Boli po lewej stronie pleców

Ból po lewej stronie pleców jest alarmującym objawem wymagającym uwagi. Wielu błędnie uważa, że ​​takie bóle są spowodowane tylko chorobami związanymi z kręgosłupem. Nie przywiązuj wagi, czekaj na nich, a nawet gorzej, angażuj się w samoleczenie. Po lewej stronie znajduje się wiele ważnych narządów, dlatego zespół bólowy może powodować choroby narządów wewnętrznych. Opóźnienia w leczeniu, przedwczesna diagnoza są bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Wybór schematu leczenia i terapii różni się w zależności od złożoności przebiegu i współistniejących powikłań. Kiedy ból nie zatrzymuje się, jest zbyt intensywny lub często wraca, musisz skonsultować się z lekarzem w celu postawienia diagnozy. Oprócz zbadania specjalisty mogą być potrzebne dodatkowe procedury i testy w celu wyjaśnienia diagnozy.

Dlaczego to boli

 • Bolesne stany narządów wewnętrznych

Po lewej stronie znajdują się organy przewodu pokarmowego, śledziony, lewej nerki, trzustki i gruczołów płciowych. Zmiany patologiczne w pracy tych narządów mogą być komplikowane przez pojawienie się bólu.

Również ból po lewej stronie za plecami sygnalizuje patologiczną pracę układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Gdy lewa strona boli od pleców i występują nieprawidłowości w oddychaniu lub rytmie serca, wymagana jest natychmiastowa hospitalizacja i wezwanie pogotowia ratunkowego. Zwlekanie może skutkować śmiercią pacjenta.

Aby dokładnie określić diagnozę, należy opisać naturę, siłę i czas trwania pojawiających się bólów, lokalizację ich dyslokacji, specjalistom. Ważne jest, aby jasno określić, w którym obszarze przejawia się zespół bólowy.

Od tyłu w okolicy lędźwiowej i pod żebrami

Co do zasady, przy takim bólu konieczne jest leczenie chirurga lub ortopedy: częściej bóle wiążą się z patologią kręgosłupa. Ale gdy symptomatologia jest szersza, a syndrom bólu objawia się nie tylko po lewej stronie pleców, należy wykluczyć inne patologie. Główne powody, jeśli zlokalizowany ból w lewej stronie w dolnej części pleców.

 • Przeczytaj także: dlaczego boli pod lewą łopatką

 • Choroby kręgosłupa

W przypadku patologicznych zmian w układzie mięśniowo-szkieletowym okolicy lędźwiowej konieczne będzie rozpoznanie dokładnego miejsca ucisku lub zapalenia. Jeśli kręgosłup jest chory, potrzebujesz zestawu specjalnych ćwiczeń, masaży i terapii objawowych.

 • Choroby nerek i narządów moczowych

Choroby nerek często towarzyszy długotrwały ból odczucia po prawej i lewej stronie pleców, obrzęki nóg, gorączka, osłabienie. Ból pleców w lewej części może dawać żeberka lub w dół.

Częste bolesne oddawanie moczu wskazuje na układ moczowy, najczęściej zapalenie pęcherza moczowego lub kamicę moczową.

 • Choroby przewodu pokarmowego

Jeśli ból z lewej strony z tyłu jest utrudnione przez nudności, wymioty, ogólne osłabienie, zaburzenia trawienia, to zarzuca naruszenie prac przewodu pokarmowego. W przypadku ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego, ból może zamiatać na prawo w żebra, a nawet wyższy w bólu trzustki rozprowadzania i daje cały lewy górny kwadrant. Kolka jelitowa jest często bólem w plecach. Ale jeśli ból zaczyna boleć w lewym boku i dolnej części pleców podczas nocy lub na pusty żołądek, jest to jeden z objawów zapalenia błony śluzowej żołądka, wrzód żołądka lub dwunastnicy.

 • Choroby śledziony

W przypadku uszkodzeń i stanów chorobowych charakteryzujących śledziony tępy ból, który rozpoczyna bóle po lewej stronie, a w dolnej części pleców, stopniowo rozszerzając pola. Ból pogarsza się przez wdychanie i każdą zmianę pozycji ciała. Jeśli istnieje podejrzenie krwotoku wewnętrznego i pękniętej śledziony, potrzebują pilnej opieki.

Lewa hipochondrium i powyżej

Najniebezpieczniejsze doznania bólowe na plecach to te, które są zlokalizowane z góry, blisko serca i płuc. Przyczyny bólu w górnej części pleców po lewej stronie.

 • Choroby układu oddechowego

Charakteryzuje się ostrym pulsujący i bolesnych doznań na górze, która jest wzmocniona na oddechu, poprawę krótkoterminowego na wydechu. Często komplikowane przez wysoką temperaturę i ogólne osłabienie. Objawy mogą wskazywać na zapalenie płuc, zapalenie opłucnej, guzy w jam klatki piersiowej i innych patologii w płucach i oskrzelach.

Radzimy przeczytać: ból w górnej części pleców

 • Choroby układu sercowo-naczyniowego

Ostry ból klatki piersiowej po lewej, strzelanie w plecy, szyję, ramię, łopatkę. Takie bóle są jednym z głównych objawów zawału mięśnia sercowego, dusznica bolesna, tętniak aorty i innych chorób układu krążenia. Często towarzyszy ogólne osłabienie, zaburzenia rytmu serca i układu oddechowego, dezorientacja lub utraty przytomności.Wymagaj natychmiastowej hospitalizacji.

 • Osteochondroza kręgosłupa piersiowego

Ostre strzelanie w klatce piersiowej, po lewej stronie pleców, powstające po monotonnej pracy w środku dnia, może wskazywać na rozwój osteochondrozy. Wraz z tym może pojawić się niewielki, ale długotrwały ból kręgosłupa. Ból nasila się w nocy i najsilniej odczuwany jest przy wydechu. Zdać po krótkim spacerze i innej aktywności fizycznej.

 • Neuralgia międzyżebrowa

Płonący, uporczywy ból w klatce piersiowej, nasilający się z głębokim wdechem i wydechem, jakąkolwiek aktywnością fizyczną lub zmieniającą się pozycją ciała. Ból wzrasta podczas badania palpacyjnego, jego kierunek można prześledzić w przebiegu zapalenia nerwu. Ogólnie rzecz biorąc, charakter bólu jest bardzo podobny do bólu serca, ale nie towarzyszy mu zaburzenie rytmu serca lub ciśnienia.

Ból w neuralgii międzyżebrowej i chorobach serca jest bardzo podobny. Nie mając dostatecznego doświadczenia, trudno jest odróżnić jeden od drugiego, a zatem w przypadku jakichkolwiek ataków bólu w sercu konieczne jest wezwanie karetki pogotowia i przeprowadzenie w odpowiednim czasie diagnostyki.

Pozostawione z tyłu i poniżej

 • Procesy zapalne narządów wewnętrznych

Kiedy boli cię po lewej stronie i na dole, musisz natychmiast wykluczyć patologię układu rozrodczego. A więc kobiety z pojawieniem się bólu na dole i uciągu muszą koniecznie przyjść do ginekologa, mężczyźni do urologa. Zazwyczaj bólowi ciągnącemu towarzyszą nieprawidłowe działanie cyklu miesiączkowego, rzadziej temperatura i dreszcze. Wymagane będą: mocz, krew, siew i ultradźwięki narządów jamy brzusznej. Nieterminowa diagnoza stanu zapalnego i opóźnianie leczenia prowadzą do przewlekłego przebiegu stanów chorobowych i współistniejących powikłań.

Duża część prawdopodobieństwa, które daje ból pleców w chorobach nerek i układu moczowego. A jeśli bólowi towarzyszy zaburzenie trawienia, w ten sposób mogą się objawić choroby grubego jelita.

 • Choroby kręgosłupa

W przypadkach, gdy lewa strona boli, ale patologia narządów wewnętrznych nie jest wykrywana, kręgosłup jest badany na obecność osteochondrozy lub zapalenia mięśni.

Pierwsza pomoc

Ważne jest, aby zrozumieć, która choroba spowodowała zespół bólowy po lewej stronie pleców. Samoleczenie i autodiagnoza mogą jedynie uszkodzić lub pogorszyć jej stan.

 • Warto przeczytać: dlaczego prawa strona boli

Self-masaż

W przypadku chorób kręgosłupa, masaż może pomóc w łagodzeniu bólu. Uniwersalne narzędzie do redukcji skurczy mięśni, nagrzewania i usuwania podrażnień włókien nerwowych - masaż. Musi to być wykonane przez specjalistę i za zgodą lekarza. Rozpocznij masaż medyczny w okolicy lędźwiowej, stopniowo przesuwając się do kręgosłupa szyjnego wzdłuż kręgosłupa. Ruchy są na początku miękkie i gładkie, dopiero po rozgrzaniu dodaje się intensywność mięśni.

Przygotowania

Leczenie objawowe w przebiegu zespołu bólowego polega na wskazaniu środków przeciwbólowych: analgin, nurofen, ketorol. Jeśli ból pojawił się po urazie lub wysiłku fizycznym, przed wizytą u lekarza można czasowo złagodzić ból za pomocą środków przeciwbólowych. W czasie bólów serca przed przybyciem karetki pacjentowi podaje się nitroglicerynę pod językiem, aby podtrzymać mięsień sercowy.

U kobiet często boli po lewej stronie pleców przed miesiączką. Jeśli ból jest spowodowany spastycznym stanem narządów wewnętrznych, zostają one zatrzymane przez zastosowanie środków przeciwskurczowych. Na przykład no-spa na 2 tabletkach dziennie.Ale-shpa złagodzi syndrom bólu podczas menstruacji, chorób zapalnych nerek, dróg moczowych, narządów GI.

Ważne jest, aby pamiętać, że takie leki nie leczyć, ale tylko zatrzymać objawy, jeśli lewa strona pleców boli. Dlatego wizyta u lekarza nadal nie może być uniknięta.

Nawet jeśli pacjent uważa, że ​​atak minął, nie jest to usprawiedliwiony odkładanie leczenia do kliniki. W każdym razie ważne jest, aby zdiagnozować, dlaczego ból pleców był po lewej stronie. Pomoże to uniknąć dalszych komplikacji. Dopiero po przeprowadzeniu badań diagnostycznych i ustaleniu przyczyny bólu można przepisać leczenie.

Terapia ćwiczeń

Kiedy bóle pleców po treningu lub ciężkiej pracy fizycznej, wskazuje na silny przepracowania i nieprzygotowania. Konieczne jest zmniejszenie intensywności obciążenia do odpowiedniego poziomu.

Kompleks ćwiczeń do zarządzania bólem:

 1. Spłaszczyć i rozcieńczyć łopatkę;
 2. Trzymanie rąk za plecami;
 3. Ruch okrężny ostrzy.

Jeśli boli cię boli, musisz zejść na czworakach i pochylić się do podłogi, nie wykonując gwałtownych ruchów. Dalej zaokrąglij i zgnij plecy, wyciągając ramiona do przodu. Trening powtarza się 2-3 razy.Zadbaj o zmęczenie i nadmierne obciążenie pracą, negatywnie wpływa to na zdrowie układu mięśniowo-szkieletowego i prowadzi do różnych chorób kręgosłupa.

Obejrzyj wideo: Ból brzucha i pleców a choroba wieńcowa