Leczenie przepuklin kręgowych: 11 skutecznych metod

Leczenie przepukliny kręgosłupa odbywa się na dwa sposoby: 1) chirurgicznie i 2) zachowawczo.

Wbrew powszechnej opinii wśród pacjentów, operacja przepukliny dysku nie jest obowiązkowe, a jedynie pokazane w rozwoju objawów ucisku korzeni nerwowych (utrata wrażliwości, zaburzenia ruchowe kończyn, mimowolne oddawanie moczu i defekacji i wsp.). We wszystkich innych przypadkach korzystne jest stosowanie terapii konserwatywne: ten terapii farmakologicznej, gimnastyka, masaż, chiropraktyka, fizjoterapię.

Jedenaście podstawowe sposoby leczenia przepukliny międzykręgowy (linki w liście poniżej są klikalne - mała zawartość artykułu):

 1. Terapia ćwiczeń

 2. Leki

 3. Masaż

 4. Terapia manualna

 5. Fizjoterapia

 6. Reżim aktywności fizycznej i odpoczynku

 7. Noszenie gorsetu na plecach

 8. Dieta

 9. Akupunktura i inne metody medycyny orientalnej

 10. Tradycyjne metody leczenia

 11. Operacja

Optymalne leczenie reżim w każdym przypadku wybiera neurologa po szczegółowej analizie, jako sprzeczne z kończyn i (lub) miednicy także wymaganej konsultacji neurochirurga.Leczenie przepukliny kręgowej nie jest łatwym zadaniem i będzie wymagało nie tylko kompetentnego specjalisty, ale także aktywnego uczestnictwa samego pacjenta.

Długotrwały stabilny pozytywny efekt jest zapewniany przez regularne kompleksowe leczenie, a nie pojedyncze lub pojedyncze zastosowanie poszczególnych terapii. Tak więc, nawet po wykonaniu operacji usunięcia przepukliny w celu uniknięcia powrotu choroby do innych części kręgosłupa i rozwoju powikłań pooperacyjnych, pacjent musi przestrzegać zaleceń dotyczących aktywności fizycznej, nosić gorset ustalający, wykonywać specjalne ćwiczenia, przechodzić kursy fizjoterapii.

W przypadku braku wskazań do operacji, leczenie przepukliny kręgosłupa można z powodzeniem przeprowadzić w domu: obserwować reżim dnia, dietę, wykonywać codzienną gimnastykę, brać leki. Uzupełnieniem leczenia w domu mogą być metody ludowe, ale prowadzenie fizjoterapii, masażu, terapii manualnej i technik medycyny orientalnej najlepiej powierza się lekarzom-specjalistom w tej dziedzinie, prowadzącym ich kursy.

W szpitalu leczenie zachowawcze przepukliny wykonuje się tylko w przypadkach ciężkiej choroby:ostre bóle nieznośne lub z rozwojem objawów neurologicznych (upośledzenie funkcji narządów miednicy, zaburzeń motorycznych i zaburzeń wrażliwości). W tym ostatnim przypadku leczenie szpitalne jest etapem przygotowawczym do następnej operacji.

Metody leczenia przepukliny kręgosłupa, gdy stan się pogarsza

1. Gimnastyka medyczna

Leczenie przepuklin kręgowych jest nie do pomyślenia bez zajęcia sali gimnastycznej. Specjalne ćwiczenia codziennej pracy dają niesamowity efekt: złagodzić ból, przywrócić ruchomość kręgosłupa i zdolność do silnych, aktywnych ruchów, poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucie.

 • Najbardziej efektywne ćwiczenia trakcyjne: wizy na belkach poprzecznych, płynne rozciąganie z pozycji leżącej i inne techniki tzw. "Gimnastyki trakcyjnej".
 • Ponadto wykonuj ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i klatki piersiowej.
 • Zajęcia w basenie mają doskonały efekt terapeutyczny.
 • Wykonywanie gimnastyki jest wysoce pożądane pod nadzorem lekarza w dziedzinie fizjoterapii lub trenera. Jeśli nie jest to możliwe, należy przeprowadzić przynajmniej jednorazową konsultację ze specjalistą w zakresie terapii ruchowej, która zawiera szczegółowe zalecenia dotyczące techniki wykonywania ćwiczeń gimnastycznych i doradzania najbardziej użytecznych ćwiczeń.

2. Lekarstwo

W leczeniu przepuklin lekowych stosuje się następujące 8 grup leków:

(jeśli stół nie jest całkowicie widoczny - obróć go w prawo)

Grupa leków, efekt funduszyPrzykłady narkotyków

1. Środki przeciwbólowe.

W celu złagodzenia ciężkiego zespołu bólowego zaleca się podawanie domięśniowe leków przeciwbólowych (ketorol, baralgin, analgin) lub blokadę nokablu (w warunkach szpitalnych).

2. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) w iniekcjach lub do podawania doustnego. Pozwól usunąć obrzęk i zmniejszyć ból.

Dobry efekt daje diklofenak, xefokam, movalis, ibuprofen, nimesulid. Ale mają wiele niechcianych efektów ubocznych, więc są wyznaczani w krótkich kursach (około tygodnia).

Do długotrwałego stosowania stosuje się żele, maści i kremy z NLPZ.

3. Środki zwiotczające mięśnie zmniejszają napięcie mięśni.

Diazepam, midokalm, sirdalud.

4. Preparaty przywracające mikrokrążenie krwi i limfy.

Pentoksyfilina, berlycja, actovegin.

5. Witaminy z grupy B przywracają uszkodzone lub uszkodzone włókna nerwowe.

Zastosuj witaminy B osobno lub w kompleksie (preparaty "Neuromultivit", "Milgamma").

6.Chondroprotektory przywracają strukturę tkanki chrzęstnej.

Don, structum.

7. Preparaty witaminy D i wapnia.

Alpha D3-vava, wapń-D3 Nycomed.

8. Leki przeciwdepresyjne stosowane przewlekłego bólu, depresji, zaburzeń neurologicznych, wraz z ograniczeniami w ruchach i niezdolność do wykonywania standardowych czynności.

Paroksetyna, fluoksetyna, remeron.

3. masaż

Masaż jest również obowiązkowym elementem kompleksowego leczenia przepuklin międzykręgowych. Jest przepisywany w każdym okresie choroby (zaostrzenie lub remisja), ale w zależności od stanu pacjenta, masażysta użyje różnych technik i technik masażu.

Profesjonalne kursy masażu przez 10 dni co 2-3 miesiące mogą znacznie poprawić samopoczucie pacjenta.

Istniejące rodzaje masażu. W zależności od stanu pacjenta stosuje się jedną lub drugą z jego form. Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

4. Terapia manualna

W odniesieniu do stosowności terapii manualnej z opiniami przepukliny kręgosłupa lekarzy różni: niektórzy są przekonani o jego skuteczności (i, rzeczywiście, w początkowych stadiach niektórzy pacjenci pozbył się przepukliny bez operacji za pomocą manipulacji), inne są kategorycznie przeciwko manipulacji i uznają to za niebezpieczne.

Niewątpliwie nie należy stosować terapii manualnej u pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi.

W innych przypadkach, możliwość wykonywania terapii manualnej, należy skonsultować się z lekarzem, i odnoszą się tylko do tych specjalistów w tej dziedzinie, najlepiej przez neurologa z dodatkową specjalizacją w terapii manualnej. Trudno znaleźć takiego lekarza, ale możesz powierzyć skomplikowane manipulacje kręgosłupa wykwalifikowanemu specjaliście.

5. Fizjoterapia

Kiedy międzykręgowe przepukliny z użyciem różnych metod fizjoterapeutycznych wpływem .. jonoforeza, pole magnetyczne, laser Prądy diadynamiczne, błota, prysznice, wanny, itp Każda z metod ma pewne wskazania i ograniczenia w korzystaniu jednak konkretny schemat fizjoterapii wybrany neurologa w indywidualny porządek, w zależności od stadium i fazy choroby.

Laseroterapia staje się coraz popularniejsza w leczeniu przepuklin kręgowych

6. Reżim aktywności fizycznej i wypoczynku

Reżim ćwiczeń i odpoczynku jest ważnym elementem udanego leczenia przepuklin kręgowych.

(jeśli stół nie jest całkowicie widoczny - obróć go w prawo)

"Komponent" reżimuWyjaśnienia

Eliminacja obciążeń kręgosłupa

Podnoszenie i przenoszenie ciężarów jest surowo zabronione; jednak trening siłowy z podniesieniem ładunku z pozycji leżącej na siłowni jest dozwolony (po konsultacji z lekarzem prowadzącym i pod nadzorem instruktora).

Skoki długości i wysokości są zabronione.

Nauczenie pacjenta, aby dbał o kręgosłup

Pacjent powinien poruszać się prawidłowo: unikać gwałtownych lub poważne stoki i przeprostu z zakrętami kręgosłupa, długotrwałej pracy w niewygodnych pozach i szkodliwe dla pleców (polunagnuvshis siedzącej).

Chodzenie powinno być spokojne i gładkie.

Pacjent powinien odpowiednio zaaranżować miejsce do spania

Stan materaca lub powierzchni, na której śpisz, ma duże znaczenie dla rozluźnienia kręgosłupa i złagodzenia bólu pleców.

W żadnym wypadku nie możesz spać na miękkich, nierównomiernie opadających materacach, puchowych puchowych łóżkach, nie możesz używać dużych poduszek.

Zaleca się spać w pozycji leżącej na specjalnych materacach ortopedycznych, drewnianych osłonach z pościelą nad cienkim materacem,w przypadku ich nieobecności, możesz co najmniej zaostrzyć spanie na podłodze (jeśli nie ma przeciągów, a dom jest ciepły), przez umieszczenie cienkiego materaca lub zastosowanie nie w pełni napełnionego dmuchanego materaca.

Poduszki są korzystnie zastępowane gęstymi wałkami, kładąc je pod talią i pod głową - aby zapewnić maksymalną przyczepność kręgosłupa i korektę patologicznych zakrętów.

7. Noszenie gorsetu na plecach

Noszenie gorsetu z elastyczną, ale gęstą podstawą jest doskonałym środkiem zapobiegawczym i leczniczym dla przepuklin międzykręgowych. Ludzie, którzy nie są przyzwyczajeni do tego, by śledzić ich postawę w ciągu dnia, są ciągle "zapomniani", pochyleni, niesłusznie odrzuceni. Gorset również mocuje kręgosłup w prawidłowej pozycji, zachowując wystarczającą swobodę ruchów.

A po chirurgicznym leczeniu przepuklin kręgowych noszenie gorsetu jest obowiązkowe - aby przyspieszyć powrót do zdrowia i zapobiec nawrotom.

Możesz kupić gorset w specjalistycznym sklepie ortopedycznym.

8. Dieta

Zgodność z dietą w leczeniu przepuklin kręgowych jest ważna, jeśli pacjent ma nadwagę. Otyłość jest jednym z głównych czynników wywołujących pojawienie się przepukliny i nasilającym jej przebieg. Tacy pacjenci powinni rozumieć, że bez prawidłowej masy ciała skuteczne leczenie jest niemożliwe.

Dieta przepisane jedzenie zmniejszona kalorii, ułamkowy, z ograniczeniem węglowodanów (cukier, słodycze, pieczywo, makaron) oraz wzbogacania żywności dieta bogata w błonnik, który jest przy niskiej wartości odżywczej daje uczucie sytości, pochłania cholesterol i pobudza wnętrzności (chleb otręby , kasza pełnoziarnista, świeże warzywa).

I co normalne i na nadwagi powinny ograniczyć lub całkowicie wyeliminować sól w diecie (zwiększa obrzęk), wędzone, marynowane, pikantne potrawy i dania, alkohol (zwiększa ból, obrzęk).

9. Medycyna wschodnia

Medycyna wschodnia jest stosunkowo nowym kierunkiem dla Rosji, w której skuteczność wielu przedstawicieli klasycznej, tradycyjnej medycyny, w tym neurologów, wątpi.

Jednakże wielu pacjentów daje dobre opinie o akupunkturę, terapię Su-Jok, Zhen-jeou i innych technik, zwracając uwagę na doskonałą przeciwbólowe i efekty terapeutyczne.

10. Szlaki ludowe

Leczenie przepuklinowych receptur ludowych kręgosłupa - to dodatkowe narzędzie. Dobry wynik daje nalewka do pocierania ziołami leczniczymi (złote wąsy itp.), Terpentyną.

11. Obsługa

Istnieje kilka rodzajów operacji z międzykręgowy przepukliny.

Niewielki wpływ i wysokie - interwencja mikrochirurgiczne (z dostępem poprzez małe nacięcie i usunięcie tylko uszkodzonych tkanek) oraz chirurgii endoskopowej, gdzie usunięcie przepukliny dysku odbywa się za pomocą endoskopu (specjalne urządzenie, które zapewnia przegląd chirurga i zdolność do manipulowania narzędzi chirurgicznych) włożonej przez małe nacięcie.

Również dziś, przeprowadzanie operacji z instalacją implantów, wykonując funkcję zdalnego dysku.

Leczenie operacyjne przepukliny kręgosłupa pozwala wyeliminować przepukliny, ale nie przeszkadza jej występowania w innych częściach chorego kręgosłupa. Dlatego też, nawet po operacji konieczne jest poszanowanie, nosić gorset, wykonywać ćwiczenia.

Podsumowanie

Pamiętaj, że samoleczenia i leczenia wyłącznie tradycyjnych metod z międzykręgowych przepuklina nie do przyjęcia - jest obarczona pogłębienia ciężkości stanu pacjenta oraz wystąpienia ciężkich powikłań, eliminować, że bez operacji się nie uda.

Schemat neurologist leczenia przepukliny jest ściśle indywidualnie zależnie od stopnia objawów, obecność lub brak objawów neurologicznych, wielkość przepukliny i innych czynników.

Obejrzyj wideo: Operacja kręgosłupa nie zawsze potrzebna