Ból pleców w prawym lub lewym hipochondrium

Dlaczego bolą pod żebrami, oddając plecy? Taka manifestacja może mówić o wszystkim, niemożliwe jest samo zidentyfikowanie przyczyny. Bolesnemu syndromowi mogą towarzyszyć drobne urazy w tym obszarze, a także niebezpieczne choroby (czasami nawet guzy). Jeśli ból pojawia się tylko przy obciążeniach lub nagłych ruchach - prawdopodobieństwo wystąpienia rwy kulszowej jest wysokie.

Przyczyny

Jeśli grzbiet boli w okolicy żebra od tyłu, takich manifestacji nie można zignorować. Wielu niezwykle groźnym chorobom może towarzyszyć taki objaw. Możliwe jest dokładne ustalenie, co powoduje ból, dopiero po specjalnym badaniu. Ból pleców pod żebrami może nie być tak znaczący, ale lepiej jest ponownie upewnić się o swoim zdrowiu, niż leczyć niebezpieczną chorobę u szczytu jej progresji.

Uraz regionu nadmorskiego

Neuralgia międzyżebrowa

Ból pleców w prawym górnym kwadrancie lub w lewym podbrzuszu lub po obu stronach może być objawem neuralgii międzyżebrowej. Kiedy nerwy są zablokowane w mostku, pojawia się ostry ból, który narasta w ostrych zakamarkach ciała, a nawet kichaniu. Choroba może wystąpić na tle rozciągania pobliskich mięśni lub niewielkich obrażeń. Oprócz bólu w mostku, bolesne odczucia mogą pojawić się w okolicy klatki piersiowej na plecach.Niebezpieczeństwa nie noszą, ale wywołują wyjątkowo nieprzyjemne doznania.

Choroby płuc

Ból w prawym podżebrzu, z tyłu, może być oznaką zapalenia płuc. W tym przypadku pacjent ma wzrost temperatury ciała, a obszar w pobliżu nosa staje się lekko niebieski. W przypadku zapalenia opłucnej po obu stronach występuje ból pod żebrami w plecach. Może mu towarzyszyć uduszenie, ostra intensyfikacja bólu podczas ruchów.

Osteochondroza i przepuklina

Wszystkie znane osteochondrozy w okolicy klatki piersiowej mogą być przyczyną, że grzbiet boli pod żebrami. W zależności od stopnia zaniedbania choroby ból może zmienić jego naturę. W przypadku jakiejkolwiek postaci osteochondrozy ból występuje prawie stale, narastając w wyniku nagłych ruchów i zwiększonego obciążenia kręgosłupa. Wraz z pojawieniem się przepuklin międzykręgowych, ból może nie tylko wystąpić w podżebrzuszu, ale może być również podawany kończynom górnym. W przypadku osteoporozy, która występuje na tle niedoboru wapnia, występuje również zespół bólowy. Wynika to z mikropęknięć w kościach, w których występuje uszkodzenie nerwów.

Choroby układu trawiennego

Ból w hipochondrium może być związany z chorobami przewodu pokarmowego,wątroba, trzustka. Oto kilka przykładów:

 • Zapalenie trzustki. Po lewej stronie znajduje się ból pod żebrami za plecami. Zaostrzenia mogą wynikać z przyjmowania tłustych pokarmów. Często pod żebrami jest pas bólu, który nie zatrzymuje się nawet w wygodnej pozycji ciała.
 • Choroby śledziony. Przy każdej chorobie śledziony pęcznieje, a ból w lewym podżebrze ustępuje z tyłu.
 • Zapalenie pęcherzyka żółciowego (w dowolnej postaci). Przy takiej chorobie ból w lewym podżebrzu występuje z tyłu. Oprócz bólu dochodzi do ostrej utraty apetytu, osoba jest chora, wymiotuje. Obserwuje się częste wzrosty temperatury ciała.
 • Choroby wątroby. W przypadku zapalenia wątroby, marskości wątroby itp. Ból występuje po prawej stronie pod żebrami. Proces krążenia zostaje przerwany.
 • Wrzód. Pęknięcia tworzą się w ścianach żołądka lub dwunastnicy. Może pojawić się ból w plecach, pozostawiony pod żebrami. Niemal stale występują mdłości.
 • Uszkodzenie układu pokarmowego. Przy urazach mechanicznych jamy brzusznej mogą wystąpić pęknięcia lub siniaki narządów wewnętrznych. Ból pleców pod żebrami często towarzyszy takim zaburzeniom. Nacisk może drastycznie się zmienić.
 • Colic.Choroba nerek często powoduje ból w lewym podżebrzuszu, w niektórych przypadkach wpływa na prawy podbrzuszek. Lokalizacja często się zmienia. Ból może napromieniować przestrzeń międzyżebrową na kończyny, co może mieć wpływ na dolną część pleców.
 • Zapalenie żołądka. Objawy bólowe mogą wystąpić z obu stron w podżebrzuszu, mogą być zlokalizowane: ból pleców pozostawiony pod żebrami lub tuż pod żebrami od tyłu. Towarzyszą mu nudności i zaburzenia trawienia.

Choroby onkologiczne

Jeśli boli po prawej pod żebrami lub bóle pojawiają się w lewym podżebrzuszu, istnieje pewne prawdopodobieństwo raka.

W przypadku raka żołądka lub trzustki może występować ból zarówno w lewym podżebrzu, jak i ból pod prawym żebrem. To jest straszna diagnoza, ale na wczesnym etapie prawdopodobieństwo wyleczenia jest znacznie zwiększone. Dlatego konieczne jest, aby nie zwlekać z badaniami i pod pierwszym bólem pod żebrami przejść diagnozę. W celu wykrycia nowotworów złośliwych wykonuje się biopsję.

Objawy towarzyszące

Ból pod żebrami, ból pod lewym żebrem - tylko jeden z objawów jakiejkolwiek choroby.Aby uzyskać minimalną pomoc dla lekarza w diagnozowaniu i własnej świadomości, konieczne jest poznanie innych charakterystycznych objawów najniebezpieczniejszych chorób.

Rak żołądka lub trzustki

Ból w hipochondrium z powodu raka charakteryzuje się bardzo żywą ekspresją. Nie zależą od pozycji ciała ludzkiego lub diety. Może występować żółtaczka. U pacjentów ciężar ciała zmniejsza się, apetyt zanika.

Choroby śledziony

Oprócz takich objawów jak ból pod żebrami po lewej stronie, osoba często ma gorączkę, jest gorączkowy. Są napady nudności, a nawet wymioty. Kiedy osoba dopuszcza się jakiegokolwiek ruchu, syndrom bólu pogarsza się. Choroby śledziony często powodują choroby dermatologiczne, które powodują swędzenie.

Zapalenie trzustki

Ciężka patologia układu pokarmowego, która charakteryzuje się bólem pod prawym żebrem, czasami pod lewym żebrem. Bólowi towarzyszą bardzo częste nudności, słaby apetyt, utrata masy ciała. Biegunka to kolejna oznaka zapalenia trzustki. Jedzenie nie jest w pełni strawione, a jego kawałki są czasem widoczne w toalecie.

Wrzody

W obecności wrzodu, osoba ma poważną zgagę, erupcję, szybciej pojawia się uczucie sytości. Ból zależy od lokalizacji patologii. Jeśli po prawej stronie żołądka lub dwunastnicy - ból po prawej stronie grzbietu. Proces trawienia jest naruszony, pacjent często jest zaniepokojony biegunką i zaparciem.

Autodiagnoza

Aby pomóc lekarzowi prowadzącemu tak szybko, jak to możliwe, w określeniu przyczyny bólu, konieczne jest przeprowadzenie autodiagnozy. Osoba lepiej rozumie, co dokładnie rani i może podążać za doznaniami i opisać je tak dokładnie, jak to możliwe. Ten opis obejmuje:

 • Określenie części ciała, w których zespół bólowy jest najbardziej wyraźny;
 • Ocena, czy ból wydziela jakąś część ciała lub jest ściśle umiejscowiony;
 • Najdokładniejsza charakterystyka parametrów bólu;
 • Określenie zachowania się bólu w różnych okolicznościach (pozycja ciała, odżywianie, styl życia);
 • Określenie domowych metod redukcji bólu;
 • Oznaczanie objawów towarzyszących bólowi (temperatura itp.)

Leczenie

Jedynym właściwym rozwiązaniem dla bólu w prawym górnym kwadrancie, w lewej lub w przestrzeni międzyżebrowej jest skonsultowanie się z lekarzem. Samoleczenie nie może dawać efektu terapeutycznego, a nawet szkodzić osobie.Najpierw musisz skontaktować się z terapeutą okręgowym. Przeprowadzi on swoją małą ankietę, poda kierunek bardziej wąskiemu specjaliście, który podaje wskazówki dotyczące diagnostyki sprzętu. Pacjent musi przejść: CT, MRI, RTG, biopsję, itp. Następnie identyfikuje się samą chorobę, która powoduje zespół bólu i jego leczenie.

 • Przeczytaj również: półpasiec w żołądku i plecach

Leczone

Pierwszym krokiem w leczeniu pacjenta jest poprawa jakości życia poprzez zmniejszenie zespołu bólowego lub wyeliminowanie go. W tym celu stosuje się preparaty różnych postaci uwalniania: tabletki, maści, zastrzyki itp.

Wcześniej lekarz wyznaczał 2 grupy leków:

 • Środki przeciwbólowe. Żywym przykładem często przepisywanych leków jest Apizarthron. Wyprodukowany w postaci maści. Gdy ból w żebrach ma rozgrzanie pożądanej części ciała.
 • Leki przeciwzapalne. Możliwe jest przydzielenie takiego preparatu, jak Ketoprofen. Wyprodukowany w postaci maści. Stosowany w celu łagodzenia stanu zapalnego i podrażnienia, gdy żebra bolą.

Istnieje wiele różnych środków przeciwbólowych, które są stosowane tylko na receptę.

Metody ludowe

Oprócz leków stosuje się także leczenie ludowe. Żywym przykładem będzie wywar z dogrose: biodra powinny zostać zmiażdżone i zalane wrzącą wodą; czas infuzji wynosi 5 minut. Zużycie - 3 razy dziennie.

Innym środkiem - napar z miodem i cynamonem. Mieszanie odbywa się w przybliżeniu w tej proporcji: 1 szklanka miodu na 1 łyżkę cynamonu (posiekana). Zużycie - 3 razy dziennie. Takie narzędzie doskonale pomoże poradzić sobie z bólem.

Niektórzy używają wywaru na bazie ziemniaków. Aby to zrobić, musisz wziąć kilka owoców, umyć i umieścić w garnku z wodą. Ugotuj ziemniaki ze skórą, bulion stosuje się trzy razy dziennie na 2 łyżki.

Obejrzyj wideo: Chapter 25 - Jane Eyre by Charlotte Bronte (Wrzesień 2019).

Loading...