Dlaczego moje plecy bolą w łopatki?

Ludzie kojarzą ból pleców w okolicy łopatek z kręgosłupem. Ale ból w górnej części pleców jest czasami spowodowany chorobą serca, układu naczyniowego i oddechowego, nadżebrzuszem. Ból jest zwodniczy, umiejscowiony w jednym miejscu, na przykład w klatce piersiowej, a napromienianie może dać z tyłu, więc ludzie myślą, że boli kręgosłup. Słuchając doznań, znając charakter bólu, możliwe objawy, można spróbować rozróżnić kręgosłup od śródpiersia. W tym celu musisz wiedzieć, jakie choroby wywołują ból pleców.

Formularze

Ból pleców między łopatkami z natury jest następujący:

 • Ostra forma - odczuwana jest jako wzrastająca, z czasem staje się mocna, mija wystarczająco szybko;
 • Chroniczny charakter - obolały ból, zmartwiony przez długi czas, nie zatrzymuje się przed podjęciem działań mających na celu wyeliminowanie.

Nadchłodzenie mięśni grzbietowych i przeciążenia

Często słyszysz, że pacjent miał "komorę". Jest to objaw lub stan patologiczny, a nie choroba. Ale jeśli nastąpi "lumbago", oznacza to ryzyko osteochondrozy, skoliozy, przepukliny. Taki ból w plecach w okolicy łopatki odczuwany jest przez ludzi, którzy pracują bez zmiany pozycji ciała przez kilka godzin każdego dnia.

Grupa ryzyka przedstawicieli zawodów: pracownicy biurowi, krawcowi, dentyści, szofowie, chirurdzy. Praca związana z przymusową posturą, która jest połączona z hipotermią - przeciągami lub klimatyzacją, daje reakcję na mięśnie i kręgosłup, są bóle kręgosłupa. Leczenie odbywa się za pomocą niesteroidowych leków, maści i masaży. Ludzie, którzy doświadczają takich warunków, wykazują środki zapobiegawcze:

 • Regularne kursy masażu;
 • Joga lub ćwiczenia fizyczne;
 • Aby wykluczyć hipotermię i przeciągi;
 • Chodź częściej.

Dzięki metodom zapobiegania można uniknąć nieprzyjemnych objawów związanych z lumbago.

Ze skoliozą

Skolioza jest bardzo częstą chorobą. Statystyki mówią, że 60% z setki osób cierpi na tę chorobę. Oddział klatki piersiowej częściej uczestniczy w skoliozie. Przyczyny skoliozy:

 • Patologie wrodzonej natury związane z rozwojem układu kostnego, aparat więzadłowy;
 • Praca siedząca;
 • Uraz, gdy ładunek z tyłu był uciążliwy.

Ze skoliozą grzbiet jest silnie raniony między łopatkami, kręgosłup zaczyna się zakrzywiać. Początkowy etap jest prawie niedostrzegalny, ale jeśli choroba postępuje, skręcanie kręgów jest wyraźnie widoczne. Powrót, kiedy ta choroba szybko się męczy, wraz z oględzinami, ramiona pacjenta znajdują się na różnych poziomach.

Bóle są zlokalizowane pomiędzy łopatkami w plecach i dają mostek. Charakter bólu jest stały, jak ból, ale jeśli są fizyczne przeciążenia, ból będzie silny, ostry.

Leczenie choroby jest długie. Prawidłowe skoliozy z rozszerzeniem kręgów za pomocą specjalnego gorsetu, który jest noszony na plecach. Lekarz przepisze masaż i terapię ruchową. Zmniejszenie bólu pleców między łopatkami pomoże przeciwbólowi, przeciwzapalnie.

Osteochondroza

Obecnie osteochondroza występuje nawet u dzieci, które nie osiągnęły dojrzałości płciowej. Niedawno wierzono, że ta choroba to osoba starsza.

W każdym przypadku przyczyną osteochondrozy jest - brak ruchomości. Istnieje wspólna zmiana w kręgosłupie, a mianowicie dystrofia. W tym procesie rozpoczyna się stan zapalny i nerwy krążka kręgowego zostają zablokowane. Dlatego grzbiet boli w okolicy łopatek z osteochondrozą.

Ból odczuwany jest przez naturę - ból, kichanie, gwałtowny wzrost lub kaszel stają się bardzo silne.

Pacjenci są unieruchomieni, oddychanie jest utrudnione, występuje osłabienie kończyn górnych, drętwienie i niemożność ich poruszania. Osteochondroza będzie przepisywać domięśniowo, doustnie, przeciwzapalnie, jak również maści rozpraszające naturę, przeciwbólowe, do rozgrzania chorego obszaru, specjalne ćwiczenia. Aby zapobiec chorobom - aktywność i sport.

Manifestacje neuralgii międzyżebrowej

Przyczyną neuralgii międzyżebrowej jest pojawienie się nacisku na korzenie nerwów klatki piersiowej. Sprawcami tego stanu są traumy, choroby zakaźne, osteochondroza i rozdzierający nacisk na grzbiecie. W przypadku nerwobólów, rzadko kręgosłup pomiędzy łopatkami, często jedna strona mostka rani między żebrami, ale w niektórych przypadkach może pękać w łopatkach i jęczeć. Bolesny objaw zwiększa się, jeśli naciskasz dłonie na mostek.

Leczeniem będzie: fizjoterapia, akupunktura, witaminy z grupy B, są w stanie przywrócić struktury nerwowe. Jeśli choroba się pogarsza, połóż blokadę novokainy, przepisuj środki uspokajające i odwracające uwagę maści.

Manifestacje zapalenia mięśni

Istnieje zapalenie mięśni wywołane przeziębieniami, przeciążeniem mięśni grzbietowych, urazami, hipotermią. Proces zapalny mięśni przebiega w ostrym okresie i chronicznie. Ból pleców może znajdować się w różnych oddziałach iw kręgosłupie pomiędzy łopatkami, tylko lędźwie mogą zranić. Bóle mają charakter lomitacyjny, stają się silniejsze przy każdym ruchu. Co zrobić z zapaleniem mięśni? Maści o działaniu znieczulającym i rozgrzewającym.

Manifestacje spondyloartozy

Zgodnie z manifestacją, choroba jest podobna do osteochondrozy, gdzie ból kręgosłupa między łopatkami jest przewlekły, z narastającym napięciem pleców. Ponadto, łopatka bolą bardziej, gdy choroba się pogarsza. Charakterystyczną cechą zapalenia stawów kręgosłupa jest chrząstkowe zniszczenie kręgów, gdzie chrząstka jest zastąpiona kością. Podczas diagnozowania, na zdjęciu rentgenowskim lub w rezonansie magnetycznym, zmiany te są obserwowane i jeśli zbadasz dotknięty kręgi, wtedy ujawni się występy kostne.

Leczenie wyznacza kompleks. Po pierwsze, złagodzić syndrom bólu - mogą to być leki przeciwbólowe, leki niesteroidowe, blokady novocain.

Magnetoterapia i elektroforeza, laser, prądy są przepisywane. Procedury fizjoterapii dla tej choroby są liczne, więc ten wybór zostanie podany do lekarza. Rozciąganie to terapia trakcyjna.W obszarach, w których występuje stan zapalny, wpływa na prąd, co powoduje zmniejszenie skurczów, wytwarzana jest endorfina, która służy jako środek przeciwbólowy. Masaż pleców odpręża, usuwa ból.

Specjalny masaż jest wskazany w przypadku chorób powiązanych z kręgosłupem, ale nie można go stosować w czasie zaostrzeń, a zatem każdy wpływ na kręgi jest przeciwwskazany. Ta sama zasada dotyczy akupunktury.

Główną metodą leczenia i profilaktyki w schorzeniach kręgosłupa będzie terapia ruchowa - gimnastyka ruchowa, ćwiczenia na drążku, a mianowicie ćwiczenia podciągające. Pływanie okazało się bardzo dobre, więc dobrze byłoby pójść na basen. Wszystkie te metody powinny być pod nadzorem doświadczonych specjalistów, wtedy korzyści będą prawdopodobnie.

Ból narządów wewnętrznych

Jeśli między łopatkami z tyłu występują bóle, nie oznacza to, że przyczyna leży w kręgosłupie. Wszystkie patologie narządów znajdujących się w śródpiersiu mają objawy, w których występuje ból w okolicy łopatki. Nieprawidłowe procesy w narządzie sercowym, początek zawału mięśnia sercowego,Angina pectoris wywołuje ból pod łopatką. Atak typu ostrego towarzyszy obniżeniu ciśnienia krwi. Pamiętaj, aby zadzwonić po karetkę.

Charakterystyczny ból dla tych stanów jest ostry, ale ich czas trwania wynosi około 5 minut. Ból zostaje zatrzymany przez zażywanie nitrogliceryny.

Owrzodzenie i zapalenie trzustki, a także ból pleców w łopatkami, ale w tych chorobach ból może być nadal zlokalizowane w żołądku, nadbrzuszu i niestrawność występuje, więc trzeba uważnie słuchać natury swoich uczuć i starają się różnicować objawy.

Jeśli grzbiet boli w okolicy łopatek i pojawia się kaszel, to być może są to zmiany patologiczne w układzie oddechowym - zapalenie płuc. W przypadku chorób układu oddechowego temperatura wzrasta, ból między łopatkami będzie silniejszy przy głębokiej inhalacji. Chory na zapalenie opłucnej, zapalenie płuc może leczyć każda osoba, która miała grypę lub ARI. Jeśli ból nie jest temperaturą, nie towarzyszą mu objawy sercowo-naczyniowe, kaszel i zaburzenia dyspeptyczne.

Jak złagodzić ból

Zanim lekarz przyjdzie, możesz spróbować złagodzić swój stan.Możesz zrobić własny masaż i specjalne ćwiczenia, aby złagodzić ból:

 1. Wkładamy palce na ramiona i zaczynamy się obracać łokciami;
 2. Ręce podnoszą się w górę, zamykając ręce nad głową. Głowa jest opuszczona. Skręcenie tułowia po prawej i lewej stronie;
 3. Siedząc na krześle, opuścił głowę tak, że jego podbródek dotknął jego klatki piersiowej, z tyłu głowy, złożył palce. Powoli przyciskaj dłonie do tyłu głowy. Jeśli wystąpi silny ból, ćwiczenie zatrzymuje się;
 4. Powolny obrót głowy - na bok, tył, na bok, do przodu;
 5. Tossing, prawa ręka za głową, siedząc powoli po lewej stronie. Zmień rękę i pochyl się w przeciwnym kierunku.

Warto przypomnieć, że w ostrym okresie każdej choroby masaż jest przeciwwskazany. Ręce są zaciśnięte w pięść, kciuk wystaje. Począwszy od talii, w górę przechodzą okrągłe ruchy pięścią na skórze. Możesz wykonywać ruchy, okrężnie głaszcząc kręgosłup, drugi i trzeci palec. Ważne jest, aby nie wywierać nacisku na miejsce, w którym zlokalizowany jest ból. Jeśli ból nasilają się tylko ruchy masażu, procedura powinna zostać zatrzymana.

Do domowych środków łagodzenia bólu należą stosowanie maści i żeli - woltaren, diklofenak. Należy pamiętać, że wszystkie te działania służą jedynie zmniejszeniu bólu, ale nie leczeniu.Prawdziwa terapia powinna być przepisana przez lekarza, więc jeśli nastąpi tymczasowa poprawa, nie oznacza to, że choroba ustąpiła. Z czasem skontaktuj się z lekarzem i bądź zdrowa.

Obejrzyj wideo: Biomechanika Łopatki Przy Treningu Pleców, Rozpiętkach, Szrugsach - Dr Biernat (Luty 2020).

Loading...