Leczenie przepuklin międzykręgowych bez operacji

Leczenie przepuklin międzykręgowych bez operacji może dla wielu wydawać się utopią, ale obecnie istnieją metody, które mogą uratować człowieka przed tą dolegliwością bez użycia radykalnych środków oddziaływania.

Należy jednak natychmiast zauważyć, że leczenie przepukliny międzykręgowej bez operacji nie zawsze jest możliwe we wszystkich przypadkach, dlatego uzasadnienie dla tej metody ekspozycji może być określone wyłącznie przez wykwalifikowanego lekarza. Przepuklina międzykręgowa jest bardzo niebezpieczną patologią, ponieważ może ściskać rdzeń kręgowy, co prowadzi nie tylko do ostrego bólu w każdym ruchu, ale także do innych poważnych zaburzeń.

Czym jest przepuklina rdzeniowa?

Niewielu z tych, którzy mają problemy z kręgosłupem, w pełni rozumie, czym jest przepuklina międzykręgowa. Jak się tworzy i jak niebezpiecznie? Przede wszystkim należy zauważyć, że przepuklina międzykręgowa jest stanem patologicznym, w którym zawartość włóknistego pierścienia krążka międzykręgowego opuszcza obszar jego anatomicznej pozycji. Jest to poprzedzone wieloma etapami procesu degeneracyjno-dystroficznego.

Zasadniczo przepuklina międzykręgowa występuje najczęściej u osób prowadzących siedzący tryb życia. Istnieje kilka przyczyn takiego stanu rzeczy.Po pierwsze, ludzie pracujący w pozycji siedzącej nie podążają za swoją postawą, co prowadzi do przeciążenia poszczególnych dysków międzykręgowych i innych poważnych zaburzeń wywołujących proces degeneracyjno-dystroficzny. Po drugie, ludzie prowadzący siedzący tryb życia nie mają dobrze rozwiniętego szkieletu mięśniowego, więc cały ładunek jest rozliczany przez chrzęstno-chrzęstną strukturę kręgosłupa. Istnieją inne czynniki predysponujące, które mogą spowodować rozwój przepukliny dysku, w tym:

 • choroby układu hormonalnego;
 • otyłość;
 • wrodzone zaburzenia struktury kręgosłupa;
 • nabyte zaburzenia zgięciowe kręgosłupa;
 • niedożywienie;
 • nadmierny wysiłek fizyczny;
 • stare traumy kręgosłupa.

Wynikiem tych czynników jest spadek poziomu nasycenia wodą pierścienia włóknistego, brak odżywienia. Te procesy mogą występować w krążkach międzykręgowych przez wiele lat, ale w końcu w większości przypadków prowadzą do rozwoju przepukliny międzykręgowej. Na wygląd przepukliny można wskazać następujące objawy:

 • intensywny ból w zajętym kręgosłupie;
 • uczucie sztywności kręgosłupa;
 • upośledzona wrażliwość w obszarach unerwionych przez włókna wyrastające z rdzenia kręgowego w miejscu przepukliny;
 • pieczenie w obszarze uszkodzonego krążka międzykręgowego;
 • mrowienie;
 • uczucie drętwienia mięśni pleców.

Gdy przepuklina w odcinku szyjnym kręgosłupa mogą wystąpić zawroty głowy, omdlenia, przepięcia ciśnienie krwi i silny ból podczas obracania głowy. Niebezpieczeństwo przepukliny kręgosłupa polega na tym, że złe traktowanie przepuklina krążka lędźwiowego bez zabiegu takie zaburzenia mogą sprowokować rozwój paraliżu kończyn dolnych, oraz przy pokonaniu innych działów - międzyżebrowe nerwobóle i utraty zdolności do unerwienia narządów wewnętrznych, co prowadzi do niewydolności narządów.

Powrót do spisu treści

W jakich przypadkach uzasadnione jest niechirurgiczne leczenie przepukliny rdzeniowej?

Pomimo faktu, że wielu pacjentów cierpiących z powodu przepukliny dysków, boją się operacji, konieczne jest, aby zrozumieć, że często leczenie przepukliny kręgosłupa bez operacji może doprowadzić do pogorszenia choroby, dlatego ważne jest, aby zrozumieć,kiedy wymagane jest radykalne leczenie. Istnieje kilka wskazań do operacji usunięcia przepukliny międzykręgowej:

 1. Bolesne odczucia mają miejsce ponad 6 miesięcy i są zatrzymywane tylko za pomocą silnych środków przeciwbólowych.
 2. Zanik lub porażenie mięśni w postępującej formie.
 3. Dysfunkcje narządów miednicy.
 4. Obecność trzech do pięciu przepuklin międzykręgowych jednocześnie.
 5. Pominięcie kręgu w formie progresywnej.

Nieoperacyjne leczenie przepukliny międzykręgowej odcinka lędźwiowego jest uzasadnione, jeśli nie obserwuje się poważnych problemów. Najlepiej jest przywrócić krążki międzykręgowe na etapie wypukłości, ale w rzeczywistości niektóre konserwatywne techniki są w stanie poradzić sobie nawet z przepuklinami, obszar występu, który nie przekracza 5 mm.

Należy pamiętać, że niechirurgiczne leczenie przepukliny może przynieść dobry efekt tylko wtedy, gdy dana osoba nie ma innych chorób i patologii, które negatywnie wpływają na tempo procesów metabolicznych i ogólny stan organizmu. Aby zmniejszyć ryzyko powikłań podczas niechirurgicznego leczenia przepukliny międzykręgowej, konieczne jest wcześniejsze zaliczenie badania, aby zidentyfikować inne choroby, które mogą występować w postaci utajonej i nie mieć objawów objawowych.

Powrót do spisu treści

W jaki sposób przepuklina międzykręgowa jest leczona w sposób niechirurgiczny?

Po wykonaniu testów lekarz może w pełni ocenić obraz uszkodzenia, na podstawie zdjęć rentgenowskich i danych uzyskanych za pomocą MRI lub CT, zostanie ustalone, czy przepuklinę można wyleczyć bez operacji. W większości przypadków, gdy ryzyko niepożądanych powikłań jest bardzo wysokie, lekarze zawsze nalegają na operację, ponieważ w tym przypadku jest to konieczne. Jeśli czas cierpi i nie ma obawy, że postęp choroby doprowadzi do najbardziej negatywnych konsekwencji, można zalecić leczenie zachowawcze.

W tym samym czasie, jeśli lekarz potwierdza możliwość zachowawczych metod leczenia, leczenie musi być pod kontrolą specjalistów, chociaż pacjent może być leczony w domu, a nie w szpitalu. Przede wszystkim, aby poprawić stan pacjenta:

 • niesteroidowe leki przeciwzapalne;
 • środki do łagodzenia skurczów mięśni;
 • kompleksy witaminowe.

Wszystkie te leki należy przyjmować ściśle według schematu przepisanego przez lekarza.

Ponadto bardzo ważne jest noszenie bandaży. Dla osób cierpiących na przepuklinę międzykręgową wymyślono specjalne nadmuchiwane bandaże, które zapewniają idealne wsparcie kręgosłupa podczas każdej aktywności ruchowej. Materace do spania muszą koniecznie być dobierane indywidualnie i mieć właściwości ortopedyczne. Po zakończeniu początkowej terapii lekowej, która pozwala zmniejszyć obrzęk i poprawić ogólny stan uszkodzonego krążka, pacjenci są zwykle przepisywani kursem procedur fizjoterapeutycznych, w tym:

 • trakcja kręgosłupa;
 • terapeutyczna gimnastyczka;
 • procedury wodne;
 • wpływ wibroakustyczny;
 • żywienie terapeutyczne;
 • przebieg masażu.

W niektórych przypadkach intensywna terapia zachowawcza daje doskonałe wyniki, ale ponieważ niezwykle trudno jest pozbyć się uszkodzenia krążka międzykręgowego, pacjenci powinni nadal zachowywać szczególną ostrożność i przestrzegać reżimu przez resztę swojego życia.

Ponieważ leczenie przepuklin międzykręgowych jest bardzo trudne, nawet chirurgiczne, jeśli pewien wynik został osiągnięty metodą niechirurgiczną, osoba nigdy nie będzie w stanie całkowicie pozbyć się niektórych konsekwencji, które spowodowała aktywna faza choroby.Właściwy tryb pozwala zapomnieć o bólu i zmniejszyć zdolność motoryczną.

Obejrzyj wideo: Przepuklina dysku lędzwiowego L5/S1 - resorpcja,widoczna poprawa bez operacji (MRI)