Choroba występu dysku - co to jest?

Grzbietowa wystawa dysku - co to jest i jakie są przyczyny jego pojawienia się? Dla osób z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego pozostaje to w dużej mierze zagadką. W rzeczywistości, aby zrozumieć zalecenia lekarzy i właściwie prowadzić leczenie, bardzo ważne jest, aby zrozumieć, czym dokładnie jest ta choroba. Zasadniczo grzbietowy występ dysku nie jest niezależnym problemem, ale rozwija się na tle podstawowej choroby układu mięśniowo-szkieletowego, która wpływa na krążki międzykręgowe.

Etiologia i patogeneza występu krążka grzbietowego

Protruzja jest patologią, w której krążek międzykręgowy opuszcza swoje normalne miejsce anatomiczne, ale nie ma zerwania włóknistego pierścienia i wypływu jego zawartości na zewnątrz. Grzbietowy występ dysku międzykręgowego jest rozpoznawany, gdy przemieszczenie występuje w części tylnej, to znaczy w kierunku rdzenia kręgowego. Należy zauważyć, że ten wariant występu jest uważany za najbardziej niebezpieczny, ponieważ poważne zespoły bólowe pojawiają się we wczesnym stadium, a przy znacznym przemieszczeniu rdzeń kręgowy może być przenoszony.

Proces przemieszczania krążków międzykręgowych jest często obserwowany na tle osteochondrozy, w którym dochodzi do zmniejszenia zaopatrzenia w strukturę międzykręgową, co prowadzi do zmniejszenia jej wysokości i częściowej utraty zdolności do poruszania się. Sam występ występu nie jest szczególnie niebezpieczny, jeśli patologia przebiega bez komplikacji w postaci szczypania tkanki nerwowej.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że występ dysków jest prekursorem rozwoju przepukliny międzykręgowej, zdolnej do spowodowania nieodwracalnego uszkodzenia ciała i znacznego obniżenia jakości życia ludzkiego.

Inne typy wypukłości są uważane za mniej niebezpieczne niż grzbietowe, ponieważ przed pojawieniem się widocznych objawów może wystąpić bardzo długi okres. Nacisk na rdzeń kręgowy od strony wypukłego elementu z grzbietowym występem prowadzi do komplikacji. Najczęstsze przyczyny powstawania wypukłości to:

 • odwodnienie tkanek z powodu zaburzeń odżywiania;
 • zaburzenie metaboliczne;
 • systematyczne przeciążanie różnych części kręgosłupa;
 • uraz kręgosłupa o różnym nasileniu;
 • naruszenie postawy ze względu na skoliozę lub hiperkampizm;
 • dziedziczne predyspozycje do chorób układu mięśniowo-szkieletowego;
 • zaburzenia hormonalne;
 • choroby autoimmunologiczne;
 • zakaźne uszkodzenie kręgosłupa.

Najczęściej występujący w okolicy l4 5 kręgów, zlokalizowany w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Chodzi o to, że większość ludzi woli się pochylić, jeśli trzeba coś wziąć z podłogi, a nie przysiadu. W tym przypadku główny ciężar leży właśnie na tej części kręgosłupa lędźwiowego, co przyczynia się do pojawienia się mikrourazów, dzięki czemu może rozwinąć się występowanie dysków l5 s1 i l4-5.

Powrót do spisu treści

W jaki sposób diagnozowanie i leczenie wypukłości dysków?

Nie jest konieczne przeprowadzanie jakichkolwiek badań potwierdzających diagnozę, chociaż większość lekarzy nadal woli być reasekurowana. Chodzi o to, że bolesne odczucia towarzyszące grzbietowym występom krążków międzykręgowych są tak intensywne, że każdy pacjent, nawet we wczesnym stadium rozwoju choroby, szuka pomocy.

Ból można podawać w nogach lub w pachwinie. Ponadto, gdy pojawia się atak bólu, większość pacjentów słyszy chrupanie lub klikanie w kręgosłup, więc często mylą występ z poważniejszymi uszkodzeniami, na przykład ze złamaniami kręgów.

Większość lekarzy, w celu wykluczenia współistniejących patologii i powikłań, zaleca tomografię komputerową i radiografię, które pozwalają określić stopień naruszenia rdzenia kręgowego. W przypadku, gdy grzbietowo rozproszony występ dysku przebiega bez komplikacji, większość lekarzy zaleca leczenie zachowawcze, które obejmuje:

 • terapia manualna;
 • noszenie ortezy;
 • terapia ruchowa;
 • procedury fizjoterapeutyczne.

Jeśli pacjent ma znaczną ilość nadwagi, można również przepisać dietę terapeutyczną.

Przy właściwym podejściu do leczenia nawet grzbietowy występ dysku można wyeliminować metodami konserwatywnymi po około 1-3 miesiącach.

Obejrzyj wideo: Jerzy Zięba o nawodnieniu i leczeniu chorób wodą (Styczeń 2020).

Loading...