Leczenie przepukliny kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego

Międzykręgowych przepuklina jest chorobą zwyrodnieniową, która przyczynia się do stopniowego niszczenia dysków międzykręgowych, pęknięcia pierścienia włóknistego rdzeni i wyjść poza trzonu kręgu. Kręgosłup jest integralną strukturą, odcinek lędźwiowy zawiera 5 kręgów, a obszar krzyżowy znajduje się pod piątym kręgiem i przechodzi do regionu kości ogonowej.

W takim przypadku, jeśli zdiagnozowano międzykręgowe kręgosłupa lędźwiowo przepuklina, leczenie może być przeprowadzone z udziałem zabiegów konserwatywnych i radykalnych. Decyzja o tym, jak leczyć zaburzenia wynikające z lekarzem trwa, ponieważ objawy choroby oraz wyniki kompleksowego badania.

Objawy

W zależności od pojawiających się objawów, leczenie jest również wybrane. Na przykład, w celu wyeliminowania intensywny ból obejmują jako środki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne i blokady.

Objawy przepukliny odcinka lędźwiowo-krzyżowego objawiają się w postaci skarg pacjentów na:

 1. Ostre, ostre bóle, powstające w okolicy lędźwiowej (lumbago, lumbago).Charakter bólu: ostry, przeszywający, palący. Występują po intensywnym wysiłku fizycznym lub podnoszeniu ciężkich przedmiotów. W rezultacie, krążek spada i korzenie nerwowe są podrażnione, co prowadzi do stałego wzrostu odruchu tonu i rozwoju bólu mięśni.
 2. Zaburzenia wrażliwości w okolicy pachwiny i pośladków, a także w kostkach, biodrach, nogach. Pacjent skarży się na powstawanie "gęsiej skórki" i mrowienie uczuć.
 3. Przedłużone uczucie bolesności w odcinku lędźwiowym i kości krzyżowej, która może zakłócić pacjenta przez dłuższy okres czasu, od kilku miesięcy do kilku lat.
 4. W przypadku uszkodzenia narządów wewnętrznych zlokalizowanych w okolicy miednicy, objawy mogą pojawić się w postaci zaburzenia potencji i ruchy jelit, nietrzymanie moczu.
 5. Kiedy pojawia się ishalgia nadmierny nacisk przepukliny na rdzeń kręgowy z późniejszym podrażnieniem dużych nerwów kulszowych. W rezultacie pojawiają się skargi na wyraźne uczucie bolesności w szyciu, obolaniu i strzelaniu.
 6. Nerwy kończyn dolnych mogą się zmniejszyć w wyniku klęski nerwów ruchowych.
 7. W przypadku ściśnięcia naczyń dostarczających krew do kończyn dolnych, nogi mogą stać się blade, są poplamione.

W ciężkich objawów uszkodzenia kręgosłupa przepukliny może wystąpić lędźwiowo kręgosłupa w postaci niedowładu lub paraliżu.

Terapia

Konserwatywna terapia kręgosłupa bez operacji, jak również leczenie domu skierowana objawy naruszeń, ale nie mają wpływu na samym patologii. Aby uzyskać pozytywny wynik, konieczne jest chirurgiczne leczenie przepukliny. W większości przypadków konieczna jest interwencja chirurgiczna bez wcześniejszego zastosowania metod konserwatywnych i alternatywnych.

Leki

Przy przepuklinach odcinka lędźwiowego można stosować następujące grupy leków:

 1. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, Który jest powszechnie obecny w postaci tabletek i kapsułek do podawania doustnego, do wstrzyknięcia domięśniowego, kremy, maści i żele do stosowania miejscowego.Pozwól szybko poradzić sobie z uczuciem bólu. W celu uzyskania bardziej wyraźne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne działanie lekarz może zalecić stosowanie kilku postaciach dawkowania, na przykład, tabletki do wewnętrznej odbioru w połączeniu z maści do użytku zewnętrznego.
 2. Kortykosteroidy - zapewnienie szybszego i bardziej wyraźne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Element pomocniczy może być stosowany hondprotektory - leki, które sprzyjają regeneracji uszkodzonych składników tkanki chrzęstnej.

Fizjoterapia i ćwiczenia fizyczne: cechy niechirurgicznego leczenia

Wśród elementów fizjoterapii preferowane są:

 • akupunktura - przeszkolony specjalista wprowadza cienkich igieł w punkty akupresury na ciele;
 • Prądy diadynamiczne - uruchomienie procedury pomaga normalizować krążenie krwi, zapewniają działanie analgetyczne i zmniejszają pobudliwość zakończeń nerwowych;
 • elektroforeza - wprowadzenie leków odbywa się za pomocą wystawienia na prąd elektryczny, najczęściej stosowany i Karipain karipazina leków (preparatów enzymatycznych w oparciu o ekstrakty papaya);
 • może również być zalecane homeoesyniatrics - specjalista wdraża wprowadzanie preparatów homeopatycznych poprzez nakłucia aktywnych stref ciała;
 • krioterapia - zimnem w dotkniętych obszarach ostry gradient temperatury sprzyja zwężenie naczynia po zakończeniu procesu rozszerzają naczynia, ulepszone odżywiania chorych płyt;
 • do hirudotherapy używać pijawek tog śliny pijawki po spożywanej obserwowano silną odpowiedź immunologiczną i znaczny wzrost podaży krwi do dotkniętych części kręgosłupa.

Terapia manualna jest wątpliwa pod względem skuteczności i bezpieczeństwa przepukliny odcinka lędźwiowo-krzyżowego ze względu na wysokie ryzyko wyparcia edukacji.

Wykonanie wszystkich niezbędnych manipulacji musi być zaufane tylko przez wykwalifikowanych, sprawdzonych specjalistów.

Pod nadzorem specjalistów pacjent może również wykonać zestaw specjalnie dobranych ćwiczeń, które są wykorzystywane w przepuklinach kręgosłupa lędźwiowego. Dobór ćwiczeń odpowiednich dla pacjenta zaleca się wykonywać indywidualnie, biorąc pod uwagę towarzyszące mu zaburzenia i wielkość przepukliny.

Leczenie chirurgiczne

Wśród najczęściej stosowanych technik chirurgicznych:

 1. Interwencja endoskopowa - mało urazowa procedura, która umożliwia wszystkie niezbędne manipulacje bez nacięć, za pomocą pojedynczego nakłucia.
 2. Manipulacja mikrochirurgiczna - w trakcie wykonywania zabiegu lekarz wykonuje przyrządy miniaturowe. W takim przypadku możliwe jest usunięcie przepukliny za pomocą wielokrotnej lupy, bez wpływu na uszkodzenia tkanek otaczających.
 3. Proteza dysku - Lekarz usuwa uszkodzony dysk i zastępuje go specjalnie dobranymi sztucznymi implantami.
 4. Laminektomia - Zabieg wykonuje się za pomocą znieczulenia ogólnego. Podczas operacji lekarz usuwa tkankę kostną kręgu, znajdującą się nad zakończeniami nerwowymi, co powoduje powstanie przestrzeni otaczającej nerw. Krążenie krwi jest znormalizowane, bolesne odczucia są eliminowane.

Wśród chirurgów wymieniano również zastosowanie laminektomii - zabiegu polegającego na usunięciu części łuku międzykręgowego. Taka klasyczna, ale skomplikowana i traumatyczna operacja jest rzadko używana ze względu na wysokie ryzyko wywołania nieprzyjemnych konsekwencji.

Funkcje obróbki laserowej

Przepuklina międzykręgowa i kręgowa kręgosłupa krzyżowego nie zawsze wymaga usunięcia. Nowoczesne technologie przyczyniają się do wyraźnego efektu terapeutycznego, charakteryzują się niskim urazem i wysokim bezpieczeństwem.

Laseroterapia to stosunkowo nowa technika terapeutyczna. Podczas zabiegu lekarz wykonuje małe przebicie, przez które igła i laserowa prowadnica światła są wkładane w obszar dysku. Poprzez światłowód wprowadzane są dozowane strumienie energii, które ułatwiają przekształcenie wewnętrznej cieczy dyskowej w stan pary.

Przeprowadzenie procedury pomaga zmniejszyć ciśnienie wewnątrz dysku, zmniejszając działanie drażniące na zakończenia nerwowe. Najskuteczniejszą techniką jest leczenie pacjentów z przepuklinami o średnicy do 6,6 mm.

Zalety i wady metody

Wśród zalet laseroterapii są:

 • minimalne ryzyko rozwoju niestabilności w kręgosłupie;
 • leczenie kręgosłupa laserem nie przyczynia się do tworzenia tkanki bliznowatej w skórze i strukturze nerwowej;
 • minimalne ryzyko uszkodzenia innych struktur nerwowych, ponieważ lekarz stosuje znieczulenia miejscowe, a pacjent może w dowolnym momencie zgłosić dowolny dyskomfort, który się pojawia, jest świadomy;
 • Nukleoplastyka laserowa może być stosowana wielokrotnie: w razie potrzeby, w leczeniu innych segmentów kręgosłupa.

Wśród niedociągnięć tej techniki brak wyraźnej radykalności, ponieważ występuje niewielki spadek objętości dysku. Może to prowadzić do konieczności ponownego włączenia procedury.

Okres rehabilitacji

Po zabiegu należy przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza w okresie rehabilitacji:

 1. W ciągu następnych 30 dni zaleca się zaniechanie aktywności fizycznej: pływanie w basenie, zajęcia na siłowni. Standardowe ładunki są dozwolone w postaci normalnego codziennego chodzenia, krótkiego pobytu za kierownicą, wykonywania prac domowych.
 2. W okresie rehabilitacji pacjent powinien używać półsztywnego gorsetu przez 1 miesiąc, gdy na kręgosłupie znajdują się obciążenia.
 3. Aby powstrzymać się od stosowania elementów fizjoterapii w postaci balneoterapii, elektroprocedur, masażu. Na zalecenie lekarza można zastosować magnetoterapię.
 4. Należy stosować leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych na bazie rheumoksykamu lub nimesulidu.

W przypadku, gdy pacjent nie zastosuje się do zaleceń lekarza, doprowadzi to do zmniejszenia skuteczności zabiegu.

Dodatkowe zalecenia

W celu zapewnienia pozytywnego wyniku z lasera lub leczenia radykalnego, jak również, aby zapobiec powstawaniu przepuklin, ważne jest, aby przestrzegać pewnych zaleceń.

Co jest ważne po operacji:

 • znormalizować masę ciała;
 • regularnie ćwiczyć, aby wzmocnić mięśnie gorsetu;
 • regularnie angażuj się w pływanie.

Po przeprowadzeniu zabiegu żadnej aktywności fizycznej są dopuszczalne tylko po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Obejrzyj wideo: Przepuklina L5 - S1 - jak to naprawić ?