Przepuklina międzykręgowa szyjnego odcinka kręgosłupa: istota choroby, objawy, leczenie

Przepuklina międzykręgowa jest patologią, w której galaretowata część krążka międzykręgowego rozciąga się poza jej granice (w kanał, w którym przechodzi rdzeń kręgowy). Choroba prowadzi do naruszenia krążenia krwi w samym rdzeniu kręgowym lub w nerwach, które go opuszczają.

Przepuklina międzykręgowa regionu szyjnego jest najbardziej niebezpieczną lokalizacją choroby, ponieważ rdzeń kręgowy szyjny odpowiada za funkcje życiowe: oddychanie, pracę serca, ruch i wrażliwość wszystkich kończyn.

W początkowej fazie przepukliny może objawiać się tylko drętwienie i osłabienie jednego lub więcej palców, okresowa utrata równowagi, hałas w uszach, zawroty głowy. Ale wraz z postępem patologii objawy mogą stać się śmiertelne, zagrażające życiu.

Choroba zawsze przejawia się dobrze we wczesnych stadiach rozwoju. Jeśli pacjent z czasem zwróci się do neurologa i z entuzjazmem podejmie się kompleksowego leczenia - można zatrzymać dalszy postęp przepukliny, zatrzymać objawy i prowadzić pełny styl życia. Jeśli rozpoczniesz leczenie w późnych stadiach choroby - znaczna poprawa stanu zdrowia jest bardzo trudna do osiągnięcia.

Mechanizm rozwoju przepukliny międzykręgowej szyi

Między kręgami osoby znajduje się określona warstwa pośrednia - dysk międzykręgowy. Jego środkowa część - rdzeń włóknisty - jest wypełniona substancją galaretowatą i pełni rolę amortyzatora.

Na zewnątrz obwodu jądro miazgi otoczone jest włóknistym pierścieniem, który składa się z substancji przypominającej gęstość ścięgna mięśnia. Kiedy ten pierścień w każdym miejscu osłabia wejścia w życie zasada „w którym cienka, nie eksploatacyjnego”: galaretowaty jądro bezpośrednio wpływa do przestrzeni szczelinowej, próbując przerwać się i ściskania rdzenia kręgowego lub nerwów, rozgałęziający się od niego. Wygląd poza występem jądra - to przepuklina międzykręgowa.

Oddział szyjki macicy (szyjki macicy) jest najniebezpieczniejszą lokalizacją powstawania przepuklin. To właśnie w tym obszarze znajdują się rdzenia kręgowego ośrodków, które powodują nerwów do mięśni oddechowych (do podstawy - membranę i dodatkowe - mięśnie międzyżebrowe dróg oddechowych). Paraliż tej muskulatury oznacza zatrzymanie przepływu powietrza do płuc. Jeśli pomoc dotrze na czas, można ją uratować, podłączając się do respiratora.

W rdzeniu kręgowym (w jego szyjnym kręgosłupa) są również inne ważne ośrodki, które dają zespołom serca, przełyku i rąk. Kręgi obszaru w bliskim kontakcie z tętnic szyjnych, żył szyjnych i ich oddziałów, które zapewniają zasilanie narządy szyi, głowy, a co najważniejsze - mózgu. Jeśli przepuklina w odcinku szyjnym "strzela" pomiędzy tymi kręgami - może rozwinąć się udar niedokrwienny.

Przyczyny pojawienia się przepukliny szyjnej

Przepuklina międzykręgowa w odcinku szyjnym znajduje się na każdej tysięcznej osobie; więcej chorych mężczyzn. "Ulubiony" wiek ma ponad 60 lat.

(jeśli stół nie jest całkowicie widoczny - obróć go w prawo)

Trzy przyczyny patologiiCzynniki, które zwiększają szanse na rozwój przepukliny

1. Naruszenie wieku w zakresie zaopatrzenia w krew krążków międzykręgowych, z uwagi na to, że włóknisty pierścień staje się bardziej "suchy" i łamliwy.

Urazy na szyi

2. Osteochondroza, w której krążek międzykręgowy jest niszczony z powodu zaburzenia metabolicznego.

Zakłócony metabolizm ogólny (powoduje choroby narządów dokrewnych)

3. Częste urazy kręgosłupa szyjnego: działalność zawodowa, w którym ludzka szyja jest często zmuszony do nienaturalnej pozycji, poruszając gwałtownie odwraca ostro. Przykład: zawodnicy: bokserzy, zapaśnicy, zawodnicy, koszykarze.

Nawyk picia niewielkiej ilości płynów (mniej niż 30 ml dziennie na kg wagi)

Palenie

Długotrwałe ustalone położenie szyi w ciągu dnia z powodu siedzącej pracy

Choroby kręgosłupa (choroba Bechterewa, zakażenie kręgów)

Wrodzone anomalie struktury lub położenia kręgów szyjnych

Objawy choroby

Początkowe objawy przepukliny oddziału szyjki macicy:

 • dyskomfort w szyi;
 • okresowe załamanie podczas obracania głowy (szczególnie, gdy się gwałtownie skręcasz);
 • Kiedy głowa obraca się i przechyla w szyję, pojawia się ból.

Późniejsze objawy patologii zależą od tego, który dysk zostanie uszkodzony przez przepuklinę.

Objawy przepukliny międzykręgowej zależą od miejsca jej wyprowadzenia. Na diagramie: jakie części rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym są odpowiedzialne za to, jakie funkcje i jakie problemy pojawiają się, gdy są dotknięte.
Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

(jeśli stół nie jest całkowicie widoczny - obróć go w prawo)

Lokalizacja przepuklinyObjawy

Jeśli dysk zawiera od 1 do 2, od 2 do 3 lub od 3 do 4 kręgów

W najgorszym przypadku przepuklina objawia się naruszeniem oddychania i nieregularnym ciśnieniem krwi.

W najlepszym wypadku: upośledzenie czucia na twarzy; "lumbago", imitujący elektryczność, która może "przejść" od szyi do ramienia lub głowy

Między 4 a 5 kręgów

Ból w jednym ramieniu, osłabienie zgięcia i rozciągnięcia barku, a także jego odsunięcie w bok

Od 5 do 6 kręgów

Trudno wyginać ramię w stawach łokciowych i nadgarstkowych. Nawet bez ruchów występuje ból w ramieniu, który rozciąga się od stawu barkowego do kciuka. Oprócz tego bólu pacjent odczuwa mrowienie, pieczenie i drętwienie zewnętrznej strony przedramienia

Między 6 a 7 kręgów

Trudno rozprostować przedramię i palce. Palenie i mrowienie rozprzestrzeniają się z tyłu ramienia na środkowy palec

Pomiędzy 7 szyjkami i 1 klatką piersiową

Uczucie "witalności" pędzla, z powodu tego, co uścisk dłoni staje się "powolny", trudno jest pisać, szyć i wykonywać małe ruchy za pomocą pędzla. Pacjent odczuwa ból, któremu towarzyszy drętwienie, mrowienie całego ramienia i przedramienia do małego palca

Jeśli pęknięte jądro miazgi przepukliny ściska naczynia, które odżywiają mózg - obserwuje się następujące objawy:

 • hałas w uszach;
 • niestabilność chodu;
 • brak równowagi: osoba może opisać to jako "głowa płynęła z doskonale czystym umysłem";
 • bóle głowy;
 • zmniejszona ostrość wzroku;
 • "leci" przed oczami;
 • trudność w koncentrowaniu się na niektórych zadaniach, zmniejszanie uwagi.

Metody diagnostyczne

Aby postawić prawidłową diagnozę, należy poddać się badaniu neurologicznemu.

Objawy, o których mówiliśmy powyżej, występują również w innych chorobach:

 • guzy rdzenia kręgowego;
 • przerzuty w kręgosłupie (komórki nowotworowe przenoszone przez krew z nowotworowego guza);
 • uszkodzenie rdzenia kręgowego w cukrzycy,

Oprócz badania i określenia odruchów, neuropatolog wyznaczy:

 • radiografia kręgosłupa;
 • elektromiografia (badanie aktywności elektrycznej mięśni);
 • Myelogram (rdzenia rentgenowskie przy stosowaniu nakłucia lędźwiowego w przestrzeni środka kontrastowego jest wprowadzana ponad nim);
 • Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (lepiej „patrz” istotę rdzenia kręgowego) lub tomografii komputerowej (lepszą wizualizację kości).

Leczenie zachowawcze i operacyjne

Krążek międzykręgowy nie wraca do zdrowia szybko i całkowicie, jak pocięta skóra lub złamane kości. Mimo to ciągle działającego obciążenia leżąca obszarach ciała (w przypadku kręgów szyjnych jest głową), co również sprawia, że ​​trudno jest odzyskać.

Cele leczenia:

 • tymczasowo unieruchomić miejsce kręgosłupa "chorym" dyskiem;
 • Poprawić odżywianie i wyeliminować stany zapalne za pomocą leków;
 • wzmocnić mięśnie, które biorą udział w utrzymaniu kręgosłupa do końca okresu unieruchomienia sytuacji nie pogorszyła się jeszcze bardziej (niezbędne, aby zapobiec „sezzhaniya” problematyczny kręg w kierunku najbardziej osłabionych mięśni).

Przepuklina krążka międzykręgowego wydziału szyjki macicy jest leczona zachowawczo i operacyjnie. W przypadku braku oznak upośledzenia oddychania i krążenia wykonuje się leczenie zachowawcze.

Terapia zachowawcza

W przypadku ekspresji ból szyi, pleców, zawroty głowy i pogorszenie wzroku lub słuchu straty spowodowane przepukliny dysku, pacjent jest przewidziany leżenia w łóżku przez 5-7 dni. Szyja jest ustalona przez kołnierz Shantza.

Pacjent jest przepisywany:

 1. leki,

 2. fizjoterapia,

 3. LFK,

 4. dodatkowe rodzaje terapii.

Obroża Shanza służy do zaostrzenia choroby

Leczenie leku 1.

W przypadku przepuklin międzykręgowych stosuje się 4 grupy leków:

 1. Leki przeciwzapalne: ibuprofen, diklofenak, celekoksyb i inne. Są one stosowane w postaci tabletek lub zastrzyków w mięśniu lub w żyle. Leki te eliminują stany zapalne i obrzęk ze ściśniętej przepukliny nerwu.

 2. Rozluźniające mięśnie rozluźniają mięśnie, które "ściskają", próbując naprawić przepuklinę przyszyjkową.

 3. Chondroprotektory zapobiegają dalszemu niszczeniu włóknistego pierścienia w zaatakowanym krążku międzykręgowym.

 4. Blokada - podawanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych bezpośrednio na zaatakowany obszar - w rzadkich przypadkach jest wykonywana z silnym bólem.

2. Fizjoterapia

Leczenie fizykoterapeutyczne powinno być stosowane w połączeniu z leczeniem farmakologicznym. Stosuje się następujące metody:

 • magnetoterapia;
 • pobudzenie niektórych mięśni o słabym prądzie;
 • zastosowanie parafin i ozocerytu (parafina i ozokeryt są produktami destylacji ropy naftowej, które są stałe w stanie zimnym i miękną podczas ogrzewania i oddają ciepło przez długi czas);
 • elektroforeza z nowokainą.

3. LFK

Rozpoczęły się ćwiczenia terapeutyczne, nawet jeśli dana osoba przestrzega ścisłego leżenia w łóżku (w ciągu pierwszych 5-7 dni leczenia). Zajęcia w tym okresie polegają na okresowych sesjach oddychania przeponowego.

Około tydzień później (dokładna data to jest w Twoim przypadku, będzie to oznaczać neurologa) rozpoczyna ruch w łokieć i nadgarstek stawów (okrągły, potrząsanie, ściskanie ekspandera). Szyi nie można przesunąć.

Kiedy lekarz pozwoli na zdjęcie kołnierza Shantza - aktywność motoryczna zostaje zwiększona. Kompleksowa terapia ruchowa obejmuje 7 ćwiczeń:

(jeśli stół nie jest całkowicie widoczny - obróć go w prawo)

Pozycja początkowaĆwicz
Leżąc na plecach

Wepchnij tył głowy na kanapę

To samo

Wepchnij czoło asystenta w dłoń

Leżąc na brzuchu

Popchnij kanapę swoim czołem

To samo

Naciśnij dłonią asystenta z tyłu głowy

Siedząc

Wciśnij najpierw dłoń asystenta czoło, a potem tył głowy. Kiedy odzyskujesz siły, zwiększ siłę oporu ręki drugiej osoby

Siedząc, pędzle leżą na stole

Podnieś i opuść obręcz barkową

Siedząc

Bardzo ostrożnie, pod niewielkim kątem, odwróć głowę najpierw na lewą stronę, a następnie na prawo. Podczas wykonywania tego ćwiczenia nie powinno to boleć. Jeśli odczuwasz zawroty głowy, ból lub inne nieprzyjemne objawy - przestań kręcić głową.

4. Dodatkowe metody leczenia

Jako dodatek do klasycznego leczenia stosuje się akupunkturę i terapię manualną.

Dobre traktowanie pijawkami i kauteryzacją biologicznie aktywnych punktów za pomocą specjalnych papierosów piołunowych.

Interwencja chirurgiczna

Operacja wykonywana jest z wyraźnym naruszeniem krążenia krwi w mózgu oraz w przypadkach, gdy leczenie zachowawcze prowadzone w ciągu sześciu miesięcy - jest nieskuteczne.

Neurochirurg może wykonać jedną z trzech operacji:

 1. Dysektomia i spondylodeza. Poprzez duże nacięcie chirurg uzyskuje dostęp do uszkodzonego dysku, złuszczonej części dysku (przepukliny naciskającej na rdzeń kręgowy, naczynia lub nerwy), którą lekarz usuwa, a pustka wypełnia się specjalną masą kostną. Później masa twardnieje i zapewnia połączenie trzech sąsiednich kręgów.

 2. Wymiana uszkodzonego dysku na protezę.

 3. Usunięcie miejsca ściskania przepukliny przez małe nacięcia za pomocą specjalnych narzędzi. W tym miejscu nie wkładaj zamiennika lub protezy.

Obejrzyj wideo: Biomag - DYSKOPATIA objawy i leczenie