Ćwiczenia z przepukliną kręgosłupa

Ćwiczenia z przepukliną kręgosłupa pozwalają uniknąć dalszego rozwoju choroby. przepuklina kręgosłupa jest zawsze towarzyszy ból o różnym natężeniu i mobilności upośledzenia niektórych częściach ciała, w zależności od tego jaka część kręgosłupa jest przepuklina. Przepuklina międzykręgowa jest wadą w jądrze tarczy kręgowej, w której włóknisty pierścień traci swoją elastyczność i wystaje do kanału kręgowego z kroplą galaretowatej substancji.

Środki uzdrawiające

W tym stanie konieczne jest długotrwałe leczenie z przestrzeganiem leżenia w łóżku i przyjmowaniem różnych leków. Czasami, pomimo wszelkich wysiłków medycznych, nie można obejść się bez operacji. Oprócz leczenia i interwencji chirurgicznej pacjent potrzebuje radykalnej zmiany stylu życia, aby zapobiec rozwojowi nowej deformacji kręgosłupa. Jednym z ważnych punktów zapobiegania nawrotom są ćwiczenia z przepukliną międzykręgową.

Aktywność ruchowa powinna mieć charakter trwały i być ściśle ograniczona ze względu na obciążenia. Kompleks ćwiczeń z przepukliną kręgosłupa jest pożądany do opracowania wraz ze specjalistą w medycynie sportowej.Po zakończeniu leczenia pierwotnego jest lepiej zacząć z delikatnym obciążeniach, które są przede wszystkim odpowiednie walking w średnim tempie, terapeutyczny trening fizyczny i pływanie.

Powrót do spisu treści

Lekcje pływania

Szczególną uwagę należy zwrócić na lekcje w grupie. Trening w wodzie przyczyniają się do instalacji jądrach kręgowców w prawidłowej pozycji, zmniejszyć stopień nacisku na nich, aby pomóc złagodzić powrotem i trenować mięśnie. Również w basenie możesz wykonywać ćwiczenia z przepukliną kręgosłupa:

 1. Chodzenie po dnie basenu z maksymalnie podniesionymi kolanami. Chodź przez co najmniej 5-7 minut.
 2. Przysiady na 1 nodze na 10-15 powtórzeń na każdej nodze. Wykonując ćwiczenie, trzymaj się z boku.
 3. Przewróć głowę o 5-10 razy w przód i w tył. Pamiętaj o środkach bezpieczeństwa, uważaj, aby nie uderzyć głową o dno lub krawędź basenu. Pozostań na skraju torów.
 4. Obróć ciało 10 razy w każdym kierunku. Wykonano również z boku.

Po 4-6 tygodniach, kiedy mięśnie zaczynają przyzwyczajać się do takich obciążeń, konieczne jest dodanie specjalnych ćwiczeń na plecy. Przepuklina międzykręgowa nakłada jednak pewne ograniczenia na rodzaj aktywności fizycznej.W szczególności należy unikać obciążenia szokowego: step aerobiku, skakanka, bieżnia i inne.

Zabrania siła fizyczna ćwiczenia z przepukliną kręgosłupa, wykonywane stojąc (np martwy) i posiedzenia (rozwijanego ćwiczenie dla umysłu), ponieważ takim miejscu ciała na kręgosłup jest głównym obciążenie. Może to niekorzystnie wpłynąć na przepuklinę międzykręgową.

Naprężenia statyczne z rozciąganiem są wskazane dla przepukliny. Joga, rozciąganie i pilates z przepukliną łagodzą ból i zapobiegają nawrotom. Przed klasy zawsze musi ostrzec trenera o swojej chorobie i będzie dostosować trening, usunięcie nielegalnego wykonywania kręgosłupa przepukliny.

Jeśli nie masz czasu, aby iść na siłownię lub wziąć specjalne lekcje, możesz uczyć się w domu. Wiele osób skorzysta z następujących ćwiczeń w leczeniu przepukliny kręgosłupa.

Powrót do spisu treści

Gimnastyka gimnastyczna z przepukliną lędźwiową

Niektórzy eksperci zalecają wykonywanie ćwiczeń z przepukliną międzykręgową kręgosłupa lędźwiowego:

 1. Pozycja wyjściowa - leżeć na plecach, ręce ułożyć wzdłuż tułowia, lekko zgięte kolana.Powinno być możliwe do łagodnego bólu, mięśnie brzucha są naciągnąć i przymocować napięcie 10-15 sekund. Upewnij się, że talia się nie zapina, a łopatki nie zsuwają się z podłogi. Wykonaj 15 razy.
 2. Pozycja wyjściowa jest taka sama. Upewniając się, że pięty, łydki, uda i pośladki zostały ustalone na podłodze, unieś tułów pod kątem ostrym (maksymalnie 30 ° C). Pozostań w tej pozycji przez 10-15 sekund. Uważaj na oddech i nie zwlekaj. Odpręż się. Odpocznij 10 sekund i powtórz. Wykonaj 10 powtórzeń.
 3. Pozycja wyjściowa jest taka sama. Nogi są całkowicie zgięte w kolanach. Przeciągnij drugą rękę do kolana. Połóż dłoń na kolanie, stój przez 10-15 sekund. Odpręż się. Powtórz z drugą ręką. Wykonaj 10-15 powtórzeń z każdą ręką.
Powrót do spisu treści

Ładowanie za pomocą przepukliny w okolicy klatki piersiowej

Ćwiczenia fizyczne z przepuklinowym kręgosłupem piersiowym:

 1. Pozycja wyjściowa - siedzieć na krawędzi krzesła, położyć nogi pod kątem 90º do podłogi, utrzymując plecy proste, ręce z tyłu głowy, aby zamknąć. Przechyl górną część ciała. Po wydechu odchyl się do tyłu, aż ramiona dotkną tylnej części krzesła.Po inhalacji powrócić do pozycji początkowej. Wykonaj 12 razy.
 2. Pozycja początkowa - leżeć plecami na stole lub podłodze. Najważniejsze jest, aby być pewnie i sprawnie, od ręcznika lub arkusza, rolkę ok. 10 cm grubości i umieścić pod piersią. Połóż ręce za głową. Pod natchnieniem zginaj się tak, aby plecy nie dotykały rolki, podczas wydechu - wyprostuj plecy. Wykonaj 12 powtórzeń.
 3. Pozycja wyjściowa - stoją pionowo, stopy w odległości 30 cm od siebie. Ręce rozciągają się i podnoszą, jeden nadgarstek bierze drugi. Wykonuj zbocza ciała kolejno w lewo i w prawo, popijając dolne ramię do góry, aby uzyskać maksymalne rozciągnięcie mięśni piersiowych. Wykonaj 10 powtórzeń w obu kierunkach.

Ćwiczenia w leczeniu przepuklin międzykręgowych powinny być wykonywane systematycznie.

Powrót do spisu treści

Gimnastyka ruchowa z przepukliną szyjki macicy

Ćwiczenia wykonywane z przepukliną odcinka szyjnego kręgosłupa:

 1. Pozycja wyjściowa jest następująca: siedząc na krześle, wyprostuj plecy. Możesz po prostu się wycofać. Obróć głowę w lewo tak bardzo, jak to możliwe, przytrzymaj w tym stanie przez kilka sekund, powróć do pierwotnej pozycji. Zrób to samo w prawo.Uruchom 12 zwojów w każdym kierunku.
 2. Pozycja wyjściowa jest taka sama, ręce rozciągają się wzdłuż ciała. Opuść głowę, opierając brodę na klatce piersiowej, z powrotem na początek. Wykonaj 12 powtórzeń.
 3. Pozycja wyjściowa jest taka sama. Głowa odrzucona i podbródek, aby się podciągnąć. Przytrzymaj w tej pozycji przez kilka sekund, weź oryginalną pozycję. Wykonaj 12 powtórzeń.

Przepuklina międzykręgowa jest skutecznie leczona w inny sposób.

Oprócz gimnastyki, korzystny wpływ na przepuklinę kręgosłupa ma klasyczny masaż terapeutyczny kręgosłupa i strefy szyjki macicy, leczenie osteopatii, terapia manualna i trakcja kręgosłupa.

Obejrzyj wideo: Przepuklina kręgosłupa - rehabilitacja