Przegląd przepukliny dysku L4 L5: objawy, formy patologii, wszystkie zabiegi

Spis treści

 • Przyczyny przepukliny krążka międzykręgowego L4 L5
 • Formy i objawy patologii
 • Wszystkie terapie miejscowe
 • Zamiast uwięzienia: zapomnij o chorobie

Ponad 50% wszystkich przypadków powstawania przepuklin międzykręgowych stanowią dla kręgosłupa lędźwiowego, a przede wszystkim - na ostatnim segmencie, utworzonej przez kręgów L4, L5 i płyty między nimi. L4 L5 przepuklina płyta jest 46% całkowitej liczby przypadków występowania tej patologii lędźwiowo kręgosłupa.

Kolor na wykresie pokazuje obszar rozprzestrzeniania się bólu w uszkodzeniu różnych krążków międzykręgowych kręgosłupa lędźwiowego

W formacji wystających w tym segmencie występuje niebezpieczeństwo sprężania (naprężenia) l5 nerwu wychodzącego na tym poziomie, a w konsekwencji, zaburzenia unerwienia dotkniętego strony kończyny, zmniejszenie czułości oraz zakres ruchu, rozwój zanik mięśni.

Przepuklina segmentu dysku L4 L5 - najniebezpieczniejszy ze wszystkich typów przepuklin międzykręgowych. Może powodować zakłócenia narządów miednicy, ograniczać funkcję ruchową, prowadzić do częściowego lub całkowitego porażenia.

Choroba przejawia objawy od samego początku powstawania przepukliny: człowieka nękanego przez bóle i bóle fotografowania w dolnej części pleców i nóg,ciągle odczuwa drętwienie dolnej nogi i stopy, noga nie zgina się dobrze w kolanie, a stopa nie wykonuje swoich funkcji całkowicie podczas chodzenia.

Z dobrej nowiny: rozwój nowoczesnej medycyny pozwala pozbyć się nieprzyjemnych objawów przepukliny dysku L4 L5, bez uciekania się do interwencji chirurgicznej. Kolejnym przyleganie do ćwiczeń i żywienia pozwala odzyskać 80% uszkodzonej tkanki.

Przyczyny przepukliny dysku L4 L5

Kręgosłup okolicy lędźwiowej jest znacznie większy niż pozostałe segmenty kręgosłupa i ma większą średnicę niż wysokość. Ta cecha jest wyjaśniona przez duże obciążenie, które obszar lędźwiowy doświadcza nieprzerwanie przez cały dzień. Bez struktur nośnych, z wyjątkiem ramki, grupy mięśni kręgów L (lędźwiowego - schabu) ma w stosunku do wagi całego ciała jak i do środka ciężkości. I podczas gdy pozwalają ciału obracać się w różnych kierunkach z dużą amplitudą.

Ostatni odcinek kręgowy, składający się z kręgów L4 L5 i krążka między nimi, doświadcza przede wszystkim ciężkości. Przy nieznacznym zakłóceniu odżywiania dysku lub zmianie struktury jego tkanek, silne ciśnienie szybko kończy proces powstawania przepukliny międzykręgowej.Dlatego ten wydział kręgosłupa, a konkretnie dysk L4 L5 - są najbardziej podatnym miejscem do tworzenia patologii.

Formy i objawy choroby

Przepuklina dysku L4 L5 ma kilka postaci manifestacji, a każda z nich ma swoje własne objawy.

Istnieją również objawy charakterystyczne dla każdego rodzaju przepukliny:

 • zwiększony ból podczas ruchu, defekacji, jedzenia;
 • remisja bólu w pozycji stojącej;
 • zaburzenia wegetatywne (zwiększone pocenie się, zwiększona suchość skóry, obrzęk kostek);
 • silny ból pleców, gdy próbujesz położyć się na plecach, aby unieść prostą nogę, i natychmiastowe uśmierzenie bólu, gdy ugniesz kolano w kolanie.

(jeśli stół nie jest całkowicie widoczny - obróć go w prawo)

Nazwa i opisObjawy

Przepuklina przedsionkowa - pęknięcie włóknistego pierścienia jest kierowane do przedniej części kręgosłupa.

 • Ból tylko w miejscu przepukliny.
 • Lekkie mrowienie ze skurczem mięśni brzucha (kaszel, kichanie, śmiech).

Przepuklina paramedyczna - wypukła wypukłość wystaje z lewej lub prawej strony, ściskając korzenie rdzenia kręgowego.

 • Poważny ból w dotkniętym obszarze, dając pośladek na stronie zmiany.
 • Ból szybko rozprzestrzenia się na łydkę i plecy.
 • Uczucie drętwienia nogi.

Przepuklina grzbietowa - pęknięcie włóknistego pierścienia występuje od tyłu.Przepuklinowy występ jest skierowany z powrotem do rdzenia kręgowego.

Jest to najgroźniejszy typ przepukliny dysku L4 L5 ze względu na bliską odległość od rdzenia kręgowego. Nie tylko ściska i urazi ciało rdzenia kręgowego, ale także powoduje wiele trudności w leczeniu

 • Zaburzenia czucia nóg.
 • Słabe mięśnie.
 • Niemożliwość kontrolowania defekacji i oddawania moczu.
 • Naruszenie funkcji seksualnych.

Przepuklina środkowa (przepuklina Schmorla) - rozwój przepukliny występuje wewnątrz kręgów.

Jest bezobjawowy.

Metody leczenia przepukliny L4 L5

Wybór właściwej techniki leczenia przepukliny dysku L4 L5 zależy nie tylko od kierunku wysunięcia, ale także od jego wielkości. Dlatego ważne jest, aby dokładnie ustalić wszystkie parametry choroby, co pozwala na wykonanie CT lub MRI (konwencjonalna radiografia daje niewystarczającą informację).

 • Przepuklina do 5 mm nie wymaga hospitalizacji. Główną metodą leczenia jest specjalna gimnastyka i terapia trakcyjna kręgosłupa.
 • Pęcherzowe wypukłości do 8 mm łatwo poddają się leczeniu zachowawczemu, które obejmuje leczenie, gimnastykę, masaż i fizjoterapię.
 • Przepuklina do 12 mm wymaga hospitalizacji w ostrym okresie i ścisłego leżenia w łóżku aż do całkowitego złagodzenia bólu. Dalsze leczenie odbywa się w warunkach ambulatoryjnych.
  Operacja odbywa się tylko w przypadku oczywistych objawów kompresję rdzenia kręgowego lub znaki „ogon koń” (kompleks z bardzo ostrymi objawami w zaawansowanym stadium choroby, w tym zaburzenia oddawania moczu, nóg funkcje motoryczne et al.).
 • Przy przepuklinie powyżej 12 mm wskazana jest pilna operacja.

Terapia zachowawcza

Najważniejsze znaczenie w leczeniu przepukliny dysku L4 L5 ma zmniejszone obciążenie w tym miejscu. Dlatego w pierwszych dniach leczenia wymagane jest ścisłe leżenie w łóżku, aby zapewnić odpoczynek kręgosłupa w pozycji poziomej.

Następny etap leczenia zachowawczego obejmuje terapię lekową:

 • środki przeciwbólowe,
 • niesteroidowe leki przeciwzapalne,
 • środki zwiotczające mięśnie,
 • chondroprotektory,
 • witaminy,
 • glukokortykoidy.

Po usunięciu zespołu bólowego dodaje się następujące metody leczenia:

 • Fizjoterapia (leczenie krótko- i długofalowe, elektroforeza, UFO);
 • zajęcia w puli;
 • masaż;
 • gimnastyka lecznicza.

Obowiązkowym elementem terapii jest noszenie sztywnego gorsetu podtrzymującego. Pierwsze kilka miesięcy gorsetu noszone są stale, a później są noszone podczas pracy,związane z podnoszenie ciężarów.

Funkcje gimnastyki terapeutycznej

Wiodącym miejscem w leczeniu przepukliny dysku L4 L5 jest gimnastyka. Ćwiczenia specjalne łagodzą patologiczne napięcie mięśni pleców, wzmacniają je, pomagają utrzymać osłabiony kręgosłup.

Intrygi L4 L5 dyskopatii nierównowaga powoduje, że w różnych grupach mięśniowych: jednym z nich jest gęste i twarde, a druga jest zrelaksowany. Aby wziąć pod uwagę wszystkie niuanse, a tylko lekarz ćwiczeń fizjoterapeutycznych może prawidłowo przypisać niezbędne ćwiczenia. Wszystkie klasy powinny być pod jego bezpośrednią kontrolą. Niezależne szkolenie bez nadzoru specjalisty może tylko zaostrzyć sytuację i doprowadzić do naruszenia nerwów.

Główną zasadą ćwiczeń w leczeniu przepuklin działu - z wyłączeniem obciążenia osiowego na grzbiecie: to wszystkie rodzaje ćwiczeń, w którym główny nacisk pada bezpośrednio na kręgosłupie, która stanowi oś ciała (przysiady, gięcie, huśtawki i rzuca). Wszystkie zajęcia prowadzone są w pozycji leżącej na plecach lub na specjalnym symulatorze pochyłym.

(jeśli stół nie jest całkowicie widoczny - obróć go w prawo)

ĆwiczeniaCel

Ćwiczenia na brzuch

Wzmacniaj mięśnie brzucha, zmniejszając obciążenie mięśni grzbietu.

Push-upy

Wzmocnij mięśnie grzbietu i przywróć dysk do jego fizjologicznej pozycji.

Stoki siedzące na krześle: "klatka piersiowa - kolana"

Ćwiczenie ma na celu rozwinięcie mięśni w talii. Pomaga przywrócić im elastyczność i znacznie złagodzić ogólny stan pacjenta.

Przybliżony zestaw ćwiczeń fizycznych z przepukliną dysku L4 L5. Przed wykonaniem skonsultuj się z lekarzem.
Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

Interwencja chirurgiczna

Głównym zadaniem operacji jest uwolnienie od nacisku korzeni nerwowych lub miejsca rdzenia kręgowego. Obecnie praktykowane są cztery metody interwencji chirurgicznej:

 1. Mikrodiscektomia - usunięcie przepukliny dysku z minimalną ingerencją w ludzkie ciało. Najbardziej skuteczna metoda.

 2. Endoskopowe usunięcie przepukliny. Operację przeprowadza się bez nacięć przez małe przebicia za pomocą specjalnych narzędzi. Chirurg kontroluje swoje działania za pomocą monitora.

 3. Implantacja. Podczas operacji chirurg całkowicie usuwa uszkodzoną tkankę dysku, a na swoim miejscu instaluje sztuczny implant.

 4. Plastyka nukleoplastyki ma bezpośredni wpływ na rdzeń uszkodzonego dysku za pomocą impulsów zimnej plazmy.Niewielkie przebicie do rdzenia dysku L4 L5 wprowadza elektrodę EOP (konwertera elektronowo-optycznego), przez którą podawane są impulsy. W rezultacie tkanki jądra wyparowują, przepuklina się zmniejsza i zaciśnięta korzeń nerwu zostaje uwolniona.

Leczenie chirurgiczne pozwala szybko usunąć zespół bólu i przywrócić przewodzenie impulsów nerwowych, ale istnieje wysokie ryzyko nawrotu choroby, ponieważ sama przyczyna powstawania przepukliny pozostaje nierozwiązana.

Alternatywne metody

Całkowicie pozbyć się objawów choroby, a także wyeliminować główną przyczynę powstawania przepuklinowych dysków może być tylko zintegrowanym podejściem do leczenia, które obejmuje takie metody terapii:

 • Hirudoterapia (leczenie pijawkami);
 • Terapia ozonem (wstrzyknięcia preparatów ozonu do dotkniętych obszarów);
 • Homeosiniatria (zastrzyki leków homeopatycznych do biologicznie aktywnych punktów odpowiedzialnych za stan dotkniętej tkanki).

Zapomnij o chorobie

Nowoczesne podejście do leczenia przepukliny dysku L4 L5 jest sprawdzoną w czasie techniką połączoną z innowacyjnymi terapiami. W 90% przypadków można uniknąć operacji, uszkodzone tkanki zostają przywrócone, a jeśli zostaną podjęte proste środki zapobiegawcze, choroba nigdy już nie przypomina sobie.

Loading...