procedura jest przeprowadzana zgodnie z instrukcjami:

 • podkładki są zwilżone preparatami;
 • znajdują się w bolesnych punktach;
 • Podłącz elektrody do uszczelek.

Istnieją różne sposoby przeprowadzania elektroforezy. Typowe warianty: wpływ modulowanego prądu sinusoidalnego, terapia diadynamiczna.

Istnieją różne sposoby przeprowadzania elektroforezy.

Ultradźwięki

Procedura dotyczy trzech kierunków:

 • termiczne;
 • fizyko-chemiczne;
 • mechaniczne.

W procesie ekspozycji na promieniowanie temperatura tkanek nieznacznie wzrasta (o 1-2 ° C). Ponadto ultradźwięki przyspieszają dostarczanie leków do dotkniętego obszaru. Fale ultradźwiękowe wpływają na głębokość tkanek do 6 cm, dzięki czemu substancje aktywne w składzie leków szybciej przenikają do struktury skóry. Wynika to z pulsującego ciśnienia promieniowania na tkance.

Inna metoda pozwala stymulować procesy metaboliczne w komórkach.

Akupunktura

Procedura wymaga wstawienia igieł do biologicznie aktywnych punktów na ciele pacjenta. Jednocześnie dostarczane są różne efekty:

 • zmniejsza intensywność bólu;
 • skurcz został wyeliminowany;
 • procesy międzykomórkowe są znormalizowane.

Aby wzmocnić efekt, impulsy elektryczne są dostarczane do punktów wprowadzania igły lub lek jest dostarczany. Zalety akupunktury obejmują brak nieprzyjemnych wrażeń podczas zabiegu. W takim przypadku nie występują żadne skutki uboczne. Ponadto technika ta jest wykorzystywana na różnych etapach rozwoju patologii.

Akupunktura jest stosowana na różnych etapach rozwoju patologii.

Terapia ćwiczeń

Tak zwany kompleks ćwiczeń terapeutycznych, których działanie ma na celu wyeliminowanie objawów w przepuklinie. Głównym zadaniem w tym przypadku jest wzmocnienie mięśni gorsetu. Kiedy osłabienie mięśni prążkowanych do kręgów i krążków międzykręgowych obszaru lędźwiowego zwiększa obciążenie, które prowadzi do wysunięcia tkanek. LFK rozwiązuje ten problem, dodatkowo przy pomocy ćwiczeń możliwe będzie przywrócenie procesów wewnątrzkomórkowych. Z tego powodu rozwój patologii ustaje.

Gimnastyka terapeutyczna jest często łączona z zabiegami mającymi na celu rozgrzanie tkanek za pomocą leków. Ćwiczenia z przepukliną lędźwiową należy wykonywać leżąc na plecach. W takim przypadku nie używaj dynamicznych ruchów, ponieważ ważne jest, aby wykluczyć dodatkowy ładunek na dyskach kręgosłupa lędźwiowego.

LFK to kompleks ćwiczeń terapeutycznych, których działanie ma na celu wyeliminowanie objawów przepukliny.

Ćwiczenia na symulatorze

Metoda opiera się na kinezyterapii (przy użyciu właściwych ruchów do leczenia stawów).Podczas treningu na symulatorze należy zaangażować praktykę oddychania, która pozwoli uniknąć negatywnych konsekwencji podczas ćwiczeń. Istnieją dwa rodzaje symulatorów:

 • dostarczając sztuczne ciężary (pod ciężarem własnego ciężaru), ta grupa obejmuje belki, pręty poziome;
 • symulatory z systemem bloków tworzących przeciwwagę.

Taka technika może być stosowana tylko podczas remisji patologii. Podczas przepukliny często przepisuje się terapię symulatorem Bubnovsky, KS-500, trenażer eliptyczny, rower treningowy itp.

Kiedy przepuklina jest często przepisywana terapii z symulatorem Bubnovsky.

Terapia manualna

Jest to kompleks technik manualnych, dzięki którym eliminowane jest przemieszczenie dysków, kręgów, przywracane są fizjologiczne krzywe kręgosłupa. Intensywność ekspozycji jest znacznie większa niż w przypadku masażu klasycznego. Terapeuta manualny za pomocą technik manualnych nieznacznie zwiększa dystans między kręgami, w wyniku czego zmniejsza się uciskanie zakończeń nerwowych, co pomaga zmniejszyć intensywność bólu.Ta metoda jest skuteczna w pierwszych etapach rozwoju przepuklin.

Pływanie

Procedury wodne są wykonywane z terapią wysuwania się tkanek jądra rzecznego z dwóch powodów:

 • ze spadkiem obciążenia kręgosłupa;
 • zmniejsza prawdopodobieństwo ponownego uszkodzenia kręgosłupa, ponieważ podczas wykonywania ruchów, ostrość jest wykluczona.

Pływanie pomaga zmniejszyć intensywność zespołu bólowego spowodowaną rozluźnieniem mięśni, zmniejszeniem ucisku zakończeń nerwowych.

Inne zalety:

 • przywrócenie procesów metabolicznych na poziomie komórkowym;
 • wzmocnienie mięśni szkieletowych.

Zabiegi wodne nie są wykonywane w okresie zaostrzenia choroby.

Balneoterapia

Metoda opiera się na wykorzystaniu wód mineralnych. Obejmuje to:

 • wpływ zewnętrzny: zanurzanie, kąpiel, prysznic, kąpiel;
 • podawanie doustne.

Użyj wody mineralnej pochodzenia naturalnego lub termicznego. W takich cieczach wzrasta dozowanie pierwiastków chemicznych i gazów. Balneoterapia normalizuje przepływ limfy i krążenie, a poziom pobudliwości układu nerwowego zmniejsza się.Pokrywy zewnętrzne inaczej reagują na działanie wód mineralnych, więc nie możesz sam skorzystać z tej opcji.

Dzięki balneoterapii zmniejsza się pobudliwość układu nerwowego.

Magnetoterapia

Podstawą tej metody jest wpływ pól magnetycznych o niskiej częstotliwości na dotknięty obszar ciała. W rezultacie istnieje elektrycznie przewodząca siła napędowa, która ułatwia przyspieszenie dostarczania składników odżywczych i tlenu do komórek. Dzięki magnetoterapii, dopływ krwi w tkankach zostaje znormalizowany, toksyny są szybko uwalniane, przywracane są procesy wewnątrzkomórkowe. Stosuje się mikrofale lub płytki magnetyczne. Są one przymocowane do dotkniętego obszaru lub w punktach biologicznie aktywnych, co pomaga wyeliminować ból.

Laseroterapia

W tym przypadku na tkankę ma wpływ spolaryzowana wiązka światła.

Promieniowanie może być podczerwone, czerwone. Jest używany w trybie stałym lub pulsacyjnym.

Strumień światła jest wysyłany bezpośrednio do dotkniętego obszaru, podczas gdy terapia laserowa jest wykonywana przez pośrednią ekspozycję. Dzięki tej procedurze możesz osiągnąć dobre wyniki:

 • ból mija;
 • krążenie krwi jest znormalizowane;
 • obrzęk jest wyeliminowany;
 • rozwój stanów zapalnych ustaje;
 • następuje przywrócenie procesów metabolicznych;
 • zwiększa odporność.

Dzięki tej procedurze możliwe jest uzyskanie dobrych wyników w zakresie poprawy odporności.

Wibroterapia

Metoda opiera się na tworzeniu okresowych oscylacji mechanicznych. Głównym warunkiem wykonania zabiegu jest bezpośredni kontakt z dotkniętym obszarem. Wibracje można tworzyć za pomocą technik manualnych (terapeuta ręczny) lub masażer wibracyjny. Są urządzenia do użytku domowego.

W przypadku, gdy rozwija się przepuklina lędźwiowa, częściej stosuje się wibroakustę zespołu. Metodę tę stosuje się ostrożnie w przypadkach, w których przyczyną wysunięcia jądra miazgi poza pierścień włóknisty jest osteochondroza.

Wibroterapia jest wykonywana tylko podczas remisji tej choroby.

DiaDinamoterapia

Ta procedura jest skrócona jako DDT. To jest rodzaj elektroforezy. W tym przypadku występuje również podwójny efekt: narkotyki i impuls elektryczny. W tym przypadku stosowane są prądy o parametrach: częstotliwość 50-100 Hz, natężenie prądu nie większe niż 50 mA. Napięcie nie przekracza 80 V.DDT różni się od klasycznej elektroforezy tym, że w tym przypadku prądy Bernarda stosuje się zamiast prądów galwanicznych. Procedura może być stosowana na różnych etapach przepukliny.

Terapia detektorami

Efekt terapeutyczny zapewnia bierne wydłużenie kręgosłupa. Zastosowano specjalny materac, który ma kilka wystających żeber, co pozwala stworzyć najbardziej komfortową pozycję do spania. To urządzenie nazywa się detencur. Jest on stosowany jako bezpieczniejsza alternatywa dla aktywnej trakcji kręgosłupa. Pozycja żeber jest określona przez ciężar i fizjologiczne krzywe ludzkiego ciała, tak że osiąga się neutralny stan kręgosłupa.

Terapeutyczny efekt terapii Detensorem zapewnia pasywna trakcja kręgosłupa.

Głowa i nogi powinny nieznacznie unosić się nad ciałem. Na początkowym etapie procedury występuje niewielki dyskomfort. Pod koniec terapii mija. Kurs może obejmować 10-12 procedur.

Amplipulse

Metoda opiera się na modulowanych prądach sinusoidalnych. Stosowany w leczeniu osteochondrozy, ponieważ.ta choroba często prowadzi do powstania przepukliny. Amplipulse jest aparatową metodą terapii. Istnieje wiele modeli podobnych urządzeń. Leczenie w ten sposób zapewnia znieczulenie, działanie spazmolityczne.

Dodatkowo, amplipulse pomaga rozszerzać naczynia krwionośne, podnosi trofizm tkanek, normalizuje proces przekazywania impulsów nerwowych do komórek.

Przeciwwskazania

Różne techniki mają swoje własne ograniczenia. W większości przypadków fizjoterapia z przepukliną rdzeniową nie jest wykonywana podczas zaostrzenia, z silnym bólem, a także w ostatnich stadiach rozwoju patologii. Bezpośredni przeciwwskazaniem do zabiegów fizycznych, w których stosowane są leki lub metody sprzętowe leczenia to okres ciąży, rozwój nowotworów, zaostrzenie chorób zakaźnych.

LFK z przepukliną lędźwiową
Fizjoterapia z przepukliną
Ćwiczenia dla kręgosłupa lędźwiowego

Funkcje terapii w czasie ciąży

Aktywna stymulacja procesów wewnątrzkomórkowych i dopływu krwi może prowadzić do rozwoju innych patologii w okresie ciąży.Z tego powodu LFK jest stosowana jako główna terapia, wzmacniając w ten sposób mięśnie pleców. Ważne jest, aby wspierać plecy za pomocą gorsetu, aby znormalizować jedzenie, unikając w ten sposób znacznego wzrostu wagi.

Obejrzyj wideo: Manipulacja kręgosłupa lędźwiowego (Listopad 2019).

Loading...