Apiterapia kręgosłupa - leczenie przepukliny jadem pszczoły

Apiterapia z przepukliną kręgosłupa jest metodą, której istotą jest leczenie patologicznego wypukłości w kręgosłupie z leczącymi właściwościami jadu pszczelego. Ten sposób leczenia obejmuje różnorodne produkty życiowej aktywności owadów: miodu, mleka z macicy, pyłku, propolisu i apitoksyny. Ta metoda obejmuje również leczenie martwych pszczół.

W leczeniu przepuklin międzykręgowych rozumie się ugryzienie owadów miodnych w dotkniętym obszarze.

Terapeutyczny efekt trucizny

Podstawą, z której lekarze odpychają, jest produkt gruczołów pszczelich - apitoksyny. Jest to substancja, która posiada wiele właściwości, dzięki którym następuje proces naprawy uszkodzonego obszaru.

Przydatne właściwości dla jadu ludzkiego pszczół:

 1. Działanie rozkurczowe: apitoksyna, dzięki swojej chemicznej strukturze, usuwa skurcze mięśni w strefie zgryzu, co prowadzi do ich rozluźnienia, łagodzenia napięcia, co z kolei pomaga uwolnić nerwy i złagodzić ból.
 2. Właściwość hipertermiczna. Efekt ten osiąga się poprzez aktywną intensyfikację krążenia krwi w strefie zgryzu, co prowadzi do następującego działania:
 3. Przyspieszenie odzyskiwania. W miarę nasilania się miejscowego krążenia krwi zwiększa się napływ składników odżywczych, przyspieszając regenerację tkanek.
 4. Działanie przeciwzapalne. Apitoksyna zawiera wiele enzymów, które zapobiegają rozwojowi procesu zapalnego.
 5. Usunięcie miejscowego obrzęku.

Ponadto trucizna pszczół miodnych zwiększa ilość hemoglobiny, przyczynia się do regulacji lepkości i krzepliwości krwi, działa jako środek znieczulający. Typowe efekty to: poprawa snu, zwiększenie napięcia i wigoru, pobudzenie apetytu. Apitoksyna zwiększa skuteczność ogólnej odporności i zapobiega infekcjom patogenami oportunistycznymi. W czasach sowieckich rosyjscy naukowcy ustalili, że jad pszczeli ma właściwości radioprotekcyjne, to znaczy zwiększa obronę organizmu przed różnymi rodzajami promieniowania.

Wskazanie leczenia jadem pszczelim

Apiterapia jest metodą uniwersalną, której efektem jest nie tylko leczenie przepukliny kręgu, ale także innych stanów patologicznych.

Kiedy trucizna pszczół jest przydatna:

 • choroby układu nerwowego;
 • patologia układu moczowo-płciowego;
 • zaburzenia krążenia;
 • dolegliwości przewodu pokarmowego.

Przygotowanie do procesu

Leczenie przepukliny kręgosłupa przez pszczoły rozpoczyna się od badania reakcji alergicznych osoby. Według statystyk 2% populacji ma biologiczną nietolerancję na jad pszczeli, więc pojawienie się alergii może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Aby zbadać reakcję organizmu, wystarczy przeprowadzić test biologiczny, nakładając niewielką ilość trucizny na lekko porysowaną skórę. Rezultat jest oczekiwany następnego dnia. Leczenie przepukliny rozpoczyna się, gdy osoba nie zmieniła ogólnej analizy krwi i moczu.

Proces wprowadzania trucizny odbywa się na dwa sposoby:

 1. Model akupunktury. W tym przypadku pszczoły są umieszczane na biologicznie aktywnych punktach, w których występuje zgryz.
 2. Gryźć bezpośrednio w bolące miejsce. Specjalista, ręka sondująca dotknięty obszar, popycha pszczołę tam i oczekuje ukąszenia.

Techniki przeprowadzania

Proces terapii rozpoczyna się od przyjęcia pacjenta leżącego.

Następnie podejmowane są następujące działania:

 1. Przyszłe miejsce ugryzienia traktuje się roztworami zawierającymi alkohol.Ma to na celu zapobieganie wtargnięciu lokalnej flory bakteryjnej do miejsca ukąszenia.
 2. Specjalista bierze pszczołę pincetą i umieszcza owada w wybranym miejscu.
 3. Po wystąpieniu ukąszenia trujący aparat pszczoły pozostaje nietknięty przez 10 minut, po czym zostaje usunięty.
 4. Ranę traktuje się maścią zawierającą hydrokortyzon.
 5. W ciągu następnych pół godziny pacjent leży w pozycji leżącej, nie ruszając się. W tym czasie wszystkie niezbędne substancje i enzymy trucizny są uwalniane w miejscu ukąszenia.

Po 20-30 minutach, pacjenci zaczynają odczuwać zmniejszenie bólu, rozluźnienie mięśni, ponieważ apytoksyna ma właściwość szybkiego wchłaniania i rozprzestrzeniania się przez krew.

Najwyższy efekt leczenia trucizną uzyskuje się poprzez łączenie z innymi produktami pszczelarskimi. Po sesji pacjentowi zaleca się nakładanie płytek propolisowych, które są mocowane za pomocą zwykłego plastra przylepnego. Propolis, wchodzący w interakcje ze skórą, uzupełnia efekt usuwania bólu.

Apiterapia jest również połączona z kompresami miodu. Stosując kompres na obszarze początku przepukliny, pomaga usunąć obrzęk i procesy zapalne.Miód, który jest stosowany do obszaru dotkniętego, zawiera wiele witamin, w tym witaminy z grupy B Te aktywne składniki odgrywają kluczową rolę w procesie odzyskiwania systemu nerwowego, który uległ destrukcyjnym działaniem przepukliny.

Przeciwwskazania

Należy pamiętać, że apytoksyna jest nadal trucizną, która może powodować komplikacje na tle już istniejących chorób.

Przeciwwskazania do leczenia przepuklin międzykręgowych obejmują:

 • ciąża i okres karmienia piersią;
 • wrodzona nietolerancja trucizn i innych produktów z nią związanych;
 • poważne choroby zakaźne, takie jak gruźlica, zapalenie opon mózgowych;
 • stopień zaostrzenia chorób;
 • subiektywnie zły stan, zmęczenie;
 • zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego;
 • sepsa;
 • patologie onkologiczne;
 • choroby krwi: hemofilia, niedokrwistość;
 • choroby narządów wewnętrznych (nerki, przewód żołądkowo-jelitowy, serce);
 • Choroba Addisona.

Przepukliny lędźwiowej nie można leczyć niezależnie. Podczas tego procesu pacjent musi być nadzorowany przez wykwalifikowanego specjalistę z pewną wiedzą na temat metod leczenia.Ważne jest, aby pamiętać, że terapia apitoksylowa nie jest główną metodą leczenia patologii przepuklin, ale jest uważana jedynie za dodatkowy krok do ukończenia leczenia.

Loading...