Jak wykonuje się blokadę z przepukliną odcinka szyjnego kręgosłupa

Kręgosłup jest ważną częścią ludzkiego ciała, dzięki czemu nie tylko można chodzić w pozycji pionowej, ale wykonuje się większość ruchów. Czasami cierpi na zdrowie kręgosłupa, a jedną z częstych przyczyn tego jest przepuklina międzykręgowa, która może rozwijać się w różnych miejscach i prowadzić do różnych konsekwencji.

Najczęstszym objawem przepukliny dowolnej lokalizacji, w tym odcinka szyjnego, jest silny ból. To na ich ulgę kierowały się różnymi zastrzykami z przepukliną odcinka szyjnego kręgosłupa i powstawaniem patologii w innych jej częściach. Eliminacja zespołu bólowego jest jednym z głównych celów terapii, bez której pełne leczenie nie jest możliwe.

Więc jakie są zastrzyki, które oszczędzają przed bólem, są dziś używane przez lekarzy? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania tych procedur i czy istnieje ryzyko wystąpienia komplikacji? Z uwagi na skuteczność procedury i czy blokada nie zadziała, a zespół bólowy pozostanie?

W jaki sposób wykonywana jest procedura

Blokada z przepukliną odcinka szyjnego kręgosłupa nie przedstawia niczego skomplikowanego.Istota techniki jest następująca: za pomocą specjalnego zastrzyku anestetyk wstrzykuje się bezpośrednio w strefę lokalizacji zespołu bólowego. Dzięki dostarczaniu substancji czynnej bezpośrednio do obszaru problemowego dyskomfort znika całkowicie po kilku minutach.

Jako środki znieczulające stosuje się głównie leki takie jak lidokaina lub nokakoina, a także ich połączenia z lekami przeciwskurczowymi lub glikokortykosteroidami.

Z powodu jakiego efektu przeciwbólowego? Środki znieczulające wstrzyknięte do strefy bólu blokują kanały jonowe sodu zlokalizowane w zakończeniach nerwowych. W wyniku tego ustaje przeniesienie impulsu bólu. Zniknięcie nieprzyjemnych wrażeń spowodowanych przepuklinami wynika właśnie z dokładnego podania leku do miejsca, w którym określana jest największa bolesność.

W nowoczesnej traumatologii blokady są stosowane nie tylko w celu uzyskania efektów terapeutycznych, ale także jako środek diagnostyczny. Lekarz może zalecić pacjentowi przeprowadzenie procedury w przypadku, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że zespół bólowi prowokuje nie przepuklinę przyszyjkową, ale inną patologię.Jeżeli wpływ stosowanie środków znieczulających nie ma wpływu, a pacjent będzie nadal skarżą się na obecności bólu, a następnie, w uzupełnieniu do wykrytego przepukliny trzeba szukać innej choroby. Następnie wyszukiwanie jest przeprowadzane na podstawie wyników dodatkowych ankiet, które są wybierane indywidualnie.

Inną ważną cechą blokady jest to, że zabronione jest przeprowadzanie ich bez odpowiednich kwalifikacji.

Jedynie specjaliści z zakresu anatomii topograficznej, kręgosłupa lub traumatologii mogą dokonywać manipulacji. Tak więc pacjent musi podpisywać dokumenty, w których mówi się, że jest on zaznajomiony z możliwym ryzykiem i przeciwwskazaniami. Bez podpisania odpowiednich dokumentów żaden lekarz nie podejmie takiej procedury.

Rodzaje blokad

Blokady wykonywane w obecności przepukliny okolicy szyjki macicy można podzielić na kilka typów, w zależności od sposobu podawania leku i zastosowanych leków. Wybór metody podawania leku do strefy bólu, a także wybór samego leku jest zawsze wykonywany wyłącznie przez lekarza prowadzącego.Należy wziąć pod uwagę wielkość przepuklinowej wypukłości, a także obecność reakcji alergicznej pacjenta na różne leki.

Ważne jest, aby przeprowadzić zabieg tak, abyś mógł natychmiast przerwać syndrom bólu, co powoduje niedogodność i przeszkadza w dalszym leczeniu. W końcu, jeśli pacjent skarży się na ostry ból, nie można prowadzić żadnej poważnej terapii.

Przede wszystkim wszystkie blokady są podzielone na:

 • intramilinal, w którym iniekcję przeprowadza się w obszarze środkowego segmentu, który znajduje się pomiędzy dwoma procesami kręgowymi;
 • trasforaminal, w którym zastrzyk jest wykonywany w miejscu, w którym nerw rdzeniowy opuszcza otwór kręgowy.

Bez względu na rodzaj procedury, lekarz prowadzący ma duże doświadczenie. Potrzeba ogromnej dokładności, aby nie popełnić błędu przy wprowadzaniu leku.

Zgodnie z techniką wprowadzania wszystkie blokady są podzielone na:

 • dyrygent;
 • paravertebral;
 • zewnątrzoponowe.

Najczęstsze blokady para-kręgu mają własną odrębną klasyfikację.

Wygląda to tak:

 • iniekcja tkanki przykręgosłupowej, w którym wstrzyknięcie odbywa się w tkankach miękkich wokół strefy bólu, ale nie wpływa to na struktury kostne;
 • zastrzyk z receptora przykręgowego, w którym iniekcję przeprowadza się ściśle w jednym obszarze, który ma największą aktywność receptora (może to być mięsień, więzadło, ścięgno);
 • przewodnictwo przykręgowe, w którym podawanie leku odbywa się w rejonie wyjścia zakończeń nerwowych, dzięki czemu możliwe jest blokowanie ich aktywności;
 • zastrzyk z ganglionem oznacza podawanie leku bezpośrednio do splotu nerwowego lub wiązki nerwów, co również umożliwia złagodzenie zespołu bólowego.

Blokada zewnątrzoponowa jest rodzajem procedury, którą wielu lekarzy umieszcza w osobnej kategorii. Jego stosowanie jest zalecane w przypadku, gdy pacjent cierpi na bardzo wyraźny, agresywny ból. Zabieg przeprowadzany jest przez lekarza specjalistę pod nadzorem specjalnych urządzeń i przy pomocy środka kontrastowego. Dzięki temu możliwe jest śledzenie nie tylko przebiegu procedury, ale także sposobu rozprzestrzeniania się substancji leczniczej w chorych tkankach.

W większości przypadków ból można usunąć po pierwszej procedurze. Lekarze z kolei zalecają przeprowadzenie kuracji, aby naprawić efekt. Przebieg może wynosić od dwóch do piętnastu wstrzyknięć, wykonywanych w odstępach od pięciu do sześciu dni.

Kiedy wykonywana jest procedura i jakie są jej zalety

Przepuklina odcinka szyjnego kręgosłupa - patologia, której może towarzyszyć ostry ból, znacznie obniżający jakość życia. Głównym zadaniem znieczulenia w tym przypadku jest jak najszybsze zmniejszenie zespołu bólowego.

Użyj tej procedury w następujących przypadkach:

 • zdiagnozowano przepuklinę międzykręgową lub występ w przestrzeni międzykręgowej;
 • ostre zapalenie nerwu (reakcja zapalna w włóknach nerwowych);
 • nerwoból jest diagnozowany;
 • Istnieje zapalenie korzonków nerwowych lub osteochondroza szyjnego odcinka kręgosłupa;
 • pacjent cierpi na zapalenie mięśni.

Zgodnie ze wskazaniami lub do celów diagnostycznych, blokady mogą być wykonywane w innej patologii układu mięśniowo-szkieletowego.

Dlaczego ta procedura jest tak często stosowana dzisiaj? Faktem jest, że ma wiele wyraźnych zalet.

Do plusów należą:

 • szybki rozwój efektu przeciwbólowego, który jest oceniany przez pacjentów jako zadowalający;
 • w ognisku zmiany można zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować proces zapalny w celu bardziej efektywnego wykorzystania innych technik terapeutycznych;
 • może wyleczyć skurcze, niezależnie od stopnia ich nasilenia;
 • możliwe jest usunięcie obrzęku tkanek, który nieuchronnie rozwija się wraz z reakcją zapalną w regionie korzenia nerwu;
 • zminimalizować ryzyko różnych powikłań;
 • technikę można powtórzyć, jeśli patologia kręgosłupa ponownie weszła w stan zaostrzenia.

Gdy blokady są zabronione

Pomimo tego, że blokujące ból blokady mają wysoki stopień skuteczności, nie zawsze są stosowane. Istnieje wiele sytuacji, w których stosowanie wstrzyknięć znieczulających jest ściśle przeciwwskazane.

Ograniczenia obejmują:

 • Pacjent ma układowe choroby krwi, które prowadzą do zwiększonego krwawienia z ran (trombocytopenia, hemofilia, itp.);
 • długotrwałe stosowanie leków, które zakłócają krzepnięcie krwi (sztuczne zakłócenie naturalnej zdolności krzepnięcia krwi);
 • aktywnego zakażenia typu układowe lub miejscowe (w obszarze wtrysku) przepływu, przy czym wysokie ryzyko dalszego rozprzestrzeniania patogenów;
 • uczulenie na leki, które mogą być stosowane w blokadzie, brak dopuszczalnych alternatywnych leków;
 • Obecność przewlekłych chorób serca i naczyń, a zwłaszcza częstoskurczu, które mogą być zaostrzone przez zastosowanie środków znieczulających;
 • oznaczone myasthenia gravis;
 • przewlekłe, trudne do leczenia patologie wątroby i nerek;
 • okres ciąży, karmienie piersią, wiek dzieci;
 • zaburzenia epileptyczne lub inne patologie psychiki.

Niektóre przeciwwskazania (wiek, wiek dziecka lub laktacja) mogą być uznane przez lekarzy za względne. Oznacza to, że jeżeli oczekiwana korzyść dla matki jest wyższa niż ryzyko dla dziecka, dozwolona jest blokada.

Leki stosowane w procedurze

Po wykryciu międzykręgowy występu, który wymaga stosowania blokady, używając dość ograniczoną liczbę leków, które sprawdziły się w tej dziedzinie.

Przede wszystkim stosuje się środki przeciwbólowe, które obejmują:

 • Novocaine (lek zaczyna działać kilka minut po podaniu, a efekt utrzymuje się przez kilka godzin, co znacznie poprawia stan pacjenta);
 • Lidokaina (znajduje się na drugim miejscu pod względem częstości stosowania, efekt przeciwbólowy może trwać do trzech godzin, co zwykle wystarcza do zatrzymania impulsów bólowych i ma korzystny wpływ na ogólny stan pacjenta);
 • Merkain (Jest używany najczęściej, ponieważ zauważalny efekt zaczyna działać dopiero po 10-15 minutach, ale efekt trwa do 5 godzin pod rząd).

Wszystkie powyższe leki należą do grupy środków przeciwbólowych. Oznacza to, że blokują one impulsy nerwowe, usuwając w ten sposób zespół bólu lub znacznie go redukując.

Oprócz leków przeciwbólowych lekarze często stosują leki blokujące glikokortykosteroidy, których zadaniem jest zatrzymanie procesów zapalnych, co umożliwia wzmocnienie i przedłużenie działania znieczulającego.

Najczęściej wykorzystywane są następujące preparaty z tej grupy:

 • Hydrokortyzon, który często jest mieszany z którymkolwiek z użytych środków znieczulających;
 • Deksametazon, który jest głównie stosowany w znieczuleniu przez tkanki miękkie, ponieważ czas jego działania nie jest zbyt wysoki;
 • Diprospan - lek o przedłużonym działaniu, który można stosować wraz z anestetykiem do każdego rodzaju blokady.

Poza glikokortykosteroidami i lekami przeciwbólowymi do wstrzyknięcia można włączyć inne leki w celu blokady. Większość z nich nie ma wyraźnego efektu terapeutycznego, gdy są stosowane samodzielnie, a zatem są one zawarte w zastrzykach. Tam ich skuteczność może się najsilniej manifestować.

Możliwe powikłania

Wielu pacjentów, którzy decydują się na blokadę z powodu przepukliny odcinka szyjnego kręgosłupa, zastanawia się, jak wysokie jest prawdopodobieństwo powikłań i, co najważniejsze, jakie negatywne reakcje organizmu należy się obawiać?

Najczęściej możesz spotkać:

 • przedłużone krwawienie, które może być trudne do zatrzymania nawet w warunkach szpitalnych;
 • wprowadzenie patogennych mikroorganizmów w miejscu wstrzyknięcia, jeśli zasady aseptyki i środki antyseptyczne nie są przestrzegane;
 • nieostrożność lekarz, który prowadzi się iniekcję, z powodu opracowano naczyniowych URAZY pni nerwowych i zakończeniach struktury mięśni;
 • nieoczekiwana reakcja alergiczna na jeden ze składników roztworu do wstrzykiwań;
 • określone powikłania, które mogą być spowodowane przez glukokortykosteroidy lub leki przeciwbólowe.

Ważne jest, aby pamiętać, że im wyższe kwalifikacje lekarza przeprowadzania interwencji, tym mniejsze ryzyko, w obliczu różnych powikłań. Naturalnie procedura ta nie jest przeprowadzana w domu przez przeciętny personel medyczny. Jego zachowanie jest dozwolone tylko w stacjonarnym środowisku pod pełnym nadzorem lekarza.

Jaka jest skuteczność?

Wielu pacjentów zastanawia się, jak skuteczna jest blokada, gdy istnieje przepuklina między kręgami. Procedura będzie skuteczna, a to ze względu na fakt, że leki są wprowadzane w pobliżu patologicznego siedliskiem.

Anestetyczne zastrzyki z przepuklinami pozwalają nie tylko skutecznie, ale również szybko zatrzymać zespół bókowy, który w niektórych przypadkach jest nie do zniesienia.

Czas trwania efektów może być bardzo różny u różnych pacjentów, ponieważ lekarz prowadzący musi koniecznie zwrócić na to uwagę. Wszystko będzie zależeć od nasilenia patologii, indywidualnych cech metabolizmu pacjenta, wybranego sposobu podawania leku.

W wyjątkowych przypadkach zdarzają się sytuacje, w których blokada nie przynosi pożądanego efektu, ból nadal dręczy pacjenta. W takim przypadku lekarz najczęściej ostrzega, że ​​zabieg jest diagnostyczny, a przyczyna nieprzyjemnych wrażeń prawdopodobnie nie leży w przepuklinie, ale w innej patologii.

Koszt interwencji

Ile wstrzyknięcia znieczulającego, zdolnego do wyeliminowania nieprzyjemnych wrażeń w przepuklinach kręgosłupa? Jeśli terapia przejdzie w warunkach polikliniki, po której pacjent jest unieruchomiony, procedura będzie bezpłatna. Ale w przeważającej części, kiedy bóle zostały przyjęte z zaskoczenia, nie ma sposobu, aby poczekać na bezpłatną opiekę medyczną, a następnie osoba zwraca się do płatnej kliniki.

Koszt interwencji będzie składał się z:

 • rodzaj znieczulenia;
 • obszar, w którym zostanie przeprowadzony;
 • zużyte leki i sprzęt;
 • indywidualne cechy instytucji medycznej.

Blokada paravertebralna średnio kosztuje około 1000-1500 rubli. Jeśli trzeba kontrolować urządzenia rentgenowskie lub USG, koszt może wzrosnąć do poziomu 3000-6000 mln. Cena blokady zewnątrzoponowej jest jeszcze bardziej rozproszona. Średnio cena zaczyna się od 2500 i kończy na 8.500 tysięcy.

Ważne jest, aby pamiętać, że blokada nie jest panaceum na ból w przepuklinę. Konieczne jest stosowanie dodatkowych metod leczenia, takich jak leki, terapia ruchowa, noszenie gorsetów w razie potrzeby. Blokada jest jednak poważną procedurą, którą można powtarzać co najwyżej 3-4 razy w roku. Prędzej czy później ta poważna metoda przestanie pomagać, jeśli nie prowadzić dodatkowej terapii mającej na celu zwalczanie choroby.

Korzystanie przeciwbólowych blokad przepuklinę kręgosłupa szyjnego - skuteczny sposób, aby pozbyć się bólu. Najważniejsze - aby wybrać dobrą klinikę i kompetentnego specjalisty o wysokich kwalifikacjach, którzy mogą przeprowadzić procedurę prawidłowo, nie powodując negatywnych skutków i maksymalizacji zespół podsycane przeciwbólowe.

Obejrzyj wideo: Ból kręgosłupa - leczenie cz 1 (Grudzień 2019).

Loading...